U snědeného krámu

Drama / Historický / Psychologický

Československo, 1933, 97 min

Táhlé, ale skvěle zahrané a hlavně netradiční. Hlavně Vlasta Burian ve vedlejší roli, která má sice komické prvky, ale jinak je skrz na skrz... ožrala. František Smolík exceluje na výbornou a ani ostatní herci se nedrží pozadu. Skoro až mám chuť napsat, že tento snímek předběhl svou dobu. Nebýt té místy zdlouhavosti, určitě bych šel o hvězdičku výše. 75%(6.12.2012)

Na svou dobu velmi výjimečný snímek, pohrávající si s několika žánry najednou. Opět zde chybí komedie, ale i tak se zde dočkáme klasických nadčasových hlášek Vlasty Buriana, který to zde okoření německým dialektem. Film, jenž se lehce přibližuje dramatu Vlčí jáma, obracený o 180 °. Životem proškolený charakter dobrého člověka s poctivými úmysly, naráží na povrchnost a falešnost soudobé společnosti. Perfektní čeština, precizní režie a celkově skvostně se vyvíjející atmosféra.(11.10.2014)

TADYHLE BYCH MOH KAŽDEJ DEN SEDĚT, NA TOM PYTLI. TO MĚ VŽDYCKY NECH REZERVOVANÝ, VÍŠ!!! Film je první polovinu poměrně slušná komedie se skvělým Burianem, který zde hraje kořalu, který celý den sedí na pytli zrní a láduje jednu slivovici za druhou, u čehoš ještě stíhá počastovávat příchozí babky urážkami. Ve filmu padnou dvě slova, která mě překvapili a to 'děvka' a 'hovado'. Obě však nepochází z úst pana Buriana. Celkově mi film přišel hodně ostrý na dobu vzniku. Tragicky konec a chování Pavli "Ježíš Maria mutr nevotravuj" bylo fakt něco. Chudák Želva, teda vlastně Žemla dopadl tak jak si nezasloužil.(16.7.2015)

Dusivé drama podle Ignáta Hermanna patří mezi největší triumfy v kariéře Františka Smolíka. Fascinujícím způsobem se zde proměnili také Nedošinská i Burian. Z dnešního hlediska je ale škoda, že Smolík byl navždy potlačen právě hostujícím Burianem. Ocenit samotného Smolíka je už zřejmě jen pro pokročilé.(17.5.2011)

Humor téhle doby mě prostě baví a doslova jsem zíral, když se Antonie Nedošinská bavila se svou filmovou dcerou. Jejich noční rozhovor je poměrně drsný a slova, která zde používají, mě opravdu zaujala. I tohle je krásné používání českého a tedy i německého jazyka. Vlasta Burian jiný, než obvykle, ale pořád dobrý. Jen ten film jako celek až taková výhra není.(6.8.2015)

• - Podle představ autora románu Ignáta Herrmana měl titulní roli Martina Žemly hrát Jindřich Plachta. (Mackin)

• - Václav Wasserman pracoval na scénáři usilovně půl roku, což bylo na tehdejší dobu neobvykle dlouho. (Mackin)