Chlapec pojídající ptačí zob (festivalový název)

• řecký

To agori troi to fagito tou pouliou

Boy Eating the Bird's Food

Řecko, 2012, 85 min

Ektoras Lygizos

Ektoras Lygizos

Raymond Heil

Chotické stravování vede k chaotickému životu. Pokud je podníněno druhem bídy, u nás prakticky neznámé, pak se sice pohled trochu rozšíří, avšak ne tam, kam bychom se chtěli dívat, či co bychom chěli vidět. Film - i přes svůj lákavý název "O chlaci, který jedl ptačí zob" - se obecně nelíbí, pro mnohé je až odpudivý. Proč asi? Vidím to ve dvou rovinách: 1. Hrdina je nesypatický. Není to antihrdina, je prostě ničím. Nowhere man. Každá jeho akce je jaksi nepatřičná, jinaká a proto pobuřující. 2. Režisér je nesympatický. Zaměřuje se je na "chlapce", nedává šanci projevit se někomu jinému. A tak drží i diváka jako by v zajetí sebe samého. Film rozhodně není žádnou slátaninou, a jak je vidět z ohlasu diváků, vede bezpečně ke svému cíli, i když dívat se na něj přináší skutečně spíš utrpení než požitek - film pro skutečné filmové masochisty.(11.11.2014)

Řekové sežerou sami sebe. Teda obrazně, na plátně jenom někoho nechají udělat se do ruky a pak to vymlasknout. Tyhle fyzický záležitosti na mě moc nefungují. Jednak mi vadí, když kamera půl filmu snímá něčí zátylek, druhak si z toho absolutního důrazu na mapování všech činností hlavního charakteru nikdy nic neodnesu. U němčiny v kostele jsem se za tvůrce trochu styděl a jediné, co jsem po projekci cítil, byl pocit hladu.(5.7.2012)

• driverx

Jsou na tom lide v Recku opravdu tak spatne, ze musi jist vlastni sperma? Mentalne retardovany hlavni hrdina tohoto skromneho reckeho snimku se nas o tom snazi vehementne presvedcit. Nemam nic proti detailne zachycene masturbaci, ejakulaci a naslednemu slizani vlastniho spermatu, ale to by to ve filmu nesmelo pusobit naprosto ucelove. Skoro mi prijde, ze stab tuhle scenu dotocil pozdeji, protoze se vsichni zhrozili, jakou blbost to natocili a nic jineho nez pokusit se necim sokovat jim asi nezbyvalo. Film pravem patri do kategorie odpad.(10.7.2012)

• Dadel

Nebudu psát, co ve filmu uvidíte, o tom se jistě dočtete jinde. Tento film má jednu z nejpůvabnějších festivalových anotací, jakou jsem kdy četl a její autor by měl jít do politiky, ASAP. Takže pro všechny posměváčky: jde o radikálně intimistický snímek o urputné snaze zachovat si vnitřní svobodu a lidskou důstojnost, a vy jste ho pouze nepochopili:) Ostatně za to, jak si hlavní herecký představitel zachoval lidskou důstojnost, byl po zásluze odměněn "zvláštním uznáním" poroty. Zároveň šlo i o "netrpělivě očekávaný debut" (!), bohužel není zmíněno, kdo jej netrpělivě očekával. Také Karel Och v rozhovoru tvrdil, že se o tento film festivaly praly, ale možná se praly o to, kdo jej uvádět nebude. ___ Ale rozhodně nelituji, že jsem film viděl. Narozdíl od mnoha jiných na něj ihned nezapomenu a i po několika dnech stále poskytuje náměty k hovoru. Také jde o ideální film na rande, pokud má slečna smysl pro humor. Bohužel jej už asi v kině nikdy neuvidíte. Na světové premiéře v Thermalu to bylo poprvé a naposledy, co na tento film přišlo 1200 lidí (což v kombinaci s děním na plátně byl vrcholně absurdní zážitek), a celosvětový počet diváků už asi o moc vyšší nebude.(9.7.2012)

mě jenom překvapuje, že všichni, kteří denně sjíždí porno, označují film za nechutnej jenom proto, že kluk si to udělá do ruky a pak si jí olízne.... léčit by se měli právě oni, ne ten herec.... jinak se jedná o vcelku realistickej pohled na člověka, kterej se ocitl v krizi a snaží se nějakym způsobem přežít, aniž by musel svému okolí přiznat, že je v hajzlu....(22.7.2012)