Záhada Hory mrtvých

• USA The Dyatlov Pass Incident (více)

Film je inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v roce 1959 na Hoře mrtvých v severním Uralu, kdy  přišlo nevysvětlitelným  způsobem o život devět ruských studentů. Jejich těla byla nalezena jen ve spodním prádle, vykazovala vysoké známky radiace, měla rozsáhlá vnitřní zranění a jedné z dívek chyběl jazyk. Jejich smrt nebyla nikdy objasněna, spekulovalo se o lavině, ale i o paranormálních jevech či UFO. V roce 2012 se pětice amerických studentů rozhodne vyrazit po stopách ruské výpravy a objasnit jednu z nejzáhadnějších tragédií minulého století. Jakmile se dostanou do míst, kde tehdy zahynuli jejich vrstevníci, začnou je pronásledovat podivné, děsivé události – a je jim stále jasnější, že tajemné síly, které na místě tragédie dřímaly čtyřiapadesát let, jsou znovu připraveny vraždit... (oficiální text distributora)

S.Quentin QUALE

Rozhodně ne nejhorší FFko, které jsem měl tu čest vidět. Když už nic, jedná se o příběh podle skutečné události, která je více než zajímavá, takže vás (snad) donutí si i něco nastudovat. Vztaženo k tomuto se dá už jen spekulovat, jakým způsobem tvůrci filmu pojali zakončení, no já bych tipl, že poměrně svérázně, ale což, poškrabat na hlavě mě to donutilo. Jako další plus hodnotím zimní téma v horkým létě, které mě vždy potěší. I přestože se film rozjede až ke konci, kde si tvůrci asi vsadili na vlastní karty, nemám důvodu dávat podprůměrné hodnocení. 65% ()

Seabeast

Myslím, že všem, co se zajímají o záhady, neunikla ta jedna z největších a dosud nevyřešená - Djatlovova výprava. Není třeba zabíhat do popisu podrobností a nechť si každý vyhledá informace na vlastní pěst. Ze změti těch několika teorií, z nichž každá má své pro i proti, vznikl tento fiktivní "found footage" horor o mladistvé expedici, která jde ve stopách oné nešťastné výpravy. Rozjezd, jenž tu většina kritizuje, mi přišel v rámci seznámení se členy vcelku podstatný a nijak mi k příběhu nevadil. Právě díky němu následně v průběhu filmu se postupně a efektivně přidávají polínka do kotle a vše vede k šokujícímu finále. Atmosféra mě dobře vtáhla a bavila mě po celou dobu. Dokonce i pointa a příběhové kličky mě nadchly s tím, že má pozornost zůstala zakotvená. Vytkl bych snad jen ty laciné CGI efekty v závěru, protože lehce zkazily dojem. Ovšem atmosféře naštěstí nijak neubraly. Za mě se rozhodně nejedná o vyloženě nepovedené FF, bylo na co koukat, ne že ne. Jen je výsledek takový lehký nadprůměr a natotata se z tohoto pozoruhodného tématu dalo vykřesat o dost více. ()

sniper18

Je to podpriemerný dobrodružne ladený horor od Rennyho Harlina. Má celkom dobrý príbeh o pätici amerických študentov, ktorí sa rozhodnú urobiť dokument ohľadom záhadnej Djatlovej výpravy na Urale z päťdesiatych rokov a tak sa vydajú na miesto, aby preskúmali danú oblasť a možno skúsili niečo nájsť. Lenže tu sa dostanú do veľkých problémov a musia čeliť neznámej hrozbe. Spracovanie ma ale moc nezaujalo, táto samotná záhada ohľadom skutočnej výpravy z päťdesiatych rokov ma už dávnejšie veľmi zaujala a aj preto by som skôr uvítal jej spracovanie a hlavne z ruskej produkcie, než takýto samoúčelný americký výmysel o Američanoch, ktorí to samozrejme idú riešiť, ale nad to sa ešte dokážem povzniesť, horšie je to už so samotným dejom a prevedením. Už úvod popisujúci skutočné udalosti miesto mrazivého pocitu pôsobí len úplne vlažne a o tom arogantnom prístupe študenta pred počítačom už radšej ani nehovorím, ale dá sa na to pozerať a hlavne po prenesení deja do hôr je to už aspoň obstojná zábava s pár zaujímavejšími situáciami. No keď sa už dej presunie do interiérov, kedy má začať vrchol filmu to už ale ide úplne mimo, miesto očakávaného mrazivého hororového thrilleru sa z toho stane preplácaná hlúposť, ktorá pôsobí len smiešne, jedine ten úplný záver je aspoň celkom zaujímavý, ale to je tak všetko. A navyše miesto toho, aby tvorcovia skúsili vysvetliť, čo sa vlastne stalo pôvodnej výprave si len vymysleli nové veci, takmer všetky úplne hlúpe a venovali sa len tomu a tak som sa nakoniec vôbec nedozvedel názor tvorcov na to, prečo pôvodná výprava tak dopadla, takže vlastne len využili poriadne nepríjemnú skutočnú udalosť na svoje infantilné nápady. A ten koncept ručnej kamery je tu úplne mimo, proti nemu celkovo ešte nič nemám, lenže tu sa tvorcovia vôbec nedokázali držať svojich pravidiel a tak to pôsobí len hlúpo. Takže ani po hororovej stránke nemôžem byť spokojný, atmosféra a napätie sú len také vlažné a aj to len v horskej časti, pričom toto je to najlepšie, čo film po tejto stránke ponúka, zvyšok na čele s tými digitálnymi postavami je už len na smiech. Herecké obsadenie ma moc nezaujalo, nemôžem povedať, že by mi z hlavných postáv niekto vadil, ale ani ma vôbec nikto nezaujal. Réžia a technická stránka sú rozhodne sklamaním, ešte tá vizuálna stránka občas pôsobí obstojným dojmom, ale inak je všetko úplne mimo od nezvládnutia štýlu ručnej kamery až po hororové prvky. Nemôžem povedať, že by som bol výraznejšie sklamaný, od Američanov som seriózny prístup k takejto téme ani nečakal, ale toto mi už príde poriadne neúctivé voči skutočným obetiam. Ale aj keď si to odmyslím, stále je to slabý horor, ktorý je podpriemerný takmer v každom ohľade. 44% ()

verbal

Co taky čekat od filmu, jehož scénárista se jmenuje Vykram?! Vykrámaný pissálek si zřejmě utíral rektum do starých ruských novin a tu si všiml vybledlé fotografie turisty Datlova, pročež znovu zatlačil, dal plný průchod své omezené fantazii a echajíce vypotil neskutečně nudnou a neoriginální hovadinu. Sýry v díru, tedy chtěl jsem říct mezery v logice, nevychytal ani dávno mrtvý, bývalý režisér René, kterému se při teleportaci z domu paní Dejvisové patrně špatně poskládaly molekuly a zůstal mu místo hlavy hrnec na špagety. Navíc celé to martýrium okořenil fajn fetišem, kterého už začínám mít poslední dobou plnou prdel a až budu velký a vlivný, celoplošně zakážu ruční kamery. ()

Arsenal83 odpad!

Na tento film som sa nechal zlákať wikipédiou: https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1nik_%C4%8Eatlovovy_v%C3%BDpravy. Neodradilo ma ani nízke hodnotenie, teraz už vravím, že škoda. Na rozdiel od spomínaného zdroja, kde sa rieši mnoho možných riešení tejto udalosti, film s týmito informáciami naložil značne rozporuplne. Nešťastne zvolený štýl alá Záhada Blair witch, slabí herci a totálna fikcia scenáristu, horšie to už nešlo vymyslieť. Čakal som serióznu filmarinu, nedočkal som sa ani filmu v pravom zmysle slova. ()

• Film je natočený podľa skutočných udalosti, ktoré sa stali v roku 1959 jednej lyžiarskej expedícii. Hora, kde sa daná tragédia odohrala, bola neskôr pomenovaná na Dyatlov Pass. (Slunkoo)
  • Na tuto známou záhadu byl v roce 2014 natočen dokument Ruský Yetti: Zabiják žije, ve kterém se vyšetřovatel snaží objasnit tento dosud nejasný incident tím, že Dyatlovovu skupinu zabil Yetti, kterého postavy v tomto filmu také několikrát zmiňují. (Matared)
  • Holly (Holly Goss) ve snímku říká, že tělu Zinaidy Kolmogorovové chyběl jazyk v ústní dutině. Ve skutečnosti byla bez jazyka nalezena mrtvola Ljudmily Dubininové. (Tristaver)