Vražedné záhady slečny Fisherové (TV seriál)

• Austrálie

Miss Fisher's Murder Mysteries

Krimi / Drama / Mysteriózní

Austrálie, 2012–2015, 31 h 10 min (Minutáž: 55 min)

Bohatě vystylovaný a dobově věrný seriál s vynikajícími australskými herci. Je to radost se na to dívat. V Austrálii se začal vysílat v roce 2012. Tři řady si udržely kvalitu a jen mu přidaly na úspěšnosti. Kolem Phryne Fisherové vznikl v anglicky mluvících zemích kult - který umožnil produkci přivydělat si na celovečerák na Kickstarteru. Seriál vychází z literární předlohy - sérii dvaceti příběhů. V češtině začaly příběhy vycházet nedávno (2018), pod společným podtitulem Slečna Fisherová vyšetřuje. Seriál na svoje plnohodnotné uvedení na ČT ještě čeká. V Austrálii se zatím snaží z tématu vytěžit co se dá a uvedli aktuálně spin-off Miss Fisher Modern Mysteries, kokotinu posazenou do 60. let. Samozřejmě originální verzi posazené do 20. let nesahá ani po kotníky.(26.2.2019)

Po prvním dílu nadšení. Sice jako drama bych to rozhodně neviděla, ale jako krimi komedie v senzačním hávu meziválečného období ano. Hlavní hrdinka není sice ve vzhledově žádná hvězda,ani zrovna lečna, spíše zralá žena, ale je charismatická, šaramantní a vtipná. Role jí sedne a je v ní i sexy. Ostatní zatím moc dobré. Uvidíme co dál. Po shlédnutí první řady hodnotím 95%. Druhá lehce slabší, dost se to opakuje, ale i tak 75%.(25.6.2018)

Žádný zázrak ale taková oddychovka na večer po psychicky vyčerpávající práci, když nemá člověk už moc času, než půjde spát. Skutečně velmi atraktivní Phryne, vždy v ukázkových šatech a moderním sestřihem, se snad až příliš uvolněnou morálkou (mít v každém příběhu jiného chlapa, a přitom ještě dělat oči na detektiva Robinsona, je na 30. léta minulého století trošku moc) řeší případy bravurně a s nadhledem, i když se do každého osobně a srdečně velmi zainteresuje (proč jsem už uvedla výše, v předešlé větě). Pokud tam neřeší politiku, náboženství a etnika (což se pravidelně děje od epizody 4, kde toho bylo nejvíce - Litevci, které mylně pokládají za Slovany; dále v páté Židé a v šesté pro změnu Číňané), ale spíše ty mezilidské vztahy či vztahy mezi hlavními postavami, tak je to vtipné, svižné a kupodivu i logické...Takže zůstávám spokojeně koukat a možná tiše závidím. ;-)(1.10.2014)

Roztomilá krimisérie anglického střihu, Melbourne konce 20. let minulého století a dokonale vystižené dobové aranžmá. Nad těmi interiéry, auty a hlavně kostýmy jsem vrněla blahem. Emancipovaná hlavní hrdinka díky své drzosti, vtipu a intuici řeší s nadhledem jeden zločin za druhým, aniž by si pocuchala svůj dokonalý účes anebo rozmazala mejkap. Vždy dokonale vystajlovaná pobíhá po střechách, nahání zločince a z mrňavé kabelčičky vytáhne dle potřeby elegantní revolver, baterku či foťák. Kouzelné!(12.6.2017)

Vidím to podobně jako hanagi a baštím slečnu Fisherovou s jejími oblečky, kloboučky, sponami ve vlasech, rošťáctvím, které jí čiší z očí a chemií mezi ní a inspektorem. Konečně žádné zelené, modré a jiné filtry, ale normální osvěžující barvičky, trochu připomínající ty Almodovara. Zkrátka je to očko k sežrání.....(26.9.2018)

• - Oblíbeným románem Phryne Fisher není nic menšího, než Milenec lady Chatterleyové (1928) H. D. Lawrence. (NinadeL)