Skupina Elán už dlhé roky zotrváva na výslní domácej hudobnej scény, čo koniec-koncov permanentne potvrdzujú aj výsledky ankety Slávik. Podľa námetu Borisa Filana nakrútil režisér Dušan Rapoš v roku 1989 film, ktorý čerpá motívy práve z hudobného zákulisia hudobnej skupiny. Hrdinov filmu hudobníkov skupiny predstavujú Elánisti Jozef Ráž a Jano Baláž. Hudobný film zobrazuje príbeh o skupine Rabaka, ktorá sa po svojom rozpade rozhodne, že sa opäť vráti na koncertné pódiá. S mladým textárom a scenáristom Petrom (Attila Berencsi) sa pokúšajú získať nielen technické vybavenie kapely, ale najmä zostaviť nový koncertný program pod názvom Návrat malého princa. (oficiální text distributora)

djmango

Veľmi ťažko hodnotiteľné. Hudba jasných 5, dej, a ak trošku preženiem, "herecké výkony" sa rovnajú čistej nule. Najlepšie kúsky : Mucha I -nezamieňať s touto :-) Moucha (1986), Van Gogh a Labute. Aj napriek tomu si filmík vždy veľmi rád pozriem, dnes už s určitou dávkou nostalgie. Suma sumárum za 3, čiže ani ryba ani rak... ()

tommy187

Poďme pekne poporiadku. Začínam pozitívami : výborná hudba, bez ktorej by tento príbeh nebol slávny. Skončili sme. Herecké výkony boli dosť slabé, námet nestál prakticky na nič. Zápletka bola v podstate nulová ... Ale aj s týmito negatívami je to (pomerne) milý film, ktorý človeka uspokojí. Tá hudba to pomerne dobre vykompenzuje a spríjemní ti sobotný večer. Keby boli herecké výkony aspoň o trošku lepšie, keby boli o niečo viac dotiahnuté detaily a keby bol namakanejší námet nevyhýbal by som sa ani ****, ale takto dávam neistých ***. No a na koniec niečo veľmi dôležité. Nebyť hudby si myslím, že Dušan Rapoš by sa príbehom nepýšil a považoval by ho za čiernu ovcu vo svojej kinematografii. A boli by tu samé čierne slová, a aké? Hm ........................ Jasné, ODPAD! ()

gabo1

Určite si tento počin nezaslúži plnohodnotné štyri hviezdy, ale pre mňa je to klasika. Dobrá muzika z čias, kedy sa Elán ešte dal počúvať, celkom vtipný aj keď nie bohvieako originálny príbeh a svojská poetika špiny a smradu a výnimočnej obyčajnosti. A tak trochu aj o tom, že občas treba ísť s hlavou proti múru. RO - ZU - MÍŠ!!! ()

`barocco

Taky Filanovsko Raposovsky pokus dostat Elan do filmu stylom kde sa clovek neubrani pocitu ze inspiraciou bol dnes uz kultovy Tazky den od Richarda Lestera. Aj tam sa clovek od Beatles nedocka herectva zato vsak dobrej hudby je tam skutocne dost. Film som po rokoch prave videl a musim pridat hviezdicku za naozaj dobre vykreslenie atmosfery Bratislavy konca 80 rokov. (meaveho komentar to vystihuje velmi presne...) Pribeh je vlastne o skupine Elan ktora odchodom troch jej clenov musi zacinat nanovo. Ked zobereme do uvahy rok vzniku, 1989, (film mal premieru v lete na Filmovom festivale pracujucich a osobne som ho videl na zaplnenom amfiteatri letneho kina, teda presne 5 mesiacov pred padom komunistickeho rezimu v CSSR) a vzhladom na osud privatizacie filmovych studii Koliba Bratislava mozme si pozriet jeden z poslednych slovenskych filmo z doby ked sa este na Slovenku tocil film. O to vacsia je nostalgia ked si uvedomim ze filmova tvorba na Slovensku je v podstate mrtva a nezachrani to ani desat filmov ktore sa natocia za desat rokov v dnesnej dobe..... Dusan Rapos podava sympaticku reziu ktora spolu s hudbou drzia film po kope. Pribeh ako taky sice nie je nejak svetoborny ale parik v podani mladych madarskych hercov v tomto filme (Peter akoby stvarnoval textara kapely Borisa Filana ktory pisal aj scenar ) je viac nez sympaticky. ()

sator

Boris Filan by opakovaně žádán svým velkým kamarádem Jožo Rážem o scénář k filmu o kapele Elán. Ten to ale odmítal, a argumentoval slovy " Co by za ně co stálo tam být nemůže". Později při jednom zápasu ve stolním tenisu se vsadil s Martinem Karvašem, že když prohraje, scénář napíše, stalo sem tak a tak musel psát scénář. Věděl že to bude těžké, protože manželky muzikantů kapely Elán měly poslední slovo a tak prošla až jedenáctá verze scénáře. ()

• Ve filmu se opakovaně objevuje fráze „čaba neblázni“. Její vznik je zajímavý. Textař Boris Filan zazvzpomínal: „Byli jsme s „Rážovci“ na procházce a potkali jsme našeho kamaráda Sesiho Lauka. Jeli jsme do hotelu Kyjev oslavit setkání. Ve dveřích stál Csaba Török jako vyhazovač a nechtěl nás vpustit. Najednou přišel nějaký bohatý Němec a toho vpustil. Tehdy mu Sesi řekl: ‚Čaba, neblázni, vždyť to jsou naši.‘ Od té doby se to tak tradovalo, já napsal písničku a slogan zapustil kořeny ve slovníku mladých.“ (sator)
  • Boris Filan by opakovaně žádán svým velkým kamarádem Jožo Rážem o scénář k filmu o kapele Elán. Ten to ale odmítal a argumentoval slovy: „Co by za něco stálo, tam být nemůže.“ Později při jednom zápase ve stolním tenisu se vsadil s Martinem Karvašem, že když prohraje, scénář napíše. Stalo se tak, a tudíž musel psát scénář. Věděl, že to bude těžké, protože manželky muzikantů kapely Elán měly poslední slovo, a tak prošla až jedenáctá verze scénáře. (sator)
  • Natáčanie snímky Rabaka prebiehalo v Bratislave, Prahe, Žiline a Martine. (dyfur)