Křehká identita

Zuzana Piussi byla na sklonku loňského roku obviněna z několika trestných činů. Její dokument Krehká identita ukazuje proč. Neodbytně a se sžíravou ironií totiž sleduje národovecké slovenské hnutí a ukazuje nám, že nacionalistický patos je v zemích s pošramocenou kulturou sice směšný, ale rozhodně ne okrajový. Vydejme se tedy na pouť do kolébky civilizace, která je samozřejmě kolébkou slovenského národa... (oficiální text distributora)

Havenohome

Dokumentárna esej o krajne chorej a absurdne smiešnej interpretácii národných dejín. Niečo v štýle Jána Slotu, ktorý povedal, že vlastne 99,99 percent Maďarov sú Slováci. Protagonisti tohto filmu sa vás ďalej snažia presvedčiť, že Slováci žijú na území Strednej Európy už 20 000 rokov (predseda Matice slovenskej Tkáč osobne si to dal overiť na genetických testoch). Zakomplexovanosť malého národa sa tak exponuje do smiešnych situácii, na ktorých sa nemožno nesmiať (Žene s duchovnými vidinami sa napríklad zjaví Panna Mária, ktorá handrou utiera Slovensko)............................Teórie sa protagonistom rozsýpajú pod rukami a odhaľujú ich pristrihávanie si historických faktov. Najabsurdnejšie je, keď predseda Slovenskej národnej jednoty Pánis (človek, ktorý burcoval po Nežnej revolúcii nacionalistický dav k lynčovaniu nepravých Slovákov) odpovie na argument, že Tiso je zodpovedný za životy 60 000 židov, vetou: "A kto ich počítal?". Alebo keď nacionalistický historik (ak ho vôbec možno nazvať historikom) Ďurica prednesie teóriu, že Hitler bol vlastne odkojený mliekom slovenskej dojky a preto mal rád Slovákov..........................Veľká sranda je aj mačoidný laický vykladač Slovakštátu, ktorý je ochotný pustiť sa bezhlavo do bitky na mestskom zastupiteľstve v Bytči, kde sa práve prejednáva odstránenie pamätnej tabule z rodného domu Jozefa Tisa. Veľká srande je (a to už vlastne ani sranda nie je) Paška a jeho prejav pred odhalením Kulichovej sochy Svätopluka pred Bratislavským hradom. Nezaráža len jeho demagógia ale aj celá štylizácia situácie. Horiace ohne a celý pátos okolo nemôžu nepripomenúť prejavy Adolfa Hitlera či okázalé oslavy Komunistickej strany. Následne strihnú záber ako spolu s Ficom a starým ujom - milovníkom hry na fujaru - drží Svätoplukove prúty a divákovi je hneď jasné, komu takéto pomýlené a zvrátené vykladanie dejín najviac vyhovuje.................Piussin odvážny a nebojácny prístup prináša svoje ovocie. Málokomu by sa podarilo dostať na kožu takýmto existenciám. Film je plný momentov, keď sa od smiechu váľate po zemi a zároveň sa vám chce grcať z úbohosti protagonistov. Títo ľudia robia veľmi veľkú medvediu službu celému Slovensku a môžu sa potom diviť, že mladí nemajú záujem hlásiť sa k národným hodnotám. Nepriamo vlastne podporujú nenávidenú tézu, že koncept národných štátov je dávno prežitý archaizmus, ktorý môže slúžiť už len ako panoptikálna atrakcia alebo ako populistická politická propaganda..............Mínus filmu je nezriedkavé splývanie výpovedí protagonistov s implicitným rozprávačom, čo vlastne nechtiac prezentuje vyrieknuté bludy ako keby s nimi autorka filmu súhlasila. Aspoň trochu inteligentný človek sa rýchlo zorientuje, ale mám strach, že sa nájde veľké množstvo takých, ktorí to pochopia ako propagáciu a potvrdenie vlastných pomýlených názorov, a je otázne, či takto zmýšľajúcich ľudí film privedie aspoň k nejakému uvedomeniu, či snahe hlbšie pochopiť zložitú problematiku národnej identity. ()

dr.horrible

Super komédia v boratovskom štýle. Nerád citujem v komentároch iných užívateľov, ale Radko to vystihol takmer presne: "Exponenti ľudáctva". Akúrát by som to trochu poupravil; "exponenti chudáctva" by boli presnejší. Znie to lepšie a výjde to za jedno. Neskôr asi napíšem viac, teraz sa z toho výplachu, plného fašistickej demagógie, privlastňovania, upravovania a velebenia úbohosti historických vrahov, musím na chvíľu vrátiť do reality. A Paška showman je vrcholom, nehovoriac o rituálnych spevoch, ktoré tí tuponi tiež praktizovali.. ()

Othello

To vám byla taková fantazie. Banda dylin, kterou by prostě žádná představivost sama dohromady nedala a jejich jízda Balkánem je něco, co se dá tak maximálně přirovnat ke Gilliamovi v nejlepším období. Nevadilo by mi, kdyby dokument měl 7 hodin... fakt. V kině tohle musel být nejlepší kolektivní Monty Pythonovský zážitek roku. ()

Vodnářka

Kam se hrabou naše rukopisy! Slováci to dotáhli dál, zabrali si Svatopluka, pořádají výboje do Maďarska, jejich země...a ta slovenština, první slovanský jazyk, že, centrum všech Slovanů, kolébka všech a všeho...a Velká Morava? To bylo Slovensko, přeci! Znělo by to vtipně, problém je, že tento extrém se netýká jen pár bláznivých žen, které valí klíny do hlavy zmateným Moldavcům, slovenský nacionalismus je naopak hodně ožehavé a nepříjemné téma a snad i lehce doutnající hrozba... Zuzana Piussi do něj odvážně, i když ne stoprocentně komplexně šťourá a snad nezůstane jedinou, kdo s tímhle tématem vyjde ven... ()

Anderton

Nesporne veľmi zábavný dokument, čo sa rozhodne o všetkých súčasných slovenských dokumentoch povedať nedá. Samozrejme vďaka obsahu, kde sa neustále zabávame na nešťastných protagonistoch. Lenže....v podstate som sa nič nové o slovači nedozvedel, nič, čo by som predtým nepočul v krčme, alebo len tak na ulici. Otázna je inscenovanosť scén, niekedy mi pripadá, že boli všetci dohodnutí a hralo sa, také modlitby v aute smerom do Kosova, to len tak náhodou nezachytíte kamerou, ale nechcem krivdiť. Protagonisti sa nemajú na čo sťažovať, Piussi iba bez slova ukazuje to, čo rozprávajú, ak sa cítia spätne trápne, môžeme hovoriť o trafenej husi. Piussi ale nijako zábery umelecky neozvláštňuje, ale najmä nechápem, prečo nie je pred kamerou (padol tu aj pojem Borat) a nie je aj ona sama protagonistkou/ antagonistkou diela, sama sa nepýta. Toto som si všimol aj pri dokumentoch VŠMU, tam som počul argument "neodvážila som sa...". Tiež by ma zaujímal výber ľudí, či boli niektorí vyškrtnutí ako málo kontroverzní, akým kľúčom sa vyberali "tí praví", atď. Podstatu pojmu identita sa nedozvieme, a to je možno aj pointa filmu. ()