Jeho Veličenstvo chlup

(festivalový název) (TV film)
všechny plakáty

O tom, že si vlasy, ako najviditeľnejší zástupci chlpu na našom tele, zaslúžia svoje výsadné postavenie na vrchole našej hlavy, sa nás snaží presvedčiť dokument Jeho Veličenstvo chlup. Ale nie sú to len vlasy, kto stojí za našu pozornosť. Film neopomína ani ďaľších príbuzných obyčajného, tmavého alebo svetlého, vlasu. A treba uznať, že je to pestrá spoločnosť: fúzy, bičíky, brvy, srsť, ale aj chĺpky, dlhé sotva milimeter, ktoré nám umožňujú počuť. Napriek tomu, že im často nevenujeme svoj záujem, závisí od nich náš život. Ako aj život mnohých ďalších organizmov. Dokument predstavuje chlp (a jeho deriváty) pri plnení odlišných poslaní; uvidíme ho v role ochrancu zabezpečujúceho kamufláž, v role svedka, ktorý svedčí proti svojmu bývalému „majiteľovi“, a taktiež v role navigátora varujúceho pred prekážkami. O vývoji, funkcii, mýtoch, nových objavoch ale aj záhadách súvisiacich s chlpmi a ich príbuznými nás oboznámia vedci z rôzných disciplín za pomoci záberov sveta viditeľného ľudským zrakom aj mikroskopom, záberov dokumentárných aj animovaných, záberov na cicavce, hmyz i rastliny. Záberov, ktorých stredobodom je Jeho Veličenstvo chlup; jeden z najúžasnejších výsledkov evolúcie. (Academia Film Olomouc)