Záhada Hory mrtvých

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie / Rusko, 2013, 100 min

Renny Harlin

Vikram Weet

Renny Harlin má sice po oslnivé kariéře, v níž by k němu nějaký kritik vzhlížel s respektem, ale stále obstojně točí. Tentokrát se vrhl na subžánr found footage odehrávající se v ledu a mrazu. V jeho filmografii tenhle specifický žánr dosud neměl zastoupení, s hororem a sněhem ale má zkušenosti. Dokonce byl za ně svého času i chválen (Noční můra v Elm Street 4 + Cliffhanger). Proč se tedy nevydat do zasněžených plání a přijít s něčím novátorským v žánru. A tohle jsou fakta. Skupina pěti mladých amerických dokumentaristů se vydává po stopách horolezecké expedice, jejíž 9 členů za záhadných a dosud neobjasněných okolností před padesáti lety zahynulo pod Horou mrtvých v oblasti severního Ruska. Jejich cílem je přijít se senzačním odhalením letité záhady. Oblast je však proslulá pozorováním záhadných jevů, beze stopy se zde ztrácejí ti, jejichž nohy vstoupily na toto území. Ani k dokumentaristům tahle oblast nechová vřelé sympatie. Kdo sem vleze, nevyleze. A mladí studenti brzy zakusí krutost hor. Divák sleduje události těsně před zmizením americké výpravy. Respektive ty události, které předcházely jejich zmizení. Krátce po představení jednotlivých členů výpravy a jejich erudovaného zasvěcení do incidentu v Djatlovově průsmyku je divák prostřednictvím ruského televizního zpravodajství informován o jejich zmizení. Následuje mírně zdlouhavé putování po horách, záhadné stopy ve sněhu, objevení tajného bunkru pod sněhem, různé dohady, nesprávné úsudky, spekulace. Však diváci, co mají nakoukáno z tohoto subžánru, vědí své. Stejně tak dobře odhadnou, co bude asi tak následovat. Samozřejmě úplně všechno neodhadnou, neboť několik překvapení si film nechává jako svůj trumf. Vedle zajímavého průběhu událostí je zajímavé, že na Uralu nikdo nehovoří svojí mateřštinou. Silně se dá pochybovat o tom, že by všichni obyvatelé byli v zaostale působící oblasti tak dobře jazykově vybaveni, pokud jde o angličtinu. Rozpor v inteligenci panoval i u náramně chytrých studentů, kteří diváka častovali odborným výkladem událostí, ale tápali nad jednoslovným varovným vzkazem v ruštině. Určitě se dá spekulovat nad použitím kamery v extrémním mrazu. V zásadě jsem ale nebyl proti tomu, s čím film přišel. Harlin prostě na svůj film dostal o pár babek víc než obvykle, něco zbylo i na závěrečnou trikovou sekvenci v bunkru, kdysi talentovaný režisér to zrežíroval jak nejlépe uměl. S neznámými herci, v nehostinném prostředí a v koprodukci vyprodukoval snímek, který není o nic horší než to lepší z hororového subžánru ff, který má své přívržence i zaryté odpůrce. Celkem zajímavá varianta záhady století. 70%(8.9.2015)

• ivishka

Komentář obsahuje SPOILERy. Původně mě docela zaujal způsob, jakým tento film byl točen. Takový dokument v přítomném čase, který kopíruje cestu dávné výpravy hrstky lidí, která zahynula. Mám docela ráda symboliku, která na sebe u tohoto tématu nedá rozhodně čekat. Co jsem ovšem nečekala, byla jakási pokroucená zfilmovaná konspirační teorie, která nehledí na fyziku a ani vědu. Třeba když vezmeme v úvahu, že na Uralu asi není úplně nejtepleji a celou výpravu jsou lidé oblečeni v termo oblečení a nějakých oteplovačkách a táhnou bágly věcí, a najednou sedí v mikinách na dece a debatují o lavině či spí klidně ve stanu nazí (podle toho co vím, tak nějaké ohřívací stany s vlastní atmosférou, které přes ten šusťákový obal stanu nepropustí zimu a mají svá vlastní kamínka jednoduše neexistují)...Nevím ale jde trochu mimo mě, proč by někdo po varovné obří lavině nešel zpět do civilizace(já vím, že se tu bavíme o Rusku :-D) a vyhledal pomoc a ukázal všem záběry z kamery apod.... Je dost možné, že existuje velká spousta tajných míst i v Rusku - podobně jako v USA, kde se dějí experimenty či nějaké podivné věci, ze kterých by se racionálně uvažující člověk zbláznil... Ale natočit takový velký nesmysl je dost hardcore. Tak tedy pokud by to mělo jiný konec - ok - s tímto koncem? No way!(10.9.2013)

Jak tak koukám na ty hvězdičky okolo, tak jsem byl asi jeden z mála, kdo se u toho celkem bavil - bez ohledu na spoustu nelogičností a iracionality. :-)(2.2.2015)

Tak asi takhle od tohohle filmu jsem nic nečekal, a téměř nic nedostal ale i tak se mi dostalo prakticky více než jsem čekal. 2x mi dokonce proběhl mráz po zádech. Je pravda že kdyby to natočil někdo jiný dopadlo by to možná lépe protože by se od toho tolik nečekalo. Ale Harlin? Proč? Vždyt on umí natočit kvalitní akci amá na kontě hodně dobrých fillmů. Proč si vybral takovýhle film? Líbilo se mi jak Harlin dal do pozadí sem tam někoho projít udělalo to konečně takovej opravdovej FF. Sice to na konci lehce pokazily efekty ale i tak si myslím že se jedná o průměr. Herci byly příšerní a nesympatičtí, ale co čekat. Tenhle film má kvality ale neměl ho točit Harlin a neměl jít ani do kin.(5.9.2013)

Dyatlov Pass Incident je sama o sobě událost na základě který by mohl vzniknout celovečerní mystery trhák a spekulativně všem zasvěcencům objasnit, co se tehdy mohlo stát. Jenomže Renny Harlin to pojal jako "found-footage", děj zasadil do současnosti, před kameru vrazil bandu nevýrazných postav a poslal je do hor vypátrat něco, co ve výsledku vlastně vůbec nevypátrali. Místo toho se všechno obrátilo v Outpost, kde zjistíte ledacos o úplně jiných událostech, než právě o Dyatlov Pass Incident. Protože to ale konec konců není vůbec tak špatná záležitost a protože témata teleportace a cestování časem mi nejsou cizí, nemám problém se třema hvězdama.(19.7.2013)

• - Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)