Záhada Hory mrtvých

Záhada Hory mŕtvych

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie / Rusko, 2013, 100 min

• MM_Ramone

V roku 1959 zahynulo za záhadných okolností a dodnes nevysvetlených príčin v horách Uralu deväť skúsených ruských turistov. O päťdesat tri rokov neskôr sa päť amerických študentov z Oregonu vyberie do Ruska na miesto tejto tragédie, aby sa pokusili vypátrať dôvod úmrtia ruských turistov. Láka ich "Záhada Hory mŕtvych". Táto expedícia sa im však stane osudnou. I oni sami najdú v zasnežených uralských horách svoju smrť. Čakal som od tohto found footage horroru viacej. Som sklamný. Nevyužitý potenciál. **(14.2.2018)

Renny Harlin má sice po oslnivé kariéře, v níž by k němu nějaký kritik vzhlížel s respektem, ale stále obstojně točí. Tentokrát se vrhl na subžánr found footage odehrávající se v ledu a mrazu. V jeho filmografii tenhle specifický žánr dosud neměl zastoupení, s hororem a sněhem ale má zkušenosti. Dokonce byl za ně svého času i chválen (Noční můra v Elm Street 4 + Cliffhanger). Proč se tedy nevydat do zasněžených plání a přijít s něčím novátorským v žánru. A tohle jsou fakta. Skupina pěti mladých amerických dokumentaristů se vydává po stopách horolezecké expedice, jejíž 9 členů za záhadných a dosud neobjasněných okolností před padesáti lety zahynulo pod Horou mrtvých v oblasti severního Ruska. Jejich cílem je přijít se senzačním odhalením letité záhady. Oblast je však proslulá pozorováním záhadných jevů, beze stopy se zde ztrácejí ti, jejichž nohy vstoupily na toto území. Ani k dokumentaristům tahle oblast nechová vřelé sympatie. Kdo sem vleze, nevyleze. A mladí studenti brzy zakusí krutost hor. Divák sleduje události těsně před zmizením americké výpravy. Respektive ty události, které předcházely jejich zmizení. Krátce po představení jednotlivých členů výpravy a jejich erudovaného zasvěcení do incidentu v Djatlovově průsmyku je divák prostřednictvím ruského televizního zpravodajství informován o jejich zmizení. Následuje mírně zdlouhavé putování po horách, záhadné stopy ve sněhu, objevení tajného bunkru pod sněhem, různé dohady, nesprávné úsudky, spekulace. Však diváci, co mají nakoukáno z tohoto subžánru, vědí své. Stejně tak dobře odhadnou, co bude asi tak následovat. Samozřejmě úplně všechno neodhadnou, neboť několik překvapení si film nechává jako svůj trumf. Vedle zajímavého průběhu událostí je zajímavé, že na Uralu nikdo nehovoří svojí mateřštinou. Silně se dá pochybovat o tom, že by všichni obyvatelé byli v zaostale působící oblasti tak dobře jazykově vybaveni, pokud jde o angličtinu. Rozpor v inteligenci panoval i u náramně chytrých studentů, kteří diváka častovali odborným výkladem událostí, ale tápali nad jednoslovným varovným vzkazem v ruštině. Určitě se dá spekulovat nad použitím kamery v extrémním mrazu. V zásadě jsem ale nebyl proti tomu, s čím film přišel. Harlin prostě na svůj film dostal o pár babek víc než obvykle, něco zbylo i na závěrečnou trikovou sekvenci v bunkru, kdysi talentovaný režisér to zrežíroval jak nejlépe uměl. S neznámými herci, v nehostinném prostředí a v koprodukci vyprodukoval snímek, který není o nic horší než to lepší z hororového subžánru ff, který má své přívržence i zaryté odpůrce. Celkem zajímavá varianta záhady století. 70%(8.9.2015)

• sarkas21

Takhle vyuzit "pribeh podle skutecne udalosti" jsem jeste nevidel! Po skonceni filmu jsem si uvedomil, ze v prvni pulce se nic nedeje! Vubec nic! Jedine, co me drzelo v pozornosti, byla moje naivita, ze se neco stane. Atmosferu to tedy ma, ale odmenu v podobe neceho zajimaveho, se nedockate. Misto toho na nas na konci zacnou skalat potvory, ktere byly asi okopirovane z pc hry z roku 1997 a konecny "zvrat" je jen projev silene predsavivosti scenaristy!(29.6.2014)

• J*A*S*M

Nejpozději ve chvíli, kdy se na scéně objeví zombíci, kteří jako by svou vizáží vypadli z podfinancované videohry z konce 90. let, musí přestat brát film vážně i ten největší optimista. Scénář nabízí mnoho zábavných otázek k zamyšlení (Proč se poslední tři přeživší hrdinové před svými pronásledovateli ukryli v bunkru, který se otevírá a zavírá zvenku? Jak přišli na to, jak funguje zařízení uvnitř? Opravdu to tvůrci myslí vážně? a tak podobně). Co se týče konspiračních found footage hororů, sázím letos na tenhle. Dyatlov Pass Incident můžete v klidu minout.(29.6.2013)

Jsem ohromena. Sice mě to tak hodinu příliš nebralo, ale vytrvala a čekala jsem, co se stane zajímavého. A také se tak stalo. Naprosto skvělá záhada o teleportu, která je zasazená do ruských pohoří, které jsou nehostinné. Herci jsou vybráni špičkově a je dobře, že každý má i svůj vedlejší příběh, nicméně celý děj je opravdu hodně poutavý a částečné rozuzlení je udivující.(15.11.2013)

• - Holly (Holly Goss) ve snímku říká, že tělu Zinaidy Kolmogorovové chyběl jazyk v ústní dutině. Ve skutečnosti byla bez jazyka nalezena mrtvola Ljudmily Dubininové. (Tristaver)

• - Holly (Holly Goss) ve filmu mluví o jediném přeživším Ďatlovovy výpravy, Pjotru Karovovi. Jméno je fiktivní, onen člověk se ve skutečnosti jmenoval Jurij Judin. Judin se od skupiny odpojil po několika dnech od započetí expedice kvůli chronickému revmatismu. Zemřel v roce 2013, v 75 letech. (Tristaver)

• - Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)