Poslední dny na Marsu

Peter Lambert

Scénografie:

Jon Henson
  • Kryton

Zombíci na Marsu! No to zní celkem dobře ne? Pokud se to vezme jako čisté béčko a bude se to chovat jako béčko....ale! Poslední dny na Marsu se chová jako předešlé Mars filmy. Než se člověk dočká kýžené akce, tak je tu opět ten nesympatický ansámbl kosmonautů, kteří by testy NASA neprošli ani pokud by vykonali orální sex u všech zaměstnanců a externích dodavatelů. Špatný survival-slasher v kulisách filmu Mise na Mars. Pokud to někdo myslel jako komedií, pak se zasměji. Hodnocení OST: Hudba je paradoxně to jediné, co drží člověka u obrazovky/displeje/monitoru. 5/10(1.9.2014)

Po rychlém úvodu se většina filmu věnuje boji s neznámou formou života. Boj to asi není zcela rovný, ale nutno dodat, že posádka si počíná značně netakticky. I když zranitelnost neznámého protivníka je poněkud mlhavá a nečitelná, určitě bych místo tupých předmětů sáhnul raději po ostrém předmětu. Kde je mlácení kamenem po hlavě neúčinné, tam oddělení jednotlivých částí těla minimálně znepříjemní pohyb… Nic dalšího kromě likvidace mutantů mě nezaujalo, závěrečné rozuzlení bylo sice překvapivě docela povedené, ale celkový dojem zůstal matný.(27.12.2013)

Herec Liev Schreiber je zárukou minimálne dobrého hereckého výkonu, no a žáner sci-fi navrch, tak som veril, že to zaboduje. Úvod diváka pomaly zoznamuje s prostredím i postavami, vyzeralo to nadejne, ale príde náhly zvrat a dej sa rýchlo zmení v lacnú vyvražďovačku , ktorej chýba nápad i napätie. Film z biedy vytiahne až posledných 20-30 minút, kde to zachraňuje spomínaný L. Schreiber, ale hlavne dôvod, že už niet koho vraždiť, takže ten komornejší záver som si užil najviac. Trochu škoda, pretože sci-fi z prostredia Marsu vyzeralo lákavo. Iba na jedno pozretie. 60%.(7.12.2014)

• honajz

V prvních zhruba dvaceti minutách úžasná atmosféra, nálada, že by se napětí dalo krájet. A pak SPOILERY se to zvrhne v klon The Thing od Carpentera, jen na Marsu, a ne na sněžných pláních, navíc v naprosto nezajímavou kopii ve stylu tradiční zombie vyvražďovačky. (A to mimochodem natočil taky už dávno Carpenter, zombíky na Marsu). Protože tak od 35. minuty už nepřijde jediný lepší nápad ani zvrat, nemám důvod to nadhodnocovat, i když vcelku to je dobře natočené i zahrané. Btw, vůbec jsem nepřišel na to, jak se virus či co to bylo, přenáší, když stačí oběť třeba jen jemně píchnout špendlíčkem nebo jindy mírně přiškrtit. Scenáristická práce s postavou Kim je do nebe volající fušeřina - nejdřív je nám představena jako velmi výrazná osobnost, aby ji pak tvůrci nechali jen tak napospas, aniž by ukázali její bojovnost a možnost přežití? (A to nemluvím o logických nesmyslech, jako vzdálenosti mezi rovery a stanicí, kdy někdy to trvá strašně dlouho, jindy to odběhnou za minutku.)(17.3.2014)

Celovečerní debut od režiséra nejen mnou kladně hodnoceného Fifty Percent Gray (nominace na Oscara za animovaný kraťas) je adaptací povídky The Animators od Sydneyho Jamese Boundse - sci-fi autora, o kterém jsem až doteď neslyšel. Povídka pochází z roku 1975, a jestli byla adaptována věrně, tak nezbývá než říct, že už tenkrát moc originality nepobrala. Rozhodně to tedy platí pro The Last Days On Mars, a to ještě o to víc, že za těch cca čtyřicet let v mezidobí bylo napsáno a natočeno mnoho podobného. Není to špatné, Robinson umí navodit atmosféru, má k dispozici slušné herce, a rozpočet využil měrou vrchovatou. Ale jaksi není důvod dívat se na to víckrát, a pokud jste trochu žánru znalí, tak dost možná ani jednou, protože "něco" se začne dít až po dvaceti minutách a po hodině a půl nabíhají titulky. A to "něco" jede podle obvyklého scénáře, kdy se někdo zachová jako idiot - ale kupodivu je to relativně přijatelně vysvětleno (byť jednou větou o tom, že jsou všichni tak ve stresu, že prostě nejednají racionálně), a pak už se to veze po kolejích promáznutých nějakým tím krvavým stříkancem bez nějakých ozvláštnění až ke konci. Nutno přiznat, že přesně tuhle mixáž dějových zlomů jsem ještě neviděl - ale jednotlivě tu už každý rozhodně byl. Jsem na vážkách ohledně doporučení. Kdyby se mě někdo zeptal na slušně udělané sci-fi s dobrou atmosférou, jen tak na vypuštění po práci, ideálně ještě aby nebylo moc dlouhé, tak bych navrhl Pandorum nebo tohle. V zásadě nemůžu vytknout nic kromě té neoriginality - a kdyby každá žánrová tuctovka vypadala takhle, mohli bychom si gratulovat. Takže to nakonec dá na 70%, i když těsně.(29.6.2014)

• - Romola Garai je velká milovnice sci-fi žánru, avšak průběh natáčení okomentovala: "Nošení skafandru je stejné jako nosit korzet. Je to stejně nepříjemné." (Dr Lizal)

• - Scenárista Clive Dawson se snažil zůstat věrný původní povídce "The Animators" Sydneyho J. Boundse. V původní předloze však figurovala posádka o 6 mužích, zatímco ve filmu se objevily navíc dvě ženy. (Dr Lizal)

• - Romola Garai, Liev Schreiber a Sally Hawkins byli první tři herci, kteří podepsali účast na filmu. (Cheeker)