Záhada Hory mrtvých

Záhada Hory mŕtvych

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie / Rusko, 2013, 100 min

• hous.enka

Celý příběh kolem Dyatlovy expedice je velmi zajímavý, strašidelný a dává ohromný prostor nejrůznějším spekulacím a dohadům. Bohužel to, jak to uchopili Američani (v koprodukci s Brity a Rusy), je trochu nešťastné a jakmile se dveře otevřou, jde to celé do háje včetně poctivě budované tajemné atmosféry. Neříkám, že se na Záhadu Hory mrtvých koukala špatně, to vůbec ne. Ač jsem film sledovala v pozdních nočních hodinách, byla jsem stále ve střehu a napnutá, jak si s Dyatlovem tvůrci poradí, ale čekala jsem od toho asi něco víc, než to, co fakt za těmi dveřmi našli.(14.3.2016)

• ledzepfan

Přestože to má relativně velký potenciál, je to ve výsledku hrozná slabota. FF mi v zásadě nevadí, ale v dnešní době musí být uchopeno velmi šikovně aby se vyhlo všem těm nakažlivým nemocem tohodle formátu. Jak vidím ducha, mutanta nebo jiného zlouna, kterému se nepřirozeně moc a gumově otevírá CGIčková huba, otevírá se mi kudla v kapse. Finiš, který se tvůrci snažili vymyslet co nejoriginálnější a nepředvídatelnější je opravdu originální a nepředvídatelný, ale zároveň taky překombinovaný, naprosto nesmyslný a absolutně to ani nenaznačuje co se tak asi mohlo stát původní Dyatlovově výpravě. Celý ten konstrukt je prostě maximálně nedomyšlený a sází jen na to, že to obyčejnému vidlákovi v amíkově tak zamotá šišku, že si těch propastí v logice vůbec nevšimne.. Všichni ostatní(aspoň průměrně bystří diváci) si tu skládačku hravě poskládají a vyhodnotí to automaticky jako nesmysl. Pár momentů to ale má a tak tu šoupnu dvě rudé a už o tom nechci nikdy slyšet.(29.5.2014)

Film vychádza z otrasnej reálnej udalosti, ktorá sa stala kedysi v Rusku a je ďaleko zaujímavejšia ako samotný film. Keď už nič iné, aspoň upriamuje pozornosť na ňu. Ako zahynuli alebo boli usmrtení členovia výpravy, vedenej Igorom Ďatlovom, dňa 2. februára 1959, zostáva dodnes veľkou záhadou, aj pretože sovietska kriminalistika a možnosti rôznych expertíz boli vtedy na nižšej úrovni. Črtajú sa mnohé hypotézy a vysvetlenia: od lavíny cez skúšky tajných zbraní až po mimozemskú intervenciu. Jednej členke výpravy dokonca chýbal jazyk, mäkké tkanivo okolo úst a nebola zakrvavená, viacerí členovia nemali oči, ich telá našli v spodnej bielizni v neprirodzenej polohe, čo by nasvedčovalo skôr úmrtiu z podchladenia, ktoré je spojené s paradoxným vyzliekaním a zahrabávaním (http://en.wikipedia.org/wiki/Hypothermia), ale to už odbieham...(5.3.2013)

• honajz

Moc rád bych, aby se mi film líbil, ale prostě nemůžu. Zdlouhavé úvodní představování studentů mi lezlo na nervy, mužici a samohonka, babka s ikonou Krista v pozadí mi lezli na nervy, přehnané hysterické reakce při jakémkoliv zvuku mi lezly na nervy... Od objevení dveří to začalo být zajímavé, teorie střídala teorii, aby nakonec přišla teorie podle mne hodně přitažená za vlasy, a vlastně nic neřešící. Chvílemi to mělo skvělé efekty, sem tam i napětí, ale celkově mě to zklamalo, potenciál byl vyšší. A hlavně - běžte už s found footage do pérdele a začněte zas točit normální filmy. Sice bude nutné napsat poněkud komplikovanější scénář, ale vo to de, kurňa!(2.9.2013)

• PinokKio

Renny Harlin už je prostě totálně mimo mísu. Hrábnout po scénáři se sice zajímavým tématem, ale s několikaletým křížkem po funuse díky Záhadě Blair Witch, které se to tak moc podobá (výprava za tajemným zlem, všudypřítomná ruční kamera, spousta odrazování od místních) .. už tady to smrdělo . Mám dokonce pocit, že si režisér hlavně ten scénář ani nedočetl, protože konec je směsicí absurdit a díky němu vyvstává spousta otázek, na které snad ani nejde odpovědět ..(1.8.2013)

• - Dodnes není objasněno, proč zemřelo 2. 2. 1959 v ruském pohoří 9 studentu výpravy. Událost zůstává jedním z největších tajemství 20. století. Vyšetřovatelé zjistili, že 6 lidí zemřelo na podchlazení a další 3 kvůli smrtelnému zranění které utrpěli (zlomená žebra, rozdrcená lebka, obličej bez oka a chybějícího jazyku byly příčiny smrti třech studentů). (ARI50)

• - Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)

• - Stany byly rozříznuty zevnitř, přičemž většina zimní výbavy byla pořád vevnitř. (ARI50)