Velice se omlouvám za svůj kacířský postřeh. Ale král českých komiků Vlasta Burian mi v některých fázích připadal, že přehrává. Samozřejmě u něj to vypadá vždy vskutku roztomile. I tak mi ale jeho herectví v tomto filmu místy připadalo podobné kouskům, které (a to především pro mladší diváctvo) předvádí Jim Carrey. Zcela jednoduchý děj, kdy do jedné firmy přijde zaměstnanec generální inspekce udělat audit v účetnictví. Jenže nebyla by to stará, dobrá, česká komedie, aby se do jednoduchého děje něco nevsunulo. A začaly se dít věci. A o tom to je. Pedantní generální inspektor se ukáže jako někdo, kdo má co skrývat a že možná ani není tak necitelný, jak se na první pohled může zdát.(1.3.2012)

První léta českého zvukového filmu byly skutečnou zkouškou tvůrčích a finančních možností. Zvuk se do kin dostával poměrně rychle a některé ze starších projektů jen obtížně vzdorovali novým podmínkám. Takřka jediný, kdo dokázal z této patové situace vytvořit pečlivě připravené zázemí pro svou popularitu, byl Vlasta Burian, tehdy již hvězda první velikosti a herec neobyčejných možností. S postavou upjatého revidenta Hadimršky slavil úspěchy už na divadelních prknech, filmová verze se zásluhou režisérského tandemu Lamač-Frič stala jedním z rozhodujících okamžiků Burianovy herecké kariéry. Směs nepřekonatelných výstupů, v nichž převládají komikovy prostořeké ekvilibristické průpovídky a formulace, je zakončena takřka skandálním převlekem a úprkem do rodné obce. Film v několika momentech odkazuje mmj, ke klasické americké grotesce a prostřednictvím výjevů z operetního prostředí nabízí i lehce frivolní tón, zastoupený subretou Medou Valentovou. Na svém místě nacházíme naopak standardní pobočníky krále komiků v čele s Marvanem, Plachtou, Fialou a Šléglem v jedné ze svých nejslavnějších rolí. HADIMRŠKU lze bezpochyby pokládat za první korektní Burianův úspěch, který definitivně rozhodl o dalším osudu titulního protagonisty. V bezprostředně navazujícím období ztvárnil Burian na filmovém plátně výjimečnou galerii lidských typů, utahujících si z dobových nešvarů i charakterů interpretovaných postav, a současně s tím dokázal denně čelit diváckým ovacím na scéně svého divadla. Úspěch, jakého jen stěží dosáhl kdokoli druhý.(3.10.2008)

To neznáte Hadimršku je z toho druhu filmů, jejichž divadelní podobu Burian nejprve s velkým úspěchem uváděl na prknech divadla a potom je také zfilmoval. Při natáčení Hadimršky režisérské duo Lamač – Frič ve srovnání s hrou notně přitvrdilo na humoru, aby film dostal větší říz. Počínaje už jménem samotného Burianova hrdiny, který se ve filmu jmenuje směšně – Popelec Hadimrška. Ten přijíždí coby revident vesnické filiálky velké banky do Prahy, aby tam vzkřísil zadlužený podnik vyrábějící gramodesky. Burian opět srší vtipem a energií jako vulkán. Stejně jako řada jiných komedií s Králem komiků v hlavní roli má i tahle poměrně banální zápletku, která se rozplétá velmi pomalu, protože hlavní jsou nejrůznější scénky a gagy, vtipné situace plné nedorozumění atd. Kdyby Hadimršku hrál kterýkoliv jiný komik, těžko by ho vytáhl do nadprůměru. Jenže Burianovo charisma je tak velké, že i z průměrnějších předloh dokázal vytěžit maximum.(13.4.2006)

Abych zde byl plně pochopen. Považuji tento film za prvé česko-kinematografické předvedení tvrdé zásadovosti a čisté pečlivosti. Dále zde chci pozvednout jedinečný výkon ženy, která mě učarovala. Byla to žena, která si v přestrojení hrála na sekretářku, aby zjistila, jestli její muž je ten správný. Zde snad vidíme prvky feminismu, který se u nás za první republiky velmi ukazoval. Buďme shovívaví k době našich minulých rodičů a pradědů a připušťme si, že jejich filmy stále patří a budou patřit mezi největší poklady české kultury. A to je taky důvod proč se na tyto filmy dívám. Abych byl schopen podávat svědectví o českých zemích a jejích impozantnosti a vyspělosti, která se projevuje ať už kulturou, architekturou či v politické sféře, která bohužel není tak stabilní a plná jak bych si představoval. Nyní závěrem: Pan Burian mi podal ruku a já mu ji rád potřesu. Ano, skvěle jste to zvládl a já vám dávám 4 hvězdy. Pane Popelče, pro příště, již se prosím naprosto vyrovnejte se svoji minulostí, ať vás nerozhodí zpěvačka. :-)(30.9.2008)

"Co tady vyvádíte?!" "My tu prosím plácáme." "Ja vás taky budu plácet se mě zdá, ale na hubu!" Tak tuhle veselohru s Vlastou Burianem hodnotím jednoznačně 5 hvězdami. Takhle živý Burian v žádný další roli skutečně nebyl. Narozdíl od rozpačitého výsledku filmu On a jeho sestra tentokrát spolupráce Lamač-Frič zafungovala dokonale. Burian hraje cvoka, poloblázna, který chce ostatním udílet lekce z pořádné práce a morálky. Zatímco to první se mu zpočátku daří, to druhé je jen přetvářka, která má zakrýt jeho nevyřešenou minulost. Nakonec se všechno ztvrne v neprospěch hlavního hrdiny. Karikující postava na všechny rádoby kazatele dobrých mravů a "svědomité" úředníky. Klasika, kterou zná už spousta generací. Kuriozitou je scénka, kdy Burian hraje ve svých 40 letech dítko ze základní školy, anebo J. Marvan ve svých 30 letech zase staršího pána zřejmě již v důchodovém věku. Z ostatních rolí zaujme asi největší role M. Valentové. Burian často improvizuje, což je vidět na ostatních hercích, kteří občas neudrží smích. Např. když O.Rubík přemýšlí o tom, jak to bude s milionem od dcery konzula, nacož mu VB odpoví aniž by o dotyčné cokoli věděl: "Prosím vás, ta bude vůbec ráda že se vdá, ta KÁČA PITOMÁ!!...Kde ten fracek ještě je?" VB si vždycky dával velmi záležet na tom, aby jméno jeho postavy bylo co nejneobvyklejší a Popelec Hadimrška je skutečně největší originál. "Tak a máte to srovnaný!"(9.9.2010)

• - Předválečnému kabrioletu Tatra T57a se přezdívá hadimrška. Proslavila se totiž právě v tomto filmu. Jezdí v něm revident Popelec Hadimrška (Vlasta Burian). (Stegman)

• - Poprvé na filmovém plátně herečka Světla Svozilová. (M.B)