Speciesismus

(festivalový název)
  • USA Speciesism: The Movie
všechny plakáty

Speciesizmus, čiže druhová nadradenosť, je pojem známy od roku 1970. V tomto filme známi aktivisti a obhajcovia práv zvierat Steven Best a Peter Singer vysvetľujú, prečo je iracionálne a morálne nesprávne považovať cítiace bytosti za veci, či majetok. Práve oni boli jednými z najdôležitejších odporcov ideológie a metód speciesizmu, ktorí utvorili filozofický smer a občianske iniciatívy anti-speciesizmu. (whack)

whack

Kedysi bolo normálne otroctvo, kedysi nemali práva ženy, ani černosi... Nie je presvedčenie, že každý jeden jedinec ľudského druhu má automaticky väčšiu hodnotu ako akýkoľvek jedinec iného druhu, podobná forma predsudkov ako nacizmus? Nie je čas konečne uzákoniť práva aj zvieratám – práva na dôstojný život v prirodzenom prostredí bez stresu a utrpenia? Speciesizmus znamená druhová nadradenosť. Tento dokument neútočným, neprovokačným, investigatívnym spôsobom rozoberá túto zaujímavú tému. Režisér cestuje po celej Amerike a robí rozhovory s rôznymi ľuďmi najrozličnejších politických a náboženských vyznaní, ktorí sa všetci, na moje prekvapenie, napriek veľkým vzájomným ideologickým rozdielom, v podstate zhodujú na jednom: K zvieratám sa správame ako barbari. Toto je jeden z prvých dokumentov vôbec, ktoré popularizujú pojem speciesizmus, ktorý na Slovensku ešte stále nie je veľmi známy. ()

ChArLeNe

Speciesism je ideológia ľudskej nadradenosti voči ostatným zvieratám. Dokument nenásilným spôsobom preskúmava túto problematiku rozhovormi s poprednými odporcami speciesismu, s doktormi, s organizáciami, ale aj s okoloidúcimi občanmi. Prechádza všetkými argumentami ľudí, ktorí sú presvedčení o tomto predsudku, a taktiež typickými argumentami proti vegetariánstvu a vegánstvu. ()