Blízko od sebe

• Nový Zéland

• Austrálie

• Belgie

USA, 2013, 121 min

Není lepší příležitosti pro praní špinavého prádla, než poslední rozloučení s milovanou (?) osobou. Zabijácky obsazené drama, které si svou upoceností a zabedněností nepustí diváka k sobě. Tvrdohlavá hra bez uspokojivého konce, zlá a zákeřná. Podívaná, v které na sebe dvě hodiny křičí několik hereckých es téměř do zemdlení a láska tu figuruje pouze jako slovo o pěti písmenech.(11.1.2014)

Znáte takové ty (divadelní) konverzační komedie, v nichž se skupina lidí sejde v uzavřeném prostoru a strašně se pohádá? Typicky třeba Bůh masakru, nebo z poslední doby francouzské Jméno. Tak tohle je něco podobného, akorát mnohem krutější. Úsměv na rtech rychle zhořkne, protože když si zdejší postavy říkají zlé věci, tak to myslí vážně. Meryl Streep tradičně výborná a Julia Roberts v životní formě.(12.1.2014)

Brutální film, který už nikdy nechci znovu vidět. Deprese z toho stříká na hony daleko a já už to nějak nezvládám. Meryl Streep je dokonalá v té své nechutnosti, neopřela bych si o ni ani kolo a Julia Roberts je v tomto filmu naprosto geniální, úplně jiná, než jak ji známe. Z příběhu, situací ve filmu, konverzací, ze všeho mrazí, jak je to šílené. Po dlouhé době opět film, ze kterého je mi hodně špatně celý den. Mít takovou rodinu, utopím se taky.(4.8.2014)

O Johnu Wellsovi se ví, že cokoli kde se hodně konverzuje zvládá dobře, tady se navíc především díky Meryl Streep a Julii Roberts přidává kvalitní herecký výkon a zdánlivě to funguje poměrně dobře. Jakmile si ale uvědomíte srovnání s Polanskyho Bohem masakru nebo francouzským Jménem, tak cítite, že tady něco nesedí a nehraje tak dokonale. Bůh masakru je doslova vyšperkované drama mezi čtyřmi lidmi, řešící jeden celkem banální problém, se kterým se v životě každý nejspíš setká. Na tuto banalitu pak Polansky pomalu nabaloval další konflikty a výsledný produkt působil zkrátka UVĚŘITELNĚ. Jméno je francouzská komedie u které je Vám celkem jedno jestli je to real nebo unreal, prostě Vás baví, tenhle opět banální problém o tom, jaké dát jméno dítěti. Blízko od sebe má tedy společné to, že se snaží konverzovat v od začátku uzavřeném rodinném kruhu, který je bohužel neskutečně široký a já si myslím, že to je tak proto, že ústřední dějová linie by to prostě pod vedením Wellse neutáhla. Takže tady máme incest, rakovinu, rodinnou nevěru, rozvody, drogy, atd atd.. a to prostě působí NEUVĚŘITELNĚ. Problém je tedy v tom, že Vás film má šokovat každým okamžikem a nemáte si na chvíli vydechnout, což se však nestane protože většina dějových zvratů Vám bude u p*dele a jediné co je zajímavé, je vztah mezi třemi sestrami a vynikající matkou Meryl Streep která v každém záběru řve, že chce dalšího oscara..(2.4.2015)

• DDT

"Herecký koncert", ve kterém "hudebníci" závodí, kdo zahraje nejvíc not. Meryl Streep a Julia Roberts si nakonec vykřičely první dvě místa. A těch temných rodinných tajemství, co vyjde na povrch! To si prostě nelze nevzpomenout na Cimrmany a jejich "Vichr z hor". Tam ovšem, na rozdíl od hereček ve filmu, herci tolik divadelně nepřehrávali, přestože se jim dostalo mnohem krutějších odhalení : Tomáš: "Ty nejsi má teta, tetičko?" Teta: "Ne. Jsem tvoje vzdálená snacha.” Tomáš: "Ale v tom případě jsem tě obelhal, tatínku.” Otec: "Nedělej si výčitky, milý synu. Já totiž nejsem tvůj otec. Jsem tvůj syn.” Tomáš: "A maminka?" Otec: "To je babička z otcovy strany.” Tomáš: "To je hrozné. Jsem tedy úplný sirotek. Ale nevadí. Hlavně, že jsem konečně poznal pravdu!”(24.2.2014)