Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (oficiální text distributora)

POMO

Autentické, dobre zahrané, sexuálne otvorené - ale nie samoúčelne. Sexuálne scény budujú vznikajúci vzťah ústrednej dvojice, ktorý naberie na zaujímavosti až v druhej polovici filmu. Rodinné zázemie hlavnej postavy nudnejšie, snímku skôr spomaľuje, než by jej dodávalo ďalší rozmer. Úprimný a osobitý film, ale v porovnaní s Kids menej úderný, bez výraznej pointy, ktorá by ho urobila nezabudnuteľný. ()

Cival

Existenciální zpověď ztracených dětí digitálního věku, který umí komunikovat jen svým tělem a Facebookem. Působivá romance dohraná do ultrapřísnýho finále. A taky oslava vítězství filmové akce nad slovy. ()

J*A*S*M

Na péčko docela dobří herci ... :-D // Poselství ok, beru, ale buďto to mohlo být kratší, anebo tam "toho" mohlo být víc. Takhle mě Klip nebavil, takže pochvalná slova přenechávám teoretikům. ()

Marigold

Explicitní výpověď o generací sdíleného narcismu, který zakrývá velmi lidské pohnutky - strach ze smrti, blízkosti, intimity. De facto radikálnější verze Fish Tanku, v níž se autorka nesnaží prázdnotu nijak stylizovat, ale nechává ji zaznít v syrové a studeně mrtvolné všudypřítomnosti natáčejícího mobilního telefonu. Domněnka, že tu jde jen o prázdnou kontroverzi prozrazuje jistou nezralost diváka - neschopnost vnímat vyhrocený obsah v sociálních i psychologických souvislostech. Pod krustou stupidních lascivních hitů a upocených kuřeb na záchodech totiž dříme velmi univerzální příběh o zrání a křehkosti, která se maskuje odkoukanými pózami. Výborný debut režisérky, která má co říci. ()

Superpero

Syrové a odvážné. Postupně ale padající do stereotypu. Kalba, domov, kalba, domov. Hlavní herečka je moc pěkná a srbská discohudba strašlivá. ()

Fr

,,MRDEJ MĚ!“.... /// Tak jo. Srbský teenegerky v akci, horká a divoká krev (v protikladu k tý chladný švédský), román pro holky, co nezvrací ani když ho vykouří. Vážně TOHLE máte doma? Kuřba na tureckým hajzlu (možná to chtělo víc jazyka…), vyvrácení představy o romantickejch dívkách a lásce pod hvězdnou oblohou. Jen jim to pusťte, puberťačky se naučí to co ještě neuměj (nevěděj), puberťáci rozepnou poklopce. A co já? (ehm…ty starej čuráku seš zralej akorát tak na vodjezd do hotelu Marigold…) Film o životě plným hulení čuráků, předvádění se (sexem) před kamerou mobilu a dnech (nocích) ,,obyčejný?“ puberťačky. Tady si fakt každá generace bude hledat svůj úhel pohledu. Tak za moji IP adresu: – nebaví mě to. Koukat na film kvůli sexu? Ale děte, ty maj jiný názvy. Že z toho cáká poselství? To z tohodle taky. A ještě se na to dalo koukat. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě, jak může vypadat film o ,,pouzdru“. 2.) Přemejšlím, jestli je dobrej nápad mrknout holce do mobilu (dovoluju si poradit – ser na to!). 3.) Můj přítel je děsně romantickej. To jeho: ,,Jsi dobrá akorát tak na píchání do zadku“ mě vždycky utvrdí o jeho neskutečné lásce. 4.) Thx za titule ,,DDoctor“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

novoten

Pro někoho skoro porno, pro jiného mrazivá výpověď, pro mě stejně daleko k obojímu. Po několika pohoršených reakcích jsem co se týče explicity čekal málem druhý Srpski film a Klip přitom odhaluje dost účelně i sporadicky. S onou výpovědí bych to ale také nepřeháněl. Jakkoli podobně smýšlející skupinky sexuálně probuzených teenagerů potkáváme každý den na ulici, je pro mě celá zápletka ústřední dvojice a jejího (ne)sbližování se hrozně nadnesená a přehnaná, snad aby všichni poznali, že jde opravdu o snímek varující a důležitý. I proto pořád nevím jistě, zda měl hlavní hrdina problémy s důvěrou, nebo byl prostě jen sobecký idiot. Největší uznání tak za to, že ani při repetitivním střídání nekonečných tahů a domácí deprese neztratila Milos moji pozornost. ()

tron

Herci aj príbeh majú niečo do seba a atmosféra je vďaka ponurej výprave pomaly až post-apokalyptická (ehm!). Všetkých ale najviac zo všetkého asi aj tak zaujíma, ako dopadlo "to". Nuž... "to". Niečo "tu" je. Pár povedzme šokujúcich záberov sa určite nájde, to bez debaty. Ale každý, kto bude čakať porno-masakru bude brutálne sklamaný a roztrieska televízor kladivom a potom sa zabije. "Nevhodných" momentov je tu spolu tak cca 68 sekúnd, čo je dosť bieda a dosť veľká škoda pre každého, kto si Klip pozrie len kvôli tomu. ()

H34D

Párty, drogy, tanec a tvrdý sex jako způsob komunikace teenagerů... Chápu. Nemohu popřít, že celá ta sekvence provokativních scén mezi hlavními postavami docela působivě eskaluje a oplývá určitou vypointovaností, přesto bych ale čekal nějaký větší dějový posun, či vývoj charakterů. Klip mě dokázal šokovat, ale ne skutečně oslovit, či se mě emocionálně dotknout. Na jednu stranu rozhodně nejde o plytkou samoúčelnost, na druhou však ani o skutečně hodnotný vztahový film. 6/10 ()

Traffic

Mám pocit, že všechno důležité bylo už řečeno v pochvalných kritikách k filmu, tak snad jen takový malý podotek. Vytýkat Klipu, že se v něm nic neděje nebo že nemá jednoznačně uzavřený konec, je samozřejmě nesmysl. Otevřená struktura snímku prostě odráží realitu nových médií, která se skládá ze skrumáže výkřiků, fragmentů youtube videí apod. Tomu odpovídají i časté jump cuty. Vyprázdněná narace sice není ničim novým, ale domnívám se, že jakožto forma vyprávění nejlépe odpovídá současnosti. Dnes sice svět pořád vnímáme do jisté míry kauzálně, ale fragmentárnost spojená s internetem nebo smartphony je čím dál patrnější. Myslím si proto, že takto "vyprázdněných" filmů bude postupně přibývat i v mainstreamové kinematografii, byť nejspíš půjde o nařeďenou formu původně avantgardních postupů. Klip, ač stále divácky nepříliš přátelský, možná v tomto směru představuje určitý vývojový mezistupeň a podobně jako Gamer nebo Southland Tales je jedním z filmů, které jsou, jak řekl V. I. Lenin a Steven Shaviro, "radikální jako realita sama". ()

Dadel

Pouze pro lidi, co chtějí dobrovolně strávit 90 minut mezi rozjívenou srbskou mládeží a poslouchat srbskou disko hudbu. Mám opět o něco větší pochopení pro kosovské Albánce. Asi stárnu... ()

Sarkastic

Čekal jsem spíš průser, ale o to milejšího překvapení se mi dostalo. Jistě, dalo by se namítat, že některé věci nejsou zrovna uvěřitelné (třeba takové demolování školy) a toho natáčení mobilem je tam na můj vkus poněkud moc. Jenže jednak má tento film funkci demonstrativní a druhak, a to hlavně, zase tak moc vzdálené dnešní realitě to podle mě není. Jinak, neřekl bych, že je tam přemíra sexu, spíš chybí alespoň náznak romantiky, což snímek krapet sráží. Celkově bych to viděl na slabší 4*, i když hodnotit Klip není zrovna moc jednoduché. ()

Gilmour93

No jo, nedostatek sebeúcty je svinstvo.. Felace, anál, masturbace obkročmo nad oblečenou partnerkou, felace, anál, hra na pejska a konečně je tam, francouzák (jak nečekaný závan romantiky!), drsný koitus, felace a francouzák s vyraženým zubem. A do toho pinďour, pinďour, pinďour - vždyť já si připadal jako pan Bílý na snídani s Gaunery! Jestli tohle byly nesamoúčelné scény vykreslující vývoj vztahu, tak je nutno dodat, že kdyby polykala, vzal by ji i do kina.. Je vcelku jasné, kam tenhle smart-phoneový deníček dětí lapených v sociálních sítích a citové prázdnotě míří, ale stereotyp explicity a neúdernost domácích scén ty „sociální a psychologické souvislosti“ dokonale otupila. Chápaví pochopí rychle i bez kontroverze a extrémů, ti, co to mělo varovat, chápat chtít nebudou.. Díky balkánskému popu, že při kalbách nehrál Michal David - pak bych tenhle Discopříběh Uncensored už jen stěží rozdýchával.. ()

NinadeL

Malý velký svět mladičké Jasny aneb cesta teenagera za láskou, seberealizací, sebepoznáním a vyrovnáním se s těžkou situací v rodině. Aneb kdo se v tom ani trochu nenašel jakoby ani nežil. A pokud nemáte celé mládí natočené na mobilu, tak to už vůbec. A Milica Pavlovic je fakt Exkluziva. ()

Krouťák

Uznávám, že místy mohli tvůrci s odvážností některých záběrů ubrat, ale možná by pak nebyl výsledný "atak" na diváka tak citelný. Každý se s životní tragédií vyrovnává po svém a pokud někoho něco takového zastihne ještě v dospívání, bývá dopad o to tvrdší. Počáteční snaha o únik před realitou prostřednictvím sebedestrukce byla na moment roztříštěna pro mě asi nejemotivnější scénou filmu v rámci vývoje hl. postavy, kdy její vnitřní boj otočí o 180° (dětský domov) - 85% [47. MFF Karlovy Vary]. Zajímavý komentář: Deschain, Marigold ()

Radko

Moralizujúce komentáre a súdy typu: tá dnešná mládež nemá hodnoty, morálku a zaujíma sa len o párty, chľast a sex sú poväčšinou mimo. Pretože stačí sa porozprávať s rodičmi, ich vrstovníkmi, kolegami v práci, či spomenúť si na vlastnú pubertu a na to, čo pútalo myseľ drvivej väčšiny vtedajších 14-16. ročných a aké mal kto túžby. Akurát mobilov nebolo a všetky drogy sa zliali do alkoholu a trávy. "Prínos" Klipu je v zameraní sa na zmenu formy: o čom sa pred rokmi len klebetilo cez prestávky sa dnes nakrúti na mobil. Striedajú sa tu zrnité momentky s kvalitnými zábermi. Linka rodičovskej ignorancie neveľmi šokujúca - je totiž pomerne typická pre tento vek. V kontexte filmu zaujali pesničky a najmä ich texty. ()

castor

Podivná to doba. Žádné romantické oťukávání pod jasnou noční oblohou a nesmělé pozvánky do kina. Tihle dva spolu vlastně skoro nemluví, ona neví, co si myslí, jemu je jedno, o čem sní ona. Vztah-nevztah v současném Srbsku pohledem šestnáctileté Jasny a jejího chytrého telefonu, na který nahrává prakticky cokoliv. Asi je zřejmé, že tenhle nehorázně drzej fracek, který se doma v dusnu klaustrofobního paneláku snaží být neviditelný a pro nového násilnického hošana je hlavně kusem hadru, má pečlivě budovanou masku zmatené teenagerky. Koloběh chlastu, experimentů s drogami, výtržnictví, flákání se, narcismu a pokřikování na vlastní matku. Radikální srbský kousek ukazuje v plné nahotě až zrůdný svět současné mládeže: výsledek moderních technologií a křiklavé doby, která tak moc chce uhánět dopředu, až tu máme situace, kdy mladé zamilované holky doufají, že po orálu a análu se konečně dočká i jejich vagína!! Kde jsou ty časy, kdy to všechno začínalo šťouchnutím v podobě otrhaného kousku papíru s nesmělým vyznáním? Přesto tu máme silnou výpověď, která je na jednu stranu sugestivní a zneklidňující, ale určitě nechce (jen) šokovat. Nabízí dva mladé lidi, nejisté, zraněné. A ztracené? Nabízí i onu sexuální explicitní otevřenost, kvůli které měly některé země s distribucí plnou hlavu otázek. Fyzično je tu cítit na každém rohu, podtržené několika závěrečnými kopanci. Proměny a rozklad tradičních hodnot, úcta k rodičům, k vlastnímu tělu, obtížná komunikace s okolím – bez patosu a zdvižených ukazováčků. Klip je především cenný!! ()

Dan9K

Opravdu hrůzostrašná záležitost. Tak nějak jsem doufal, že hlavní hrdinka v průběhu filmu trochu prozře, a i když jsou tam vždycky náznaky nějaké inteligence, nějakého pochopení, vždycky to ta káča totálně zabije a v průběhu filmu vlastně nenastane žádný posun. Skutečně velice depresivní, zvláště proto, že, ačkoliv je film vyvedený trošku do extrému, poměrně hodně věrně zobrazuje životní priority a hodnoty velké části dnešních mladých. A že jsou to priority a hodnoty opravdu hodně nízké... ()

Tom_Lachtan

chápu, že vyobrazení sexuálních scén mělo jakýsi smysl, ale mne přišlo neobyčejně otravné, jinak se mi film líbil, je příjemně surový a vlastně o "ničem," o dětech co poslouchají nejděsnější muziku co sem ve filmu slyšel. Jeden z nejmíň diváckých filmů, které sem viděl... Film, který ukazuje mírně poupravenou (přeci jen tam mezi mladými chyběl někdo "normální") bezmoc některých dospělých dětí ()

Arbiter

Láska je sex. Já nejsem nic. Já jsem všechno. Být výjimečný! Jak moc silná je touha být výjimečný. A bytí, to je nuda. Internet je mé místo. Hltám instantní zbytky. Fet zavírá oči a tiší, dovoluje se radovat. ,, ...Ale lidé byli stvoření s prázdným místem v jejich srdcích, které nedokáže nic zaplnit... '' No. Minimálně na tvorbě toho místa přepečlivě pracujeme. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu