Reklama

Reklama

Much Ado About Nothing

(divadelní záznam)
Komedie
Velká Británie, 2011, 162 min

Obsahy(1)

Na dvoře vládce sicilské Messiny se utkávají dva páry: sršatá Beatrice se sarkastickým Benedickem a poddajná Hero s hrdinným Claudiem. Zatímco druhý pár spěje zdánlivě hladce k oltáři, první dvojici musí přátelé lstí dopomoci, aby je donutili odhalit, že pod neustálým vzájemným špičkováním skrývají hlubší city. Když už to vypadá na dvojitý šťastný konec, zamíchá kartami Don John, zhrzený nevlastní bratr vladaře, a zasáhne ho na nejcitlivějším místě, když proti sobě poštve jeho přátele. Komediální Shakespeare ve vrcholné formě a inscenace, která přenáší děj do 80. let dvacátého století, aniž by na tom tratila, protože milostné zmatky jsou stále stejné, ať už se odehrávají v jakémkoliv století. (rikitiki)

(více)

Recenze (16)

ReneeS 

všechny recenze uživatele

Má oblíbená Shakespearova hra a Tennant s Tate jsou mí oblíbení hercí. Už mám nakoukáno pár verzí - jak ve filmu, tak na divadle - a přes nemálo rozpačité pocity, kterých jsem se na začátku nemohla zbavit, můžu nakonec jen doporučit. U těhle moderních zpracování máte totiž často pocit, že je to až moc ujeté, až groteskně trapné. K Shakespearovým dílům by se přece mělo přistupovat s respektem a v punčocháčích! Myslím, že když tomu dáte šanci a předem to neodsoudíte, zjistíte, že ač v supermanovském tričku zaprasený od barvy je Benedict přesně takový jaký má být. Jen Beatrice je trochu moc uřvaná. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Tohle je prostě lahůdka. Nejvtipnější Shakespearova romantická komedie, která funguje dodnes, v tomhle případě s hvězdným obsazením. Tak hvězdným, že herci dokážou jeho textu dodat ještě větší vtipnost a aktuálnost. Jistě, výprava přenáší renesanční text do (skoro)současnosti, ale to není až tak důležité, stejně dobře by to fungovalo i v renesančních kostýmech, kdyby to hráli stejní herci. ____ Ačkoliv Catherine Tate není žádná kráska, dokáže zahrát Beatrici s ostrým jazykem tak pohotově a s takovou energií, že donutí diváka pochopit, proč se do ní Benedikt i vévoda zamilovali _____(mimochodem, vévodova nabídka k sňatku i Beatricino odmítnutí patří k vrcholům hry. On, coby vládce, žádá o ruku ženu v nižším postavení tak, aby si nezadal. Ona, zamilovaná do jiného, odmítá vladaře tak, aby ho neponížila, ale aby bylo zároveň jasné, že u ní mu pšenka nepokvete). __ David Tennant hraje Benedikta sebeshazujícím způsobem - nejdřív je to chytrý, zábavný, ale i nafoukaných chlapík (s lehce černým svědomím vůči Beatrici). Když to ale okolnosti vyžadují, je odhodlaný a strohý tak, až z něj jde strach. _______Zklamaná Beatrice a cynický a přitom zábavně klukovský Benedikt se v tomhle podání sbližují skrze laškovné pasti svých přátel i skrze zdi svojí pýchy a vlastního sebeklamu, aby dokázali, že jejich vzájemný cit je silnější, než všechny rány, které si před tím zasadili, i více než jejich vlastní proklamované postoje. Oba se musí ponížit a zesměšnit přede všemi. Ale udělají to - protože to dělají kvůli lásce. ____ Nejvíc vypovídající o kvalitě inscenace jsou reakce publika. Tuhle hru musí jako Britové znát do omrzení. A přesto se nahlas smějí.___ To je jako by diváci v Národním začali pukat smíchy, když si Vašek sundá medvědí hlavu a vykřikne: Já nejsem medvěd, já jsem Vašek!____ Tímhle provedením oživl nejenom Shakespeare, ale i Benedikt, Beatrice a další postavy na vévodově dvoře. Nemusím si o nich číst. Už vím, jací byli. Viděla jsem je ve skutečnosti! /22. 9. 13./ ()

Reklama

Bachy 

všechny recenze uživatele

Projíždět Shakespeara spolu s Tennantem je záviděníhodná jízda. Much Ado About Nothing mi rozhodně neříká tolik a je pro mne jako celek slabším zážitkem než Tennantům Hamlet. Povyk naráží na přílišnou dokonalost hlavních protagonistů. Tennant s Tate jsou ve všech ohledech úžasní, jenže nemají tolik času a v momentě, kdy nejsou na scéně je hra buď poloviční a nebo vůbec není. Tahle verze Povyku má nezapomenutelné scény a bavila mě, jenže zároveň je ohromně nevyrovnaná. 7/10 ()

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

"Jestli někdy vlezu do chomoutu, vytrhněte býkovi rohy, zasaďte mi je do čela, zmalujte mě k nepoznání a tak velkými písmeny, jakými se píše "kůň k pronajmutí" , dejte pod můj portrét napsat: Toto je Benedict, ženatý to muž." Má momentální malá obsese jménem "David Tennant" si tu rochnila jako prase v žitě, páč co tady tento skotský rodák na pár metrech čtverečních předvádí, to se ani nedá popsat slovy, učiněná one-man-show. Ale abych nebyl nefér vůči ostatním hercům, tak i Catherine Tate nezůstává o nic pozadu. Moje vůbec první seznámení s touto Shakespearovou hrou nemohlo dopadnout lépe a moje duše věčného starého mládence tu došla naplnění (teda- skoro) :-) Člověka tak může mrzet jediné- že nesedí přímo v tom divadle spolu s dalšími diváky a po skončení představení se nepřidá ke standing ovation... ()

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Tak jsem si dnes řekla, že bych chtěla vidět zase trochu Davida Tennanta, ale na co se podívat, když on většinou hraje v seriálech... Pohledala jsem a našla tohle. Neuvěřitelné... Shakespeara jsem louskala ve svém čtecím období na střední, takže předlohu jsem znala, ale tohle je fakt síla a myslím, že starému dobrému Willovi by se líbila. Ústřední zápletka je samozřejmě velká láska, kterou se někdo snaží překazit, ale protože se jedná o komedii, o happy-end se bát nemusíte. Vedlejší zápletkou pak má být haštěřivá dvojice Beatrice (Catherine Tate) a Benedict (David Tennant), oba dva zapřísáhlí odpůrci manželství a lásky vůbec, kterým ostatní úspěšně namluví, že je ten druhý miluje až za hrob. A tady vyvstává trochu problém, protože tato "vedlejší" zápletka je mnohem výživnější než zbytek hry a hlavně David si tu zabere veškerou pozornost publika pro sebe (doslova ji ukradne..), jeho bláznovské, místy až schizofrenické výrazy mě hodněkrát přinutily k výbuchu smíchu... No, nakonec... to nevadí, ne? Hru jsem si užila, i bez titulků, jelikož spoustu věcí vyčtete jen z hraní. Pro mě za pět* s jistotou toho, že když budu mít splín, tohle mi dokáže zvednout náladu. ()

Reklama

Reklama