Andělský podíl

La part des anges

Anjelský podiel

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 2012, 106 min

Víte, co je andělský podíl? Pokud jste neviděli stejnojmenný film, tak vám to trochu objasním. Andělský podíl je to, co unikne z whisky, když se poprvé otevře sud. Je to vlastně část, která je přenechána andělům. Člověk má smůlu a musí se smířit s tím, že tahle drobná část mu nepřináleží. Možná si řeknete, co to má společného s filmem, který se odehrává v prostředí osob, které za sebou mají už nějaký ten přestupek proti zákonu, který si mají odpracovat, ale v rámci jejich nápravy se dostávají na ochutnávku whisky, která toho hodně změní. Dovídají se o tom, že má být otevřen velmi unikátní sud, kde je whisky, která je mnohými považována za tu vůbec nejlepší, jaká kdy byla vypálena. Chtějí se na akci, která je pro vybrané, dostat, což se jim také nakonec povede. Jejich záměry ale nejsou obdivné, naopak, jsou velmi podlé. Chtějí si trochu ukrást pro sebe. Film je o tom, jak si i ve Skotsku žije nižším vrstvám blbě a jak mají co dělat, aby se uživili. Kriminální činnost tak není něco neobvyklého. Jde to ale sledovat s humorem a nadhledem. "Andělský podíl" je takovým filmem. Sledujeme trpké osudy hlavních postav, ale přesto si s sebou neseme naději, která nám vykresluje lepší zítřky. Film není o dokonale dobrých lidech, ale něco v sobě přece jen mají. Osobně se přiznám, že film jsem sledoval hlavně proto, že jsem zjistil, že v něm zaznívá geniální píseň "I'm Gonna Be (500 Miles)" od skotských Proclaimers. Jestli někdy pojedete na dlouhou cestu, tuhle píseň si pusťte. Bude s vámi dělat divy a možná si připomenete i snímek "Andělský podíl, kterému kralují neherci s neskutečně přirozenými výkony. Někdy není důležité mít skvělé a drahé herce, někdy stačí mít zajímavý příběh. Alkohol nepiji, alespoň ne takhle silný, ale stejně jsem měl po filmu chuť se o whisky dovědět víc. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/11/sahara-stormbreaker-syriana-andelsky.html(2.3.2013)

• B26354

Typická britská komedie s recividujícím kriminálníkem v hlavní roli. Vše je přítmno - výrazný akcent, důraz na národní znaky, vyšinuté postavy, ozvláštnění (v tomto prípadě whisky), rodinný aspekt, drama atd. Problém je v tom, že nic nefunguje. Ze všech postav je vtipná jen jedna a je na ní dáván příliš velký důraz. Epizodky (setkání s napadeným chlapcem, rozbrojky s gaunery) nerezonují, nikam nevedou a ani nefungují samy o sobě. A hlavně charisma, na kterém podobné snímky stojí, postavám chybí. Vtipný začátek i konec vystupují z filmu jako jediná povedená místa.(2.7.2012)

Dostal jsem přesně to, co jsem čekal a v co doufal. Hezký mix komedie a sociálního dramatu v podobném duchu jako Hledá se Eric. Jasně, je to "jen" taková taková moderní pohádka a dalo by se tomu leccos vytknout (třeba bych uvítal větší prokreslení vztahu hlavního páru), ale čert to vem, styl humoru mi naprosto sednul. Nejlepší reklama na skotskou whisky, co jsem kdy viděl. Jděte do háje s tím nízkým hodnocením:)(3.7.2012)

• GILLWANDER

Zahorklá, nevtipná, suchá britsko-francúzska zlátanina, ktorá sa môže pýšiť dočista zbabranými hereckými výkonmi, ktoré neraz spôsobili nepríjemnú bolesť v mojej už tak blbosťami preplnenej hlave. Zasmiať som sa ako správny neprofík zasmial, ale divák, čo pozná ako také hranice zistí, že nemusí byť profík na to, aby sám uznal, že tento garbage je omylom filmovej matky prírody. Dve hviezdy za to, že to v druhej polovici začali brať trochu vážnejšie. 35%(31.3.2014)

Působivý mix britského sociálního dramatu a kriminální komedie, skvěle obsazený, zahraný i zrežírovaný. Trochu pohádka, ale na hony vzdálená tomu únikovému stylu, jakým podobné filmy natáčí americká studia. Ken Loach se na své loosery dívá sice s pochopením, ale není tak naivní, aby nevěděl, jak se věci mají a jakou šanci mají tihle výlupci všech cností opustit svět galerky a vymanit se ze stylu života, který provozují. Chvílemi dojemné, chvílemi napínavé. Za sebe můžu říct, že tenhle styl mi dokonale sedí a pátá hvězdička utekla Andělskému podílu jen o fous. Celkový dojem: 85 %.(3.1.2015)

• - Paul Brannigan hrá vo filme pochybného a problémového človeka. V skutočnosti bol v šestnástich rokoch uväznený na štyri roky za ozbrojený prepad. Po prepustení na slobodu bol nezamestnaný, frustrovaný a premýšľal nad samovraždou. (kacer4)

• - Pro whisky nadšence lze dodat, že ve filmu se objevuje dvakrát Charlie MacLean jako znalec skotské whisky. Pan MacLean je znalec v oboru a uznávaný autor na téma whisky. Publikoval již na deset knih a získal řadu cen. (Bioscop)

• - Film se částečně odehrává v prostředí destilérky Highland Park, která je umístěna na Oknejích a je dnes nejseverněji položená palírna skotské. (Bioscop)