Titus Andronicus (TV film)

Drama / Horor

Velká Británie, 1985, 168 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

Marná sláva, Shakespearův Titus Andronicus je prostě špatná hra, byť je rozhodně kuriózní v tom, jakou koncentraci nechutností a groteskních výjevů nabízí krve-lačnému divákovi. Tohle televizní (studiové) zpracování se sice může pochlubit několika dílčími úspěchy, ale jako celek mě o netušených kvalitách Shakespearovy první tragedie nepřesvědčilo. Ty úspěchy: Trevor Peacock je víc než dobrý Titus a jeho hrdelní chrapot, hranatá, podsaditá figura a ke konci téměř mrtvolná vizáž pasuje skvěle (vítám i minimalizaci patosu). Na extrémně ponurých, žalářnických kulisách, neustále se vracejících k modelu amfiteátru, jsem mohl – obzvlášť ze začátku – oči nechat. Hudba, ač velice sporá, taktéž dokáže tu a tam nahnat husí kůži. Edward Hardwicke je téměř za všech okolností přesvědčivý Marcus (tou výjimkou je samozřejmě jeho setkání se zmrzačenou Lavinií; až uvidím herce, který ten monolog zvládne přesvědčivě, uvěřím, že lidské možnosti neznají mezí), leč musím připustit, že postava Marca není ten důvod, proč se lidé o tuhle hru zajímají. Vyobrazení všech těch šokujících násilností a nechutností je v adaptaci Jane Howell tak na půli cesty: explicitních masakrů se nedočkáme, ale to, co Howell nabízí, vlastně bohatě stačí. Kamera sice uhýbá před ranami, kterými Aaron odděluje Titovu ruku od těla, ale ošklivé řeznické zvuky jsou slyšet a Titův téměř zvířecí výraz vidět a fakt, že Aaron potřebuje tři rány (ne, že by se nějak snažil to vyřídit na poprvé), tu hrůzu sugeruje úspěšně. Tahle adaptace má ale i své mouchy a nemyslím teď ty, které Marcus a Titus zabíjejí u večeře. Saturninus Briana Protheroea je obzvlášť v první půlce nezajímavý; Eileen Atkins sice v roli Tamory vypadá jako ukázková čarodějnice, ale její projev má blíž k ješitné hausfrau než k shakespearově démonické manipulátorce. Něco podobného platí bohužel i o Aaronovi (Hugh Quarshie), který je možná zlotřilý, ale strach nenahání. Nápad použít mladého Lucia jako svědka celé tragedie asi není špatný, ale vyzněl by lépe, kdyby ho nehrála leklá ryba s brýlemi. Přes všechny nedostatky ale zřejmě tahle adaptace zapůsobila na Julii Taymor natolik, že se jí nechala v lecčems inspirovat (nechci říct, že vykrádala, ale je to tak) ve své vlastní adaptaci Tita s Anthony Hopkinsem v hlavní roli, adaptaci, které dávám díky její odvážné, snad až vizionářské perspektivě jednoznačně přednost. // LEPŠÍ VERZE: Ano, Titus Julie Taymor – je to experiment, ale bez diskuze přínosnější.(22.5.2010)