Poslední dny na Marsu

Peter Lambert

Scénografie:

Jon Henson
  • MartinezZ

* za vzhled vozítek, skafandrů, vesmírné lodi a to je všechno. ~ Co to mělo znamenat? Vizuálně to vypadá jak amatérský počin nějakých fanoušků, herci hrají, jak když si dělají srandu a největší gól je nalezení TOHO - do prkýnka, tohle by neprošlo snad ani jako cvičení na FAMU! Tragédie, neuvěřitelně trapná prkená tragédie s tak odfláklým dějem, že se snad vyvíjel přímo na place bez jakýchkoliv pokusů o myšlení. Nedokoukáno. A víte co? Prd hvězdička, Odpad to je. Tfuj tajxl.(5.11.2013)

krasne jednoduche sci-fi, ktere ma sice par moušek, ale ve výsledku je to poctivý kousek, který neohromuje originalitou a překvapením, ale tou čistotou zpracování. Srovnání s Promethem si zaslouží, nezaslouží si být ale v červených číslech a naprosto nechápu tohle podhodnocení. Za mě 4,5* Myšlenka z Europy Report je velmi podobná :)(4.5.2014)

Perfektní klaustrofobní kousek. Mně to zase nejvíc připomínalo Apollo 18. Atmosféra byla parádní, skoro jsem cítil tíhu skafandru a těžko se mi dýchalo. První polovina sice o chlup napínavější a tajemnější, ale ani v té druhé se zběsile nepobíhá z místa na místo, ale v rámci filmových možností myslí a koná. Schreiber nezklamal, ostatní zdatně umírali za doprovodu pasující hudby. Rozhodně příjemné překvapení.(5.11.2013)

Hodně příjemné překvapení a jeden z nejzajímavější zombie hororů za posledních hodně let. Herci jsou výborní, výprava tak akorát střízlivě realistická, a krom toho "shock" nástupu zombies do filmu to funguje perfektně jak co do logiky příběhu, tak i v budování napětí. I díky tak akorát délce filmu mě to bavilo mnohem víc než třeba Prometheus - kterého mi to tou synapsí se zombíky a vědci na cizí planetě připomínalo ještě víc než Věc (přecejen, srovnávat obyčejné zombies s shapeshifting-sliznatými-ubermonstry tak trochu nejde). 7/10(7.1.2014)

Celovečerní debut od režiséra nejen mnou kladně hodnoceného Fifty Percent Gray (nominace na Oscara za animovaný kraťas) je adaptací povídky The Animators od Sydneyho Jamese Boundse - sci-fi autora, o kterém jsem až doteď neslyšel. Povídka pochází z roku 1975, a jestli byla adaptována věrně, tak nezbývá než říct, že už tenkrát moc originality nepobrala. Rozhodně to tedy platí pro The Last Days On Mars, a to ještě o to víc, že za těch cca čtyřicet let v mezidobí bylo napsáno a natočeno mnoho podobného. Není to špatné, Robinson umí navodit atmosféru, má k dispozici slušné herce, a rozpočet využil měrou vrchovatou. Ale jaksi není důvod dívat se na to víckrát, a pokud jste trochu žánru znalí, tak dost možná ani jednou, protože "něco" se začne dít až po dvaceti minutách a po hodině a půl nabíhají titulky. A to "něco" jede podle obvyklého scénáře, kdy se někdo zachová jako idiot - ale kupodivu je to relativně přijatelně vysvětleno (byť jednou větou o tom, že jsou všichni tak ve stresu, že prostě nejednají racionálně), a pak už se to veze po kolejích promáznutých nějakým tím krvavým stříkancem bez nějakých ozvláštnění až ke konci. Nutno přiznat, že přesně tuhle mixáž dějových zlomů jsem ještě neviděl - ale jednotlivě tu už každý rozhodně byl. Jsem na vážkách ohledně doporučení. Kdyby se mě někdo zeptal na slušně udělané sci-fi s dobrou atmosférou, jen tak na vypuštění po práci, ideálně ještě aby nebylo moc dlouhé, tak bych navrhl Pandorum nebo tohle. V zásadě nemůžu vytknout nic kromě té neoriginality - a kdyby každá žánrová tuctovka vypadala takhle, mohli bychom si gratulovat. Takže to nakonec dá na 70%, i když těsně.(29.6.2014)

• - Scenárista Clive Dawson se snažil zůstat věrný původní povídce "The Animators" Sydneyho J. Boundse. V původní předloze však figurovala posádka o 6 mužích, zatímco ve filmu se objevily navíc dvě ženy. (Dr Lizal)

• - Romola Garai, Liev Schreiber a Sally Hawkins byli první tři herci, kteří podepsali účast na filmu. (Cheeker)

• - V květnu 2012 nahradila Olivia Williams již obsazenou Sally Hawkings, která musela odejít z osobních důvodů. (Dr Lizal)