Černá vdova

Čierna vdova

• Austrálie

The Attack

Libanon / Francie / Katar / Belgie, 2012, 102 min

Nevím proč, ale myslel jsem si, že tohle bude ještě intenzívnější film. Je tu prostor pro dramatické scény, ale přišlo mi, že ten prostor zůstal v některých ohledech docela nevyužit. Výborná je scéna, kdy je hlavní postava vyslýchána a nakonec vlastně i mučena. Přesto se nezachází do krajností, což mi trochu chybělo.(16.7.2017)

Nádherný film, který mě donutil o něm přemýšlet ještě nějaký čas po zhlédnutí. Ta provokativní nejednoznačnost... Co ale z filmu vyplynulo naprosto jasně, je to, že když spojí palestinští a izraelští tvůrci síly (i když režisér je libanonského původu a kniha byla natočena podle alžírského autora), vycházejí z toho velmi často nádherné věci.(7.9.2013)

"Mohli bychom o tom debatovat měsíce a roky. Nikdy by jsme nedospěli ke stejnému závěru. Vy máte svůj život, my náš. Vy máte svůj úhel pohledu, my náš. Nikdy se v ničem neshodneme." Deprimující, ale pravdivá jsou tahle slova, která tam zazněla a je škoda, že tenhle docela zajímavě zpracovaný film zapadnul mezi tím obrovským množstvím jiných s podobnou tématikou. Pár menších námitek bych měla - Spoiler: Co to bylo za vztah, když o tak zásadních názorech své manželky neměl ani ponětí? A to s těmi plakáty bylo taky už moc na hraně. Konec spoileru. - Ale určitě je to jeden z filmů, které ráda doporučím dál, myslím, že Attentat, L' si to zaslouží.(12.1.2015)

"Co chcete slyšet?" "Pravdu." A vaší nebo její?" Amin je respektovaný chirurg a jako takový si v převážně židovském světě dokázal vydobýt víc než solidní postavení. Daří se mu i v osobním životě, který se ale zhroutí ve chvíli, kdy se jeho žena odpálí v restauraci plné dětí. Po 15ti letech manželství. Amin se rozhodne pátrat po důvodech, které jeho manželku donutily spáchat atentát, ale spíš než odpovědi nachází jen další otázky. Asi nejlepší film na dané téma, který se na problematiku Blízkého východu dívá z obou zainteresovaných stran a nesnaží se sebevražedné atentátníky paušálně odsuzovat. Ne, určitě se z vás po shlédnutí Černé vdovy nestanou stoupenci mudžahedínů, ale částečně dokážete ten arabský pohled pochopit. Ač jsem židovským sympatizantem, vím, že tamní konflikt není černobílý a ta hluboce zakořeněná nedůvěra je zapříčiněna přístupem obou stran a řešení celého problému je v nedohlednu. A to se tady vlastně ukazuje. Věrohodnost dodalo i obsazení, přičemž výkon Aliho Sulimana patří k těm strhujícím. Další neprávem opomíjená záležitost. 90%(16.5.2014)

Popravdě, hodně zajímavé podání snímku s tímto tématem. Je tady spousta emocí, zápletek a náboženství. Ovšem, brala bych to kratší a trochu akčnější s větším zapojením teroristů apod. Hlavní aktér i přes to předvedl výborný výkon a dobře se na něj dívalo. Rozhodně stojí za to strávit chvilku u tohoto filmu a vzít si z něj i nějakou myšlenku.(15.5.2014)

• - Jedinou arabskou krajinou, kde bol film predstavený, bolo Maroko. Bolo to v rámci Medzinárodného filmového festivalu v Marakeši (2012) a film dokonca získal aj ocenenie Grand Prize. (MikaelSVK)