Hrdinou svižné a zábavné podívané je italský automechanik Guido Falcone, který má možnost zdědit po bohatém americkém strýčkovi rovnou miliardu, ovšem pokud se o dědictví přihlásí do dvaceti dnů, a to přímo v San Franciscu. To se pochopitelně nezdá být problémem, ovšem jen na první pohled. Guido se totiž bojí létat. Cestou za pohádkovým dědictvím tedy cestuje lodí, vlakem i autem, na koňském hřbetě i na kole a nakonec dojde i na vrtulník a padák. Není to cesta ledajaká, protože se během ní zamiluje do krásné Rosi Jonesové, která pracuje jako detektiv a navíc se vynoří temné síly, které chtějí zmařit jeho cestu a připravit ho tak o celé dědictví. A tak je Guido unesen, vězněn a musí se odvážit značně riskantních útěků a honiček, aby dosáhl cíle v patřičné době. (oficiální text distributora)

Trailer

Juto

Je to veľmi zábavná, svižná akčná cestná komédia. Základná zápletka sa týka dediča miliardového majetku, talianskeho mechanika a závodného jazdca v podaní Terrenca Hilla, ktorý musí do určitého času vycestovať do Kalifornie, aby si nárokoval svoje dedičstvo. Ak sa Terrencova postava nedostane včas do podnikových kancelárií, aby si uplatnila nárok na dedičstvo, celá pozostalosť skončí v rukách exekútora, ktorého diabolsky hrá Jackie Gleason. Gleasonova postava vo filme neustále smeruje sústredené úsilie, aby zabránila tomu, aby sa tam oprávnený dedič dostal včas. 6/10 ()

5150

Naprosto pohodová oddechovka. Terence Hill ve společnosti půvabné Valerie Perrine zažívá velké dobrodružsví na cestě k vytouženému cíli v podobě závratného dědictví, překážky do cestu mu klade zejména Jackie Gleason v roli záporáka.. Za velkou pochvalu stojí několik prvotřídních kaskadérských kousků, např. již zmiňované finále v Grand kaňonu nebo třeba pád dvojice z koně, ten byl vážně o zranění..)) ()

Lacike

Terence hrá naivku s dobrým srdcom, ktorý zdedí kopec prachov, ale chamtiví zloduchovia ho budú chcieť rôznymi fígľami o prachy pripraviť. Asi to mala byť komédia, ale veľká sranda to nie je. Tentokrát mi tam ani citeľne nechýbal Bud. príbeh nebol koncipovaný tak, že by Hillovi chýbal parťák. Len všetky tie podvody, ktorými chcú pripraviť Hilla o prachy nie sú dvakrát ani zaujímavé a ani vtipné, takže Hill sa zmôže len na šibalské gúľanie očami a to je fakt málo. Ani tá romantická línia nefunguje. Takže výsledkom je nuda. 4/10. ()

Tuty

Na tom filmu je hrozně vidět, že je americkej. Děj je po přečtení zajímavej, ale rozhodně se z toho dalo dostat víc (čekal jsem tak TROŠKU něco ve stylu Cesty kolem světa za 80 dní - překážky, humor, akce). Hudba je příšerná (oproti zvyklostem italské a francouzské produkce), celkově to působí jako špatně sestříhanej mišmaš. Role Terence Hilla je nezajímavá a prakticky jsem se pousmál za celej film asi tak dvakrát. Na druhou stranu - druhá polovina má rozhodně větší spád. Scéna v Grand Canyonu je fakt cool, včetně té závěrečné debaty ve Falconeho firmě (což je asi taky nejvtipnější scéna celého filmu). No zkrátka já se prostě nudil, a to hlavně v první půlce (a to mám samozřejmě Terence Hilla v oblibě). ()

Jara.Cimrman.jr

"Člověk mu nabídne bilión dolarů a on myslí jenom na jídlo." Tak tomu rozumím a Guidovi fadím. Morálně je tady totiž všechno v pořádku a karma to má skvěle ošéfované, ale jak se k tomu mám postavit, když je to taková kravina a budoucí paní Biliónová ani není můj tip? Rozhodl jsem se, že zbaběle zůstanu s hodnocením na půli cesty a půjdu si vyzkoušet, jak se po Guidově způsobu proskakuje vlak.. A pokud mi chce někdo odkázat bilión dolarů, tak si je vezmu, ale jenom proto, že jsem slušně vychovaný. ()

• Jedním z motivů Dina de Laurentiise k natočení snímku bylo také dostat Terence Hilla před americké publikum. (Terva)
  • William Redfield, představitel Leopolda Lacyho, zemřel měsíc po dokončení natáčení na leukémii. (Terva)
  • Do hlavní ženské role chtěl režisér Jonathan Kaplan obsadit Lily Tomlin, studio však trvalo na herečce Valerie Perrine. (Terva)