Poslední krok (festivalový název)

• Írán

Pele Akher

Last Step, The

Írán, 2012, 88 min

Ali Mosaffa

Ali Mosaffa
  • Sandiego

Prázdné a nezajímavé melodrama nezachrání ani zvolená vyprávěcí struktura, jež je spíše zástěrkou pro chabý a nevzrušivý příběh. Rozchod Nádera a Simin nabídl působivý a autentický pohled do životních konfliktů íránské střední třídy a poskytl rafinovanou společenskou výpověď. Poslední krok se vznáší ve vakuu a točí se v bludném kruhu kolem vnitřních obsesí ne zcela srozumitelných postav. Přiznám se, že na film jsem nešel ani tak na základě děje, ale kvůli herečce Leile Hatami, která mě ve zmíněném oscarovém snímku přímo uhranula. Zde je její výkon až k uzoufání unylý a činí její postavu ještě nezajímavější. Poslední krok zaujme spíše několika zajímavými momenty, lehkou dávkou ironie a vykreslením íránského filmařského prostředí. Plnohodotný zážitek na hodinu a půl mi však nenabídl. Ve festivalovém humbuku to pak neznamená nic jiného než boj s klížícími se víčky.(5.7.2012)

Leila Hatami se pomocí malých krůčků stala mojí neoficiální hvězdou festivalu. Rozchod Nadera a Simin byl před zhruba měsícem mojí první zkušeností s íránským filmem. Proto jsem rozhodně od Posledního kroku čekal alespoň neobvyklý filmový zážitek. Toho se mi sice dostalo, na druhou stranu jsem ale kino opouštěl s pocitem zmatení a neúplného pochopení konce filmu. 47. MFF KV. 6/10(6.7.2012)

Roztříštěná narace kam se podíváš, zajímavá práce s hypotézami a flashbacky. Z pohledu normálního diváka nad očekávání příjemný výlet do Teheránu a na íránský venkov, překvapivý co do srovnání s reáliemi. Práce s předlohami je poměrně fascinující, ale nejzajímavější by byl zřejmě natáčený film ve filmu. #Šary Vary(11.7.2012)

Tenhle film je (alespoň pro mě) hodně komplikovaný.Nejednou jsem se v něm ztratil a nechápal,co se vlastně děje.Přesto to neznamená,že by to byl špatný film.Vidět ho ještě tak dvakrát,možná bych ho pochopil a ocenil daleko více,ale na druhou stranu,opravdu nemám chuť se na to podívat.Možná za pár let!(9.7.2012)

Netradiční technikou zfilmovaný příběh manželského trojúhelníku. Několik posledních okamžiků před i po smrti mladého architekta a ponižovaného manžela úspěšné herečky. Děj je rozstříhán na malé části a ty plynou zpřeházeně a divák si tak postupně skládá celé puzzle příběhu. Nebylo by to vůbec špatné, kdyby děj udržel tajemsví déle, než do poloviny filmu. Tam už je chápavějšímu divákovi všecko jasné a tak se pak celý snímek vleče až ke svému konci nadbytečně dlouho.(9.7.2012)