Vražedné záhady slečny Fisherové (TV seriál)

• Austrálie

Miss Fisher's Murder Mysteries

Krimi / Drama / Mysteriózní

Austrálie, 2012–2015, 31 h 10 min (Minutáž: 55 min)

Předloha:

Kerry Greenwood (kniha)

Roger Lanser

Essie Davis, Nathan Page, Miriam Margolyes, Anna McGahan, Anthony J. Sharpe, Kate Jenkinson, Bille Brown, Danielle Cormack, Jonny Pasvolsky, Anna Bamford, Hugo Johnstone-Burt, Dan Wyllie, Toby Schmitz, Gillian Jones, Kerry Greenwood, Richard Sutherland, Pip Edwards, Andrea Demetriades, John Lloyd Fillingham, Jane Harber, Peter Cousens, Miranda Otto, Sibylla Budd, Ashleigh Cummings, Rohan Nichol, Krzysztof Piechocki, Damien Garvey, Laura Wheelwright, Glenda Linscott, George Shevtsov, Geneviève Picot, Laura Gordon, Lewis Fitz-Gerald, Mark Coles Smith, Colin Donald, Jane Allsop, Don Bridges, Charles Cottier, Nick Carrafa, Huw Higginson, Vince Colosimo, David Field, Simon Lyndon, Fletcher Humphrys, Terry Norris, Shareena Clanton, Dan O'Connor, Neil Pigot, Andrew Blackman, Nicholas Bell, Arthur Angel, Kerry Walker, Jeremy Lindsay Taylor, Alicia Gardiner, Maude Davey, Travis McMahon, Hamish Michael, Danielle Horvat, Renai Caruso, Debra Lawrance, Matt Testro, Jim Russell, Nicole Nabout, Eva Lazzaro, Christie Whelan, David Berry, Taylor Ferguson, Adam Stafford, Benjamin Rigby, Stephanie King

Deb Cox

Scénografie:

Robbie Perkins

Kostýmy:

Marion Boyce

Hodnotím po první sérii a nemyslím si, že se dál něco podstatně změní. Pokud ano, vystavím opravné vysvědčení. Ano, je to jeden z retro - detektivních seriálů pro pamětníky. A má ohromnou devizu. Kromě toho parádního retra má "moderní" švih a hlavně neuvěřitelný náboj a ještě víc barevné a poetické kouzlo. Ať už jednotlivých postaviček nebo veškerého prostředí okolo. Pokud to zní až moc básnicky, tak to jsem chtěl.(2.2.2020)

Najviac sa mi páčila prvá séria. Kvalitatívny rozdiel medzi sériami vidím hlavne v pútavosti dejovej linky, ktorá sa týkala osobných záležitostí hlavnej hrdinky a postavičiek okolo nej. Samotné krimi pátranie a vyšetrovanie jednotlivých prípadov si po celý čas držalo pomerne slušnú úroveň, aj keď samozrejme na Poirotovskú kvalitu to ani zďaleka nedosiahlo. Niektoré diely bavili viac, iné menej, celkovo to vidím na lepší priemer. 65/100(12.6.2019)

Žádný zázrak ale taková oddychovka na večer po psychicky vyčerpávající práci, když nemá člověk už moc času, než půjde spát. Skutečně velmi atraktivní Phryne, vždy v ukázkových šatech a moderním sestřihem, se snad až příliš uvolněnou morálkou (mít v každém příběhu jiného chlapa, a přitom ještě dělat oči na detektiva Robinsona, je na 30. léta minulého století trošku moc) řeší případy bravurně a s nadhledem, i když se do každého osobně a srdečně velmi zainteresuje (proč jsem už uvedla výše, v předešlé větě). Pokud tam neřeší politiku, náboženství a etnika (což se pravidelně děje od epizody 4, kde toho bylo nejvíce - Litevci, které mylně pokládají za Slovany; dále v páté Židé a v šesté pro změnu Číňané), ale spíše ty mezilidské vztahy či vztahy mezi hlavními postavami, tak je to vtipné, svižné a kupodivu i logické...Takže zůstávám spokojeně koukat a možná tiše závidím. ;-)(1.10.2014)

Roztomilá krimisérie anglického střihu, Melbourne konce 20. let minulého století a dokonale vystižené dobové aranžmá. Nad těmi interiéry, auty a hlavně kostýmy jsem vrněla blahem. Emancipovaná hlavní hrdinka díky své drzosti, vtipu a intuici řeší s nadhledem jeden zločin za druhým, aniž by si pocuchala svůj dokonalý účes anebo rozmazala mejkap. Vždy dokonale vystajlovaná pobíhá po střechách, nahání zločince a z mrňavé kabelčičky vytáhne dle potřeby elegantní revolver, baterku či foťák. Kouzelné!(12.6.2017)

Vidím to podobně jako hanagi a baštím slečnu Fisherovou s jejími oblečky, kloboučky, sponami ve vlasech, rošťáctvím, které jí čiší z očí a chemií mezi ní a inspektorem. Konečně žádné zelené, modré a jiné filtry, ale normální osvěžující barvičky, trochu připomínající ty Almodovara. Zkrátka je to očko k sežrání.....(26.9.2018)

• - Oblíbeným románem Phryne Fisher není nic menšího, než Milenec lady Chatterleyové (1928) H. D. Lawrence. (NinadeL)