Beze studu (festivalový název)

• Polsko

Bez wstydu

Shameless

Polsko, 2012, 80 min

• StarsFan

Drama o čtyřech postavách. Tadzik se zamiluje do své sestry. Sestra má přítele s neonacistickými názory, který se jejímu bratrovi příliš nelíbí. A pak je tu ještě romská dívka, jejíž komunitu tato neonacistická sebranka terorizuje a která je zakoukaná právě do našeho hlavního hrdiny. Ten, kdo si už teď tipnul, jak to celé dopadne, se nejspíš trefil. Beze studu je zkrátka ten nejnudnější, nejméně zajímavý, nejprovařenější příběh o incestu, jaký si dovedete představit, a také nejsnadněji zapomenutelný film, co jsem letos ve Varech viděla. [47th Karlovy Vary International Film Festival](4.7.2012)

• Botič

Když pěkný plakát ke spokojenosti nestačí! Polská polévka z červené řepy, která je nemastná, neslaná a řepu viděla pouze z rychlíku. Shameless nedokáže oslovit vůbec ničím, příběh je i na ploše 80 minut natahovaný, nezajímavý a samotná nálepka snímku, že se jedná o kontroverzní film je také tak trošku vycucaná z prstu.(4.7.2012)

• Zyne

(MFF KV 2012) v celku asi docela průměrný film, který svým popisem sliboval trochu více nezapomenutelný zážitek. ale mozaika čtyř hlavních postav (z nichž jedna v klidu asi na třičtvrtě hodiny jen tak zmizí), na které se nabalují nějaké ty situace a spíše náznakově si pohrává s láskou mezi sourozenci, je natočená tak nějak sterilně, bez skutečných emocí a v člověku prostě nijak zásadně nezůstane...(9.7.2012)

Provokativní téma vztahu mezi sourozenci je tak trochu prvoplánově doplněno vedlejší cikánskou zápletkou. "Beze studu" určitě není natočeno špatně, ale připadá mi, že režisér Marczewski spíš vymýšlel, co politicky korektního by základní linii doplnilo a zároveň zatraktivnilo film v očích festivalových porot, a tím ředí vlastní silné téma incestu, které ovšem celovečerní film neutáhne. Škoda. Dobrý výkon Mateusza Kosciukiewicze tak vytáhne toto drama pouze do průměru - tři hvězdičky.(2.7.2012)

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - EAST OF THE WEST - FILMS IN COMPETITION - Na Východ od Západu - soutěžní sekce (Bez wstydu / SHAMELESS / Beze studu) - Letos jsem viděl ve Varech dva filmy na toto téma. Ve filmu The Unspeakable Act se (platonicky) zblázní bláznivá sestra do bratra, zde je to úplný opak. Jen tady to je až skoro fanatické v podání Tadzika, který to víc než přehání. Chvílemi mě už tak štval, že jsem si říkal, že je fakt už zralej na ránu... - 3. 7. 2012 - kino Lázně III - Karlovy Vary - 55%(12.7.2012)

• - Ke vzniku filmu dal Filipovi Marczewskimu impuls Jan Svěrák, který mu doporučil rozvinout příběh jeho krátkometrážního filmu Melodramat (2005). (JoranProvenzano)

• - Scény z cikánského ghetta v původním scénáři nebyly, tvůrce však tamější atmosféra zaujala natolik, že je do něj doplnili. (JoranProvenzano)