Záhada Hory mrtvých

Тайна перевала Дятлова

Záhada Hory mŕtvych

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie / Rusko, 2013, 100 min

Tak asi takhle od tohohle filmu jsem nic nečekal, a téměř nic nedostal ale i tak se mi dostalo prakticky více než jsem čekal. 2x mi dokonce proběhl mráz po zádech. Je pravda že kdyby to natočil někdo jiný dopadlo by to možná lépe protože by se od toho tolik nečekalo. Ale Harlin? Proč? Vždyt on umí natočit kvalitní akci amá na kontě hodně dobrých fillmů. Proč si vybral takovýhle film? Líbilo se mi jak Harlin dal do pozadí sem tam někoho projít udělalo to konečně takovej opravdovej FF. Sice to na konci lehce pokazily efekty ale i tak si myslím že se jedná o průměr. Herci byly příšerní a nesympatičtí, ale co čekat. Tenhle film má kvality ale neměl ho točit Harlin a neměl jít ani do kin.(5.9.2013)

Renny Harlin má sice po oslnivé kariéře, v níž by k němu nějaký kritik vzhlížel s respektem, ale stále obstojně točí. Tentokrát se vrhl na subžánr found footage odehrávající se v ledu a mrazu. V jeho filmografii tenhle specifický žánr dosud neměl zastoupení, s hororem a sněhem ale má zkušenosti. Dokonce byl za ně svého času i chválen (Noční můra v Elm Street 4 + Cliffhanger). Proč se tedy nevydat do zasněžených plání a přijít s něčím novátorským v žánru. A tohle jsou fakta. Skupina pěti mladých amerických dokumentaristů se vydává po stopách horolezecké expedice, jejíž 9 členů za záhadných a dosud neobjasněných okolností před padesáti lety zahynulo pod Horou mrtvých v oblasti severního Ruska. Jejich cílem je přijít se senzačním odhalením letité záhady. Oblast je však proslulá pozorováním záhadných jevů, beze stopy se zde ztrácejí ti, jejichž nohy vstoupily na toto území. Ani k dokumentaristům tahle oblast nechová vřelé sympatie. Kdo sem vleze, nevyleze. A mladí studenti brzy zakusí krutost hor. Divák sleduje události těsně před zmizením americké výpravy. Respektive ty události, které předcházely jejich zmizení. Krátce po představení jednotlivých členů výpravy a jejich erudovaného zasvěcení do incidentu v Djatlovově průsmyku je divák prostřednictvím ruského televizního zpravodajství informován o jejich zmizení. Následuje mírně zdlouhavé putování po horách, záhadné stopy ve sněhu, objevení tajného bunkru pod sněhem, různé dohady, nesprávné úsudky, spekulace. Však diváci, co mají nakoukáno z tohoto subžánru, vědí své. Stejně tak dobře odhadnou, co bude asi tak následovat. Samozřejmě úplně všechno neodhadnou, neboť několik překvapení si film nechává jako svůj trumf. Vedle zajímavého průběhu událostí je zajímavé, že na Uralu nikdo nehovoří svojí mateřštinou. Silně se dá pochybovat o tom, že by všichni obyvatelé byli v zaostale působící oblasti tak dobře jazykově vybaveni, pokud jde o angličtinu. Rozpor v inteligenci panoval i u náramně chytrých studentů, kteří diváka častovali odborným výkladem událostí, ale tápali nad jednoslovným varovným vzkazem v ruštině. Určitě se dá spekulovat nad použitím kamery v extrémním mrazu. V zásadě jsem ale nebyl proti tomu, s čím film přišel. Harlin prostě na svůj film dostal o pár babek víc než obvykle, něco zbylo i na závěrečnou trikovou sekvenci v bunkru, kdysi talentovaný režisér to zrežíroval jak nejlépe uměl. S neznámými herci, v nehostinném prostředí a v koprodukci vyprodukoval snímek, který není o nic horší než to lepší z hororového subžánru ff, který má své přívržence i zaryté odpůrce. Celkem zajímavá varianta záhady století. 70%(8.9.2015)

• -bad-mad-wolf-

Rennymu Harlinovi ruplo v bedně poprvé, vzal si Geenu Davis a potopil studio Carolco. Navzdory majestátnímu pádu na hubu se však nedal a z ženušky se dál snažil udělat akční stár, nicméně k vodě ho místo amerických studií pustila právě Geena. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že mu třísklo v kebuli zas a začal točit nehorázný hovadiny. V Dyatlov Pass Incidentu je divák svědkem tolika idiotských situací a nahodilých hororových klišé, že by brečela i ožraná mrtvola osmdesátkových béček. Zkrachovalý fin tu nicméně jen nabíral síly pro následující opus o Herkulovi, vedle nějž je tahle matrjoška zcela neškodným kafíčkem pro nudné večery.(17.2.2014)

• LIVINGDEAD

Nesnáším filmy, natočené stylem třepající amatérské kamery, kde je HOVNO vidět! A právě tento film je takto natočen. Prvních 50 minut, tedy 3/4 filmu se nic neděje. Expedice se balí, vyráží na cestu, sedí u ohniště a melou hovadiny, záběr na několikasekundový sex... pak střílení a všichni se rozprchnou. Kamera se třepe, je tma a vidíte.... Pak se objeví bunkr a začíná sci-fi, je 15 minut do konce filmu...objeví se portál, mutanti, vojáci....KONEC. Hrozná sračka!(5.3.2013)

• castor

Devět zpackaných životů, desítky nevyřešených a nevysvětlených otázek. Dnešní doba často nehledá viníky mezi lidmi, ale zvlášť ve filmové branži za leccos můžou zombie, zlí mimozemšťané, v dětství týraní psychopati nebo Rusové. Nízkorozpočtový horor Záhada Hory mrtvých patří na videotrh. Přesto v tuzemských kinech „potěšil“ hrstku diváků, kteří zřejmě chtěli vědět, kam se posunul akční specialista Renny Harlin. Ten na to šel po dvou liniích. Nejprve slušně pobavit a následně znepokojit nejrůznějšími konspiračními teoriemi. Tyhle události se totiž skutečně staly – jenže koho to zajímá? Kochání zasněženou krajinou je poměrně fajn, objevování lidských jazyků, stop ve sněhu nebo tajných bunkrů vlastně taky, i když všechno mohlo být o polovinu kratší. Digitální lavina pak potěší asi nejvíc, protože úkryt v bývalém vojenském bunkru s opuštěnou tajnou laboratoří už je mišmašem mezi bránou času a zběsile poskakujícími zombíky. Ale to už prozrazuji moc. Formálně je to nuda, nic moc nevymyslí ani právě vyhořelý Fin Harlin.(10.9.2013)

• - Holly (Holly Goss) ve filmu mluví o jediném přeživším Ďatlovovy výpravy, Pjotru Karovovi. Jméno je fiktivní, onen člověk se ve skutečnosti jmenoval Jurij Judin. Judin se od skupiny odpojil po několika dnech od započetí expedice kvůli chronickému revmatismu. Zemřel v roce 2013, v 75 letech. (Tristaver)

• - Holly (Holly Goss) ve snímku říká, že tělu Zinaidy Kolmogorovové chyběl jazyk v ústní dutině. Ve skutečnosti byla bez jazyka nalezena mrtvola Ljudmily Dubininové. (Tristaver)

• - Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)