Houbaření

(festivalový název)
Trailer

Politik Aadu si vyrazí s manželkou do lesa na houby právě v den, kdy je novinářem telefonicky konfrontován ohledně podezření z korupce. Shodou náhod se spolu s manželským párem ocitá v autě i namyšlený rockový idol Zäk. Místo, jež žena k houbaření vybrala, je plné výletníků, a tak se Aadu rozhodne vyhledat klidnější lokalitu. Les, který nakonec najdou, je však možná až příliš hluboký a nehostinný, nalézt cestu ven nemusí být tak jednoduché… Satirická tragikomedie s prvky osvěžujícího černého humoru je celovečerním debutem estonského režiséra a scenáristy Toomase Hussara, který si bere na mušku často bezohledné jednání současných politiků či mediálních hvězd, ochotných jít kvůli moci a popularitě přes mrtvoly. (MFF Karlovy Vary)

Trailer

emma53

Čistokrevné Estonsko mělo u mě premiéru a konala se naprostá pohoda. Pravdou je, že jsem jako uživatel dr.horrible po celou dobu váhala a spíš se přikláněla k průměrnosti, ovšem ten konec neměl chybu a celé to o level zvednul směrem nahoru. Jako satirická tragikomedie to na mě fungovalo a je vidět, že svět se nezmění a padouši a pokrytci ve výšinách byly, jsou a budou. Za sebe můžu říct, že ten les se mně vůbec nelíbil a mezi kapradím bych houby tedy nehledala i když to byl asi už moment, kdy je nehledala ani celá tahle povedená trojka. A kam se vlastně podělo těch 10 milionů z Estonia banky? A že by hlavní město Inků bylo Los Angeles....? :-) Zkrátka Houbaření do sebe něco má. Jinak já osobně se ztrácím v lese už deset metrů od cesty:-) ()

Sarkastic

„Vypadá to, že tu nikdo není.“ - „Možná jen spí.“ Svoji zápletkou může film lehce připomínat nejednu vyvřažďovačku, ale Houbaření jde svoji vlastní cestou a pohrává si s divákovým očekáváním. Mix satiry, černé tragikomedie a prvků thrilleru/hororu je zabalený do hávu svérázné absurdity. Pokud tedy někdo očekává, že bude brečet smíchy či si naopak hryzat nehty napětím, je na špatné adrese. Divák se spíš po většinu času škodolibě usmívá (nebo alespoň u mě tomu tak bylo) a čeká, co z toho vyleze (přičemž nasává prapodivnou atmosféru vhodně podporovanou hudbou). A že hodně zvláštní konec lze asi jen těžko odhadnout (nebo naopak lehce, podle toho, kam očekáváte, že se příběh vyvine), v každém případě si díky němu viděné trochu přehodnotíte. Pár detailů mě rušilo (nevyužitého chlápka od hovnocucu, „projev“ mužů v zeleném a tleskání novinářů jsem moc nepobral), jinak se mi však film podařilo vcelku užít a hodnotím ho slabšími 4*. „Vypadá to na pěkně hluboký les. Ale kdo ví.“ - „Žádné hluboké lesy tu nejsou!“ ()

Fr

,,BÝT TEBOU, BÁL BYCH SE VRÁTIT DO MĚSTA. V NOVINÁCH PSALI, ŽE JSI PARAZIT. STRUČNĚ ŘEČENO, HAJZL. A KDYBY SE DOZVĚDĚLI, ŽES VYRABOVAL CHATU V LESE, MLÁTIL SI A ŠKRTIL LIDI? NECHCI SI TO ANI PŘEDSTAVIT...“ /// Komentář obsahuje tři koše spoilerů (nečum, nerostou!)…Doufám si tvrdit, že pointa snad zůstane nenalezena. Politik s manželkou vyrazej do lesa. (Na houby – kdyby někdo náhodou… - to není pointa, to napsat můžu!) U benzínky (z který vodjel protýkající hovnocuc bez zaplacení – zřejmě jedna z ftipnejch historek…) si je stopla rocková hvězda. Politik s ženou v lese zablouděj (mánička ne, páč je u auta)… půl hodiny v řiti a čekám, kdy jako vyleze nějakej fór. (Aha, nerostou…) Pak se na scéně objeví další postavy, z nichž důležitej je novinář a pak ten magor, kterej u auta děsí máničku. Vzpomínám si celkem jasně, jak všichni(?) onanovali nad ,,rybolovem“. (Kromě mě) Tak tady jsu na tom dost podobně. Jedinej, kdo se baví, je jakási kráva, co má radost z neštěstí druhýho. (Ve filmu vole.) Politik šlápl na hrábě a praštil se do hlavy (to vám je prdel!!!... Dělám si prdel…) Absurdní POLITIKOVO DOBRODRUŽSTVÍ. Víc nevím, co napsat. Politická satira? To takovej Kandidát je mi vo dost bližší. Tohle je mimo moji mísu. (Humoru vole, filmu rozumím, ale ten vtip…Co? Že nemám smysl…? Asi ne, jdu se ztratit v les!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu si vychutnat estonskýho Mirka Donutila. 2.) Neustále si doma vyprávíme politický fóry ze zemí bývalýho SSSR. (Klidně v češtině…) 3.) Thx za titule ,,spekul“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Malarkey

Po některých názorech jsem se připravoval na cokoliv. Ony estonské filmy jsou trošku od rány. Nakonec jsem byl ale fakt mile překvapen. Režisér totiž z nepříjemných postav dokázal po pár tajuplných nocích v lese vytvořit vcelku sympaťáky, kteří by čisté místo na svém těle hledali marně. O to větší absurdita spojená s legrací to byla. Ve své podstatě totiž opravdu jde jen o to, že jeden politik jde do lesa se svojí manželkou a „kamarádem“ hudebníkem houbařit a ztratí se. To je námět sám o sobě dost divnej. Zpracování se mně ale líbilo, občas jsem se fakt zasmál a do toho v tom byla vidět určitá srážka normálního člověka s politikem, což dokazuje, že oboje není totéž a nikdy nebude. Viděno na základě Challenge Tour 2015 ()

J*A*S*M

Vítejte u nás v lese. Strašná sranda. Takovéhle cynické černé komedie s neodolatelně zpruzenou hlavní postavou (politik, na kterého právě praská skandál s financováním rodinné dovolené za státní prachy) prostě miluju. Neztratí se ovšem ani ostatní postavy. Respektive ztratí, ale víte, jak to myslim ... :D Zkrátka velmi milé festivalové pokoukání. A pokud občas chodíte na houby, je to jenom plus. Pak velmi niterně pochopíte motivace postav (například ten závistivý pohled do košíku plného křemenáčů jiného houbaře, který rázem změní vaše odhodlání se pro dnešek na houby vykašlet a radši jít zpátky k autu). (Cinema Mundi 2013, Brno) ()