Čas tajemství, čas lásek (TV film)

• Francie

Le temps des amours

Drama / Životopisný

Francie / Belgie, 2007, 2x99 min

Milý obrázek starosvětské Provence jak bývala kdys je půvabně pointován. Báječné časy bezstarostného dětství v původní prostotě jsou také malebně zobrazeny. Zkrátka a dobře zde panuje příjemná atmosféra. Mimochodem, není nic radostnějšího, než když léto vyprázdní školu, nad hlavou plují bílá oblaka a vzduchem voní kvetoucí louka. Na straně druhé, časy se ale mění, napadá mě, kde se třeba dá dnes vykoupat v čisté řece?(19.5.2013)

Jedním slovem božské. Ač jsem četla tuto nádhernou knihu, kde se autor vrací ve svých vzpomínkách do dětství a prožíváme s ním všední starosti, přátelství i první lásku, tak tento televizní snímek se od něj vůbec neliší. I skvěle vybraní herci, pro mne takřka neznámí jsou velkou devizou snímku. Mohu vřele doporučit, jak tento film, tak i knihu.(23.2.2013)

Krása. Od Marcela Pagnola jsem nic nečetl, ale budu to muset napravit... Poetická záležitost, a ta atmosféra - Provence na vás z filmu přímo dýchne... A člověku chtě nechtě naskočí vzpomínky na jeho vlastní dávné prázdniny, klukovské radosti a kamarádství a první citové polízanice... Nu, užil jsem si to.(9.6.2012)

Mám rád jednoduché příběhy, na obyčejných životech stavěné. Všední problémy, prvních lásek, témata přátelství a jednoduchý, subjektivní filozofický dosah. Příběhy ze života francouzského spisovatele, scénáristy a režiséra Marcela Pagnola, takovým příběhem nepochybně je. Jeho životopisné romány jsem sice bohužel nečetl, ale film se mi ze zmíněných důvodů velice líbil. I kvůli skvělým hercům - nehercům (tedy pro mě neznámým tvářím) je tento snímek o to silnější a jsem moc rád, že jsem se s ním díky TV mohl seznámit. Pár much sice má, ale ty na celkovém dojmu neubírají zhola nic. 75%(2.6.2012)

"Hrdinství je jako sýrový nákyp, nesnese odkladu !!"(20.3.2014)