Jméno

Le Prénom

What's in a Name

Komedie / Drama

Francie / Belgie, 2012, 110 min

Super situační film. Vlastně vrcholná Francie v té nejlepší současné podobě. Jméno je vlastně film, kde průběh celého filmu se vyvíjí z minuty na minutu hodně dobře napsanými dialogy. Nemůžu dát ale plný počet, protože v tomhle filmu pořád byly momenty, které mě chvílemi docela nudili. Hlavně tedy začátek. To to trvalo, než se otevřelo jádro pudla...(4.9.2013)

Na milimetry dokonale vybroušená dialogovka. Inteligentní a neskutečná vtipná konverzačka se v poslední části proměňuje v celkem slušný dusno a nechává vyniknout exceletním hereckým výkonům všech zůčastněných. Pokud bude Francie i dál pokračovat v takovýhle kvalitě, tak na trůn evropský kinematgorafie může opět usednout galský kohoutek a spokojeně kokrhat na všechny strany.(26.11.2012)

Na stejné vlně (i když tohle je spíše několikapatrová tsunami) jako v poslední době kupříkladu Bůh masakru či nespočet jiných. Jo, jde „pouze“ o další z nekonečné řady interiérových čistě konverzačních (tragi)komedií, které nedělají z diváka hlupce a jsou založeny na divadelních inscenacích. Ne, nepřináší vůbec nic nového. A ano, je to zcela jedno, jelikož je to tentokrát prostě a jednoduše nejlepší konverzačka široko daleko. Nic více a nic méně.(26.11.2012)

• LIVINGDEAD

Vydržel jsem u filmu 40 minut. Stupidní kecy o jednom jménu. To má být komedie?(27.8.2013)

,,FAJN, BYL TO HODNĚ BLBÝ FÓR. JSEM DEBIL. OMLOUVÁM SE. PROMIŇ, ANNO. NEZLOB SE, PIERRE. PROSÍM VÁS VŠECHNY ZA PROMINUTÍ! ASI JSEM POKAZIL VEČÍREK...…“ /// Fajn konverzačka (jako že se tam hodně mluví), která je zábavná hlavně tehdy, když se mele ,,vo ničem“. Jakmile debata uvízne na nějakým tématu, úroveň slova je kolísavá, páč problémy jsou nafukovány uměle – dle ega přednášejícího. Hodně lidí si během filmu vzpomene, jak zaléhali u cizích dveří, nebo doma s hrnkem u ucha a u zdi. Tady můžou ocenit, že příběh (?) má vrcholů několik, záleží jen na tom, komu se to zrovna vymkne z ruky. Vlastně z huby. Nebylo to špatný, ale stejně radši vzpomínám, jak to rozjeli TIHLE rodičové… (DOBROU NOC A POLIBTE MI VŠICHNI PRDEL!) (P.S: citace z filmu, páč tohle bych si tady nikdy nikomu nedovolil ani naznačit…) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Dokáže mě rozhodit, když přítel chce dát dítěti jméno Adolf. 2.) Miluju rodinný sešlosti. 3.) Thx za titule ,,bloodspill“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne(30.11.2013)

Tak tahle pětihvězda se ze začátku tvářila dost rozpačitě, ale za malou chvíli jí bylo jasné, že narazila na inteligentní konverzační klenot. Chválím originální námět, bezvadně vystavěnou konverzační konstrukci, která dosáhla ve finále dokonalosti hodné mistra a v neposlední řadě brilantní herecké výkony všech zúčastněných. Alexandre s Mathieuem o sobě dali vědět hned na poprvé, že umí, tak jen tak dál pánové, už teď se těším na váš další počin. Co by asi tahle parta řekla na to moje jméno?(7.12.2013)

Nevěřil bych, že film, kterej se celej odehrává na večeři u nějakejch salónních levičáků, může bejt taková prdel. Našlo se tam sice pár hluchejch míst a ten happy end mi přišel trochu násilně naroubovanej, ale 4 hvězdy si to zaslouží.(18.2.2015)

• Jara.Cimrman.jr

"Adolphe byl Adolphem ještě před Adolfem." Adolf Larchet by jistě bylo celkem solidní jméno, které by budoucímu potomkovi přineslo nejednu zábavnou chvilku, ale tady jeden vtípek odstartoval nekonečnou hádku, která mě příliš nebavila. Nicméně jsem se dozvěděl, kdo je egoista, kdo je skrblík, je-li Švýcarsko teplé, kdo zabil psa, kdo dal dětem debilní jména, kdo se nestará o děti, kdo spí s čí mámou a ... spoustu dalších údajů, bez kterých bych patrně dokázal žít. Já jsem prostě chtěl vidět avizovanou komedii a místo toho jsem se zasmál jen jednou a to větě: "Kdo rozházel můj bordel?". Jinak se jen házela špína mezi přáteli a to já si prostě užít neumím.(23.5.2016)

|| Scenár: Matthieu Delaporte / Predloha: Matthieu Delaporte, Alexandre de La Patellière | Hudba: Jérôme Rebotier | Distribúcia: Alternative Films, Pathé | Štúdio: Chapter 2, Pathé || Herecký kvintet harmonicky ladiaci takým spôsobom, že nepotrebuje žiadnu výpravu. Pasáž s Adolfom vedie. Napriek zábavnosti kusu pre mňa len jednorázovka. 78% | Blu-Ray, THX, FR DTS |(24.11.2013)

Neutíchajúca konverzačka, v ktorej to iskrí viac v dramatických momentoch, než vo vtipných scénach, takže sa nenechajte zmiasť. Pomerne nenápadný snímok začína veľmi originálne a v tomto duchu sa nesie celý jeho priebeh. Na pozadí banálnych tém sa totiž odkrýva jedno prekvapenie za druhým, rodinné tajomstvá a nevyslovené myšlienky sa dostávajú na povrch pod vplyvom emócií. Celé to má neskutočnú razanciu a náboj, ani na chvíľku si nevydýchnete od absorbovania dokonalých dialógov, ktoré by zaslúžili aspoň nejaké festivalové ocenenie. Samotné dialógy ponúkajú niekoľko slovných zvratov, takže naozaj divák nemá potuchy, kam to celé povedie. Nechýbajú samozrejme odľahčujúce situačné scény dávajúce filmu šmrnc a nadhľad. Herci skvelí, a práve oni boli skutočnou pridanou hodnotou k pocitu realistickosti. Aj tento rok je tu teda film odohrávajúci sa na priestore jedného bytu, ale aj tak má z neho divák väčší zážitok než z mnohých blockbusterov, ktoré počas deja vystriedajú niekoľko exotických destinácií. 95%.(23.3.2014)

Francouzština je pro mě jedním z nejlibozvučnějších jazyků, které existují a být svědkem takové dlouhé konverzačky je balzámem pro uši i duši. Nenudíte se od začátku, do úplného konce. Zvrat, který nastane zvrhne pohodovou, přátelskou večeři v pořádné dusno a máme tu i "hru" na pravdu. Kolikrát jsem si říkala, že bych už asi dávno práskla dveřmi, nebo porodila předčasně, ale oni ne. Oni si i v té napjaté situaci dokázali občas výstižně zavtipkovat. Pičunem mě ale odrovnali. To mě tak rozesmáli, že mě dokonce z vedlejšího pokoje museli pštít! Na druhou stranu bych v takové společnosti vzdělaných lidí očekávala jistý nadhled a odstup. Každopádně, co je komu do koho, hlavně ať je mimčo zdravé, ne? ;-)(13.7.2015)

"Heil Pepito!" 90%(20.1.2014)

„Je to zajímavý kluk.“ – „Prober se, je to nula!“ – „Ne, Matthiasi, dělá pokroky. Zlepšil si průměr.“ –„Vždyť má průměr 20%!“ – „Ale míval 10%!“ To mě zase jednou utáhli na brilantní konverzačce! Tedy, ten přívlastek jsem asi trochu přehnal, vývoj od úsměvného začátku k hodně hořkému konci (i když vlastně ne) působil trochu nevyrovnaně a samotný závěr to jen potvrdil, proto pouze silné 4*. Každopádně ten nápad s nevinným vtipem, který odstartuje stupňující se praní špinavého prádla, mě chytil hned na začátku (úvod jakoby tvůrci vystřihli z Amélie z Montmartru) a já se po většinu filmu velmi bavil (několik solidních hlášek) nebo alespoň (častokrát zlomyslně) usmíval a užíval si výborných dialogových výměn. Trochu mi to připomnělo film Bůh masakru, tedy jeho o něco umírněnější verzi. „No, je tu jedna dobrá zpráva a jedna špatná.“ - „Co?“ – „Dobrá zpráva je, že je to kluk…ta špatná, že je mrtvý.“(21.12.2013)

Vybrúsené dialógy. No, trochu o tom zapochybujem. Skôr súbor odhalených kostlivcov v skrini a ventilovanie potlačovaných pocitov v rámci konverzácie skupinky najbližších priateľov. Tá para z hrnca, to uvoľnenie napätia nemuselo byť tak prudké, pokiaľ by sa to, čo je nazývané skvelou konverzáciou, a v skutočnosti bolo len normálnym rozhovorom, odohrávalo stále a na nenútenej, uvoľnenej báze. Žiaľ politická korektnosť jazyka, čo sa týka spoločnosti a vzťahov je u Francúzov úspešne implantovaná tak, že v bežnom dialógu sa obrusujú hrany až to vedie k neúprimnosti a zastieraniu skutočných pocitov. Raz za čas teda dôjde k eskalácii a celá faloš vypláva na povrch náhle a prekvapivo. Zhora naordinované ohýbanie reči, vyhýbajúce sa akémukoľvek náznaku konfrontácie, diskriminácie, či nevhodnej propagácie vedie k podobne absurdným scénkam, aké vidieť vo filme. Len ma prekvapilo akú zanietenú dôležitosť naši galskí bratia venujú politike, ako ich dokáže rozžeraviť nevhodná politická narážka. V rámci hesla, že každý má nejaké maslo na hlave sa ujde postupne každému z chlapov porcia krivého charakteru diktovaná biblickými hriechmi (pýcha, smilstvo, nesvár, lživý jazyk) či neskôr pápežom vyhlásenými siedmymi smrteľnými (lakomstvo). V tomto parciálnom rozdelení krivostí charakterov však tiež vidieť podobnú korektnosť (nik nie je čistý, sme si rovní aj v hriechu) aká sa dnes tak účinne presadzuje. Samozrejme, pár výmien názorov nepostráda švih a dá sa absolvovať najmenej jeden výbuch smiechu. 63%(23.9.2014)

Tohle vůbec není špatný film. Dost protáhlý, což je škoda, protože vtipné momenty tam byly, ale nedokázaly pokrýt celý film. To způsobilo, že jsem se občasně nudil a příležitostně u filmu zavíral oči. Ale jedna hláška ve mně zůstane ještě dlouho: "Heil Pepito!"(22.9.2013)

Aj takto môže prebiehať nejeden večer v partii starých známych. Typická francúzska jednohubka s temperamentom a kopou hlášok. Všetkým hercom ide jazyk riadne zostra a celú dobu je na čo pozerať. Vtípky, doberania a uštipačné poznámky kraľujú na vrchole pyramídy, ktorá je poskladaná z rozhovorov a stojí ma pevnom vzťahovom základe.(28.6.2013)

Některé dialogy a konfrontace lepší (Adolf), některé naopak vyznívaly podivně vykonstruovaně. Jestli jsou Frantíci skutečně takoví magoři, že se dokážou skoro pozabíjet kvůli naprostým kravinám, tak to potěš koště. Vážnější partnerská témata týkající se pouze dvou osob byla naopak podivně řešena před všemi ostatními a divně napojena na předchozí rozhovory. Nevím no, mám z toho dost rozporuplné pocity, na mě to moc nezapůsobilo, ale může to být prostě tím, že podobné tipy filmů moc nemusím. 60%(3.9.2014)

Promakaná dialogovka o tom, jak se večírek po nevinném žertu průběžně stává noční můrou všech zúčastněných. A to si vlastně jenom povídají. Je to vtipné, kruté, dojemné i chytré.(18.9.2013)

Příjemná správně "ukecaná" komedie.. :-)))(18.7.2018)

• Madsbender

Francúzi sa nechali strhnúť prílivom komorných intimissimo výbušných konverzačných filmov. Bohužiaľ, je to predvídateľne umelé, nereálne, vyplnené stereotypnými vzťahovými cliché a pre mňa po väčšinu času absolútne nezaujímavé a nevtipné (čo je škoda, lebo názvu zodpovedajúco štylizované úvodné titulky, asociatívna montáž s využitím historicko-kultúrnej skratky a poetický úvod sú jednoducho magnifique!) - a len tých pár funkčných momentov celok nezachráni. Uvedomelé sebavedomé referencie spoločenského a umeleckého sveta zaváňajú snobizmom a šuštia papierom. Dokonca by som tentoraz prijal verziu s dabingom - naspeedovaný dialekt juhofrancúzskych departmentov napomáha dotvoreniu predpovedateľného chaosu, ale práve z dôvodu ťažkého zachytávania a selekcie kľúčových informácií som ho nemal rád na hodinách francúzštiny, a čítať titulky k nemu je priam nadľudská úloha. Aby som však nebol len negatívny, postava Clauda ma celkom bavila (poznámky ohľadom homosexuality na jeho adresu a otravné momenty z toho vyplývajúce už tak nie, i keď sú tu, žiaľ neveľmi vydarené, pokusy o porušenie klasickej stereotypizácie) a hudba bola skvelá. I tak som sa musel silne presviedčať, aby som to dopozeral do konca. Radšej by som zašiel na divadelnú hru, alebo si doplnil Polanskiho. 40%(23.9.2014)

Výborná konverzačka, aj keď to bolo v podstate o ničom a dej sa odohrával iba v jednej miestnosti. Treba uznať, že sa tu veľmi slušne podarilo poodhaliť minulosť všetkých zúčastnených, a to iba na základe dialógov medzi postavami. Tiež ma zaujala jedna myšlienka - tá s tými hitlerovskými fúzami. No... podľa môjho názoru máme my chlapi neskutočné šťastie, že Hitler nosil taký charakteristický pristrihnutý fúz (v tých časoch pomerne populárne). Predstavte si, že by nosil normálny, alebo by si pestoval bradu. To by sme potom museli byť povinne oholení a po Hipsteroch by sa samozrejme tiež zem zľahla. Zaujímavé ako sa niečo také bezvýznamné ako je strih fúzov, môže stať symbolom niečoho "prísne zakázaného". Samozrejme, určite by sa našli prípady kde niečo podobné platí aj naopak, alebo len v pozitívnej rovine. Slušný nadpriemer. 80/100(6.2.2019)

• mat.ilda

V zabydlené, typicky francouzské klícce se schyluje k společenské večeři, které předchází intro, jež si nezadá s otravností cedulky rubové strany trička na holých zádech. Poměrně snesitelněji se začne jevit předkrmová konverzace, kterou si však nelze příliš užít pro kostrbaté podání přátelských a rodinných vazeb, díky kterému hrozí únik dalších informací a až s hlavním chodem a duchem Hitlera, který je natolik živý, aby zde stále působil a byl příčinou malých válek, přichází divácky nejzajímavější hlavní bitva, kde se dosud nevyřčená smýšlení o druhých proderou na povrch a stanou se vařící polévkou, chrstnutou do tváře spolustolovníků. Avšak ani drsnou upřímností, ani konejšivým koncem nebylo zabráněno pocitu prázdně znějících deklamací, budících představu vztahů jen naoko, a proto se i přes občasnou zábavnost nepovedlo konverzační ťafky dobře prodat. P.S. Proč je slovo bordel považováno za neslušné, když je ve Francii zcela legální? :-)(3.6.2013)

Všichni mají své problémy...(31.8.2014)

Film, ktorý ma príliš nezaujal. Málo nosný príbeh, divadelné stvárnenie, vtipy, na ktorých som sa ledva pousmial a záplava dialogov, ktoré ma vo forme titulkov unavili až na pokraj usínania. Tri hviezdičky sú z presvedčenia, že časť divákov môže byť s filmom výrazne spokojnejšia, než som bol ja.(17.9.2013)

Skoro jsem přehodila výhybku díky zpatlanému oznamovacímu úvodu, včetně dost nezáživné žabomluvy, a to bych udělala obrovskou chybu. Když se nesourodá svita na cestě do zatracení dostala z bodu A do bodu S(servírování) a začala slovní palbou jednoho po druhém odpalovat jak na střelnici, teprve se rozjela ta pravá jízda. Pasáž "rozboru" jména na inkriminované písmeno A mě rozvibrovala na maximum, děkuju tvůrcům za takové kvantum příjemného šimrání. Vedení si pro sebe ukradl jednoznačně Patrick a tak to i zůstalo do konce. Ten chlap byl jak utržený ze řetězu, jen občas jej přeřvala rovněž dokonale hysterizující Valérie (budiž jí země lehká). Neznám lepší ukázku předsudky svázané soudobé konvenční společnosti - gordicky uzel to byl doslova a do písmene. Aneb jak funguje skupinová rodinná terapie. "Víš, co mě přesvědčilo? Ta uniforma."☺☺(23.9.2013)

Přátelství, to je někdy víc než pastelka. Tak takhle měl vypadat vydařený Bůh masakru? Neskutečně povedené. Zakladní nástřel s pár charaktery v jedné místnosti je sice stále používanější, nicméně došroubovat matku, až už s ní nejde hnout, nezvládá moc scénáristů. A když to přeci jen upoceně dotáhnou, pomrví jim to herci. A hle....tady to fungovalo.(26.8.2014)

Tuším, že určitá inspirace se mohla zrodit u filmu Bůh masakru. Film je typickou francouzskou komedií, klasikou svého druhu, kdy se skrze charaktery lidí prostřednictvím návštěvy přátel dostáváme do jádra lidí, mrštné dialogy víří vzduchem a napětí střídá zábavu a zábava smutek. Emoce na houpačce. Bravo.(19.10.2016)

Tvůrci si evidentně nebyli jistí, zda chtějí natočit konverzační komedii, nebo drama plné upřímných výpovědí členů jedné rodiny. A tak natočili dva v jednom. Film se s neskutečnou noblesou přelévá z velmi vtipné komedie do studeného dramatu a zanechává diváka v němém úžasu, že něco takového je možné spáchat s takovou lehkostí. Dlouhou dobu jsem si přála mít staršího bráchu. Přála bych si to ráda dále, ale již tomu pomalu přestávám věřit, že se mi podaří si ho pořídit. Když jsem viděla Patricka Bruela jako Vincenta, moje touha po starším bráchovi se značně zintezivnila.(28.5.2013)

Fantastická francúzska lahôdka ... ani na chvíľu nebola nuda a herci hrali výborne.(8.12.2014)

Ďalší film založený takmer výhradne na premyslenom scenári a hereckých výkonoch. Vybrúsené dialógy, ktoré len na pár mikromiestach zanechajú dojem "to už je moc", ale inak sa jedná o skrytý klenot. 4,5*/5(26.6.2013)

K tomu není ani potřeba nic dodávat. Smršť dialogů, která nejdříve pobaví, se postupně přesune k tak upřímným prohlášením, až to zabolí. Určitě pochopím výtky, že se jedná spíš o kvalitní dramatický kroužek, než o film, ale já na tohle nehledím. Podle mě to bylo úžasný. Doufám, že se jednoho dne dočkám českého dabingu, abych to mohl pustit i rodině. Přece jenom ta francouzština je trochu ujetá.(7.7.2013)

Francúzke filmy patrili vždy k mojim najobľúbenenjším. Teraz teda neviem, či som sa ich už prejedla, alebo som v poslednej dobe zhodou náhod siahla, len po tých menej vydarených kúskoch. Hádam bude pravda to druhé. Le prénom je komédia, pri ktorej som sa ja veru veľmi nezasmiala, nebolo na čom. Nič mi tu neprišlo nijak obzvlášť vtipné. Skôr to celé zaváňalo nadutosťou a pozérstvom, ktoré sa síce vo francúzkych filmoch sem tam vyskytujú, nie však v tak vypuklej a pre mňa ťažko akceptovateľnej miere. Škoda, chcela som sa zabaviť a nič. Musím asi siahnuť po niečom inom.(17.5.2016)

Nejde len o dlhoročných priateľoch, ktorí sa nevedia dohodnúť na mene dieťaťa... Intelektuálna nabubrelosť, ľudská malosť s vražednou úprimnosťou je dokonale namiešaná a pre diváka priam bolestná. Herecká bezprostrednosť je obdivuhodná a zdobí tento komorný príbeh odohrávajúci sa v podstate v jednej miestnosti. Niektoré zvraty sú síce šialené, ale vďaka za iróniu a skrytý humor, takže je tvorcom odpustené. Le Prénom nie je pre každého diváka, ale kto má rád vzťahové konverzačky, bude nadmieru spokojný.(2.6.2013)

Příjemná konverzačka s trochu pomalým startem, která se po jednom ne úplně povedeným fórku zvrhne do večera, kde si dlouholetí přátelé vmetou opravdu všechno. "Cože? Proč mi jako říkáte rynglička? Ne, pořád to nechápu."(2.12.2014)

Slušně napsaná i zahraná konverzačka, která by se více vyjímala na prknech divadla než v televizní obrazovce. Rozhodně nečekejte novou, "Vriginii Woolfovou" protože zde je nejzásadnější téma, jméno nenarozeného dítěte.(1.8.2013)

Francouzi komedie pořád umějí. Navíc když se jedná o můj oblíbený žánr "odehrává se na jednom místě" a režisér zvládně ukočírovat dialogovou kadenci, je pravděpodobnost úspěchu celkem vysoká. Neříkám, že nemáte chvílemi pocit, že je to už celé trochu přehnané, ale rád to filmu odpustím, pokud funguje jako celek a navíc vás udržuje v pozoru celé dvě hodiny. 7/10(21.8.2014)

• kajda.l

Taková nezajímavá rodinka. La Prénom je neskutečně povrchní, rádoby sofistikovaná (ve skutečnosti působí inteligentně pouze samoúčelnými nájezdy kamery na přeplněné knihovny a žvaněním o umění) a vyprázdněná konverzačka, která zcela předvídatelně a nahodile vytahuje kostlivce ze skříní nesympatických postav a tím vyvolává umělé konflikty, které jsou povětšinou k smíchu. Kdo by to byl řekl, že banda nesympatických pseudointelektuálů bude potřebovat k definici slova "egoista" naučný slovník. Od vzdělaných lidí bych rozhodně očekával mrazivější konfrontace s bolestivějšími a důsledněji mířenými ranami, než trapná tahanice o "Adolph(f)a" (ano, byl to velmi nevydařený žertík), narážky na homosexuály na úrovni týpků ze čtvrté cenové a to celé vypointované ultratrapným a velmi laciným románkem. Aby se to celé zakončilo mizerným, ale k takto mizernému snímku, padnoucím happyendem. Je mi z toho filmu zle, nejen ze špatně napsaných postav v jejichž společnosti bych nevydržel ani pět minut, ale i z nevýrazných hereckých výkonů. Film o ničem, ani komedie ani drama. Až se uklidním, možná půjdu s hodnocením ještě níže. A skutečně jsem šel...(10.7.2013)

Ve snaze vidět další Naprosté cizince jsem sáhl po starším tématu. Jenomže vtip se jménem vydrží ve scénáři sotva do třetiny a pak už je to spíš hádání se vedoucí k pár překvapivým odhalením. Herecky skvělé, ale tyhle divadelní hry musí být buď perfektní, nebo nestojí za nic. Tady max 3,5 *(25.11.2017)

Nemôžem povedať, že som z Mena úplne nadšený. Riešilo sa totiž asi polovicu filmu, no tie výtky, odhalenia a zvraty, ktoré prišli potom, boli celkom obyčajné, ako zo života. Teda sa očakáva, že budú pôsobiť vierohodne, čo sa aj stalo. Viac mi však vadí, čo sa tam nestalo. Kauza ohľadom mena dieťaťa skoro rozoštvala blízkych ľudí, ale faktom, že jeho budúca matka začala fajčiť v tehotenstve, sa nezapodievali takmer vôbec. Toľko blbcov na večeru, a pri tom tak inteligentných ľudí, môžeme snáď vidieť iba vo filme. Treba jednoducho myslieť na to, že scenár je úzko spätý s chovaním postáv, nielen s ich verbálnymi schopnosťami. _ Videné v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou.(2.4.2015)

Když já tak moc nemám rád, když se údajně studovaní lidé chovají jako pitomci, jen aby to bylo vtipné. Historka také nic moc, na skoro dvě hodiny času je ta zápletka sakra chabá. A pointa v porodnici se tak dala čekat! Ano, je to milé, střelené a úsměvné. Ale nedá se na to koukat, nebo jen po kouskách. Podruhé bych to vidět nechtěl.(29.7.2013)

• TheJokerCZ

Sto deset minut trvající nuda takřka bez humoru. Dialogy jsou celkem dobré o tom žádná, ale tohle přesně ten typ filmu u kterého koukám každých pět minut na čas a modlím se, aby byl už konec. 4/10(30.12.2013)

Takto sa po čase stretne rodinka za spoločným stolom. Hádajte, čo bude nasledovať. Presne tak, začne sa to hádkou ohľadom mena, ktorá sa stane rozbuškou pre všemožné výčitky a prekvapivé (čiže nepravdepodobné) tajomstvá. Že dôjde aj na násilie, to pochopí každý, kto podobnú konverzačku niekedy videl. Ja bohužiaľ nechápem, o čom sa títo ľudia 20 rokov rozprávali, keď všetko vypláva na povrch počas jedného večera. Ale to je syndróm každého podobne koncipovaného filmu. Inak to ale funguje, nárast napätia medzi postavami udržuje v napätí aj diváka. V porovnaní s ďalšími dvoma francúzskymi konverzačkami, ktoré som posledný rok videl, je Meno najzábavnejšie, takže zaokrúhľujem hore.(23.9.2014)

65%. Žádný velký zázrak, ale jako oddychová konverzačka, proč ne. Francouzský humor je fajn a postavy fungují, herci hrají překvapivě celkem slušně, zápletka má spád. Ale zase na druhé straně, místy je to docela strohé a vzhledem k tomu, že scénář spoléhá čistě na dialogy, byla laťka nasazena velmi, velmi vysoko - Delaporte si s ní poradil slušně, ale nijak velkolepě (jako třeba u Man from Earth). Hlavně první polovina (nepočítaje nesmyslnou úvodní vložku) je velmi vtipná a atmosférou graduje, druhá polovina už je pak slabší a spíše dramatičtější, což po té první části působí nuceně. Atypická komedie.(20.3.2014)

Konverzačky milujem a táto sa mi trafila do nóty úplne bravúrne. Skvelo zahraná a vyhrotená tak akurát. Hviezdička dole pre príbeh o psíkovi-inak však nemala chybičku.(19.3.2015)

Komedie? No, řekněme, že s pořádně hořkou příchutí. Když se jednoho nedělního večera sejde skupinka přátel a strhne se malicherná hádka kvůli jednomu jménu, je to teprve začátek. Postupně se začínají nabalovat staré rány, skrytá tajemství a na povrch vyplouvají některé nepěkné charakterové vlastnosti zúčastněných, něco jako když na dobře udržované zahradě otočíte kámen a pod ním najdete něco ne moc líbivého na pohled. Nevím, jestli je to tím vysokým očekáváním co jsem měla, ale Le prénom je pro mně tak trochu zklamáním. Jistě, je to celkem kvalitní konverzačka, jenže kromě výborných herců nepřináší nic nového a chybí jí ona pověstná jiskra, která by mě uvedla do vytržení. Jen jsem si u ní uvědomila, jak moc je pro lidi jméno spjaté s osobností člověka. Alespoň mě se už párkrát stalo, že jsem si kvůli sympatiím k nějaké reálné osobě či literární postavě, bud' oblíbila nebo naopak znelíbila její jméno. Vím, je to iracionální a k samotnému jménu nespravedlivé, ale jeden si holt nemůže pomoci.(25.5.2013)

Skvelá konverzačná komédia. Takýto humor na úrovni mám rád.(30.9.2014)

Poměrně vtipná snobská večeře, která se postupně zvrtne v něco mnohem horšího. Hrdinům postupně roste adrenalin v krvi, ze skříní vylézají kostlivci a na povrch vyplouvají nejrůznější šílená tajemství. Postupně každý každému vyčte vše do posledního puntíku. Vzhledem k tomu, že role jsou napsány a zahrány moc pěkně, jsem se bavil takřka královsky. Dialogy jsou napsány výborně. Jsou vtipné a na patřičně snobské úrovni. Člověk by skoro ani nevěřil, jakou sérii událostí dokáže spustit nevinný žertík s výběrem jména pro svoje dítě, kdyby to několikrát v životě skutečně nezažil...Podobný žánr vyloženě nevyhledávám, ale tohle mi sedlo.(8.4.2015)

Bojím se napsat cokoli, abych nikoho od téhle konverzační komedie neodradila. Jde totiž o klasickou francouzskou komedii, která stojí na konverzaci pěti lidí v jednom obývacím pokoji v srdci Paříže, a rozhodně stojí zato ji vidět. Oslovil mě zejména jemný (no, i když...) a inteligentní humor, kterým Le Prénom oplývá. Zvraty byly nečekané, postavy uvěřitelné a herci znamenití. "Nemůže se jmenovat ani Paul." "A proč ne?" "Protože Pol Pot." Francouzská současná komedie zkrátka žije. Bravo!(2.6.2014)

Některý zvraty dost přehnaný, ale vtip to má.(19.1.2013)

Chytrá, vtipná a tragikomická konverzačka, v níž téma "jak pojmenovat potomka" jen odstartuje lavinu rodinných křivd a tajemství. Líbil-li se vám Bůh masakru, potěší vás i Jméno (střižené navíc nefalšovaně francouzskou úvodní pasáží, za níž by se nestyděla ani jistá Amélie Poulain).__Myrtille a Apollin u mě vedou!(2.6.2013)

Začátek se sice nesl v duchu hloupého tlachání, znamenajícího pokus o humor. Ale pak to sklouzlo přesně do toho, co vždy zblajznu i s navijákem. Postupného odkrývání pravd a charakterů, čímž se film přehoupl do výborného dramatu se skvělou atmostfétou u kterého jsem nepochyboval o čtyřech hvězdách. Ale ten (Pozor Spoiler) happyend tam byl vážně trapný a hrozně úměle vytvořený jak z nějakého halyvůůůdského romántického patosovitého slaďáku, ze kterého by člověk mohl dostat snad i cukrovku. Zkazilo mi to dojem natolik, že nakonec musím dát jenom 3.(11.12.2017)

Skvelá "Carnage", ale na sladučko:). Zbožňujem minimalistické snímky:),silné 4+, nazdar(10.6.2013)

• Morholt

Třičtvrtě hodiny a konec. Čekal jsem konverzačku ve stylu Bůh masakru, ale tohle bylo jen bezobsažné kecání o ničem.(30.9.2014)

na tento film jsem se dlouho těšil a čekal jsem až někdo připraví titulky - za něž musím poděkovat překladateli 'the.body' a věřím, že to nebylo lehké, protože je to poctivá konverzačka, které by dobrý dabing časem neškodil. Hlavně je však tato komedie natočená civilně a uvěřitelně s dobře vyváženými náladami a lidským pohledem. I když ve vypjatých situacích vyplouvají na povrch skrývané záště, tak je vidět že i tato "upřímnost" vztahy jen udržuje. . Nemůžu a ani nechci dát míň než pět hvězdiček a doporučuji všemi deseti. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](13.7.2013)

Naprosto dokonala komedie s inteligentnim i tupym humorem, ktery me bavil od zacatku do konce. Uzasny koncert v peti lidech, v jednom obyvacim pokoji. Zadneho herce jsem pred timto filmem neznal, vsichni ale podali vynikajici herecky vykon, bez ktereho by tento film nikdy nebyl tak dobry. Film, ktery me neskutecne prekvapil a tuto komedii povazuji za jednu z nejlepsich za poslednich deset let! Dlouho jsem se u filmu tak nenasmal. Uvod navodil atmosferu jako Amelie z Montmartru, pak vsak snimek nabere uplne jiny smer. A to jsem jeste dostal chut na marockou kuchyni:-)!(29.7.2013)

Brilantní konverzačka s nenápadným rozjezdem. Snad dokonce o chlup lepší než Bůh masakru, neznámí (alespoň pro mě) herci udržovali věrohodné kouzlo všednosti a procházeli tak situacemi, které se opravdu mohou stát každému z nás.(25.11.2013)

Takéto parádne konverzačky odohrávajúce sa na jednom mieste pripomínajúce viac divadelnú hru ako film ma náramne bavia. Podobne ako The Breakfast Club, Carnage a Perfetti sconosciuti, aj Le Prénom malo skvelú úroveň. Aj v tomto prípade to malo podobne slabší rozbeh ako aj pri ostatných spomenutých filmov, ale napokon sa tá ruleta roztočila úplne naplno. Všetko to naštartovala v podstate neškodná téma výberu mena pre očakávaného potomka. A už to išlo ako na bežiacom páse - búrlivá konverzácia, predsudky, odhalené tajomstvá v afekte a pestré hádky. To všetko podané v sarkastickom a ironickom tóne, čo výrazne prispelo ku kvalite celého filmu. Takže Le Prénom rozhodne nesklamalo. Každopádne, pre mňa aj naďalej zostáva jednotkou v tomto konverzačnom žánre Perfetti sconosciuti.(7.4.2018)

slušný herecký koncert, škoda že neviem po francúzsky, rýchle dialógy a rozprávanie , pripadalo mi to ako divadelná hra všetko v jednom priestore, dalo sa občas aj za smiať, ale to je všetko,(3.11.2016)

• dr.fish

Musím říct, že film mi nesedl, ačkoli má všechny aspekty kvality. Herci hrají a dialogy jsou smysluplné. Přesto mne ta nekonečná hádka iritovala natolik, že jsem byl naštvanej a podrážděnej, a to není cílem koukání na filmy. Alespoň dle mého názoru. 50%(8.10.2014)

Konverzačná komédia ako delo (hoci je diskutabilné, dokedy je to vlastne komédia) s intelektuálskym humorom toho typu, čo dokážu stvoriť snáď len Francúzi.(23.4.2015)

Ako sa z nevinného hádania mena bábätka dostanete k témam, ktoré ste rozhodne nechceli rozoberať. Veľmi inteligentná, vtipná a svieža konverzačka plná zvratov, ktorá rozhodne nenudí. :)(4.5.2013)

Oscar Wilde vložil jedné ze svých postav do úst větu: „Když se mi někdo nesmírně líbí, nikomu nikdy neřeknu, jak se jmenuje. To jako bych se něčeho na něm vzdával.“ Budoucí otec Vincent by taky udělal líp, kdyby držel hubu. Minimálně by se z přátelské sleziny nestala poslední večeře. Každý cestuje životem s určitým množstvím frustrací, zklamání, křivd, masek a tajemství, když ale všechny najednou vyplavou na povrch, je z toho slušná mela. Jméno je rychlopalná konverzačka, balancující mezi divadelní komedií a rodinným dramatem, vycházející z faktu, že s příbuznými, partnery a přáteli je to podobné jako s knihami: mít je doma ještě neznamená mít je přečtené.(3.2.2014)

• Martin741

Mno. Takze hoci francuzsku kinematografiu mam hodne rad /od komisara Maigreta s Gabinom, cez Heroin, Sicilsky klan, Cetnika ze Saint Tropez cez Jean od Floretty s Auteuilom az ... po Purpurove Reky/, ale tento film siel absolutne mimo mna. Nuda, nuda a este raz nuda - toto plati o tomto filme. Nic nesuvisi s nicim, prazdne tlachanie o tom, ake meno dat dietatu ma xmrti nudilo, dejova linia- to je tuna ciste vakuum a scifi a reziu to zrejme nemalo. Tu rezisersku lamu menom Mathieu Delaporte nepocitam. Zaroven tymto komentarom navrhujem namiesto waterboardingu mucit vaznov na Guantaname tymto filmom. A vyhrazat sa vaznom neustalou 24 hodinovou projekciou tejto "nadhery". Stavim sa, ze prvy Arabas, ktoremu sa budu vyhrazat opakovanymi projekciami tejto "nadhery" vyzvani od strachu hned vsetkych zosnovatelov utoku na Dvojicky aj s adresami, a poinformuje o vsetkych aj najmensich podrobnostiach iranskeho nukleraneho programu /ktora sekretarka ma trojky a ktora stvorky, kedy sa fasuju hajzelkefy a ci sa hajzle cistia v smere pohybu hodinovych ruciciek ci proti smeru pohybu hodinovych ruciciek a kolkokrat bola na aute stlacena spojka cestou do prace a kolkokrat cestou z prace/. Prazdna konzervacka o hovne, kde sa neriesi nic, len prazdne tlachanie o medziludskych vztahoch a zmykanie vsetkych moznych emocii. To nemam rad uz od Docela Obycejneho Pribehu. 0 %(21.9.2014)

Na můj vkus dost dlouhé, mnohdy nudné, naštěstí to zachránili vtipné pasáže a závěr.(18.11.2015)

Já myslim, že je jasný, kde se Naprostí cizinci inspirovali - naštěstí vidět nejdřív je a až potom starší Jméno ničemu nevadí, protože každej film na to šel trochu jinak a každej jinak i vyznívá. To peklo, který se rozpoutá a ta špína, která se začne prát momentem, kdy se vtipálka kamarádi zeptaj, jak se bude jmenovat jeho syn, je strhující a mě to teda bavilo moc (POZOR, TROLEJ) - právě i kvůli těm myšlenkám, jak moc je nebo neni v pořádku (nebo jako moc je to odsouzeníhodný, nebo jak moc to koho má zajímat) pojmenovat svý dítě Adolf; jak moc je v pořádku chodit s někym, koho miluju, i když je tam generační rozdíl a ještě je to matka mýho kamaráda; ale bavilo mě to třeba i pro ten krásnej domácí rozměr hostujícího páru: chlap - snob, kterej si nad nepříjemnejma domácíma pracema i nad "špatnejma" názorama svýho okolí povýšeně meje ruce, a ženská - frustrovaná, i když dobrosrdečná máma smířená s tim, že líp už asi nebude... A líbilo se mi, že jako největší bigota a omezenec se nakonec asi přece jenom ukázal právě tenhle snob-intelektuál, i když to nebylo nijak ostentativně nebo efektně podávaný - o což líp to možná nakonec fungovalo. Oproti Cizincům tohle dopadne vlastně docela dobře (smířením), ale úplně nepatřičně to nepůsobí asi i proto, že prádlo, který se na každýho vytáhlo, bylo vlastně "jen" typu "Smrdí ti z huby, nemeješ si nohy a pastu vymačkáváš od prostředka - ha, a máš to, hajzle!" - což nakonec ostatně představuje 90% partnerskejch nebo přátelskejch neshod, a vlastně jsou to právě tyhle konflikty, který opravdu smírem skončit můžou a nakonec by upřímně řečeno smírem skončit asi i měly, i když překročit Rubikon ve vztazích jde samozřejmě i v sebemenší prkotině (v Cizincích se řešily vlastně mnohem extrémnější a zásadnější situace, kterejm zase konec právě v Cizincích padnul líp). Upřímně řečno jsem se ale trochu ztrácel v Améliovskym úvodu, i v rodinnejch vazbách pozdějc už během návštěvy - kdo se zná s kym odkud, jak dlouho a kdo je s kym jak spřízněnej, to jsem v tý francouzštině a v tom tempu chytal prostě těžko. Ale to je malej problém - jinak je to skvělá konverzačka se spoustou zajímavejch myšlenek.(1.8.2018)

Stačí posadiť zopár dobrých hercov do obývačky, dať im skvelý scenár a o zábavu je postarané.(22.1.2018)

Brutální konverzačka, u které jsem měl pocit že kdyby pokračovala ještě půl hodiny, tak celý ten pokoj lehne popelem. A nebo vše skončí rozpustilým smíchem. Nálada totiž skáče ode zdi ke zdi, zcela plynule a přirozeně. Dobrosrdečnou debatu v mžiku střídá hutné a mrazivé drama, ne nepodobné Kdo se bojí Virginie Woolfové. Francouzi se umí jak se patří rozvášnit, ale tohle není jenom o křiku a pitvořících se obličejích, ale taky o perfektních hereckých výkonech a mazaně vymyšleném scénáři. Top 10 za rok 2012.(10.6.2013)

Natočit dobrou a ne nudnou konverzačku je safraportsky nelehký úkol. Le Prénom však je dotaženo k dokonalosti. Skvělý scénář, excelující herci, žádná vata. Prostě libůstka.(5.10.2013)

Hodně divadelní styl, postavy jsou statické a převážně se konverzuje. Dialogy se sypou z rukávu a velice slušně jsem se zasmál, protože co se vyvine z malého žertu je ohromující.(30.12.2013)

Vtipná "konverzačka" má niekoľko častí, ktoré sa prelínajú. Smiať sa dá, ale len tak decentne nie je tam nič čo by vás vyhodilo zo stoličky. (Hodnotenie 3,5)(1.9.2014)

• venca163

Existujou užvaněný konverzačky a pak existuje tohle. Vydržel jsem asi 20 minut a celejch 1200 sekund z toho jsem nezvednul oči z titulků. Tohle už je moc, sorry. Možná kdybych uměl líp francouzsky, ale takhle to bylo pro mě už za hranou formy "film". Pokud mam koukat 2 hodiny na gauč, kde je 1 ženská a 3 týpci, tak se tam musí o dost míň mluvit (*odkašlání*). (radši nehodnotim)(30.12.2018)

Výborná francouzská konverzačka, kterou doporučuji všem, kteří si nedokáží představit, že by je film natočený v jedné místnosti a stojící jen na dialozích mohl zaujmout. Díky skvělému situačnímu humoru je snímek daleko přístupnější, než Polanskiho Carnage, jež měl sice údernější pointu, ale dokáži si představit, že to mnohé diváky nebavilo. Le Prénom vítězí humorem. Překvapivé 4* s náběhem na pátou…(18.11.2013)

Podarená francúzska konverzačka, ktorá ale miestami stráca dych a doslova nudí. Automaticky sa mi núka porovnanie s veľmi podobným, novším talianskym snímkom Perfetti sconosciuti. Ten je však o level vyššie, hlavne vďaka originálnejšej zápletke a pútavejším dialógom. Le Prénom vsádza hlavne na kvalitných hercov a úderne gradujúce výmeny názorov medzi jednotlivými postavami. Napriek miernym výhradám sa jedná určite o napriemerný európsky film. 70 %!!(1.3.2018)

Rozporuplný film. Bavila mě první část, která byla komediální, na druhou stranu druhá polovina, v níž už je to spíš drama, byla zdlouhavá a pro mě až nudná, neboť se tam hlavně hodně řvalo a nadávalo. Líbilo se mi ale, že se to celé odehrává víceméně v jedné místnosti ve stylu 12 rozhněvaných mužů.(18.10.2013)

Moc fajn minimalistická situační komedie, která po fenomenálním začátku malinko vadne. Přesto nenudí ani na vteřinu. 85%(14.11.2013)

Super konverzačka s gradací.(5.5.2014)

Musim se přiznat, že první půlhoďka mě vyloženě srala, celkově, všechny postavy, to co se řešilo a hlavně jak... Až jsem si řikal, že to ani nedokoukám. Hystericky, afektovaně, rádoby vtipně a pseudointelektuálně diskutující skupinka lidí (umělců, profesorů a filosofů) s přátelskýma a rodinnýma vazbama, připomínající nějakou jihoamerickou telenovelu, mě vážně deptala. Pak to naštěstí sklouzlo do zajímavějších slovních přestřelek, kde se našel i prostor pro zamyšlení. Nakonec z toho bylo zajímavý drámo, kde se postupně začaly vytahovat všelijaký kostlivci ze skříně, odhalovat různý tajemství, až to nakonec všechno do sebe začalo docela i vtipně zapadat a konec byl tedy ....tradičně...smířlivej! Jo, pozor, na trailer...teda spoiler...v předchozí větě. Celkově to ve mě nakonec zanechalo docela dobrej dojem. Je to konverzačka, odehrávající se v jedný místnosti, kde musíte vyloženě přežít některý úseky, a tolerovat pár trapných keců, aby se vám dostalo zajímavý podívaný. Pointa je vlastně úplně banální, kdy si na konci řeknete, že to všechno řvaní a hádky se rozpoutaly vlastně kvůli jednomu vtipu. Kterej mimochodem byl docela dobrej. Ale jo, dokážu si představit, že se na to ještě někdy mrknu..(21.6.2014)

Rozprávač je na začiatku filmu trochu otravný, lebo príliš veľa rozpráva, s titulkami som mal až pocit, že čítam knihu. Našťastie sa po chvíli ukľudní a nasleduje nekonečná konverzačka s pár dobrými vtipmi a pár nevhodnými. A práve tie nevhodné bývajú najlepšie, teda aspoň pre mňa ako diváka. Pomenovať svojho syna po najromantickejšom hrdinovi 19. storočia nevyzerá ako dobrý nápad, ale debata o tom je dobrá, hoci už nevyjdeme z jednej miestnosti. Našťastie, lebo nitka myšlienok sa dá stratiť už pri odbehnutí postavy na dve minúty do kuchyne a prekvapení nebude málo. –––– Skoda, že Rolex nie je meno. –––– Nemali sme meno... Obaja sme boli vyšťavení.(22.9.2014)

• crass.48

Proč tihle Francouzi neustále křičí a berou si všechno nesmyslně osobně?(10.1.2015)

U mě je to tak na hraně mezi 3-4*, ale když jsem se smál tak jsem se opravdu smál. Je tam spousta hluchých míst, ale když narazíte na tu vtipnou část tak to opravdu stojí za to. Komu se to líbí, tak doporučuji Bůh masakru - top!(15.7.2016)

Nucená komedie, kterou měla zlehčit narace v úvodu i ve finále. Příběh jednoho večera, který se nevydařil. Jako divadelní hra by to fungovat mohlo (stačí porovnat Boha masakru na jevišti a na plátně a je jasně vidět, že cpát do filmu ukřičené scény a řvoucí afekt moc nelze, i když to dělá Polanski), ovšem jako film už hůř, kvůli hádkám, kterých je snímek plný. Ty pak akorát tahají za uši. Co se ale Le Prénom upřít nedá, je fakt, že byť film řve z plna hrdla, dokonce i něco říká. Jakkoli nejsem cílovou skupinou takové komedie (už kvůli tomu, že mi vybírání jména pro potomka zatím jaksi nehrozí), bavil jsem se. Sice mě z toho lehce bolela hlava, ale bavil jsem se. Francouzi komedie umějí, i když pracují s poněkud klišé námětem.(18.10.2013)

Nebýt odskoku mezi začátkem a zbytkem filmu, a místy proškrtatelných dialogů, je to na čistých pět. I přes ty konečné čtyři ale rozhodně film, který stojí, už jenom kvůli výborně napsanému scénáři, za shlédnutí. Neznámí (alespoň mně) herci ještě zvýrazňují dojem takové normální francouzské "rodinky", kde se během let pod pokličkou nahromadilo tolik maličkostí, že i jeden nepovedený vtípek zapříčiní výbuch vskutku velkolepý.(6.12.2013)

Kam na ty filmy "naslepo" Brněnská Scala chodí netuším, ale konečně film, který se opravdu podařil. Perfektní dialogy v komornějším prostředí a geniálně zahrané. Vtipné a neotřelé. Naposledy jsem se takto bavil u Intouchables.(10.12.2013)

Fantastická štúdia vzťahov, pováh a sily priateľstva. Všetko sa deje v jednej miestnosti kde z hlúpeho žartu sa prerodí všetko v prekvapivý sled událostí, ktorý zaskočí všetkých... Neskutočne vtipné a skvele zahrané. Patrick Bruel ako plne "dospelý" herec.(23.9.2014)

Pecka!!!(1.6.2013)

• jorgus

hmm tak po delsi dobe jsem neco nedokoukal..vadilo mi to uz od zacatku..jako kdybych se dival na Amelii 2..:((19.7.2013)

Luxusními dialogy narvaná francouzská bomba, která ode mě nemůže dostat horší hodnocení než je plný počet!(27.8.2013)

Na silvestra zcela super, dlouho jsem se tak nebavil.(1.1.2014)

Situační komedie na způsob Boha milosrdenství. Na divadle by to bylo lepší, výbuchů smíchu by asi bylo o dost víc, ale když nemáte jinou možnost, tak film taky ujde.(31.8.2014)

Spíše vhodné na divadelní prkna, ale proč ne. Francouzský inteligentní ulítlý humor, který se dá ještě pobrat. Lze doporučit, pěkný zjev..(14.11.2018)

Nikdy nedělejte vtipy, založené na osobě [SPOILER]. Ani se svými nejlepšími kamarády. Proč? Podívejte se na Le Prénom a pochopíte. A ještě ke všemu jde po všech stránkách o kvalitní podívanou.(7.5.2013)

(Ne)skutečná konverzační pecka.(21.7.2013)

Výborné herecké výkony a skvěle propracovaná konverzačka u večeře. Jako film to však příliš stravitelné není a zábavné už vůbec ne (až na pár světlých momentů).(27.8.2013)

Vynikající film, nádherný scénář, krásné herecké výkony a přitom celé jedna velká sranda! :-) Pecka!(20.10.2013)

Nesnáším Francouzštinu, ať se na mě nikdo nezlobí, ale lovení něčeho divného zezadu z krku není ani romantické ani sexy. Začátek byl divný a pomalý...nicméně jen kdybych byl debil tak bych tomuto nedal 100% a plnej počet hvězd. Drama řízlé komedií. Výměna dialogů rychlá jak kulometná palba, s důrazem a výrazem jaký jsem dlouho v ničem neviděl. Scénárista, režisér a samozřejmě herci...výborně. A poděkovat chci i tvůrci titulků, u tohohle si fakt musel máknout a zároveň to nebylo odfláklé a velice chytré, vtipné...tudíž děkuji "the.body" . Vztahy, tak jak je znáte, odstíny šedi...žádná černá nebo bílá a film který je potřeba vidět.(27.2.2014)

Případné díry způsobené sporadickými hluchými nevypointovanými místy jsou v mém případě předem zaplněny vše maskující a mému uchu lahodící francouzštinou. (Vážně, i čteni telefonního seznamu řečí ze země galského kohouta ve mně vyvolává extázi). Skvělé dialogy s humorem hodným i divadelního prostředí a Voilá - pět hvězd čistých.(22.4.2014)

AdolPHE !(29.11.2014)

veľmi múdry film, miestami vtipný. no zábavný nie. pozornosť sa pekne prenáša z jednej postavy na druhú, nálada sa svižne strieda, postavy sú zaujímavé a herci super. len sa mi zdalo, že tie postupne vyjavované pravdy sú také blbôstky (nepáčia sa mi mená tvojich detí! no fíha!). p.s. tí Francúzi. ísť k nim na návštevu, beriem štuple do uší. strašne kričia!(28.3.2013)

Magnifique! :)(29.6.2013)

Brilantní konverzačka, vyborušené dialogy a vynikající herecké výkony, přesvědčivé ve všech situacích. Nevěřil bych kolik vtipných dialogů, resp. emocí se dá vměstnat do jednoho obývacího pokoje a do jednoho večera. Vše působí tak přirozeně a uvěřitelně, že budete po celou délků filmu hltat každé slovo a grimasu a bude Vás mrzet, že vše trvalo "jen" 110 minut. Dokonalou atmosféru dokresluje výborně zvolená hudba a úvodními i závěrečné titulky. Sečteno a podtrženo, takhle nadšený jsem po shlédnutí filmu už nebyl několik let.(9.7.2013)

Tyhle situační sitcomové dialogy jsem nikdy neměl v lásce. Delaporte mě však možná přesvědčil, abych dal někdy nějakému sitcomu ještě naději. Vybroušené dialogy, emotivní výkřiky, dramatické myšlenkové pochody. Tohle všechno za pár korun. Do 110 minut nacpat tolik gagů a dát prostor všem (nesympatickým) zúčastněním umí poslední dobou málokdo. Film je to perfektní, ale bohužel pro mne, tohle běžné rozprávění o běžných věcech okořeněné tím nejlepším francouzským humorem občas střídají ty (pro mě) nudné scény, které prostě ubírají na tempu. Prosím všechny fanoušky, nekamenujte mne. Dám-li si to ještě jednou, třeba změním názor. Jedna hláška však zůstane nesmrtelná : "Heil Pepito". P.S. zajímavý komentář uživatele Fr(15.1.2014)

Je to taková vesele-neveselá francouzská taškařice, která člověka dokáže dosti překvapit. Herecky skvělé, akorát se pořád nemůžu popasovat s tou francouzskou schopností přecházet neustále z humorné konverzace v jedné větě do nasranosti ve větě druhé. Ale zase na druhou stranu - kdyby tohle bylo jediné, co mi na Francii není košér, tak by to byl úspěch :) Zasloužené 3,5*.(18.3.2019)

Svěží francouzský vítr zavál v ten pravý čas. Už pěkně dlouho jsem se u sledování filmu tak nepobavila, naposledy mě takto okouzlili Nedotknutelní (2011). Komedie, ve které hlavní postavy v podstatě neustále mluví - jestli bylo ticho 5 minut, tak je to hodně! Ten jazykový vodopád byl chvílemi až neuvěřitelný! :-D Hlavní postavy jsou obyčejní lidé se svými starostmi a svérázným smyslem pro humor, navíc perfektně ztvárněné neokoukanými hereckými tvářemi. Nevím, jak kdo, ale já jsem se v tom filmu částečně i našla a musela jsem se sama sobě smát. :-) Zkrátka skvělý film, který si mě zcela získal a budeme se vídat častěji! Heil, Pepito! :-D(15.7.2013)

• Aya.chan

Úvodní část kdy pizza-boy jede Paříží se mi vážně líbila a tak pro mě celý filmy vypadal slibně. Jenže pak už to šlo od desíti k pěti. Už dlouho jsem nekoukala na žádný film, který by mě tak hrozně štval. Nešlo ani tak o to,že postavy byli nesympatické, to že je někdo sobec a jinej lakomec je normální, každej jsme nějakej. Spíš šlo o vztahy mezi jednotlivými postavami. Na první pohled jsou to milující manželé a přátelé, ale jakmile dojde ke konfliktu, všichni si pěkně z plných plic vyříkají co si o sobě vlastně myslí. Tolik předsudků, hořkosti, závisti a hněvu, mezi těmi co si o sobě mysleli že jsou si nejbližší, které najednou vyplavali na povrch mi úplně vzali chuť koukat dál. Přesto jsem to ale vydržela až do konce. A konec kde se stejně všichni usmíří a dělají jako že se nic nestalo to vůbec nezachránil, protože já být někým z nich,tak bych rozhodně kolem sebe nechtěla mít kruh lidí kteří jsou jen samá přetvářka. Ale dávám 2* za pár povedených fórků.(29.7.2013)

Zpočátku to vypadá na velmi nezajímavý a další z řady nudných francouzských filmů, je to ale asi jediný film který dokázal proměnit 2/5 z prvního dojmu na celých 5/5 a to mám na francouzštinu úplnou averzi. Le Prénom je vskutku velmi originální snímek, místy jsem se opravdu bavil a když máte pocit, že jde do tuhého, opět z toho vleze nějaký ten vtípek. Neříkám že film je to stoprocentní, ale je to vynikající slovíčkaření a to se mi hrozně líbí.(8.9.2013)

Večer na téma: "Bez omluv." To se jednou takhle sejde rodinka na společné večeři a někomu se má narodit dítě, no ale jak zbytek osazenstva zjistí jméno, které má mít, vypukne řádné peklo... Na každého něco padne, nikdo to nevzdá a upřímost se taky ukáže.. Kdo vymýšlel tyhle dialogy - klobou dolů! Takhle konverzační komedie mezi 5 lidma u jednoho stolu stojí za to, sice se to odehrává v jednom bytě, ale když víš do čeho jdeš, budeš se bavit jako já :) Film uběhl jako voda, rozhodně se zase někdy podívám! 9/10(17.9.2013)

Další z řady zfilmovaných konverzačních divadelních her. Chytrý, komplexní scénář, který mě zvraty nedokázal přestat překvapovat, neuvěřitelný slovní boj jednotlivých postav. Výlevy, nadávky ale žádné omlouvy. Delaporte a de La Patelliere nás na začátku nechávají celkem dlouho čekat, ale jakmile rozjednou první komfliktní situaci, jakmile pochopíme jejich záměr, už se jen bavíme nad skvělým vtipem a parádními výkony místních hádavců.(30.5.2014)

Obdivovala jsem všechny protagonisty, že se v průběhu večeře nesebrali od stolu a nepráskli dveřmi. Chytré dialogy, nálada ve vlnách. Ze všech nejvíc se mi líbil bonviván "rynglička" v podání Guillaume de Tonquédeca, jehož charakter nekonfliktní, umění milující Váhy s ascendentem Váhy dokážu jako Váha plně pochopit. :)(7.11.2017)

Během počáteční jízdy Paříží jsem si polozklamaně říkala, že si tvůrci Jména vypůjčili vypravěčský styl od rodačky Amélie a výsledek je sice solidní, člověk se rozhodně nenudí, ale už to není taková bomba. Posléze se však kamera trvale uhnízdí v bytě hostitelů, pozornost diváka se zvyšuje a přistupuje se k tipování přítomných ohledně jména dítěte in utero. Nám všem přihlížejícím je už nějakou dobu jasné, kam to všechno asi směřuje, ale o to víc se těšíme na následnou katarzi. A nejsme zklamaní, od této chvíle už je totiž všem jistotám filmu konec. Matthieu Delaporte nám servíruje inteligentní, vtipnou konverzačku o tom, jak může dopadnout rodinně-přátelská večeře, když jsou všichni přítomní stiženi náhlou potřebou ventilovat své nejniternější pocity, názory a křivdy.(19.8.2013)

Po zhruba půlhodině jsem to chtěl vypnout, protože mi neskutečně lezl na nervy manžel paní domácí s jeho levicovo intelektuálními názory a bál jsem se, že to tak bude pokračovat až do konce. Naštěstí jsem byl líný vstát a dočkal se konce, protože potom se ke slovu dostaly také ostatní postavy a "normální" život a začalo to být hodně zajímavé. Nikdo na nikom nenechal nit suchou a pokrytectví, egoismus a arogance stříkaly pěkně na všechny strany.(29.8.2013)

• Dm1tr1j

Keď už izbovica, tak boh masakru bol lepší,.(31.12.2013)

• kukie

prijemne nocne prekvapenie(23.9.2014)

Vynikající zábava. Chytré a brilantně vystavěné rozhovory. Herci ze sebe vydali vše a proto je film opravdovou špičkou v žánru debatových filmů.(4.10.2014)

Brilantné...(16.7.2016)

Koľko chlapčenských mien na A existuje? Alexander? Albert? Arthur? Alban? Agnan? Artemis? Aurelio? Antonin? Aymeric? Antoine? Albator? Alphonse? Annonce! Anicet? Asterix? Aramis? Arsene? Aragon? Anatole? Alain? Abbas? ADOLPHE! To je skvost. Skvelá situačná komédia v jednej miestnosti s piatimi postavami. Takto sa zo žartu stane atómová bomba, keď nemá niekto zmysel pre humor, pokoj ich dušiam. 5*(24.11.2018)

Po přečtení obsahu mne ještě před shlédnutím filmu napadlo to jméno, které tam pak opravdu padlo - ale to asi napadlo spoustu lidí. Každopádně to byl od Vincenta hodně krutý žert - ale aspoň mne to připravilo na tp, co se rozpoutalo potom. To bylo fakt peklo, srovnatelné snad jen s Bohem masakru, tím spíš, že Judith El Zein je hodně podobná Kate Winslet - a to už ani nemluvím o tom, že jsem čekal, že její Anna v tom nerváku každou chvíli předčasně porodí. Porod samotný tam už vůbec být nemusel, díky němu to skončilo téměř pohádkově, což je v dost prudkém kontrastu k předchozímu ději.(14.6.2013)

Jedním slovem geniální, pomalý start, ale pak ... A to neznám jediný konverzační film, co by se mi líbil. No možná 12 rozhněvaných.(8.2.2014)

Veľmi mi to pripomínalo film Carnage, ale asi preto, lebo sa jedná o rovnaký typ film. Le Prénom je však oproti Carnage vtipnejší, dokonalejší, zaujímavejší a cítim z neho čaro normálneho života v rodine. Šialene zábavný a reálne dramatizujúci a možno aj poučný.(8.5.2014)

Musím říct,že na tak vymazlenou a přesto velmi minimalistickou(co do exteriérů) lahůdku jsou téměř dvě hodiny moc a moc.Přesto lepší čtyři za sympatické postavy,inteligentní humor,parádní plynulost a hlavně za to.....i když se milujeme sebevíc,vždy v sobě vůči někomu blízkému máme určitý nesouhlas s něčím konkrétním a prostým,v rámci jisté rovnováhy ovšem zůstáváme ,,diskrétní''.Oddychovka se vším všudy.(26.12.2015)

Kto videl Úplných cudzincov alebo Carnage tak toto je presne niečo medzitým. Presne ten istý žáner dialógovky, ktorý má dve základné témy. Ako sa z blbosti alebo žartu stane veľký problém a myšlienku, že proste všetci máme svoje tajomstvá. 15 minútový rozbeh bol trochu nadmieru, ale potom sa to skvele rozbehne. Takýto scenár si zaslúži potlesk.(24.8.2018)

Upřímnost je vražedná...(18.1.2013)

Precizně odvedená práce. Dialogy nejsou nudné, jsou vtipné a v závěru se pořádně vyostřují.(27.6.2013)

Výborně zahraná teledivadelní hra, jejíž scénář postupem času až příliš okatě vyvolává prvoplánové konflikty.(27.7.2013)

• AdamXB-1

Dalo by se popsat jedním slovem zklamání. ,,Jméno´´ je jeden z těch filmů kdy divák přesně ví co očekávat a to film založený na inteligentní konverzaci plné skvělého francouzského humoru a výborných hereckých výkonech, ale místo toho přijde zklamání v podobě uštěkaných uhádaných rozhovorů bez špetky tolik očekávaného humoru snad jen herecky to není až tak špatné.(6.8.2013)

Zase jedna z úžasných francouzských komedií. Jméno se odehravá celé prakticky v jednom bytě a herci se jen přetahují v tom kdo příjde s lepším dialogem...75%(8.1.2014)

Tenhle film jsem viděl hned po "The Curse of the Jade Scorpion", takže 5 nedám, ale jinak skělý jednopokojový film...(13.3.2014)

Francouzi jsou prostě mistři konverzačních komedií. První polovina filmu je naprosto skvělá, nemám co vytknout. Pak ale přichází řada hluchých míst, které celkový dojem trochu kazí. Snímku by slušela kratší stopáž a trochu méně dramatických scén. I tak jsem ale velmi spokojená, herecké výkony jsou parádní, nápad se jménem skvělý. P.S. Pokud neumíte francouzsky a máte film v originálním znění, nečekejte žádnou oddechovku - jako každá konverzační komedie je i Jméno na čtení titulků dost náročné. Zábava je ovšem zaručena. Pepito! :-)(7.4.2014)

Výborný francouzsko-belgický snímek. To co jsme mohli vdiět např. v Bůh masakru, tak ve filmu Jméno, to tvůrci dotáhli k dokonalosti. Naprosto úžasné dialogy, které pronášejí herci jsou skvělé. A to začalo celkem nevinně. V životě by mě nenapadlo, co rozpoutá vyslovení jednoho jména. Ze začátku to vypadalo jen na konverzaci mezi Vincentem a Pierrem, což by rozhodně nevadilo a o zábavu by bylo postaráno, ale teprve vložením všech zůčastněných do diskuze, začíná ta pravá show. A též francouzština dělá divy, třeba slovo chlapík vyzní velmi vtipně. Ale není to jen francouzským jazykem, ale prostě celým filmem, který je nabitý výtečnými scénami, jak humornými tak dramatickými, až tragikomickými. Už dlouho jsem se tak od srdce nezasmál, tak jak u Le Prénom.(10.8.2014)

Komedie založená čistě na dialozích, ze které se nakonec vyklube pořádné drama, a já nestačila zírat. Skvělá ukázka toho, jak se z jednoho zdánlivě nevinného vtípku může stát „hra na pravdu", která způsobí pomalu boj na život a na smrt, a to vše mezi nejlepšími přáteli. Pěkný úvod, kdy se člověk seznámí s jednotlivými postavami, se může zdát trochu zdlouhavý a člověk si říká: „co to vlastně je a proč se to všem tak líbí?", ale stojí za to si počkat a zhlédnout až do konce. Tomu, kdo dokázal napsat tak brilantní dialogy klobouk dolů, stejně tak všechna čest hercům, kteří dokážou utáhnout celý film v podstatě jen svojí pusou.(21.2.2015)

Začátek je hodně pomalý, až trochu nudný... ale nakonec všichni ti, co vydrželi, nelitují... protože co se z "nevinného" žertu všechno vyklube za emoce... :-)(16.4.2015)

• existimi

Zprvu zajímavá konverzačka, ale tak od třetiny filmu to totálně upadlo. S Naprostými cizinci nesrovnatelné ...(26.10.2017)

Jeden z filmů, kde bych neváhala dát více hvězdiček !!!(6.1.2018)

Úžasně vtipné, francouzským šarmem okořeněné a herecky skvěle zvládnuté konverzační drama. Takové malé velké divadlo v jednom pařížském bytě. V.(24.5.2013)

Polanski to dal líp ... ale zajímá mně teď, jestli je reálný to v tomhle stylu fakt rozbalit s lidma, který znáš celej život a máte vymletý takový ty svoje starý stereotypní setkávací meze ... ? - celkem uvažuju, jak by podobná session vypadala asi u nás doma s vlastníma příbuznejma a kamarádama ... a taky mi přišlo líto toho jídla.(12.7.2013)

Skvělá konverzační komedie plná vybroušených dialogů. Stačí jeden hloupý a zbytečně protahovaný vtip a výsledkem je večer plný upřímnosti. Takové upřímnosti, kterou by si skupinka dlouholetých přátel raději odpustila. Zpracování sice působí jako kdyby uteklo z divadelních prken, ale to rozhodně není na škodu. Jít o záznám divadelní hry, dal bych i 5 hvězd. Takhle to bude za --- == 80% == --- , pár slabších míst se totiž našlo.(24.11.2013)

Partička kamarádů a rodinných příslušníků pořádajících společnou večeři, přičemž se děj tak maximálně přesune o pár metrů do vedlejší místnosti? Svšte div se, skutečně to funguje. Jen mi chvilkami bylo líto těch údajně spících dětí, které se museli vypořádat s uřvaným temperamentem svých rodičů.(12.1.2014)

• Nathaniel#

Snad nejhorsi francouzsky film, co jsem zatim videl. To si mysli, ze kdyz pusti Tannhausera a bavi se o Hitlerovi, ze je to nejakym zpusobem vtipny? Ale vazne, ty dialogy jsou napsany priserne. A to uz ani prehravaci banda nezachrani. Tu sens Claude, je me sens mieux depuis que jai avoue pour Moka...Samy debilni preptavani, ktere "zivi ohen": Je savais pas quila amait les filles a doda: parce que tu aimes les filles, donc? Nezapomenou divaka dvakrat (agresivne) probrat v klicovych casech a nakonec pridaji nejake pekne ocisteni. Pokud by se takhle chytali slovicek furt, nebyl by potreba startovni zert a vsechno by se uz pred lety vyjasnilo. Ale jsou tu pekne videt limity konverzacek.(19.1.2014)

Francouzi prostě umí filmy odehrávající se v jedné místnosti. Je to takové filmové divadlo a mě to vždycky tak strašně baví. V jednotlivých dialozích se naprosto vyžívám a v originálním znění je tenhle skvost francouzské kinematografie prostě boží! Skoro by to mohla být variace na Diner des cons s podnázvem: "Tentokrát vážně!". Zbožňuju absurditu, zbožňuju Francouze a francouzštinu, baví mě extrémy - bylo jen málo šancí, že se mi tohle nebude líbit.(29.10.2014)

No, očekával jsem něco jiného, je to mezilidsky vztahové rodinné drama jako prase, ale drama po francouzsku, s hodně slovy a výrazy :-) Ne každému tento film sedne 3*(10.12.2015)

Tak tohle je jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla! Ani nemám zatím na to, abych napsala nějaký solidní komentář!(15.4.2018)

• septic

tyhle divadelní scény udělané pro plátno zbožňuji, ale nevím jestli Italové tak moc kopírovali nebo ne, tak i tak novějšímu Perfetti sconosciuti nesahá Le Prénom ani po achilovku(25.6.2018)

• bigbadboy

První 3 minuty zajímavé, ale pak... Nikdy víc, pokud se mi povede zapomenout, doufám, že se před spuštěním filmu podívám na mé hodnocení. Bůh masakru nebo Naprostí cizinci... super, proti Jménu něco jako Ferrari vsTrabant. Nesympatické uřvané postavy s břitkými a hlavně úděsně nevtipnými dialogy.(13.8.2018)

Výjimečný film. Nevím, jak se repliky protlačí do češtiny, ale v originále to opravdu stojí za to. Film balancuje na hraně mezi komedií a tragédií, všechny herecké výkony jsou mimořádné. Zejména mě zaujal Patrick Bruel, jinak známý hlavně pro svou pěveckou kariéru.(8.11.2012)

Vtipné, inteligentní a pobavilo .Miluji francouzké filmy a hlavně francouštinu, krásný to jazyk :-).(22.6.2013)

• Ruadek

Průměrná divadelní hra, tvářící se podstatně inteligentněji, než ve skutečnosti je. Vybroušené dialogy? Tak ty jsem skutečně nenašel. Palec nahoru za výborné herce a se vzpomínkou na dialogově skutečně vybroušená díla (Muž ze země nebo třeba 12 rozhněvaných mužů) dávám slabší dvě. **(5.8.2013)

Nastávající otec chtěl pojmenovat svého nenarozeného Adolph, strhla se pořádná mela. Jméno Adolphe po válce, zvláště ve Francii, získalo velice negativní konotace. Adolf synonymem fašismu ? To nejdražší co na tom světě máme, je přece jméno bez poskvrny. Na jménu záleží. Jméno Šalomoun se stalo synonymem moudrosti ? Není divu, že se i přátele pohádali do krve o jméno ještě nenarozeného. Všechny domnělé i skutečné křivdy vyvřely na povrch. Skvělá konverzačka. 85%(27.8.2013)

Hmmmm...tak tohle bylo VELKÝ! A kdybych si to ještě pustil tak od patnácté minuty (hrubý odhad), tak budu u šéfů ČSFD lobbovat za možnost udělit tomu ne pět, ale nejmíň šest pecek. Tohle byl koncert! Film jako život sám, s tím rozdílem, že prostý život zpravidla na jednom místě nepřináší takovou koncentraci překvapení. Nebo možná někdy i přináší, ale zachytit to, to by znamenalo mít sebou přinejmenším diktafon, v lepším případě to celý rovnou točit na kameru. Opravdu je mi záhadou, jak dokázali scénáristé tak dokonale vystihnout všechny ty zvraty a jemné nuance, které se mohou odehrát v podobné situaci. Začátkem jsem se prokousával s neskrývanou nechutí, bál jsem se, že mi tu někdo pro velký úspěch servíruje Amélii z Montmartru 2, ale pak šmik a jelo se naostro. Doslova a do písmene. Vynikající, rozhodně DOPORUČUJI!(16.10.2013)

Začátky s charakteristikou jednotlivých povah od zaměstnání po banality typu Amélie už by jednou pro vždy měly ustat.(2.3.2014)

Lepší dialogy jak v plešaté zpěvačce. Není to sice absurdní drama, ale ty dialogy byly geniální. Nemyslel jsem si, že vydržím hodinu koukat na film, který se bude odehrávat v jedné místnosti a začne i skončí konverzace na téma: jméno mého syna. Překvapili!!!! Francouzština jako melodie se krásně poslouchala. Výborní herci, výborné dialogy. Začátek trochu váznul a nestačil jsem pobírat o co tam jde, ale vyplatí se počkat do finále. Pořád něčím překvapí a zvyšují úrověň. Nádherné komediální drama s humorem, který asi každý nepochopí.(4.3.2014)

vlastně je to studiová záležitost v jednom interiéru, kde se sejde společnost a debatují mezi sebou. Pro mě rozhodně velmi příjemné překvsapení, protože kromě jedné pasáže ( monolog Clauda ), to má spád, originální a podařený humor (zoubková víla), ale přitom současně v druhém plánu se rozvíjí drama, které se v průběhu času stává dominantnější a tak trochu to přestává být sranda. Velmi zábavné a poutavé, hezká studie na téma, jak může hloupý vtip utrhnout lavinu nežádoucí upřímnosti, zadržovaných výčitek a ovlivnit tak zásadně naladění celého večera a možná i budoucí vztahy zúčastněných aktérů. Bylo to prakticky bez chyby 90%(9.4.2014)

Gradace, chemie mezi herci, překvapení, humor. Takhle si představuju rozvíjení postav a psychologickou hru. Asi tak bych to začal i já, ale snad bych dopadl lépe...(15.9.2014)

Výborná komedie, ke které jsem měl naštěstí titulky, které postihly i slovní hříčky. Nevím jestli všechny, ale dost na to, abych to považoval za skvělou komedii/drama. Ta změna žánru někdy v polovině filmu byla dost silná. Navíc jsem se v jedné postavě trochu poznával.(18.3.2015)

Tento film je veľmi dobrým príkladom toho, že pre natočenie dobrej a nefalšovanej francúzskej komédii nepotrebujete nič viac, len to, že vyberiete kvalitných hercov a herečiek a nahodíte nejakú tému na konverzáciu. Celý príbeh, odohrávajúci sa pri večernom stole, je jedno veľké herecké divadlo, obsahujúce vážne a komické momenty a v neposlednom rade, fantastické napísané dialógy. Tu každá postava má svoje miesto a každá z nich je nesmierne dôležitá. Klobúk dolu pred jedným najlepším francúzskym filmom za posledné roky! Osobné hodnotenie: 85% (****) (17.7.2015)

Nejdramatičtějším zjištěním pro mě v tomto ukřičeném filmu bylo, že Cary Grant byl homosexuál.(8.2.2017)

Na divadle to musí být řachanda, na to bych rád zašel, s nějakými českými komiky, to musí být paráda. Ale takhle.......průměr........tohle je čistě divadelní věc - dialogy se valí a valí ve velkém tempu, a často je to hodně hodně laciné, i když vtip se tomu upřít nedá..(12.2.2018)

Je to vtipné, inteligentní a dobře zahrané. Už jsem doufal, že se Le Prénom až do konce ponese v duchaplném konverzačním rytmu a nevystrčí paty z pro film upotřebeného jeviště v kulisách večeře s přáteli. Natažený prolog à la Amélie z Montmartru tolik nevadí, ale další flashbacky, odbočky a hlavně arciklišé o trombonistovi, co přestane hrát uprostřed koncertu, tu dramaturgickou sevřenost úplně rozkládají. Závěrečné plesání před porodním sálem je jak výjev z nějakého amerického sitcomu o partě afektivně labilních přátel. Téma rodičovské zodpovědnosti při vymýšlení křestních jmen pro své potomky je jinak zvlášť zajímavé a při diskusi o Führerově odkazu jsem se téměř popadal za břicho.(1.12.2012)

Konverzačky mám strašně rád. Zase jednou jde o adaptaci divadelní hry, která nemá prakticky žádná hluchá místa, což samo o sobě je u tohoto žánru malou výhrou. Ale přeci jen se tu nějaké, zřejmě nevyhnutelné, neduhy najdou - deus-ex koncentrace ve 110 (svižných) minutách přesně jako podle manuálu prostě nemůže po celou dobu působit věrohodně. Ale budiž, je to film, je to divadlo, je to vyprávění, s tím do toho přeci jen jdeme. Spíš mě mrzí, že se opět všichni musejí alespoň párkrát zachovat jako korunovaný kokoti - v zájmu dramatičnosti, s ohledem na strukturu, pro pobavení diváka - udělejme ze všech úplně stejný kašpárky, kteří v jistém bodě projeví svou nedokonalost víceméně totožně - pouze křikem...(20.6.2013)

• pan_filuta_

No teda! Francouzská komedie/drama, 212 hodnocení, 87%. Jak já se na to těšil. A výsledek? Tento film rozhodně NENÍ komedie, vtipné momenty se dají spočítat na prstech jedné ruky. Jde spíš o konverzační drama s přeslazeným happyendem. Nicméně, abych jen nekritizoval, musím vyzdvihnout, jakým způsobem soudruzi tvůrci ze socialistické Francie ztvárnili typické vlastnosti levičáků - potřebu zakazovat, přikazovat a nařizovat ostatním co a jak mají/nesmí dělat. A to i u tak výsostně soukromých věcí, jako je výběr jména pro vlastní dítě. Postava Pierra v tomto směru zastiňuje i jednoho z největších levičáků historie Adolfa Hitlera.(21.6.2013)

Skvělá konverzačka ne nepodobná polanského "bůh masakru". Inteligentní, svěží, gradující. Celý film jsem byl doslova přivázaný k obrazu a hltal úžasnou story, brilantní dialogy a hlavě tu atmosféru, ironii příběhu a přitom kamarádství. Druhý den jsem se na film podíval ještě jednou a užil si to znovu:) SKVĚLÉ!(29.6.2013)

Luxusní konverzační dramakomedie:). Trochu mi to připomnělo Boha masakru, i když tohle je o 2 levely higher.(6.7.2013)

Konverzačný film, ktorý rozvojom debaty letí od témy k téme a to prosím naprosto prirodzene a logicky, čo je pri scenároch skôr sviatočný jav. Tuto je to však najväčšie eso v rukáve, spolu s hercami, ktorí vyzerali uveriteľne pri humore, ktorý nám počas filmu ponúknu a aj pri čoraz tiesnivejších rozhovoroch, ktoré plynulo kulminujú. Až nakoniec, ako inak, vybuchnú. A potom začnú sopky chŕliť lávu a človek, ani si neuvedomí, len bez dychu pozerá, aby mu neuniklo jediné slovo. Francúzi opäť raz ukázali, že je v nich čosi viac, ako bageta, ktorú mali na desiatu a denná dávka dobrého vína.(23.9.2013)

Carnage po francouzsku. O něco víc vtipný, ale nemá to takovej spád. Kdo však překoná vlažnej a táhlej úvod, určitě nebude litovat. Od nevinnýho vtípku až po vážný odhalení...(13.10.2013)

Fakt, nepoznám osobne ani jedného Adolfa. Ale zase neviem, či by som okolo toho toľko dokázal nakecať. A inak o podobných rozhovoroch aj v našich bežných rodinách by sa dalo natočiť x filmov. Ale aspoň ma tento film povzbudil k tomu, aby som pravdu vždy hovoril s láskou a nie bezhlavo pre ublíženie. Celkom dobre hercujú títo francúzi......asi si čoskoro od nich pozriem niečo ďalšie.(3.1.2014)

tres bien joue, tres drole et tres francais. páčilo.(2.2.2014)

Přiznám se, že po prvních 30 minutách jsem silně uvažoval o tom, že film nedodívám. Co to je za pseudointelektuální slátanina? Ale vydržel jseem a postupně film gradoval a nakonec se z něj vyklubala vcelku solidní artová konverzační komedie.(2.3.2014)

Vtipné konverzační drama postavené na výrazných hereckých osobnostech.(9.3.2014)

• TurboMaster

Moc nechapu zařazení mezi komedie. Nekteré herecké výkony jsou velmi slabé...nic moc.(12.9.2014)

Ano, máme Boha masakru, ale "rien a voir" s tímto do detailu propracovaným a vybroušeným konverzačním diamantem.(15.11.2014)

tak jednoduche a pritom zaujalo... Sest hercu, jeden jeden byt a nevinny vtipek... Zacatek byl trochu nudny, trochu mi to stylem pripomelo Amelii z Montmartru, ale pak prekvapily velmi dobre napsane dialogy... Vtipnych momentu mohlo byt vic, ale bavila jsem se.... Heil Pepito byla pecka :D(26.12.2014)

Další skvělá konverzační komedie, po mé prvotně oblíbené "Bůh masakru" tohle taktéž doplna boduji. Strašně zajímavé sledovat, jak se postavy od začátku (tzn. od večírkové pohody) mění vlivem pouhého vyřknutí jednoho jména budoucího potomka (=jména, které má pro všechny, nejen evropany, vyloženě hromadně negativní význam a jenž má u nás svátek 17.6.). Ty reakce a další konverzace okolo tohoto je úžasná. Malinko jsem teda měla problém při té rychlé francoužštině zachytit úplně všechny české titulky, ale po 2. a 3. shlédnutí filmu už to bylo O.K. :-)) Klobouk dolů pro všechny herce za dialogy, stejně tak pro scénář + režii!!!(2.10.2015)

Už dlouho jsem neviděl takový film, u kterého bych se nahlas smál a zároveň pociťoval silné mrzení z obav, co se stane a díky tomu je pro mě Jméno definicí tragikomedie.(11.1.2016)

No smáli jsme se moc.(28.10.2016)

Naprosto skvělá konverzačka, nádherně a srozumitelně popisuje vztahy a charaktery na krátkém časovém úseku. Bravo všem hercům, Babou zvlášť!(2.2.2019)

Na 5* to úplně nebylo, ale byla to po dlouhé době francouzská komedie, u které jsem se upřímně zasmála. A na kterou se ráda ještě někdy podívám znova. Patrick Bruel byl naprosto úžasný.. J´ai seulement voulu faire une blague...(17.2.2019)

Francouzi ukázali světu, jak se dá obejít bez psychologů.Stačí jedna (ne)povedená večeře s přáteli:-)(27.5.2013)

Vtipne, inteligentni a pravdive. Na konverzacni komedii trochu ukricene, ale urcite velke prekvapeni za plnych 5*.(29.7.2013)

• vito_s

Parta žabožroutů na sebe celou dobu huláká. OBČAS je to vtipný. Merde.(16.9.2013)

• Jurcekk

Také francúzske. Inak strata času.(30.12.2013)

Adol PHE rockt :-))(10.2.2014)

Bomba královsky jsem se bavil.(8.9.2014)

Kdo má právo soudit druhé? A kolik malicherností je třeba k tomu, aby vznikl konflikt? Stačí jedna. Je to vynikající film: nejen sám o sobě, protože opravdu není potřeba na to, aby bylo něco sděleno, utrati stovky milionů dolarů. Stačí jedna místnost. To je na tom filmu to nejlepší, z té místnosti se prakticky nehnete a přesto sedíte přikováni do křesla a jen zíráte, jak malý kamínek strhne lavinu, jakých předsudků jsou všichni plni a nedívíte se....a nebo se možná divíte, že se lidé ještě nevyvraždili. Což je možná škoda. Ale to by pak nemohli točit takové filmy...(8.11.2014)

Brilantní(26.12.2014)

Děj odehrávající se v jednom bytě, někde na pomezí komedie a drama, ale se špičkovými dialogy. Opravdu velmi povedené.(22.4.2015)

Zabili..... 95%(8.6.2015)

Jasné 4. Povedená konverzačka. Sice to chce počkat tak 20 minut, než se to rozjede, ale pak už je divák vtažen. Dobré je, že to není stále jen sranda, ale objeví se tam i vážné tóny, kdy jdou vztahy nejlepších kamarádů možná i do srač*k.(7.9.2015)

Uz dlouho jsem se u zadneho filmu tak hlasite nezasmala. Vyborne herecke vykony, vtip, temata k zamysleni, napeti. Tohle se proste povedlo:).(14.2.2016)

Co dokáže rozjet jeden ''debilní'' vtip :-D Ze začátku 4*, ale pak se to pěkně rozjelo, neuvěřitelně skvělé herecké výkony, 5*(21.3.2016)

Příjemná francouzká slovní šavlovačka, pří nichž někdy lítají z úst aktérů do úsměvu přivádějící slova a někdy smrtnosný jed. Film o jedné večeři, kde vodopád hůmoru, vyznání či výčitek spustí jedno né zrovna pozitivně profláklé jméno.(20.10.2016)

• d-nao

Jedno meno, jedna hviezda. Viac si to nezaslúži ani náhodou.(4.2.2017)

Velmi inteligentní komedie, promyšlený scénář jenž visí na kouzlu v dialozích a argumentů hlavních postav. Hloupější lidé to vypnou po 30 min. Dělají chybu. 4,9 *(26.9.2017)

skvělá rodinná etuda, francouzská konverzačka jak má být...(15.1.2018)

• Thug_Leo

Filmy označené jako podobné jsou zrejmě lepší. Tohle je jen snaha o komedii s nesympatickými herci, afektovaným chováním a pitomostí.(6.8.2018)

Úvod je docela slabý, že jsem i chvíli váhal, jestli to radši nevypnout, ale pak se to promění v neskutečnou konverzační a emocionální jízdu!:)(8.9.2018)

Francouzi opět nezklamali. Výborná komedie založena na dialozích..(8.12.2018)

Odkaz na Adolfa je bomba blbost, která ale opravdu moc stojí za to. Představovací úvod je hodně našláplý a vtipný, i když s titulky náročnější na pozornost a tím slabší vyzněním. Horší je, že část dialogů je dost průměrná, míň věrohodná, ke konci už se člověk nezlobí, že ten konec přijde. Závěrečný titulky - jasně, že je to jen objevování Ameriky - ale jsou milý, tam se dojem zas lehce zvedne. Celkově příjemné (kéž by byl každý film aspoň takový!), i když zas ne úplně extra třída...(30.12.2018)

Výborný film, výborné dialogy, jen si myslím, že toho křiku bylo trochu moc. Babou byla teda uřvaná až hrůza. Já chápu temperament, ale tohle bylo na léčení hysterie. Podobný italský snímek Naprostí cizinci tenhle nešvar nemá, ačkoli u Italů bych to celkem očekávala. Každopádně, jak píše uživatel Radko, je téma filmu v korektně se vyjadřujícím světě vážné, protože emoce se nikdy nedostanou na povrch a vyvřou až v nějaké podobné téměř apokalyptické podobě. Musím se nad sebou zamyslet, jestli také občas nepoužít nějaké to "merde" a nedusit to v sobě ☺☺☺(17.5.2019)