poster

U snědeného krámu

Drama / Historický / Psychologický

Československo, 1933, 97 min

 • Marthos
  *****

  Z rozsáhlého literárního odkazu spisovatele Ignáta Herrmanna je nejcennější román U snědeného krámu. Snad proto, že do něj vložil četné autobiografické prvky z období svých učednických let, jde o dílo neobyčejně realistické a vzdálené obvyklé poloze humoristicky zaměřených žánrových obrázků. Vypráví historii pražského kupce Martina Žemly, kterého zchudlá vdova po c. a k. úředníkovi vmanipuluje do sňatku se svou dcerou. Přivedou poctivého spořádaného hokynáře k bankrotu a sebevraždě. Fričova filmová adaptace patří k vrcholným dílům české kinematografie třicátých let. S obdivuhodnou důsledností zachovala všechny podstatné dějové motivy v návaznosti na původní názvy jednotlivých částí. Mimořádně šťastné herecké obsazení dalo postavám až nevídanou psychologickou hloubku. Vedle sugestivního Františka Smolíka a mimořádně negativní Antonie Nedošinské je to patrné zejména u Vlasty Buriana. Ten v roli penzionovaného rytmistra Kylliána ojediněle není ve středu příběhu a svými komickými výstupy pouze přispívá k odlehčení tragického tónu vyprávění. Burianův výkon v tomto filmu až palčivě poukázal na nevyužitý dramatický talent populárního pražského komika, dřímajícího v nikdy neobjevené Aladinově lampě. Pro českou kinematografii to v každém ohledu byla velká ztráta. Jeho výkon však naznačuje, jaký utajený dramatický talent v něm dřímal. Tehdy se však nenašel nikdo, kdo by tohoto faktu dokázal využít. Tuto žalostnou skutečnost tak ostřeji pociťuje především současný divák, nucený k nechtěné konfrontaci s jeho veseloherními kreacemi.(3.10.2008)

 • Crocuta
  *****

  Nepříliš veselý příběh podle námětu Ignáta Hermana. František Smolík skvěle zahrál postavu pracovitého dobráka Žemly, zničeného ženskou rafinovaností. Výborně mu sekundují jeho herecké partnerky i Vlasta Burian v poněkud netypické roli. Staří mládenci, třikrát si to rozmyslete, než se oženíte. Nebo se na to raději...(15.7.2007)

 • Tommassi3
  ****

  "Ale jsem já to hovado starý !! Co já se do toho pletu ?? Vždyť mi do toho nic není !!"(29.8.2014)

 • Karlos80
  ****

  Zajímavý film. Jedno z nejlepších dramat první poloviny třicátých let natočené podle známé předlohy od I. Herrmanna a podle Wassermanova scénáře s celkem věrohodnými kulisami a atmosférou z druhé polovině 19. století. Snímek v podstatě táhli jen dva herci ale o to více výteční, František Smolík v roli využívaného, ale jinak velmi dobráckého, důvěřivého a nakonec i tragického kupce Žemly a rovněž výtečný Vlasta Burian (rytmistr Kyllian ve filmu zpívající šlágr "Když jsme byli v Itálii"), který zde sice výjimečně nehraje hlavní roli, ale poutá na sebe opravdu velikou pozornost, stačí mu k tomu třeba jen to, že sedí u pultu na nějakém pytli a pije jeden panák za druhým, všechny samozřejmě na dluh..Bezcitná vdova Šustrová (Antonie Nedošínská) se svou rozmazlenou a sobeckou dcerou (Ela Poznerová) zahrály rovněž velice dobře..Nakonec ta stará vyhozená posluhovačka Randová (Ella Nollová) měla pravdu!(9.4.2008)

 • NinadeL
  ***

  Dusivé drama podle Ignáta Hermanna patří mezi největší triumfy v kariéře Františka Smolíka. Fascinujícím způsobem se zde proměnili také Nedošinská i Burian. Z dnešního hlediska je ale škoda, že Smolík byl navždy potlačen právě hostujícím Burianem. Ocenit samotného Smolíka je už zřejmě jen pro pokročilé.(17.5.2011)

 • - Václav Wasserman pracoval na scénáři usilovně půl roku, což bylo na tehdejší dobu neobvykle dlouho. (Mackin)

 • - Podle představ autora románu Ignáta Herrmana měl titulní roli Martina Žemly hrát Jindřich Plachta. (Mackin)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace