161>88

• Slovensko 161>88 (festivalový název)
všechny plakáty
Česko, 2012, 94 min

Jakub Polák, Daniel Landa (a.z.), Lou Fanánek Hagen (a.z.), Miroslav Sládek (a.z.), Filip Vávra (a.z.)

Na tomto filmu pracovali antifašisté, kteří už si svůj názor na problém udělali. Nebudeme vám tedy tvrdit, že film je tím, čemu se dnes říká objektivní. Hodnotu mu ale podle našeho názoru dává právě to, že jsme se stali přímými účastníky mnoha událostí a aktivně je ovlivňovali. Film Antifašistické akce sleduje více než dvacet let boje s neonacisty, fašisty a rasisty. V historickém průřezu uvidíte vzestupy a pády neonacistů a rasistů. Budete sledovat sílu i omezené možnosti antifašistického hnutí, které bojuje nejen s neonacisty, ale i se státní represí a veřejným míněním. (MFDF Ji.hlava)

Joker Punx

Propagandistická levičácká mrdka! Záběry z 30.května z roku 1991 na Výstavišti v Holešovicích se mi hodně líbily. Hned za měsíc byl koncert na Bzenci. Jinak je to smutný jak se ty subkultury rozdělily a šlo to všechno po revoluci do prdele. O to víc je hnus jak se do punku začala srát skurvená Antifa! Tohle hovno nikdy nic nemělo společnýho s punkem. Radši si poslechnu Orlíky než nějaký skurvený levoty a cikány sám rád nemám. Dobrý že je mlátili punkáči i skinheadi. Trapný jak v tom dokumentu má ten levičák s kapucí zakrytej ksicht, fakt hrdina. ()

Radko

K názvu: 161 - je číselný symbol skratky Antifašistickej akcie (AFA - podľa poradia písmen v abecede A-1 F-6), 88 je naci symbol pre Heil Hitler. K obsahu - ak by sa v 90 rokoch k na kolene vyrábaným zinom (časopisom bez ISBN a oficiálnej registrácie) prikladali dvd, nevyzerali by inak. Skompilované tv správy s amatérskymi video zábermi, anonymní tvorcovia, až na výnimky i aktéri. Formálne fušerský dokument je kompenzovaný snahou o autentickú výpoveď o skutočnom priebehu bojov náckov s anarchistami. Násilie sa mi prieči. Faktom zostáva, že AFA bola len reakciou na prvotné útoky naci skínov. Nielen na Cigánov a černochov, ale čoraz viac aj na alternatívcov. Kto sa niekedy ocitol v squate, na punkovom koncerte, či medzi skínmi, vie dobre porovnať rozdiel v nálade a zábave medzi subkultúrami. Kde prevažuje macho nadšenie svalmi, sociálna frustrácia, násilné reči i útoky. Kde sloboda, sranda, snaha tvoriť. A primerane sa brániť prvotne násilníckym blbom. Je zjavné čím sa Adolf fans a anarchopankáči líšia. No "vďaka" negatívnemu obrazu médií a celkovému konzumnému zblbnutiu spoločnosti, ostáva dnes i tá zmysluplnejšia z alternatív len v polohe okrajovej subkultúry. ()

MM_Ramone

Кто такие антифа? Тупая грязная толпа! Панки, педики, торчки, Полукровки и хачи! Кто такой антифашист? Это левый экстремист Враг народа, предатель страны, Ненавистник своей Родины. Антифа, Анти-Антифа. РАШи, ШАРПы и прочий хлам, Ждите, будут гости к вам! Прочь с дороги, афа скам, Улицы принадлежат нам! Наши отряды вперед идут, Красно-чёрные флаги рвут! Мы наступаем, крысы бегут, Победу в руки нам отдают! Антифа, Анти-Антифа. Анти-Антифа, все мы Анти-Анти-Антифа. Наши идеи никогда не умрут Даже если всех нас убьют. Голос правды никто не заставит молчать, Шквал новой бури продолжает крепчать. Выше, борьбы гордое знамя! Ярче, палящее белое пламя! Мы не отступим ни шагу назад, Пусть нас в атаку ведёт Коловрат! Антифа, Анти-Антифа. Анти-Антифа, все мы Анти-Анти-Антифа. * ()

Xeelee

Jako zmapování vývoje anarchistické a neonacistické scény od revoluce do teď to vypovídající hodnotu má. Jako DIY projekt to postrádá filmařské kvality a objektivitu tu úplně nehledejte. | ► 161>88 ()

Marek1991

Novodobá antifa a neonáckovia sú prospešné živly pre korporátny kapitalizmus, to len na úvod, aby ste si toto prečítali. Ja som kresťan, mám rád národné kultúry, no nevadia mi iní ľudia, som za slobodu, no za kolektívnu spoluprácu, je mi sympatický anarchizmus zo Španielska 30. rokov, som zástancom priamej demokracie ako cesty k zdrojovej ekonomike a Venus projektu, že to nejde dokopy? Mýlite sa, lebo správne veci sú naprieč politickým spektrom! Ten anarchizmus, čo som spomínal sa postavil proti bezbrehému kapitalizmu a vytvoril spoločnosť, kde sa ľudia sami vzdelávali aj pomimo školy, verejné veci boli zadarmo, ľudia pracovali v kolektívoch, no zároveň mali slobodu, pomáhali si, boli pacifisti a až keď frankistickí fašisti začali vyhrávať, tak ich medzi seba prijali stranícki komunisti (samozrejme nie praví, lebo tí kibuci nemali), ktorí boli takými skôr boľševikmi, či socialistami a odvtedy sa ťahá s anarchistami to, že sú ľavičiari, či sa prejavuje po tej vojne ich militaristická stránka, no k antife už patria nielen anarchisti, ale dokonca aj pravoverní veriaci, ktorí odmietajú nepochopenia mierumilovných zjednocujúcich náboženstiev, ktoré vytvárajú rozdeľujúce kruhy klérofašistov, sionistov a džihádistov. Navyše anarchizmus inak sa často nazýva aj libertínsky socializmus a tak sú v očiach ľudí často za komunistov, ľudí smútiacich za bývalým režimom východného bloku, no nie je to tak. Neonacisti sú zas často frustrovaní ľudia, ktorí vidia, že sa nerieši rómska otázka v súčasnom systéme demokracie a kapitalizmu, že ich pribúda, podobne ako prisťahovalcov, ktorí nemajú potrebné vzdelanie, majú iné kultúry, ktoré si tiež často násilne presadzujú, no nikto to nerieši vzdelávaním a diskusiou, ale bojom a to v našich emotívnych národoch Česka a Slovenska prepuká do vášní. Polícia chráni súčasný systém a podľa toho, čo chcú, podľa toho sa pridávajú na stranu jednej alebo druhej skupiny. Venus projekt je pre mňa technologicky upravený anarchizmus, ktorý by z hľadiska tolerancie nemal bojovať proti kultúram, či náboženstvám, akurát sa snaží spoločnosť nastaviť tak, aby do nej všetko zapadlo (okrem nezmyselnej neznášanlivosti samozrejme) a nevznikali problémy, ktoré prináša dnešný kapitalizmus, ktorý posilňuje korporácie, štát, vládu elít, na úkor rozmanitosti ohľadom malých podnikov, decentralizácie, no a populačná explózia nezvdelaných mu vyhovuje a stavia peniaze nad takmer všetko, čo Venus rieši, lebo tam neexistujú peniaze podobne ako v anarchizme. No narozdiel od anarchizmu by ste si to neodpracovali takpovediac na poli, ale technológie by vám v mnohom pomohli. Priamu demokraciu vnímam ako medzistupeň k niečomu takémuto, aby ľudia prevzali za seba zodpovednosť, robili niečo vlastné v komunitách a tým pádom sa môžu združiť napríklad podobne zmýšľajúci kresťania, môžu si ľudia tvoriť zatiaľ komunitné meny, voľne šíriteľnými technológiami obhospodárovať svoju pôdu. Dnes sa však z mnohých protifašistických (zahŕňa anarchistov, liberálnych kapitalistov, pravoverné kresťanské kruhy a všetkých ľudí bojujich proti neznášanlivosti) bojovníkov stali platení aktivisti súčasným systémom, ktorí proti korporátnemu fašizmu často nebojujú, často idú do ulíc iba proti frustrovaným ľuďom, ktorí často ani nie sú neonacisti, chcú len vzdelanie, prácu a zodpovedný prístup Rómov a prisťahovalcov. Neonacisti chodia do ulíc s podobnými heslami ako komunisti(socialisti), tiež chodia do ulíc s podobnými heslami ako anarchisti, všetky tieto tri skupiny (posledné dve sa častejšie spolčujú) sú na oko proti kapitalizmu, no systém ich využíva vo svoj prospech, často sa bijú medzi sebou, ale aj so štátnymi zložkami, pritom by stačilo komunikovať a vzdelávať sa. Neonacisti háďžu často židov do jednej kopy so sionistami, moslimov do jednej kopy s radikálnymi džihádistami, často generalizujú antifašistov ako feťakov, no to nie je správne, najmä ak sa k týmto neonacistom pridávajú futbaloví chuligáni a podobne, ktorí sa chcú len pobiť, či niekoho nenávidia. Spoločnosť má v tom zmätok. Je to podobné ako u socialistov, proste to nemusí hneď znamenať, že ste neveriaci. Tento dokument to vôbec nerozobral, poňal to ako ukážku toho, že systém chráni neonacistov, že mu vyhovujú, že tu akoby rástol alebo pretrtvával rasizmus a neonacizmus, čo však nie je úplne pravda, lebo ľudia to odmietajú, chcú len riešiť problémy a keď im ich vyrieši anarchista tak zvolia jeho, ak im ich vyrieši napríklad Kotleba, tak zvolia jeho, ľudia nerozmýšajú pravo-ľavo aká je oficiálna propaganda, ľudia rozmýšľajú naprieč politickým spektrom a je jasné, že aj rómska problematika by sa dala vyriešiť vzdelávaním, prácou a komunikáciou a nikto by nemusel nikoho sterilizovať, či likvidovať ako to chcú neonacisti. Jednostrannosť tohto dokumentu mi vadila, lebo to nie je takto komplexne poňaté, ako som to opísal, je to len akýsi prierez históriou, kde sa ospevuje radikalizmus a útoky, ktoré sú práve tou príčinou, prečo sa problém často nerieši, nediskutuje sa, ale vznikajú vášne a každý tvrdošíne zastáva niečo, o čom skoro nič nevie. Poskytol som vám tu teda aj riešenie ohľadom priamej, či polopriamej demokracie a smerovania k akémusi modernejšiemu anarchizmu v podobe Venus projektu a všetko spojené so vzdelávaním, toleranciou a kde verím, že o prácu, peniaze, či vašu kultúru a náboženstvo by ste sa nemuseli báť ani keby neboli hranice, vynahradili by vám to komunity, avšak nie intolerantné. Ide o to oslobodiť ľudí z tohto začarovaného kruhu, kde sa vytvárajú nezmyselné skupiny bojujúce proti sebe. Čiže už asi chápete, že toto dielo k niečomu dobrému neprispelo a bolo len triviálnou propagáciou antifašistov, inak sám som antifašista ako vidíte podľa toho čo vyznávam. Nerobme tu však z antify sluhov kapitalizmu, k čomu prispievajú nie tak anarchisti z antify, ale skôr niektorí kapitalisti, ktorí sú jej členmi tiež. () (méně) (více)

BlackTom

O niečo silnejšie ako Strach a to hlavne vďaka súvislej histórii a vývinu českých neonacistov a antifašistov. Autori spomínajú známe prípady, vystúpi mnoho zainteresovaných osôb a odborníkov, mňa osobne potešili ľudia z A-Kontra a anonymný antifašistický bojovník. Šlo to určite urobiť aj kus lepšie, ale na amatérsky DIY počin veľmi dobré. ()

Sufferer

Málinko mi uniká podstata toho, čo (ak vôbec) chcel 'básnik' týmto dokumentom recipientovi s indiferentným postojom (k AFA a/verzus NS) vlastne povedať. Že v spoločnosti narastajú xenofóbne nálady? Že rasizmus nie je v našich končinách ojedinelým javom? Že policajná brutalita je na demonštračnom poriadku? Obecné konštatovanie. Rozpačito pôsobí aj vďaka tomu, že poukazuje na násilnícke tendencie sympatizantov opačného politického spektra a pritom zastáva názor, že príslušník antifašistického hnutia sa bez použitia fyzického násilia nezaobíde, ba dokonca že je to zábava. Skutočnú hodnotu by mu, podľa môjho názoru, dávalo až to, keby prišiel s rozumným riešením problému, pretože iba radikálne vystupovať proti niekomu, kto radikálne ukazuje prstom na problém, samotný problém nerieši. ()

Fifer

Z obsahové hlediska je to dokument vynikající, forma bohužel (i díky rozpočtu) pokulhává. Nekvalitní záběry. Nelíbil se mi ani (formálně) komentář dámy, která dokumentem provázela. Bohužel je vidět, že to není profesionálka. Přesto skvělý dokument. ()

Nail

Něco to do sebe mělo hentéoné dokument. Líbily se mi staré záběry z 90téch let a vše okolo. I když tento počin maj na starost holky tak dobré. ()

GTS_PUNK

Pohľad na vznik a budovanie českej odnože Antifašistickej akcie. Divoký začiatok 90. rokov v znamení punks/ anarchisti vs. skinheads, budovanie ideálov jednej aj druhej strany, ľavice aj pravice, po páde železnej opony a prílevu nových názorov, značiek a smerov do krajiny, kde história nedovolila podobné udalosti vtesnať do viacerých dekád ako tomu bolo napr. na Britských ostrovoch. Ľudia v Česku si za desaťročie museli superrýchlo vybudovať názor, ohraniť sa voči určitým myšlienkam, smerom a istým skupinám a nemohli dať priestor kritickému mysleniu. Po divokých 90-kach prišlo z časti k ustáleniu oboch táborov a AFA namiesto toho, aby náckom oponovala každý týždeň na demonštráciách, začala ich systematicky monitorovať a namiesto hromadných stretov, si vytipovávala jednotlivcov. V podobnom trende to pokračuje dodnes, aj keď o úspešnosti možno polemizovať. Narážam v tomto prípade na priame akcie, monitoring je stále na kvalitnej úrovni. Keďže dokument vznikol v roku 2012 nemohol sa zamerať na súčasnú utečeneckú krízu, s ktorou sa na scéne okrem starých tvári vynorili aj mnohé nové, krajne pravicovo orientované postavičky typu Konvička a spol. 161>88 je dokumentom, ktorý skôr oboznamuje verejnosť s činnosťou Antifašistickej akcie. Aj keď je "práca" AFA vyobrazená pútavo, určite by nebolo na škodu vytvoriť aj niečo, čo by išlo priamo proti postavám pravicovej scény, a kľudne nie len v Česku. Na Slovensku ich máme takisto požehnane. ()

boni odpad!

„Better dead than red." __ Moderní neomarxistická organizace, která ve své pomatenosti levicového ultra fanatismu potírá domnělé nácky, přitom se sama za slovo antifašismus jen schovává a akorát se snaží jeho prostřednictvím o legitimizaci svého jednání. Největší póvl naší společnosti, a kdybych měl hodnotit čistě dokument, tak jsou to stejně jen amatérsky sestříhaná videa s pár trapnými výstupy pomatenců, kteří to celé zaštitují. Na opravdu málo „titulů“ ten odpad sedí víc. ()

Doomer

Zajímavě zmapované události z doby kterou si povětšinou pamatuji (záběry 90let stojí za to), vč občasné ohlédnutí a zpětné kritiky vlastních řad. ()

WolfIssen odpad!

Těžko hodnotit jako dokument něco, čehož je dokumentární hodnota nulová. Jedná se vesměs o špatné záběry posbírané snad z youtube.com a to z let 90. až po rok 2012. Tvůrci těchto záběrů byly původně většinou Česká televize a televize Nova a jakýmsi spojujícím článkem mezi nimi jsou komentáře lidí, snad tvůrců, z nichž jeden, z nějakého neznámého důvodu, postrádá obličej. Pokud to má být jakési varování doby nebo součást boje jedné skupiny lidí proti druhé, to nevím, ale toto "dílo" neplní žádný svůj účel. ()

Sunwheel

Ak by som mal dokument hodnotiť z filmárskeho hľadiska, tak ide vyslovene o nekonzistentnú, podpriemernú vec, kde nezainteresovaný divák sa pozerá na 94 minút nekvalitného strihania, nesúvislého komentovania (kde komentujúci ani nie sú predstavení) a rôznej úrovne zvukového a obrazového materiálu. Z obsahového hľadiska vie film ponúknuť otvorené prihlásenie sa ľavicových extrémistov k obľúbenému násiliu nielen na ideovom nepriateľovi, ale aj na civilistoch, policajtoch a majetku (topka je zničenie McDonaldu a následný komentár podguráženého aktivistu). ()