Záhada Hory mrtvých

Тайна перевала Дятлова

Záhada Hory mŕtvych

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie / Rusko, 2013, 100 min

I když FFka většinou kvůli skákající ruční kameře nemusím, v tomhle případě jsem byl divákem spíš spokojeným než nespokojeným. Zaujaly mě ruské reálie (natáčelo se prý kdesi jižně od Murmansku), postavy mi byly vcelku sympatické, líbily se mi zimní severské scenérie, jen ten obligátně blikající a za vlasy přitažený konec mě zklamal, zkřížení scénáře s tzv. Filadelfským experimentem a se spiknutím ruské armády myslím nebylo šťastné, méně je někdy více. Ale aspoň jsem si opět trochu rozšířil mé omezené obzory - o Djatlovově výpravě z devětapadesátého jsem totiž dosud neměl ani potuchy a se zaujetím jsem si o ní na netu početl.(27.9.2017)

• korbitch22

Regulérní dvd béčko/céčko jako prase, které se nějakou "ZÁHADOU" dostalo až do kin.Renny Harlin jako tvůrce spadl do propasti zoufalého rutinérství, obyčejnosti a nudy.Připomělo mi to found footage hovna točený ruční kamerou kd jakým puberťákem, jakých je v americké produkci mrak, tady ten ansábl zoufale netalentovaných neherců ovšem vede člověk, který v kinematografii přeci jen kdysi jméno měl a možná i díky tomu, se dá místy mluvit o něčem, co by se dalo nazvat snad i filmem nebo tak něčím.Např. scéna s lavinou je opravdu výtečná a s překvapivě dobrými triky, při naháněčce v bunkru to mělo místy opravdu atmosféru a našla se i nějaká lekačka.To ovšem nestačí a celkově to film, ve kterém je hora kolosálních scénáristických píčovin, nesympatických herců a tupého a neuvěřitelně předvídatelného konce, nezachrání.Hlavní hrdinové vám budou u prdele a celou stopáž pro mě bylo největší ZAHÁDOU, jak mohla jedna píča v manželství udělat z akční ikony Horu Sraček, která za posledních 20 let natočila doslovu horu píčovin.Pokud můžu ještě dodat, nadávat scénáristovi, že napsal sračku jen proto, že se jmenuje Vikram, svědčí opět o totální demenci jedné zdejší hvězdy, pravdou ovšem zůstává, že Vigvam se opravdu moc nepředvedl a jeho scénář působí, jako by ho psal 14 letý zhulený osmák při přestávce mezi zeměpisem a dějepisem.20%.(24.9.2013)

• Helo

Na to, že je to horor/thriller, tak je asi tak půlka filmu spíše kecaní, flirtování a hádání se mezi protagonisty. Ačkoli chvílemi i docela fajn kecání, i tak by to toho tajemna chtělo opravdu víc. Celková záhada také nic moc originální, přestože se týká mého oblíbeného pokusu (nechci prozrazovat). Závěrečná pointa z části nedává smysl (jak se k veřejnosti tedy vlastně dostala ta nahrávka, když kamera zůstala uvidíte kde?).(1.8.2013)

• Omnibus

URL komentáře i s pomníkem 9 mrtvým      Внимание! Содержит радиоактивныe спойлеры! (SPOILERY!)             //Teprve až když zvednu poslední díl matrjošky, krčí se tam pytlíček instantní polévky pro „horolezce“ značky Blair Witch. Uvařím ji a kopnu ji hladově do sebe, ale jen si tím opařím hubu, takže to zas všechno vztekle vyflusnu na ten pitomý sníh... //                             Byla jednou jedna Hora. Občas tam hustě sněžilo. I ta Hora byla dost hustá. Mohutná a krásně skalnatá, pokrytá sněhem a ledovci a v rámci podpory turistického ruchu i plná chrastí na oheň, napíchaného šikovně do sněhu. Na jejích svazích laškovně honil jeden sněžný muž druhého, jak polární sob samici v době říje. Uvnitř byla hora dutá jako bambus. Mohla za to částečně eroze, zbytek vydlabali zlí Rusáci. Во время холодной войны jim na vartě v průsmyku mrzly prdele и так они построили бункер. Aby duševně nezakrněli, natahali si tam spoustu knížek. Kromě klasiků Dostojevského a Puškina jim politruk kupodivu povolil i Piknik u cesty bratrů Strugackých, v komiksovém vydání. A aby při tom čtení knih nedělali vojáci bordel, umístil velitel knihovnu pod dozor, do kukaně k dozorčímu útvaru. Bunkr byl vybudován v rámci RVHP, takže tam nic pořádně nefungovalo. Navíc ožralej Vasja osadil dveře bunkru obráceně, takže šly zavírat a zamykat jen zvenčí. Aby se to nedomákl nepřítel, bylo to TAJNÉ a všichni museli dělat jakoby nic. Blbě bylo nainstalováno i osvětlení, a protože originální žárovky někdo ukradl, použili náhradní, z beden válečné kořisti z Великой Отечественной войны. Žárovky nervózně poblikávaly, zkratované přístroje divoce jiskřily, a zvrhlé vědce to rušilo v páchání zajímavých pokusů ┣▇▇▇═─ na odchycených dobrovolnících. Už jim z toho začínalo hrabat, když konečně z roztoku ledovcové vody a Yettiho trusu vydestilovali úplně nový prvek Mengelejevovy periodické soustavy prvků – lehce radioaktivní prvek debilium. Vědci si konečně dali oraz a vyrazili ven z bunkru na čerstvý vzduch a na cígo. Chvíli jen tak z plezíru honili Yettiho i s jeho druhem, ale ti se jim podivně vypařili před očima. Tak zlí Rusáci aspoň čapnuli párek turistů, co si tam právě plnili odznak 100 jarních kilometrů a zatáhli je do Hory (Официальная версия: oни пошли туда добровольно).                                                          Študáci byli vyplašení jako koroptve a furt mleli něco o třesoucí se kameře a o nějaké pitomé lavině, plné polystyrénových šutráků. Lavina prý navíc nepadala normálně ze svahu dolů, ale lítala divoce sem tam po vrstevnicích, jako liška s diagnostikovanou vzteklinou. Zatímco si to politruk všechno poctivě zapisoval do bonzbloku, študák si z pytlíku nasypal hrst LSD a jeho kamarádka dojela zbytek. Tím se oba hezky uklidnili a byli nad věcí. Křídou načmárali na stěny jeskyně primitivní malby, například výjevy z páření sněžných tygrů, zavzpomínali si na dětství, zaskákali si panáka a nakonec se vzali něžně za ruce a proskočili spolu obručí. To je uklidnilo tak kvalitně, že poslední záběry filmu už měli oba študáci úplně na háku. Velitel vojáků Vasil Vasiljevič Harlinweet se mezitím ztratil v průsmyku, když se chtěl zorientovat podle mapy otočené vzhůru nohama. Zabloudil nakonec až do civilizace. Protože po jednom zmršeném pokusu trpěl kromě mentální retardace i rozdvojením osobnosti, jedna jeho část napsala scénář k filmu a ta druhá ho pak natočila         .                  Kонец фильма.                                                                                                                                                                                                            (Použitá injekční stříkačka byla ukradena z deníčku uživatele Segrestor )(25.4.2013)

• schizmo

Found footage směr se vyčerpal rychleji, než bys řekl "kurva, to snad už nemůžou myslet vážně" :D. Aneb když nevíš kudy kam, pošli partu teenagerů na Ural, přidej trochu tajemna s Yettim, trochu tajemna s ufonama a celý to zakápní ruskou vojenskou konspirací s teleportem. Jako třešničku ještě pár zombíků alá nepovedená počítačová hra. No mám já tohle zapotřebí??? :D(14.8.2013)

• - Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)