Na slaměné cestě (festivalový název)

• Portugalsko

Ricardo Preto

Kostýmy:

Susana Abreu
  • cineman

Soutěžní sekce zase jednou ukázala svou odstrašující temnou stranu. Jakákoliv podoba s Mrtvým mužem vychází na prázdno kvůli absurdnímu a naprosto nezáživnému příběhu vedoucímu do stanice Nikam. Hlavní hrdina se potací mezi dvěma výrazy. Ovšem nejostřejší zbraní portugalského Clinta Eastwooda je jeho smrtelně dlouhý pohled. Westernový paskvil.(30.6.2012)

• venca163

Tak moje premiéra na MFF KV se příliš nevydařila. Jenže mě toho rejži je hrozně líto, nejdřív o tom 15 minut kecal a já jsem kvůli celýmu tomu divadlu a traileru nabyl pocitu, že jde o slušný film a dlouho mi trvalo, než jsem si ten pocit nechal v průběhu filmu sebrat. Faktem ale zůstává, že pokud chce někdo natočit western bez akce a střílení, musí nabídnout něco jinýho a já to tam nenacházel, i když si myslím, že si film zaslouží víc než těch 33%, které teď má. Ze všech těch nekonečných záběrů zaujmou jen 3-4. Možná tu byla snaha překonat ve výprávě Anglického pacienta =). Ještě v půlce se to dalo zachránit, kdyby ten černoch uměl mluvit. Někdo se ale rozhod, že nebude umět portugalsky, takže i v druhé půlce filmu nejsou žádné kloudné dialogy. Ale zase bych rád připomněl, kolikrát se celý sál rozesmál! Tři hvězdy si asi nezaslouží, ale je třeba ho trochu zvednout! Třetí hvězda je tedy bez debat za soucit. Edit: Odebírám hvězdu za soucit, už mě přešel. (40%)(4.7.2012)

• POMO

Nízkorozpočtová westernová guilty-pleasure meditácia o slobode a spravodlivosti, natočená na poliach a roliach hentam za kopcom. Interiéry nasvietené ako v televíznej inscenácii, kostýmy ako z Troch mušketierov. Atmosféra začiatku 20. storočia nulová. Divák, rozmaznaný Coenovcami či Jarmuschom má dilemu, či sú tvorcovia vážne tak neschopní, alebo sa ledabolo bavia parodovaním žánrových prvkov, navešaných na úmyselne nezmyselnej kostre. Herec v hlavnej úlohe sa podobá na Daniela Day-Lewisa. Má ostré rysy v tvári a minimalistickým herectvom ideálne zapadá do nálady filmu i konvencií žanru, ale často je stavaný do parodickej polohy. Či tým má stelesňovať nejakú demítizáciu westernového hrdinu je ale opäť odvážna úvaha. Myslím, že tvorcovia niečo také zamýšľali. Ale moc im to nevyšlo.(4.7.2012)

Sympatický hlavní hrdina na cestě odnikud nikam, slušná kamera, a hudba která příliš neladí s celkovou atmosférou snímku. Zřejmá snaha tvůrců o společenskou angažovanost a jakousi obecnou nadčasovou platnost výpovědi selhává, zůstávají jen bizarně okostýmované a vyzbrojené figury, které by se mohly uplatnit jako komparz v nějakém levném odvaru z "El Topa" nebo něčem podobném. Ke konci jsem usínal a třetí * přihazuji jen za tu evidentní, leč marnou snahu. Jenom poznámka na okraj: ona údajná "německá pistole z 2. světové války" na konci snímku - jak píše jeden špatně informovaný uživatel - je Luger Parabellum, zbraň patentovaná v roce 1898 a sériově vyráběná od roku 1900, přičemž do své armádní výzbroje ji dávno před PRVNÍ světovou válkou zařadila celá řada zemí, včetně Portugalska, takže zrovna tenhle detail je zbytečné (a zpozdilé) "Slaměné cestě" vyčítat.(26.5.2019)

• Checht

47. KVIFF - Těžko hodnotit tento film. Krásně jsem se u něho bavil, dostával jsem na balkoně Velkého sálu záchvaty smíchu a bylo mně pak krásně. Bohužel se zde jedná o kouzlo nechtěného. Snímek na mě působil snahou zaujmout za každou cenu a zdůraznit formu (bídnou) nad obsahem (nesmyslným). Detaily typu balíky slámy, parabela a strojově pletený svetr v roce 1908 tomu dodávají zvláštní říz.(30.6.2012)