Noční vlak do Lisabonu

Nachtzug nach Lissabon

Nočný vlak do Lisabonu

Thriller / Mysteriózní / Romantický

Švýcarsko / Německo / Portugalsko, 2013, 106 min

Zajímavý a zajímavě natočený film s výborným Ironsem a jeho vypravěčským hlasem. Z nějakého důvodu mi film v mnohém připomínal film Words. Když tak přemýšlím nad hodnocením, film byl dobrý, ale Words lepší a tady mě nějak až tolik nezaujalo vše okolo osudů postav, motajících se kolem španělské revoluce. *** za film, 0,5* za způsob vyprávění a styl filmu. Sice se to i tak zaokrouhlí na ****, ale já vím, že Words bylo o půl hvězdičky lepší ;)(14.9.2013)

• Mishqo

Filmu chýba zásadný zmysel a i preto mi celý dej a konanie postáv prídu náhodné, impulzívne, bez lepu, ktorý by to všetko držal pokope a bez výraznejších emócií.(26.3.2014)

Film je takový plytký, narozdíl od knihy.(19.8.2014)

• Martin741

Reziser Bylle August/Bidnici 1998, Stopy ve snehu/ natocil klen dalsi nudny a dost podpriemerny film. Zistuju sa tu ynfo o portugalskom basnikovi Amedeovi de Prada, o tom sa toci prakticky cely film. A mna to neoslovilo, reziser odviedol len priemernu pracu za kamerou, herecke vykony su spatne a jediny, o kom som vedel, bol len Dzeremy Ajrons /Die Hard 3/. A tie dve hviezdy dam len za to, ze sa tu spomenul aspon okrajovo Antonio De Oliveira Salazar 28. april 1889 - 27. jul 1970. Teda mna ovela viac zaujima politika Portugalska za Antonia Oliveiru de Salazara a jeho Estado Novo nez nejake patranie po akomsi neznamom basnikovi. A pochopitelne nebolo tu ani zmienky o Policii de Vigilancia e de Defesa do Estado, ani o PIDE - o tomto sa tvorcovia ani nesnazili nieco porozpravat a obkecat. Preto len 2 spunty odo mna. 30 %(12.4.2016)

Nachtzug nach Lissabon nemá chybu (jedine snáď, že nemá skoro nič spoločné s knihou, čo sa dá úplne jednoducho ignorovať, postačí ju napríklad neprečítať😃). Je plný mäkkosti, upradený akousi pavučinou nevšednej každodennosti, ktorá sa mení pod dojmami z hľadania niečoho jedinečného, nachádzania minulosti odrážajúcej sa v nás samých vlečených len zvláštnymi dojmami vnútorného hlasu. Excelentne civilná psychológia. Zároveň je to však jednou z jeho diváckych aj trhových nevýhod. Ďaľšou je samozrejme pomalý, zdanlivo sa až vlečúci dej. Ten však nemôže byť iný. Je priamo prepojený z ideou námetu. Bille Augustovi sa proste podarilo natočiť film, ktorý nespadá pod estetické kritériá dneška a nepodáva tak to, čo je v súčastnosti od pomalých filmov akosi už očakávané. Teda priestor pre scény, ktoré dynamickejšie posúvajú dej. Pripomína trochu ostatné dva filmy Terence Malicka. Len trochu viac nohami na zemi. Oplatí sa vidieť. Jeremy Irons je tu absolútne excelentný. Martina Gedeck genauso.(26.7.2014)

Námět je mi blízký...(30.6.2017)

Příjemně plynoucí, melancholický snímek o hledání svého místa v životě. I přes silný námět (v podobě dějové linie z období Portugalské revoluce) se mě však snímek emočně nedotýkal, postrádal jsem hlubší vykreslení jednotlivých postav i jejich motivací. Co naopak z filmu promlouvá jsou některé myšlenky, ergo se člověk zamyslí i nad svým vlastním místem v životě... "Když opouštíme nějaké místo, něco po sobě zanecháváme. Zůstáváme, i když jsme pryč a uvnitř nás jsou věci, které můžeme najít pouze, když se tam vrátíme..." Silné tři.(22.9.2013)

20. 10. 2014 (273.); evropské filmy nemám moc v oblibě, zaujal mě pouze režiser a představitel hlavní mužské role(21.10.2014)

• tterez

Podle námětu jsem čekala, že to bude posmutnělý příběh opředený spoustou tajuplných nejasností. No, ani moc ne. Chtěla jsem víc! Zklámání = 40%(22.6.2015)

Zvláštní, pomalejší a podle mě citlivě odvyprávěný příběh o hledání. Není to film pro každého, ale mi sednul. Jeremy Irons je opět skvělý a moc mě potěšila Martina Gedeck. Mám pro ni slabost už od Životů těch druhých.(12.4.2016)

Kniha jako pochodeň opusu životů těch druhých. Přemítání od srdce do srdce. Být opředen, obohacen, přikován do sedadel. Filozoficky plynoucí, romanticky tesknivé, zářivě pronikající světlo do noci, do ovzduší skrz nebeské katedrály i těžkosti epochy. Poznat jejich příběh, víry lásky, ten magický genius loci, který přehrává niternou emoci. Mít před sebou původní atmosféru, s ní setrvat, vlastní rolí pokračovat v obsazení.(12.4.2016)

Trpělivě a nenásilně odhalovaný příběh s Jeremy Ironsem, jehož oči jsou po všech papežských intrikách zase jednou vlídné...(22.8.2013)

Jeden z nejúžasnějších filmů, které jsem za poslední dobu viděl. Velmi příjemní herci, úžasná atmosféra filmu, skvělý soundtrack a úžasné téma, to vše vytvořilo fantastický zážitek a i se člověk dost naučil o Portugalské historii a tamní revoluci.(6.9.2013)

Někdo už to tady přirovnal k the Words. Chápu proč. Romantiky je sice méně, navíc ale dostaneme nenásilnou lekci z Portugalských dějin. Která působí trochu televizně - ale to je tak jediný zápor, který mě napadá. Příjemný film v pěkných středoevropských kulisách a s Ironsem, který zase jednou přesně ví, co hraje. A hraje to dobře.(29.9.2013)

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2012.(28.1.2015)

• Gixian

Zvláštní směsice žánrů, nesnesitelně hloupá "moudra", a násilně vedený scénář, kde jedna nelogičnost střídá druhou. Celou dobu jsem musel přemýšlet, proč se takoví fajnoví herci propůjčili něčemu tak blbému.(20.2.2019)

Magickou atmosférou nasáklé, zajímavě obsazené, příjemně ubíhající...(16.8.2014)

Nevím , kdo tu píše co je který film za žánr- takže toto není ani thriller ani mysteriózní dle mého ani příliš romantické. Pro začátek nechápu co vedlo Raimunda Gregoriuse k cestě do Lisabonu...ale když se od toto odprostím je to velmi silný a zároveŇ jemný příběh několika mladých lidí (toho času již starých na své mládí vzpomínajících), v krásné atmosféře starého Lisabonu (byl jsem tam), takže na film se velmi dobře dívá..škoda,že se nedozvíme jestli zůstal...80%(12.4.2016)

• Sundance.cz

Tak si položme otázku, proč se to vůbec jmenuje Noční vlak do Lisabonu? Čekal bych, že hlavní události budou právě ve vlaku. Ale ono ne, odehrává se to (byť v krásném) Lisabonu a vůbec to není o vlaku. Nezapomeňme na to, že hlavní hrdina ve Španělsku nasedá do rozjetého moderního vlaku, který má otevřené všechny dveře - tím nám ukazují porušení veškerých bezpečnostních předpisů :). A ani neznám člověka, kterému by hráblo na tolik, že by po pomoci dámě zanedbal svůj soukromý a pracovní život a vydal se pátrat po "něčem" do cizí země.(26.3.2017)

Takový průměr. Hlavně za Mélanii a pěknou kameru, některé krajinné záběry byly opravdu krásné. Nicméně dokument to nebyl. Mně připadal hlavně ten začátek hodně podivný, nereálný.(14.8.2017)

Poustavý příběh, který je prostupován zajímavými a dobře uspořádanými flashbacky. Výborná hudba, skvělé herecké obsazení a hodně dobrý scénář. Mně se to líbilo.(6.11.2013)