U snědeného krámu

Drama / Historický / Psychologický

Československo, 1933, 97 min

Na svou dobu velmi výjimečný snímek, pohrávající si s několika žánry najednou. Opět zde chybí komedie, ale i tak se zde dočkáme klasických nadčasových hlášek Vlasty Buriana, který to zde okoření německým dialektem. Film, jenž se lehce přibližuje dramatu Vlčí jáma, obracený o 180 °. Životem proškolený charakter dobrého člověka s poctivými úmysly, naráží na povrchnost a falešnost soudobé společnosti. Perfektní čeština, precizní režie a celkově skvostně se vyvíjející atmosféra.(11.10.2014)

"Ten dobrý člověk má všechno...." Martin Žemla v podání Františka Smolíka je až příliš dobrý člověk a tak dlouho nevidí, jak ho jeho okolí ( především pak jeho žena) zneužívá. Když to konečně pochopí, je už na nápravu pozdě a tak jen zoufale křičí "nevěstka, je to nevěstka". Pohled do jeho smutných očích v tu chvíli je vskutku děsivý. Škoda, že tomuto vrcholu snímku předchází řada scén, v nichž "hlavní housle" hraje postava upovídaného a věčně opitého rytmistra Kyllijána v podání Vlasty Buriana. Ten sice hraje a místy i zpívá ze všech sil, ale nějak mi to do tohoto jinak spíše smutného příběhu o zneužití člověčí důvěry moc nesedělo. Asi hlavně kvůli tomu nemohu dát víc než tři hvězdičky, byť třeba způsob, jakým je film natočen (snímání herců z různých úhlů a poloh), je jasným důkazem mistrovských kvalit Fričovy režie. Možná bych i proto své hodnocení ještě přehodnotil. Ale otrávilo mě, že film končí veselým popěvkem rytmistra Kyllijána, což mi vůbec nesedělo do atmosféry závěrečných chvíl snímku, kde jinak jako jakési memento zní stesk Žemlovy posluhovačky Randové "všechno tady snědli". Škoda. Tahle snaha kombinovat psychologické drama s komedií mi fakt nesedla. Byť chápu, že to je asi pro tehdejší filmovou tvorbu u nás docela typické.(10.7.2017)

Nepříliš veselý příběh podle námětu Ignáta Hermana. František Smolík skvěle zahrál postavu pracovitého dobráka Žemly, zničeného ženskou rafinovaností. Výborně mu sekundují jeho herecké partnerky i Vlasta Burian v poněkud netypické roli. Staří mládenci, třikrát si to rozmyslete, než se oženíte. Nebo se na to raději...(15.7.2007)

Velmi kvalitní drama s občasným lehkým humorem. Martin Žemla (skvělý František Smolík), příliš dobrácký a důvěřivý kupec, se krátce po otevření svého krámu stává obětí svých zákazníků a obyvatelky stejného domu, která ho chce za manžela pro svou dceru. A tak když přichází poslední hořká kapka v podobě "neposkvrněného" početí, volí Žemla jediné možné východisko z utrápeného života. Smrt, která ho vysvobodila. Smrt, která ho očistila. Rytmistr ve výslužbě Kyllian (dobrý Vlasta Burian) je snad ze všech zákazníků nejdrzejší. Se svým vrozeným cynismem se nechává hostit a nebojí se nikoho jízlivě urážet ve svém pocitu nadřazenosti. Kateřina Šustrová (dobrá Antonie Nedošínská) dokáže vmanévrovat Žemlu do svatby se svou dcerou Pavlínou (Ela Poznerová). Pavlína sice na oko přistoupila na sňatek, ve skutečnosti ale Žemlu neměla ani v nejmenším ráda a dělala si to, co chtěla. Což měla za násladek velkou tragédii jednotlivce. Z dalších rolí je třeba zmínit upřímnou Žemlovu posluhovačku Randovou (Ella Nollová). A tak se ukazuje překvapivě velmi kvalitně zpracované drama o zmaru a bezmoci.(13.3.2011)

TADYHLE BYCH MOH KAŽDEJ DEN SEDĚT, NA TOM PYTLI. TO MĚ VŽDYCKY NECH REZERVOVANÝ, VÍŠ!!! Film je první polovinu poměrně slušná komedie se skvělým Burianem, který zde hraje kořalu, který celý den sedí na pytli zrní a láduje jednu slivovici za druhou, u čehoš ještě stíhá počastovávat příchozí babky urážkami. Ve filmu padnou dvě slova, která mě překvapili a to 'děvka' a 'hovado'. Obě však nepochází z úst pana Buriana. Celkově mi film přišel hodně ostrý na dobu vzniku. Tragicky konec a chování Pavli "Ježíš Maria mutr nevotravuj" bylo fakt něco. Chudák Želva, teda vlastně Žemla dopadl tak jak si nezasloužil.(16.7.2015)

• - Podle představ autora románu Ignáta Herrmana měl titulní roli Martina Žemly hrát Jindřich Plachta. (Mackin)

• - Václav Wasserman pracoval na scénáři usilovně půl roku, což bylo na tehdejší dobu neobvykle dlouho. (Mackin)