Gumballův úžasný svět

• Velká Británie The Amazing World of Gumball (více)

Série(6) / Epizody(240)

Každodenní trampoty bláznivé rodinky v bláznivém světě. Převratný britský animovaný seriál pro děti i jejich rodiče a zvířecí společníky. (Česká televize)

DeThomasso

Nuž takto. Ultra zábavná show, kde každá časť je samostatné predstavenie vtipov, animačných bizarností a zábavy. Najlepšie na tom je, že to sledujeme aj so synátorom a dobrých hlášok je tam pre každú vekovú kategóriu plná priehršť. Videné v českom dabingu na CN. Iné hodnotenie ako 5 asteriskov ani dať nemôžem. ()

Carol Pifková

Začínam rozmýšľať, či tvorcovia podobných vecí na CN neberú dáke drogy, fakt magorina ale v dobrom samozrejme ale určite slabšie ako napr. Adventure time alebo Marvelous misadventures of FlapJack.... Ale musím vyzdvihnúť zaujímavý štýl animácie.... reálnosť prostredia kombinovaná s kreslenými a plastelínovými postavami. EDIT: Kedže som začala všetky časti pozerať postupne rad radom seriál sa mi zapáčil viac a viac. Ešte aj v práci som sa musela nahlas smiať, pretože to ani inak nešlo. A takisto mením názor, že je to určite slabšie ako spomenuté dva seriály. Je to bláznivé a rovnako dobré. ()

tehol

tohle je proste masterpiece. v podstate kazdy dil ma v sobe tolik napadu, ze by z toho klidne mohl byt celovecerak (tedka prehanim opravdu jen trosku). z dilu, ktere jsem videl u me jednoznacne vede s02e29 the game, tady uz jsem si rikal, ze to neni jen dokonala zabava, ale ze to ma i takovy az biblicky presah a po skonceni jsem potreboval chvilku na vydychani :) ()

FriendWithin

Konečně si ČT všimlo popularity těchto ztřeštěných seriálů a nasadilo ho do vysílání ČT:D. Pohltilo mě to přesně jako Adventure Time nebo Steven Universe. Nerozumím, jak dokážou do 10 minut narvat tolik vtípků a narážek. Když jsem viděl všechny díly v originále, tak jsem si říkal, že to prostě do češtiny nejde přeložit. Ale ČT překvapilo a dabing je opravdu dobrý, občas nějaký ten vtípek nevyzní tak jak by měl, ale většinou je to fakt super. Technické provedení je boží a postavy jsou ještě lepší. Nemohu dát nic jiného než plný počet! ()

JFL

V komentářích k seriálům z produkce Cartoon Networku či Nickelodeonu se hojně objevují dohady o tom, jaké drogy jejich tvůrci berou, což je sice sranda, ale bohužel to odvádí pozornost od podstaty celé věci. Výslednou podobu těchto seriálů totiž neutváří konzumace halucinogenů (pod jejich vlivem toho lidé většinou moc nevytvoří), ale prostý fakt, že se jedná o kolektivní díla tvůrců, kteří bez ohledu na specializaci (od scenáristů a kreslířů storyboardů přes výtvarníky navrhující postavy či pozadí po animátory i skladatele hudby) jsou ohromně kreativní a mají velkou fantazii, která díky osvíceným producentům dostává absolutní volnost. Z rozhovorů se scenáristy pak vyplývá, že další důležitý aspekt představuje nikoli apriorní podřizování se dětskému publiku, nýbrž prostě psaní toho, co je samotné baví, či co by oni sami jako děti ocenili. V kombinaci s vizuálními nápady kreslířů či animátorů a během společného brainstormování za účasti dalších tvůrců tak vzniká zábava s různými vrstvami, které budou současně oslovovat nejrůznější věkové kategorie publika. Vše řečené se s fenomenálním účinkem zhmotňuje v seriálu "The Amazing World of Gumball", jenž spolu s "Adventure Time" a "Steven Universe" představuje absolutní vrchol soudobé animované televizní tvorby. První, čím "Gumball" zaujme, je jeho kombinovaná animace, kde se před fotorealistickými pozadími potkávají nejroztodivnější postavičky vytvořené všemi myslitelnými postupy včetně kresby, počítačové animace, loutek, plastelíny, fotek, zmuchlaného papíru i hrané lidmi, tedy částmi jejich těl. Tato nesmírná pestrost vychází z původního konceptu autora seriálu Bena Bocqueleta, který chtěl dát prostor všemožným postavám, které vytvářel v minulosti jako reklamní kreativec pro různé kampaně, ale které byly zamítnuté. Seriál tak doslova představuje pohled do světa zabydleného výplody Bocqueletovy fantazie. Tento osobní rozměr ještě umocňuje zastřešující koncept sitcomu a jednotlivých osobností hlavních figur, které podle autorových slov výrazně vycházejí z jeho vlastní rodiny. Díky angažmá scénáristů, z nichž někteří současně pracují na britských hraných komediálních seriálech, pak vzniká divoká smršť vizuálních, slovních, sebereflexivních, popkulturních i situačních gagů, které formát školního i rodinného sitcomu osvobozují od tradičních klišé a naopak jej zabydlují dech beroucími nápady. Podvratný a svobodomyslný přístup k žánru i schématům lze částečně vysvětlovat i faktem, že "Gumball" není americký seriál, nýbrž představuje první původní projekt evropské divize Cartoon Networku sídlící v Londýně. Obzvláště pak ve druhé sérii, kdy už měli tvůrci osvojenou náročnou výrobu a mohli o to více popustit uzdu představivosti, dosahuje odvázanost, nápaditost a sebereflexivita rovin, jaké by člověk nikdy nečekal ani v „seriálu pro dospělé“ a nad jejichž důmyslností zůstane jen nevěřícně zírat (viz ryze geniálních posledních šest dílů druhé série počínaje "The Tape"). ____ více k seriálu a celé tvorbě Cartoon Networku v článku pro A2 () (méně) (více)

• Darwin je pojmenován po Charlesovi Darwinovi a jeho teorii evoluce. To je důvod, proč je Darwin  zobrazen jako ryba s nohama. (kubca008)
  • Seriál byl původně plánován jako show pro dospělé . (kubca008)
  • Kocúr Gumball má 12, ryba Darwin 10 a králik Anais 4 roky. (Carol Pifková)