Nová hra

(festivalový název)
  • Dánsko Play Again
Dánsko / Norsko / USA, 2010, 88 min

V době, kdy děti tráví před obrazovkou více času než venku, se film Nová hra zabývá měnící se rovnováhou mezi virtuálním a přirozeným světem. Mizí náš vztah k přírodě v digitální králičí noře? Nová hra vypne skupinu dospívajících a vezme je s sebou na jejich první dobrodružství do volné přírody, kde nefungují mobily, není elektřina ani virtuální realita. Nová hra zkoumá následky dětství prožitého daleko od přírody na šesti dospívajících a za doprovodu významného odborníka. (Ekofilm)

opicakuz

Ačkoli to tak nevypadá, jde dle mého soudu o zásadní případovou studii poukazující na to, že smýšlení dětí je ovlivněno sociokulturním zázemím a jde změnit. Nejde o to, že by technologie byly atraktivnější, než pobyt v přírodě, ale o to, že jsou dostupnější a společensky přijímány jako zábava. Je nesmírně obtížné sehnat partu kamarádů, kteří by s dotyčným vyrazili "ven", neboť jsou všichni u obrazovek. Osobně si pamatuji, že jsem vyrůstal v době bez počítače, ale doma byla televize - i tak jsme ale trávili mnoho času venku, kde jsme si stavěli bunkry, hráli si ze zapalovačema a házeli na sebe šutry. Je teď ale jednoduché vyrazit ven? Souvisí to samozřejmě s hyperprotektivními rodiči, náladami ve společnosti apod. Díky bohu za oddíly typu skaut, TOM apod. ty totiž mají potenciál aktivizovat děti k tomu, aby se daly dohromady a trávily čas kvalitněji. ()