Válečný korespondent

(TV film)
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1991, 26 min

Spisovatel Jiří Mucha vypráví ve svém bytě na Hradčanském náměstí v Praze o neuvěřitelných peripetiích svého dramatického života. (oficiální text distributora)

Volodimir2 odpad!

Dopozeral som ešte uvádzaný ako československý dokument s nádherným názvom Vojnový korešpondent. Ešte aj vstup je ako slobodný vysielač Československa z Veľkej Británie, Volá Londýn a myslím si, že tu už som sa stratil v otázkach neviem či aj nie sexuchtivej redaktorky so starým senilným pánom. To nie je ako urážka, ale priebeh jeho života na ktorý akosi pozabudol, alebo nechcel povedať, sa budem snažiť trochu priblížiť. Nenávidel svojho autoritatívneho otca. Druhú vysokú školu už nedokončil začala sa 2. svetová vojna a Mucha nastúpil ako dobrovoľník 24.9.1939 do novovznikajúcej československej jednotky. Presunuli ich do výcvikového priestoru vo francúzskom Agde. Tu sa už formoval československý náhradný prápor. Od polovice októbra už mohli zostaviť 1. československý peší pluk. Mucha v hodnosti vojaka bol zaradený k 2 rote 1. pešieho pluku. Po napadnutí Francúzska Wehrmachtom bol 1. peší pluk v rámci československej divízie nasadený na front. Táto jednotka sa plných osem dní (od 11. do 18.6.1940) podieľala na obrane pozíc východne a juhovýchodne od Paríža. Prápor vojaka Muchu bránil prechod cez rieku Seinu. Keďže francúzski ženisti u mesta Montereau-Fut-Yonne vyhodili most do vzduchu cez rieku Seinu, Muchova jednotka už nemohla ustúpiť na južný breh. Pluk sa ocitol bez pomoci pod silným leteckým a delostreleckým bombardovaním a prešiel najtvrdším ústupovým bojom, kde boli veľké straty na životoch. Nasledoval 400 km ústup k Stredozemnému moru do mesta Seté, kde čakali na evakuáciu do Veľkej Británie. Touto evakuáciou 4,5 tisíca československých vojakov skončila začiatočná kapitola československého zahraničného odboja. Príslušníci 1. československej divízie boli presunutí do Cholmodeley u Chersteru, neskôr do Peamingtonu , kde sa mali venovať výcviku a pomáhať obyvateľom pri odstraňovaní následkov bombardovania. Tu sa zoznámil so svojou druhou manželkou Britkou Geraldine Mary. 4.4.1941 bol preradený k štábnej rote MNO a 15.5. k náhradnému telesu MNO, využil otcove konexie a začal pracovať ako rozhlasový reportér britskej verejnoprávnej rozhlasovej stanice BBC (British Broadcasting Company), vysielal denné 20 minútové správy , ktoré sa mu za celý deň nakopili a v roku 1943 sa stal vojnovým korešpondentom a už vysielal svoje správy z bojísk. 5.6.1944 zrušilo MNO jeho pridelenie k vojenskému oddeleniu MZV a o týždeň bol prijatý do RAF. V júni 1944 odišiel na západný front a cez Nemecko sa dostal až do Prahy. Tu stretol jemu neznáme vojsko zo 16. storočia na koňoch a ťavách (velbloudech), myslel tým na Červenú armádu v Prahe. Jeho služba a samotný pobyt v BBC neušiel pozornosti československých orgánov. Keď sa zblížil a začal spolupracovať s americkým žurnalistom Wiliamom N. Oatosom (americký špión) pred súdom vypovedal, že jedným z ľudí od ktorých získaval špionážne materiály bol práve Jiří Mucha, ktorý mal nenávistný pomer k ČSR. Aj preto bol Mucha 7.5.1952 odsúdený k 6 rokom nepodmienečne. Bol zaradený ako lekár v uránových baniach v Jachymove (Tam sa mu páčilo, ta dráma, kupovali si platne s vážnou hudbou a počúvali ich). Po dvoch rokoch podpísal spoluprácu s ŠtB a bol na podmienku prepustený. Získal meno „Anti“ a jeho konšpiračný byt využívala ŠtB pre kompromitáciu členov diplomatických zborov. Tu sa odohrávali orgie, nahí ľudia medzi nimi aj Hapka, Havel, Mucha atd., Dokonca nahí nechodili len po byte ale aj na verejnosti pred dom. Takže toto všetko náš skvelý Vojnový korešpondent zabudol uviesť. Viedol svoju vlastnú súkromnú vojnu proti nacizmu ale aj komunizmu.. () (méně) (více)

Mylouch

Saskie Burešová jako snová Lili Marleen ještě před tím, než zůstala sama doma nebo kde, navštívila veterána 2.sv. v. a naslouchajíc, přitulila se k Jiřímu Muchovi. Vyprávění o Francii, Sev.Africe, zpravodajském putování světem, o Mt.Cassinu a cestě do osvobozené Prahy s ilustračními válečnými záběry. Následně cesta z hradčanského bytu (Werichovo "Tady se to bude zatýkat." ) na uran "Tam se mi líbilo, to drama" . Srdečná přítomnost R.Firkušného nad skleničkou i vyprávění Jos.Páleníčka, příjemné a civilní setkání s optimistickým spisovatelem-pamětníkem s průvodním komentářem Petra Haničince (??). Scénář a režie Josef Plšek ()

sator

Jiří je zajímavá persona s mraky zkušeností z celého světa a různých způsobů života, ale trochu uspávač hadů :-) ()