Alarm

Thriller

Irsko, 2008, 105 min

Bruno de Keyzer

Mary Finlay

Muhaha, mám dojem, že už se nikdy nebudu dívat na normální filmy. Tyhlety podivné žánrové hybridy s nejasným tvůrčím záměrem a pochybným dramatickým obloukem mě inspirují mnohem víc. A tenhle film je divný v tolika různých věcech! Hlavní hrdinka mě vyloženě fascinuje. Kromě špatně zahraných úzkostných stavů nemá snad žádnou jinou další charakteristiku a ještě ji představuje herečka natolik amébovitého vzhledu, že ačkoliv se ve většině scén vyskytuje jenom ona, měla jsem často problém poznat, že se jedná o tu samou osobu. Dále se jedná o film uzavírající se postupně do jednoho prostředí, kdy v ideálním světě by toto prostředí mělo atmosféru, která by se zmocňovala celého filmu. To je v tomto případě ovšem nemožné, protože se uchylujeme do moderní novostavby, která je naprosto bez chuti a bez zápachu a tak dokonale prefabrikovaná, že právě ani pocit odcizení nemá šanci se někde uchytit. Zároveň to ale filmu dodává zdání jakéhosi hyper-realismu, které je vytvářen i skladbou scén vybraných pro zfilmování. Často jsem měla dojem, že se dívám na naprosto nedramatické vyprávění o běžném páru, kde ona je trochu náladová hysterka, on je nadržený býček, ale nějak se našli a mají se rádi a žijí si svůj diskopříběh sestávající z obyčejných věcí, jako jsou dotěrní známí, alarmová mafie a první zamilované Vánoce. Proto pak zásahy scénáristy připomínající, že se přece jen díváme na konstruovaný příběh, působí jako rána palicí doprostřed čela a zkrátka tak nějak nepatřičně. Docela jsem se napřemýšlela o tom, co tímto filmem vlastně chtěl básník říct, a nejvíc se mi asi líbí teorie, že se jedná o lobby asexuálů na téma, že láska je jenom mýtus a společenský konstrukt vynalezený k manipulaci slabších.(6.5.2013)

• DeDanu

Buď jsem se zbláznila já nebo tvůrci. :-))) Jedna hvězda za Aidana T.(26.12.2018)