Ve virtuálním světě

všechny plakáty
Belgie, 2010, 52 min

Režie:

Steven Dhoedt

S bouřlivým rozvojem informačních technologií zažívá lidstvo nový Velký třesk. Výsledkem prvního byl vznik fyzického světa, druhý přináší virtuální světy, jež budou v blízké budoucnosti ovlivňovat a nahrazovat mnohé okruhy lidské činnosti. Tvůrce dokumentu se zaměřil na online virtuální světy počítačových her, jako jsou Second Life či World of Warcraft, a představuje široké spektrum osob, jež s nimi přicházejí do kontaktu, ať už jako tvůrci, uživatelé či ti, kteří svoji vášeň pro virtuální realitu dokázali zpeněžit. K online hrám je možné se připojit kdekoliv na světě, poskytují tedy komunikační prostor stírající kulturní a jazykové hranice mezi lidmi. Mohou napomoci rozšíření sociálního okruhu, ale často na úkor rozmanitosti, jelikož uživatel má tendenci komunikovat jen s jednostranně zaměřenou skupinou. Zároveň se jedná o nový způsob sebevyjádření, překvapivě otevřeně odhalující lidskou osobnost. Prostřednictvím ukázek z několika her ukazuje snímek způsoby, jakými se tvůrci snaží předčít naši realitu a vytvořit světy, které pak zabydlují uživatelé svými avatary. Virtuální světy se stávají odrazem naší každodenní reality, jen se jedná o její zidealizovanou či deformovanou podobu. (Academia Film Olomouc)