Záhada Hory mrtvých

Záhada Hory mŕtvych

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie / Rusko, 2013, 100 min

• LIVINGDEAD

Nesnáším filmy, natočené stylem třepající amatérské kamery, kde je HOVNO vidět! A právě tento film je takto natočen. Prvních 50 minut, tedy 3/4 filmu se nic neděje. Expedice se balí, vyráží na cestu, sedí u ohniště a melou hovadiny, záběr na několikasekundový sex... pak střílení a všichni se rozprchnou. Kamera se třepe, je tma a vidíte.... Pak se objeví bunkr a začíná sci-fi, je 15 minut do konce filmu...objeví se portál, mutanti, vojáci....KONEC. Hrozná sračka!(5.3.2013)

• mzss1

Sakra, to prostě nešlo. Věděl jsem, že to nebude asi nic extra, ale chtěl jsem to zkusit. Hltám většinu novinek, chci si udržet ve filmovém světě alespon trochu solidní přehled - to je důvod proč jsem toto dílo shlédnul. Docela jsem u toho trpěl, přilšo mi to, že se na to koukám minimálně 3 hodiny. Nemám moc rád filmy natočené ruční kamerou, vše se třese atd, ikdyž nyní dám velmi neobvklé přirovnání, tak třeba film Patrola byl proveden také ručnou kamerou, ale to bylo něco jiného, za to tohle ? Nikdy víc. Odpad nedávám, páč námět a samotný příběh nezněl moc špatně. I herci nebyly nejhorší. Úvodní asi tak desetiminutovka mě celkem chytla, dokázala zaujmout co se týče příběhu, ale pak se to vleklo až do nějaké padesáté minuty než se konečně něco dělo. Takže úvod mě chytl a pak dlouho dobu nic. Od zhruba 10 do 50 minuty vnímáme jen blbé a obyčejné dialogy mezi mladými lidmi, kteří mi naštěstí nepřišly moc trapní jako většina těhle sotva odrostlých pubertáků v romantických filmech. Bohužel mě žádná konverzace nezaujala. Od 50 minuty zhruba se něco konečně stane. Nehoda, jeden z mladých lidií je zraněn. A od 60 minuty do konce filmu bude mírné napětí o ničem. Uvnitř hory je to tak špatně natočeno, něco tam je tajemného a mě to vůbc nechytlo. Úplný konec byl snad to nejhorší. Hudba skoro žádná, ale zde nebyla vůbec zapotřebí. Kdyby nebyl celkem zajímavý úvod, jedena reálná nehoda a mírné napětí šel bych do odpadu. Respektive nemám moc ve zvyku pálit odpady, vždy na se na filmech snažím něco ocenit. Dokonce i 1* dávám méně často, minimální hranice je většinou u mě tak za 2*. Toto nemá největší zápor, jen je to prostě VELKÁ NUDA. No nic, toto se vůbec nepovedlo a už se teda STOPROCENTĚ nebudu vyhledávát žádný filmy s ruční kamerou. No, možná něco shlédnu a to myslím, třeba chystaný film od Davida Ayera: Sabotage. Třeba Patrola od tohoto režiséra se silně povedla a co jsem slyšel tak Sabotage má mít také ruční kameru, jen v některých scénách. Takže asi takhle. Celkově toto bez nějakého rozepisování hodnotím na slabých 13% = *(29.7.2013)

• gogo76

R. Harlin sa už na kvalitatívnu úroveň Cliffhangera asi nikdy nedostane, ale stále sa o to pokúša. Jeho príspevok do hororového žánru však dieru do sveta neurobil. Postupy v ničom originálne nie sú, podobné horory sme už videli a častokrát lepšie. Nápad to nebol zlý, chladné a drsné prostredie poskytovalo poriadnu výhodu, ale i tak to Renny nedokázal naplno zužitkovať. Vyšiel z toho úplne priemerný a nevýrazný horor, ktorý sa v úvode dosť vlečie a oživí to až lavína, ktorej scéna asi ako jediná stojí za pochvalu. Hrátky s "cestovaním v čase" opäť nedopadli tak akoby som si želal. Zaujímavý nápad s nudným spracovaním. 40%.(28.10.2013)

• Gilmour93

Jedna obyčejná lavina v padesátém devátém a hned tu máme propojení s Filadelfským experimentem, mužem Molem a Marty McFlyem? Že raději celou expedici nestrávili chlastáním té ruské pálenky na baru.. Další případ, kdy mě užití konceptu found footage znehodnotilo potenciální zážitek. Nezlobte se na mě, ale pokud mi jde o život, nebudu natáčet mou ženskou kolegyni, jak otvírá těžké dveře a ještě ji galantně nabádat, ať je opatrná.. I přes občas ucházející atmosféru se Dyatlov Pass Incident asi nestane by-passem skomírající Harlinovy kariéry, nicméně jsem zaslechl, že se Renny pouští do dalšího filmu podobného ražení (s možná silnějším sociálním podtextem), jenž má pojednávat o jistém slovenském bačovi, co umí cestovat časem. Dle legend a wikipedie takový údajně žije kdesi pod Tatrami a když se to dozvěděly americké třípísmenné tajné služby, vyslaly za ním v několika černých SUV svou delegaci hnanou touhou za poznáním. Zeptali se ho: „Bačo, ty prý umíš cestovat časem?“ „No, vraj je to tak.“, odpověděl jim. „A předvedeš nám to?“ „Nemam s tým problem, ale chcem flašu borovičky.“ Agenti kvapem dovezli z vesnické krčmy láhev a podali ji bačovi: „ A teď nám to předveď.“ „Inu, dobre, chalani.“, řekl on a flašku s chutí na ex stáhnul. „Tak... a teraz som tam, kde som bol včera...“(30.7.2013)

Myslím, že všem, co se zajímají o záhady, neunikla ta jedna z největších a dosud nevyřešená - Djatlovova výprava. Není třeba zabíhat do popisu podrobností a nechť si každý vyhledá informace na vlastní pěst. Ze změti těch několika teorií, z nichž každá má své pro i proti, vznikl tento fiktivní "found footage" horor o mladistvé expedici, která jde ve stopách oné nešťastné výpravy. Rozjezd, jenž tu většina kritizuje, mi přišel v rámci seznámení se členy vcelku podstatný a nijak mi k příběhu nevadil. Právě díky němu následně v průběhu filmu se postupně a efektivně přidávají polínka do kotle a vše vede k šokujícímu finále. Atmosféra mě dobře vtáhla a bavila mě po celou dobu. Dokonce i pointa a příběhové kličky mě nadchly s tím, že má pozornost zůstala zakotvená. Vytkl bych snad jen ty laciné CGI efekty v závěru, protože lehce zkazily dojem. Ovšem atmosféře naštěstí nijak neubraly. Za mě se rozhodně nejedná o vyloženě nepovedené FF, bylo na co koukat, ne že ne. Jen je výsledek takový lehký nadprůměr a natotata se z tohoto pozoruhodného tématu dalo vykřesat o dost více.(21.2.2019)

• - Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)

• - Stany byly rozříznuty zevnitř, přičemž většina zimní výbavy byla pořád vevnitř. (ARI50)

• - Holly (Holly Goss) ve snímku říká, že tělu Zinaidy Kolmogorovové chyběl jazyk v ústní dutině. Ve skutečnosti byla bez jazyka nalezena mrtvola Ljudmily Dubininové. (Tristaver)