Záhada Hory mrtvých

Тайна перевала Дятлова

Záhada Hory mŕtvych

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie / Rusko, 2013, 100 min

Film vychádza z otrasnej reálnej udalosti, ktorá sa stala kedysi v Rusku a je ďaleko zaujímavejšia ako samotný film. Keď už nič iné, aspoň upriamuje pozornosť na ňu. Ako zahynuli alebo boli usmrtení členovia výpravy, vedenej Igorom Ďatlovom, dňa 2. februára 1959, zostáva dodnes veľkou záhadou, aj pretože sovietska kriminalistika a možnosti rôznych expertíz boli vtedy na nižšej úrovni. Črtajú sa mnohé hypotézy a vysvetlenia: od lavíny cez skúšky tajných zbraní až po mimozemskú intervenciu. Jednej členke výpravy dokonca chýbal jazyk, mäkké tkanivo okolo úst a nebola zakrvavená, viacerí členovia nemali oči, ich telá našli v spodnej bielizni v neprirodzenej polohe, čo by nasvedčovalo skôr úmrtiu z podchladenia, ktoré je spojené s paradoxným vyzliekaním a zahrabávaním (http://en.wikipedia.org/wiki/Hypothermia), ale to už odbieham...(5.3.2013)

• ledzepfan

Přestože to má relativně velký potenciál, je to ve výsledku hrozná slabota. FF mi v zásadě nevadí, ale v dnešní době musí být uchopeno velmi šikovně aby se vyhlo všem těm nakažlivým nemocem tohodle formátu. Jak vidím ducha, mutanta nebo jiného zlouna, kterému se nepřirozeně moc a gumově otevírá CGIčková huba, otevírá se mi kudla v kapse. Finiš, který se tvůrci snažili vymyslet co nejoriginálnější a nepředvídatelnější je opravdu originální a nepředvídatelný, ale zároveň taky překombinovaný, naprosto nesmyslný a absolutně to ani nenaznačuje co se tak asi mohlo stát původní Dyatlovově výpravě. Celý ten konstrukt je prostě maximálně nedomyšlený a sází jen na to, že to obyčejnému vidlákovi v amíkově tak zamotá šišku, že si těch propastí v logice vůbec nevšimne.. Všichni ostatní(aspoň průměrně bystří diváci) si tu skládačku hravě poskládají a vyhodnotí to automaticky jako nesmysl. Pár momentů to ale má a tak tu šoupnu dvě rudé a už o tom nechci nikdy slyšet.(29.5.2014)

Co na to říct, zase mě to bavilo no. Má to svou atmosféru, líbil se mi celý ten koncept výpravy po záhadném umrtí ruských turistů. Do scény, kdy se někam leze je to výborná atmosférická pecka, která je temná, ikdyž se vlastně nic neděje, ale přesto víte, že tam něco je. No co se týče filmu po scéně, kde se někam leze, jede film už rychle z kopce, protože scénaristovi asi dopsalo pero a tak něco nahonem vymysleli. Ikdyž jsem to pochopil, radost jsem z toho neměl. Je jasné, že herci jsou nesympatičtí atd. To neřešte. Vychutnejte si to prostředí a atmosféru. Jedno z těch povedenějších FF.(22.7.2014)

Rozhodně ne nejhorší FFko, které jsem měl tu čest vidět. Když už nic, jedná se o příběh podle skutečné události, která je více než zajímavá, takže vás (snad) donutí si i něco nastudovat. Vztaženo k tomuto se dá už jen spekulovat, jakým způsobem tvůrci filmu pojali zakončení, no já bych tipl, že poměrně svérázně, ale což, poškrabat na hlavě mě to donutilo. Jako další plus hodnotím zimní téma v horkým létě, které mě vždy potěší. I přestože se film rozjede až ke konci, kde si tvůrci asi vsadili na vlastní karty, nemám důvodu dávat podprůměrné hodnocení. 65%(1.7.2013)

• verbal

Co taky čekat od filmu, jehož scénárista se jmenuje Vykram?! Vykrámaný pissálek si zřejmě utíral rektum do starých ruských novin a tu si všiml vybledlé fotografie turisty Datlova, pročež znovu zatlačil, dal plný průchod své omezené fantazii a echajíce vypotil neskutečně nudnou a neoriginální hovadinu. Sýry v díru, tedy chtěl jsem říct mezery v logice, nevychytal ani dávno mrtvý, bývalý režisér René, kterému se při teleportaci z domu paní Dejvisové patrně špatně poskládaly molekuly a zůstal mu místo hlavy hrnec na špagety. Navíc celé to martýrium okořenil fajn fetišem, kterého už začínám mít poslední dobou plnou prdel a až budu velký a vlivný, celoplošně zakážu ruční kamery.(30.7.2013)

• - Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)