Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televizní inscenace dramatické básně o zániku bájné Atlantidy. Básníkova vize bájného předatlantického státu, ohrožovaného nejen uvolněnou přírodní silou, ale také nedostatkem lásky a porozumění mezi lidmi. Myšlenka hluboce koresponduje s problémy dnešního rozděleného světa. (sator)

Recenze (10)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Ve světě filmových triků a animace nabízela československá kinematografie takové mezinárodně uznávané veličiny jako Karel Zeman, Jan Švankmajer či Jiří Bárta. O to více diváka víc zklame, když uvidí ze stejné doby pokus o fantasy žánrovku, jejíž tvůrci přišli s již ve své době nemožně zastaralými triky, jaké by obstály maximálně tak ve videoklipech pro nejmenší děti. U mě osobně platí, že na sci-fi nebo fantasy oceňuji hlavně myšlenku a bez triků se dokážu obejít, ale pokud už se tvůrci pustí i tímto směrem, vizuál se stává rovněž důležitou součástí a zde bohužel pokulhává technická stránka i v nejedné scéně bez zadních projekcí a triků, působí to velmi rozpačitým dojmem. Velká škoda tak nízkého rozpočtu a také toho, že nikdo neuměl najmout zkušeného trikaře či mistra animací, jaké jsme tu tenkrát rozhodně měli, protože v kombinaci s velmi zdařilým a myšlenkově silným scénářem mohlo vzniknout skutečně výjimečné dílo. Překážkou pro mě byla ještě výrazně vázáná řeč, s jakou jsou dialogy napsány (byť uznávám, že k bájnému světu to může sedět) a když se první půlhodina plná vznešených dialogů odehrávala celá v jedném poloprázdném studiu, trvalo mi dost dlouho, než jsem do sledovaného dění hlouběji pronikl. Nicméně Josef Vinklář mě znovu přesvědčil, jaký to byl herecký gigant, role absolutistického vladaře se chopil skvostným způsobem a v doprovodu originálního scénáře i svých zručných hereckých kolegů (zejména Hlušička) dokázal svým výkonem povýšit tuto zdánlivě neatraktivní hříčku nejen na sledovatelnou záležitost, ale vlastně i na výjimečný zážitek. Pro fajnšmekra, který se nechá vést na vlnách fantastického podobenství o bájné Atlantidě a pronikne do myšlenek o vládě a lidském porozumění, zde bude odměnou najít uvnitř skrytou kvalitu, objevit její hloubku a navzdory všem technickým neduhům si leccos ze snímku odnést. „Máme v ruce kov, který má ohromnou sílu...“ Ohromnou sílu má z jistého pohledu i tato TV inscenace, ale když si uvědomím, že ve stejném roce vzniklo ve sci-fi / fantasy žánru, taky s Josefem Vinklářem v hlavní roli, i Tajemství Ocelového města, které bylo svým provedením zcela jinde, ATLANTÍDU z již popsaných důvodů nedokážu ohodnotit výš. 65% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()

dyfur 

všechny recenze uživatele

…to všadeprítomné mierové posolstvo tam silne cítiť.....ono to bolo potrebné dať aj do tkz.fantazy.... ()

baroko 

všechny recenze uživatele

Také si vzpomínám, že jsem to kdysi viděl a název této inscenace mi zůstal trvale v mysli. Často ve chvíli pomíjivého pozemského štěstí se mi vybavilo: "Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou"... ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Na rozdíl od většiny zde hodnotících k tomu nemám žádné nostalgické vzpomínky, takže jsem do toho šel skutečně s "čistým štítem". A nutno uznat, že už to prostě zestárlo. Jasně, od televizního filmu nemůžu čekat bůhvíco, ale i tak to vizuálně mohlo být lepší. Hlavně když některé scény vypadají jako nějaký hodně nepovedený greenscreen. Ale tak sledovat se to pořád ještě dalo bez větších problémů a přece jenom, takové Citové súradnice vypadají ještě laciněji... nebo Ptákodemie, na její profi efekty a drsný boj ptáků létajících na místě s lidmi, kteří s nimi bojují ramínky, na to fakt nemá nic... Příběh už mi přišel o něco zajímavější, ale i když mě do jisté míry zaujal, stejně mě to nedokázalo pohltit. Nějaká silnější atmosféra mi tam chyběla, nějaký silnější dojem... Přitom samotný námět by na to měl, ale netuším, jestli je chyba spíš u vizuálu nebo u zbylého zpracování - nebo u obojího stejně. Navíc si nemůžu pomoct, ale přišlo mi, že Vinklář se tak strašně snažil působit charismaticky, až mu to párkrát ujelo a začal přehrávat. Celkově pro mě je Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou zážitkem spíše jen zajímavým na zhlédnutí, než že by se mi fakt líbil. Ale rád jsem to viděl, to určitě. Obzvlášť, když se to takřka nedá sehnat, ČT to má zavřené v archivu a stejně jako spoustu jiných československých televizních filmů to neodvysílala už spoustu let a nevypadá to, že by k tomu někdy v dohledné době došlo. 3* ()

R.E.M. 

všechny recenze uživatele

Ojedinělé drama, skvělé herecké výkony a dojem, který ve mně zůstal i po tolika letech. Moc ráda bych znovu viděla. ()

pavel431 

všechny recenze uživatele

Taky bych si s chutí dal tuhle bájo inscenaci, nevím proč všechny televize stále omílají všelijaké filmy pro pamětníky i několikrát do roka, ale takového starší kousky nikdo nedá. Že byly stvořeny za komunismu, tak je nedávají??? To snad ne..... ()

Zeman007 

všechny recenze uživatele

Perfektni a nadcasove zpracovani,skoda ze Ceska televize to naprosto odmita reprizovat a neda to ani do iVysilani.Bohuzel trezorove mohou byt i inscenace... ()

Reklama

Reklama