Aida (divadelní záznam)

Aida

Hudební

Španělsko, 2003, 186 min

Fabio Armiliato

krom mé slabosti pro Verdiho, mám pro Aidu další zvláštní slabost, fanoušek Plzeňského hokeje pochopí (O´=(10.10.2012)

Zazpíváno OK, ale kam se poděl cit? Chybělo jiskření mezi hlavními postavami.(9.5.2012)

Jako velký fanoušek Verdiho díla jsem přijal odvysílání tohoto záznamu Aidy z barcelonského Gran Teatre del Liceu na obrazovce ČT2 s povděkem. A ačkoli mě obsazení, výprava ani kostýmy zase tolik neoslovily, pořád to vystačilo na nadprůměrný divácký zážitek, který se nedá srovnávat s 99% ostatní televizní produkce. Po stránce hudby a pěveckých výkonů nemohu vytknout nic... i když na mou milovanou La Traviatu to samozřejmě ani zdaleka nemělo :) Pro fandy opery určit dobré vidět minimálně ze studijních důvodů.(7.7.2012)

Výprava honosná. Kostýmy připomínaly Starý Egypt sice jen vzdáleně, ale původní zrekonstruované kulisy, to byla opravdová ňamka. Herecké výkony, o těch se raději nebudu zmiňovat. Příběh všemi trápené, mezi smyslem pro otčinu a svou tajnou lásku k nepříteli vlasti rozpolcené, chudinky holky, která nevěděla čí je, až našla východisko ve smrti sdílené se svým milým. Do této tragédie vpašováno myšlení a politické cítění devatenáctého století (vlastenectví, náboženství). Ovšem Verdiho hudba a zpěv protagonistů, to bylo NĚCO! Zamilovala jsem si faraonovu dceru, která se mi zpočátku jevila býti protivnou ježibabou. Vývoj této postavy mě dojal. Zpěv její představitelky mě nadchl. Bravo!!!(16.8.2019)

• - Malovaná výprava je restaurovanou verzí originální dekorace mistra katalánské scénografie Mestra Cabanese z roku 1945. (Olík)