Skupina Elán už dlhé roky zotrváva na výslní domácej hudobnej scény, čo koniec-koncov permanentne potvrdzujú aj výsledky ankety Slávik. Podľa námetu Borisa Filana nakrútil režisér Dušan Rapoš v roku 1989 film, ktorý čerpá motívy práve z hudobného zákulisia hudobnej skupiny. Hrdinov filmu hudobníkov skupiny predstavujú Elánisti Jozef Ráž a Jano Baláž. Hudobný film zobrazuje príbeh o skupine Rabaka, ktorá sa po svojom rozpade rozhodne, že sa opäť vráti na koncertné pódiá. S mladým textárom a scenáristom Petrom (Attila Berencsi) sa pokúšajú získať nielen technické vybavenie kapely, ale najmä zostaviť nový koncertný program pod názvom Návrat malého princa. (oficiální text distributora)

Radyo

Písničky jsou za 5 hvězdiček, děj sotva za 1, takže to dělá průměrnou známku 3 celé stars. No, ale vážně, nebýt těch písniček, tak se na to snad ani nedá koukat. ()

Jara.Cimrman.jr

"Na to je strašne veĺa ĺudí, ktorý si betálne žijú. Ktorý strašne dobre vedia vysvetliť, prečo sa to nedá. Ale my musíme zistiť, ako sa to dá. Aj keď sa to nedá." Byl jsem připravenej na to, že uvidím příšernej film s písničkami z jednoho ze slabších alb tehdy megapopulárního Elánu. Očekávanej průšvih se však nekonal. Samozřejmě, že se jedná o pokus vytěžit další mrzkej peníz z popularity skupiny. Zcela se to nepovedlo, snímek je pojatej spíš jako lehkej náznak dobovejch problémů, jako je třeba svatba kvůli dovozu mixážního pultu ze zahraničí. Navíc hudebníci byli identifikováni jako herecký dřeva, ale vše zachraňujou s nástroji v ruce a já jsem si s nimi u obrazovky docela slušně zaskřehotal. ()

MM_Ramone

Nikdy som moc nemusel hudbu slovenskej socialistickej pop rockovej formácie Elán a nikdy som neprišiel na chuť filmom režiséra Dušana Rapoša. V roku 1989 sa tieto dva elementy spojili a vznikol hudobný snímok s hlúpym názvom "Rabaka". Je to neuveriteľne fušerský brak. Elánisti Jožo Ráž a Jano Baláž sú v hereckej póze úplne mimo, pôsobia totálne primitívnym, strnulým dojmom. Lenže primitívny je aj scénar a tiež i réžia babráka Rapoša. "Rabaka" od babráka. * ()

Anderton

Jasné, že je to celé o hudbe, ale Rapoš sa tu snažil pridať aj nejakú tú myšlienku v podobe Malého Princa a neľahostajnosti ku svetu okolo a samozrejme tuctový príbeh o vzostupe kapely doplňuje tuctový milostný príbeh. V oboch dôjde aj k nejakým zádrhelom, z čoho ten posledný pred koncertom je ten najväčší a vyrieši sa....strihom a všetko je v poriadku. Eláňáci nevedia hrať, ani nikto v tomto filme, dialógy sú občas príšerné, ale, ako som spomínal na začiatku, je to o tej hudbe. ()

Smok

Ospravedlňujem sa, ale keď som mal 12 rokov, naozaj som bol na tomto v kine. S odstupom času tvrdím, že Elánisti sú neherci. 1* za tých pár songov, ktoré sú aj tak notoricky obohraté na každej hasičskej zábave. ()

meave

Pri tomto filme nemôžem hodnotiť iba kvalitu. V 89-tom to bol závan rebélie a poetickej romantiky pubertálnej mládeže. Dialógy sú v nefalšovanom blaváckom slangu, ruky sú v smetiakoch, pľuvance v káve a csabovci celkom ako skutoční. Jednoduchá /až príliš/ výpoveď, neobjavná zapletka, ale na fakte „dávno som to zistil – všade sú tí istí“ sa ani za tie roky nič nezmenilo. A hudba – výborná. Dnes by som za takých Elánov a Joža Ráža dala kľudne aj posledné tri Pedro žuvačky! ()

klerik

No, veru hudba... Celkom mi nebolo jasné o čom, resp. o kom film je. Nepôsobilo to zle, ale vyfučí to z hlavy prekvapivo rýchlo... ()

Arsenal83

Elán je proste legenda legiend a film má zauijímavy dej. Áno, Jožo Ráž nie je žiaden Al Pacino, účel filmu bol ale iný a tak plné hodnotenie zodpovedá očakávanej kvalite. ()

Ivoshek

Na to místě a v tom čase to byla dobrá hudba. Tamtéž a v téže dobu tohle ovšem není dobrý film. Čaba, neblázni... ()

Karamanlis

Reklama na komunistami milovanú, za socializmu po všetkých stránkach privilegovanú skupinu Elán prevedená dokonca do podoby celovečerného hudobného filmu, nemajúceho v podstate žiaden kompaktný scenár. Hlavný hrdina v podaní Maďara Attilu Berencsiho je hrozný, výkony nehercov z kapely sa tu akože snažia zachrániť druhotriedni herci ako Bzdúch, Geišberg či Kulíšková... to proste nemohlo dopadnúť dobre. ()

Terva

Podívej, Rock je pro mě způsob života. Hraju jako rocker. Žiju jako rocker. A můžu za to i umřít - JOZEF RÁŽ. Ve filmu sledujeme cambek skupiny Rabaca, jejich strasti, krachy, vítězství, lásky a koncerty. Při přesunech koncertních šňůr používají i nádherné auto Škoda 110 R. Hudební film plný písní skupina Elán na pozadí Malého prince a Čabova světa. Příběh party cvoků, co žijou z rocku na pozadí socialismu. Za zmínku stojí i nádherná Krisztina Csiga ( Sylvia ). V bonusech na dvd je i videoklip písně Voda, čo ma drží nad vodou - http://www.youtube.com/watch?v=lw2Jlj2jKig , spousta materiálu o režisérovi a fotogalerie. Čaba, neblázni !!! ()

Marek1991

Toto malo svoju atmosféru a ten dej bol aj celkom pútavý, aj keď niečo silné tam chýbalo čiže dalo sa z toho spraviť aj niečo lepšie. Elánistické pesničky sú zas krásne a niektoré nápady originálne. Plus tá holka tam a ten chalan to bola skvelá dvojka. ()

MikO_NR_1909

Pomer kvality hudobných čísiel a obsahu deja na podobnej úrovni ako Rapošove Fontány. Skrátka, úsmevne zakomponovaná dejová osnova o finančných ťažkostiach hud. kapiel, ktorú sprevádzajú (ako inak) rebélie našich hrdinov. Tam, kde dá ruky preč Boris Filan, respektíve nemá možnosť sebarealizácie, potom z toho vznikne takáto sranda. Ale to nie je len fenomén Rabakáčiny, Sagvan Tofi a spol. (hippies či depešáci) by o tom vedeli dlho rozprávať. A znova raz, primitívne dodabovanie Marošom Kramárom. ()

slunicko2

Elán, moje láska. 1) Elánovská nasranost v mezích zákona dostala svůj filmový výraz. Obávám se, že společenské problémy, o které se film lehoučce jako obláček otírá, jsou pro dnešní generaci poněkud nečitelné. 2) Snímek sám o sobě je nevýrazný a plytký, ale vše zachraňuje můj milovaný Elán. ()

stration

Film splňuje bezezbytku podmínky hudebního filmu. Eláni jsou sympaťáci, LP Rabaka jedno z nejlepších a víc od toho nečekejte. ()