Houbaření (festivalový název)

Zvuk:

Ivo Felt

Kostýmy:

Ave Kuik

Úplně pohodový filmek, který kdyby malinko přitlačil na pilu, a že možností bylo, dostal by ode mě v klídku féroý čtyry hvězdy. Takto jsem se sice pobavil sledováním zajímavých postav a jejich povětšinou zkažených charakterů, no příběh sám o sobě za moc nestál, načež mdlý závěr jen podtrhnul spíše nadprůměrné tři muchomůrky. Nebojte se toho, ale taky nečekejte nic extra. Rozhodně se nejedná o nějaké psycho, jak by mohl napovídat cover a thriller mezi žánry. 65%(25.3.2015)

• claudel

Filmová výzva 2018 - Estonsko. Myslel jsem, že ukrajinský úlet s názvem Oranžová láska už žádný film nepřekoná, ale estonské Houbaření je ještě větší zhovadilost. Devadesát minut sledovat jak tři praštění lidé chodí v lese a potkají jiné dva praštěné lidi a z toho se vyklube nějaká zápletka mi připadá jako absolutní ztráta času. Estonci mě zklamali, v minulé výzvě si přitom vedli velmi dobře.(27.3.2018)

Geniálne absurdná komédia, ktorej som na chuť prichádzal veľmi pomaly, no nakoniec som ju hltal, ako vodu z hrnčeka nájdeného v chalúpke, po noci strávenej putovaním lesom. Spočiatku na mňa humornosť hlavnej zápletky pôsobila celkom rozpačito. Tá pozostávala zo situácie, kedy sa dospelých ľudí, dokonca nie obyčajných, ale známych osobností (mohli by sme na to mať nejaký podobne výstižný výraz, ako je v angličtine public figures), začala zmocňovať panika už asi po desiatich minútach, odkedy zistili, že sú stratení v lese. Ako náhle som však pristúpil na túto hru, vtipné mi bolo zrazu všetko. Nezvyčajný humor sa síce neprestával stupňovať, ale keď prišla do toho magického lesa armáda, myslel som, že ma nemôže prekvapiť už nič. Ale ten "seriózny" koniec? No výsmech celému svetu; od vidláka, ktorého zjavne v novinách zaujímajú iba negatívne informácie; cez rockovú hviezdu s drsným emo-imidžom len navonok; až po farizeja s ľudskou tvárou v hlavnej úlohe. Toto všetko a ešte oveľa viac uvidíte zajtra večer v hlavných správach, hneď po spravodajstve o počasí od veštice Teodory, a pred reality show XXX Factor - horúce detaily zo súkromia našich politikov. _ Videné v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou.(13.4.2015)

• Big Bear

No tohle byl můj asi úplně první esonský film. Ošálen záplavou hvězd jsem se rozhodl také vydat do divočiny na všechny ty suchohřiby, kozáky, křemenáče, ryzce a holubinky... Houby, které rád hledám (a ještě raději nacházím) a slibovaný černý humor, který miluji byly příčinou proč jsem do tohoto filmu šel. Žel nedostalo se mi ani jediného. Pokud tam humor nějaký byl, tak zjišťuji, že estonský černý humor je sakra na východ od toho britského, který mám tak rád. Jako satira, či zrcadlo společnosti film sice ušel, jako komedie nikoliv. Řada momentů byla ve filmu navíc dost přitažená za vlasy, což příběh značně znevěrohodnilo. Hlavní hrdina mi navíc neskutečně připomínal moderátora (a také starého kozáka .-) socialistické ČS TV - Miloše Frýbu, který u stolečku s nezbytným karafiátem uváděl všechna ta Televarieté, Majáky, Branky body vteřiny ad... Škoda, dnes jsem se měl chuť zasmát a chtěl jsem dát šanci krapet exotičtějšímu snímku... Bohužel. Nebudu tu vykřikovat cosi o překvapení roku, festivalové perle apod..když to bylo slabé. Dávám dvě zápalky. * *(25.12.2014)

Nevyžádaný zátěžák pro politika, ženu, co mu vládne a ustrašeného rockera bez vindry v kapse, jinak také estonská koláž s asociacemi na Záhadu Blair Witch, Mášu a medvěda, Chatu v horách, Wild Nature, Zachraňte vojína Ryana, Star Trek a přenos ze schůze parlamentu - přesně v tomto pořadí - a celé je to komedie, tak si s tím poraďte... Mno, takové houbaření mimo vyznačené cesty dokáže sakra prověřit charakter. Zajímavá kamera, pohodová hudba a hlavně - rocková hvězda Zäk s očima Evy Green, lesním rozcuchem a bukvicí ve vlasech - k sežrání! :-) Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(4.4.2015)