Andělský podíl

The Angels' Share

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 2012, 106 min

• B26354

Typická britská komedie s recividujícím kriminálníkem v hlavní roli. Vše je přítmno - výrazný akcent, důraz na národní znaky, vyšinuté postavy, ozvláštnění (v tomto prípadě whisky), rodinný aspekt, drama atd. Problém je v tom, že nic nefunguje. Ze všech postav je vtipná jen jedna a je na ní dáván příliš velký důraz. Epizodky (setkání s napadeným chlapcem, rozbrojky s gaunery) nerezonují, nikam nevedou a ani nefungují samy o sobě. A hlavně charisma, na kterém podobné snímky stojí, postavám chybí. Vtipný začátek i konec vystupují z filmu jako jediná povedená místa.(2.7.2012)

Už dlouho jsem se tak u filmu nezasmála a je mi jedno, jestli tam ty sociální problémy měly být nebo ne. Pro to, aby si člověk film užil, musí přijmout, že skutečnost občas přejde do absurdna a že na konci bude happy end - ať už to pro někoho znamená vysněnou budoucnost nebo pro jiné blažené setrvání v životě, co znají. Ale ty dialogy, ty za to stojí!(30.7.2012)

Bože můj, to byla celkem kravina. Film o zlodějíčcích, kteří zbohatnou díky "andělskému podílu". Herecké obsazení nebylo moc dobré, vlastně mě pořádně nezaujala ani jedna postava. Ještěže se tam vyskytovala ve velké míře whisky. Potěšila mě také písnička - The Proclaimers - I´m gona be - ta je alespoň taková ztřeštěná. Myslela jsem si, že když je to komedie, že se zasměju - bohužel.(18.11.2012)

Na to, že si Andělé berou svůj podíl ze sudů whisky věřím rozhodně víc než na to, že se z delikventů stávají slušní občané. A jsem si celkem jistý, že režisér věděl, co mi chce sdělit, ale vzal to zbytečně dlouhou oklikou. Úvodní sociální drama je totiž tak nezáživně dlouhé, že jsem se chtěl s Andělským podílem naštvaně rozloučit. Pak však přišlo o něco lepší seznámení s vůní, chutí i barvou oblíbeného alkoholu a zlodějský závěr byl už naprosto vynikající. Jen si nejsem jistý tím, kolik diváků projeví tolik osobní statečnosti jako já a neopustí Robbieho dávno před první návštěvou palírny.(3.2.2014)

Mám hold slabost pro britské komedie a excentrický humor navazující na eallingovské tradice. Čtveřice hrdinů mě bavila i dojímala, plán na získání "andělského podílu" z nejcennější whisky všech dob se vtipností vyrovná legendárním Zlatým věžím. Vůbec jsem od filmu nečekal sociální výpověď, ani syrové vykreslení systému veřejných prací a přijal jsem režisérův smiřlivý a laskavý pohled na malou komunitu outsiderů. Pro mě byl film ve festivalové vřavě tím samým jako loni tragikomický Le Havre - velmi příjemná oddychovka, při níž jsem se od srdce zasmál a z níž ve mě zbyl velmi pozitivní pocit, jež mi dodal síly do festivalové cílové rovinky. Vím, že Loachova cesta od krutých sociálních dramat ke smiřlivým komediím, jež postrádají i satirický prvek, není zrovna kritickou obcí velebena. Ale není nad to si jednou za čas dát skutečně vtipnou komedii, která alespoň na tu hodinku a půl umožní zapomenout na problémy každodenního života. V tom případě mi je jakýkoli přesah či dlouhodobější otisk u šípku.(6.7.2012)

• - Film se částečně odehrává v prostředí destilérky Highland Park, která je umístěna na Oknejích a je dnes nejseverněji položená palírna skotské. (Bioscop)

• - Pro whisky nadšence lze dodat, že ve filmu se objevuje dvakrát Charlie MacLean jako znalec skotské whisky. Pan MacLean je znalec v oboru a uznávaný autor na téma whisky. Publikoval již na deset knih a získal řadu cen. (Bioscop)

• - Paul Brannigan hrá vo filme pochybného a problémového človeka. V skutočnosti bol v šestnástich rokoch uväznený na štyri roky za ozbrojený prepad. Po prepustení na slobodu bol nezamestnaný, frustrovaný a premýšľal nad samovraždou. (kacer4)