Anglické královny

• Velká Británie She Wolves
Velká Británie, 2012, 3*60 min

23. června 1141 se anglická „lady“ Matylda připravovala v Londýně ve Westminsterském opatství na svoji korunovaci. Následující den byla vyhnána z hlavního města přívrženci svého bratrance Stephena. Matyldě tehdy jen o vlásek unikla anglická koruna, na níž měla právo a trvalo dalších 400 let, než na anglický trůn usedla žena. V tom období však šest obdivuhodných královen našlo způsob, jak ve svém království uplatnit moc navzdory překážce v podobě jejich pohlaví. Životy Matyldy, Eleanory Aquitanské, Izabely Francouzské, Markéty z Anjou, lady Jane Greyové a Marie Tudorovny vyprávějí napínavý příběh o vývoji moci ve středověké Anglii. V tomto seriálu historička Helen Castorová vypráví příběhy těchto žen, které i přes nepřízeň osudu uspěly a vládly v období obrovských změn - v době, kdy se Anglie stala státem, kdy byly vytyčeny hranice a vymezeny vztahy mezi státem a monarchií. Životy těchto žen - zkoušky, které podstoupily a politické bitvy, jež vybojovaly - nás provedou po cestě z Anglie Normanů do Anglie Tudorovců. (oficiální text distributora)

llydeb

Fascinující portrét 7 žen, které v anglické historii sahaly po nejvyšších příčkách politické moci. Skutečnost, že jejich ambice mnohdy tvrdě narazily na očekávání veřejnosti, vystihuje přezdívka, kterou jim vymyslel Shakespeare - byly to "vlčice" (viz originální název série). Samotné finále dokumentu zobrazuje současnou královnu při ceremonii otevírání parlamentu. Jak uzavírá Helen Castor, současná královna se může těšit takové popularitě snad i proto, že pouze "kraluje", ale už "nevládne". ()