• Srbsko

Clip

Drama / Erotický

Srbsko, 2012, 100 min

• darkrobyk

Čekal jsem sociální sondu do života dnešní mládeže či existenciální příběh o bezvýchodnosti dneška. Dostalo se mi vulgárního blábolu, který si zaslouží jen vulgární komentář. Jasna je kráva, co se jen kurví, fetuje, lže, myslí pouze na sebe a ničí svoji rodinu. Za své jednání a chování není nijak ztrestána (ta držková je opravdu nedostatečná). Obklopuje se stejnými krávami, náplní jejich života jsou prochlastané a profetované večírky, jenže v tom není žádný protest, anarchie, vzpoura, prostě nic. Jestli má šokovat penis (co ve většině záběrů ani nevypadá jako pravý) nebo několika vteřinový orální sex, tak to si tvůrci popletli dobu. Pornografické prostředky ve filmech již dlouho nešokují. Nevadí mi syrovost, zvrácenost, násilí, jde-li o prostředky k dosažení cíle. Zde jsou tyto prostředky cílem samým, navíc kdejaký béčkový horror je mnohem odvážnější. Trainspotting? Láska je kurva? Kids? Těmhle a podobným filmům to nesahá ani po kolena! Dokonce i Ken Park byl zábavnější. K tomu mizerná kamera a otřesná srbská popmusic. Jednu hvězdu dám za scénu v dětském domově, protože měla alespoň nějakou vypovídací hodnotu. Jinak ztráta času...(25.1.2013)

Pro někoho skoro porno, pro jiného mrazivá výpověď, pro mě stejně daleko k obojímu. Po několika pohoršených reakcích jsem co se týče explicity čekal málem druhý Srpski film a Klip přitom odhaluje dost účelně i sporadicky. S onou výpovědí bych to ale také nepřeháněl. Jakkoli podobně smýšlející skupinky sexuálně probuzených teenagerů potkáváme každý den na ulici, je pro mě celá zápletka ústřední dvojice a jejího (ne)sbližování se hrozně nadnesená a přehnaná, snad aby všichni poznali, že jde opravdu o snímek varující a důležitý. I proto vlastně pořád nevím jistě, zda měl hlavní hrdina problémy s důvěrou, nebo byl prostě jen sobecký idiot. Největší uznání tak za to, že ani při repetitivním střídání nekonečných tahů a domácí deprese neztratila Milos moji pozornost.(20.9.2012)

Na rozdíl od českých braků „ze života“, v tomhle je víc sexu, sexy hrdinka a vůbec je vykreslený dost realisticky, až naturalisticky, takže film má čím překvapit. Někdo by to možná označil jako soft porno s dějem, mně se líbí. [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 6 | hudba ? | humor 0 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6(24.9.2012)

Čekal jsem spíš průser, ale o to milejšího překvapení se mi dostalo. Jistě, dalo by se namítat, že některé věci nejsou zrovna uvěřitelné (třeba takové demolování školy) a toho natáčení mobilem je tam na můj vkus poněkud moc. Jenže jednak má tento film funkci demonstrativní a druhak, a to hlavně, zase tak moc vzdálené dnešní realitě to podle mě není. Jinak, neřekl bych, že je tam přemíra sexu, spíš chybí alespoň náznak romantiky, což snímek krapet sráží. Celkově bych to viděl na slabší 4*, i když hodnotit Klip není zrovna moc jednoduché.(23.9.2012)

Párty, drogy, tanec a tvrdý sex jako způsob komunikace teenagerů... Chápu. Nemohu popřít, že celá ta sekvence provokativních scén mezi hlavními postavami docela působivě eskaluje a oplývá určitou vypointovaností, přesto bych ale čekal nějaký větší dějový posun, či vývoj charakterů. Klip mě dokázal šokovat, ale ne skutečně oslovit, či se mě emocionálně dotknout. Na jednu stranu rozhodně nejde o plytkou samoúčelnost, na druhou však ani o skutečně hodnotný vztahový film. 6/10(1.10.2012)

• - Film získal hlavnú cenu na prestížnom filmovom festivale v Rotterdame a cenu holandských filmových novinárov. (Sufferer)

• - Film vznikal šest let, čtyři roky byla Maja Miloš v intensivním kontaktu s mládeží. Za tu dobu hovořila se stovkami mladých lidí, čímž se chtěla vyhnout ironickému odstupu. (JoranProvenzano)

• - Veľký rozruch vyvolali scény, v ktorých sa neplnoletí hrdinovia Klipu oddávajú sexu. Obvinenia z pornografie však režisérka Maja Milos odmietla a popísala slovami: „Nemravné by pre mňa bolo neukázať to. Nakrútila som film o tínedžeroch, všetkých ich baví sex a je to základná vec, o ktorej rozmýšľajú. Neukázať to by bolo klamstvom.“ (Sufferer)