Černá vdova

Scénografie:

Yoel Herzberg

Kostýmy:

Hamada Atallah

"Mohli bychom o tom debatovat měsíce a roky. Nikdy by jsme nedospěli ke stejnému závěru. Vy máte svůj život, my náš. Vy máte svůj úhel pohledu, my náš. Nikdy se v ničem neshodneme." Deprimující, ale pravdivá jsou tahle slova, která tam zazněla a je škoda, že tenhle docela zajímavě zpracovaný film zapadnul mezi tím obrovským množstvím jiných s podobnou tématikou. Pár menších námitek bych měla - Spoiler: Co to bylo za vztah, když o tak zásadních názorech své manželky neměl ani ponětí? A to s těmi plakáty bylo taky už moc na hraně. Konec spoileru. - Ale určitě je to jeden z filmů, které ráda doporučím dál, myslím, že Attentat, L' si to zaslouží.(12.1.2015)

Nádherný film, který mě donutil o něm přemýšlet ještě nějaký čas po zhlédnutí. Ta provokativní nejednoznačnost... Co ale z filmu vyplynulo naprosto jasně, je to, že když spojí palestinští a izraelští tvůrci síly (i když režisér je libanonského původu a kniha byla natočena podle alžírského autora), vycházejí z toho velmi často nádherné věci.(7.9.2013)

Když máte doma krásnou, chytrou arabskou kost, tak nějak od ní nečekáte, že bude ochotna své luxusní ženské křivky nechat viset na stěnách jedné izraelské restaurace. Hold teroristky nemusí nutně být blbý, hnusný a neoholený, aspoň ne ve filmu, kdo by se pak na to díval, žejo. Ale i tak, dost dobrej a zajímavej film, kterej vzhledem k tématu neni tolik černobílej, jak bych čekala, což je fajn.(15.2.2014)

Vydarený film na túto citlivú tématiku z oblasti samovražedných atentátnikov. Zobraziť film z pohľadu manžela atentátničky a ešte k tomu Araba žijúceho v Izraeli bol veľmi dobrý nápad, hlavný hrdina tu kvôli tomu musí čeliť mnohým nepríjemnostiam a tak je tu dostatočné množstvo zaujímavých prvkov, ktoré mi aj prišli kvalitne zvládnuté. A tak zatiaľ čo prvá polovica je skôr emotívnejšia a napríklad tie scény, kde sa hlavný hrdina snaží vyrovnať so smrťou milovanej manželky za zvukov príjemnej hudby sa mi dosť páčili, druhá je zase o niečo dejovo zaujímavejšia, pretože sa hľadajú dôvody zmeny povahy manželky a všetko s tým súvisiace. Veľkým plusom je aj ten kontrast v pohľade na samovražedné atentáty, keďže polovica filmu sa odohráva na druhej strane barikády a chválim aj to, že tvorcom sa podarilo udržať dosť nestranný pohľad na túto tému, čo nie je až tak bežné. A sadol mi aj úplný záver. Takže som skutočne rád, že som si to pozrel, filmov na túto tému moc nepoznám a tento je kvalitný po všetkých stránkach. 77%(18.8.2015)

,,VAŠE ŽENA ZEMŘELA ZA VAŠI SPÁSU…“ /// Amin je Arab. Doktor. A kdo byla jeho žena zjistí, až když ji najdou rozmrdanou (zapomeň na sex, ty na to maj jiný metody…) po izraelský restauraci. Hledání pravdy. Výslechy, vzpomínky a pátrání po odpovědích. Realita tamtoho světa. Debata o úhlu pohledu - jeho, jejich a samozřejmě i třetí strany, který se to týká tak nějak asi nejvíc. Spíš politický drama než drámo člověka, kterej byl zatažen do ,,hry“, ze který těžko vyjde se ctí. Ty myšlenky tam jsou, je dobře vidět ten rozpor mezi viděním pravdy, různý úhly pohledu… možná bych mohl dát i 4*, protože ten nápad je suprovej, ale něco mi chybí… snad, že to bylo takový zjednodušený…. fakt nevím… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2005 napsal Alžířan Yasmina Khadra, jsem nečetl. 2.) Vzpomínku na manželku jsem si přinesl na videokazetě zabalený do novin. 3.) Přemejšlím, jak nasrat Araba žijícího v Izraeli. 3.) Thx za titule ,,cml77“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(17.2.2014)

• - Jedinou arabskou krajinou, kde bol film predstavený, bolo Maroko. Bolo to v rámci Medzinárodného filmového festivalu v Marakeši (2012) a film dokonca získal aj ocenenie Grand Prize. (MikaelSVK)