Smrt člověka na Balkáně (festivalový název)

• Srbsko

Smrť človeka na Balkáne

(festivalový název)

Komedie / Drama

Srbsko, 2012, 77 min

MFF Karlovy Vary:) Jeden z nejlepších filmů celého festivalu. Před filmem jsem měl z něj trochu rozpaky, jelikož natočit kvalitní film jednou kamerou se moc často nepodaří. Po úvodním pomalejším rozjezdu, se film začne ubírat směrem, který na začátku asi nikdo nečekal a začne sršet jedním vtipem, či jednou vtipnou situací za druhou:) Vtipných situací je celá řada, a konec také opravdu nemá chybu..Být to tak od začátku film by ode mne dostal i 5 hvězdičku...(10.7.2012)

Srbský film mě tenkrát tak brutálně uzemnil filmem Srbský film, že jsem se po něm opravdu dost dlouho zdráhal na srbský film jen podívat. Uznávám, že v první větě toho srbského bylo nějak moc, ale musím říct, že to spojení země s filmem ve mně evokuje minimálně originalitu. A stejně tak originalita přichází i v rámci tohoto filmu. Ten se totiž celý odehrává v jedné místnosti, zaměřuje kameru jedním směrem na směsku různých balkánských postaviček a má snahu mě rozesmát. Humor je to ale evidentně chtěný a tak mi chvíli trvalo, než jsem si na něj zvyknul. Po chvíli už to ale byla jízda, kde se u mrtvoly debatovalo, jedlo a kšeftovalo a vůbec nikoho to nepohoršovalo. A nakonec musím říct, že mě to ve výsledku i příjemně pobavilo.(16.3.2016)

Posledné dielo hudobného skladateľa ako obrazovo-zvukový zážitok ukazujúci akoby pod mikroskopom groteskné konanie a myslenie tých, čo sa postupne zjavujú na mieste činu. Posledná skladba vytvorená zapnutím webovej kamery pred zastrelením sa. Jednoduché, zábavné, trefné.(14.11.2012)

47th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2012 - FORUM OF INDEPENDENTS - Fórum nezávislých (Smrt čoveka na Balkanu / DEATH OF A MAN IN BALKANS / Smrt člověka na Balkáně) - Originální věc, která není moc uvěřitelná (tedy alespoň ty okamžiky po činu), ale vtipná je určitě... - 5. 7. 2012 - kino Thermal - Malý sál - Karlovy Vary - 60%(15.7.2012)

• ARI50

No prostě v klidu nic extra.(2.12.2018)

Bylo docela jedno, jestli si v malém bytě zrovna povídali dva, tři lidé, nebo jsem sledovala, jak se tam blízko mrtvoly plácá jen jeden soused, já se nenudila ani na minutu. Tenhle styl absurdního, téměř až černého humoru mi zkrátka sedí, zvlášť když je přiživován takovou sbírkou trefných, jako z běžného života vystřižených lidských postaviček. A ty hlášky taky stály za to.(3.12.2014)

Smrtí nic nekončí. Sousedi vás dál budou pomlouvat, prolezou vám celý byt, sní pizzu, kterou jste si objednali... Miroslav Momcilović přichází s jednozáběrovou tragikomedií komentující s jistou dávkou cynismu, a především s neskutečnou upřímností, společnost, pro kterou není nic překážkou. Nakonec - i sebevražda je pouhou společenskou událostí, vzrušivým elementem v životě lidí, kteří nemají co na práci, možností, jak si popovídat o zemřelém sousedovi bez skrupulí, jak vytvořit plastickou fiktivní osobnost, kterou zemřelý mohl a nemusel být, jak poukázat na všechny odvrácené tváře lidí a vykreslit bez servítek a s netypickým humorem znuděnou, chladnou, sobeckou a chamtivou společnost věčně lačnící po senzaci.(4.7.2012)

Rozhodne zaujímavý film, ktorý sa celý odohráva pred "očami" skrytej web-kamery. V podstate úplne jednoduchá a nenáročná produkcia, ktorá v konečnom dôsledku slávi úspech. Celý film je v podstate postavený najmä na sledovaní správania a dialógoch prichádzajúcich ľudí do bytu zosnulého. V podstate je to tragikomédia a hoci sa všetci navzájom obviňujú z neúcty, každý pôsobil svojim spôsobom sebecky. Takže to celkovo zároveň vytvorilo akúsi sondu do ľudského podvedomia a správania v bezprostrednej následnosti po takejto tragickej udalosti.(6.11.2014)

Srbské kultúrne centrum na mňa vybalilo túto nápaditú minimalistickú mozaiku, odzbrojujúci odraz súčasného balkánskeho človeka. V jednej chvíli, posilnený sladkým južanským vínom som spadol zo stoličky, bolo to pri poznámke: "Všetci iba na to čakali!"(4.12.2015)

Ecce Homo Homolka v balkánském provedení na webkameru. ;)(8.7.2012)

Jedna webkamera, jeden pokoj a několik fantastických herců... Film nemusí stát miliony, aby byl vynikající....(18.1.2018)

Ze začátku se to tvářilo jako nejvíc trapnej, zdlouhavej a rádoby cool studentskej film, aby to ve výsledku vygradovalo do perfektní černohumorný grotesky. Skvělej nápad.(29.7.2012)

Experimentální film, který zachycuje, jak si hudební skladatel Nikola Kojo vezme život, natočí to na webkameru, která pak celou dobu zůstane zapnutá. Sledování těch postaviček vstupujících do skladatelova bytu jsem vnímal jako oslavu barvité a neskutečně složité balkánské duše. Dobrá práce, bratři, jen tak dál! 80%(21.7.2014)

Slušná komedie o jendom záběru, která vystihuje Srbskou mentalitu. Bohužel, kvůli pomalém, zdlouhavému a méně vtipnému začátku film hodně ztrácí. Ke konci se, ale humor začně koncentrovat a vtipných dialogů přibývá. I tak to není žádná sláva.(5.7.2012)

Originálne natočená a skvele vygradovaná smutno-smiešna sonda do mentality a zvykov ľudí na Balkáne. Je jasné, že na plátne je vidieť naozaj silný koncentrát ľudského sebectva, predstieraného záujmu a sileného zármutku, avšak napriek tomu si dovolím tvrdiť, že tento snímok nie je príliš odtrhnutý od reality. Počas celého sledovania som sa skvele bavil a herci, ktorý pracovali ako keby v divadelných podmienkach, boli skvelí. Úžasná bola najmä mozaika osobností a ich vyrovnávanie sa zo smrťou, postupný vývin a zlom, ktorý nastal pri objavení kamery. Pre mňa ide o veľmi príjemné prekvapenie, ktoré ma potešilo okrem myšlienky aj originálnym spracovaním. 85 % IFF Bratislava 2012(11.11.2012)

Balkanske panoptikum absurdnych postaviciek (IFF BA 2012).(13.11.2012)

Jedinečná bezstřihová forma (absolutně bezstřihová, ne jako falešná nenarušená kontinuita v Birdmanovi) snímaná po celou stopáž jednou, statickou kamerou. Sonda do duše balkánců, která by ale určitě s drobnými úpravami fungovala na jakoukoli národnostní mentalitu. Ale hlavně skvělá komedie plná černého humoru, na kterou bych do divadla určitě rád zašel.(6.3.2015)

Už dlouho mě něco tak nepobavilo,jako tahle černá komedie natočená na jeden záběr!Chvíli sice trvalo než se snímek rozjel,ale čím více se blížil konec,tím více jsem si přál,aby to bylo klidně i o hodinu delší.(9.7.2012)

80%... Za málo peňazí, veľa muziky. Na jeden záber natočený film, ktorý je založený na dialógoch medzi postavami a na ich absurdnom správaní. Snímok, ktorý dokážu natočiť jedine na Balkáne.(15.7.2016)

Chytré, chytré, chytré, perfektně vygradované a proklatě zábavné! Klidně by se to mohlo odehrát i v českým obýváku. Nejlepší film, který jsem ve Varech viděl.(8.7.2012)

Tak prirodzene zábavnú záležitosť som už dlho nevidela. 80-minútový film, natočený na jeden záber, otvára more možností, z ktorých si tvorca filmu vybral parodovanie jednoduchých ľudských charakterov na pozadí tragickej udalosti. Samotársky "známy" hudobný skladateľ (Marič... nie, vlastne Matič) spácha vo svojom byte samovraždu. Nechá v obývačke zapnutú webkameru, ktorá hodinu a 20 minút sníma dianie následne po jeho smrti. Nasleduje prehliadka absurdne prostých (alebo absolútne prirodzených?) obyvateľov susedných bytov, ktorých škála reakcii po smrti suseda sa vyvíja tými najrôznejšími smermi. Prekvapivo milá a vtipná (občas i geniálna vo svojej jednoduchosti) vec.(10.11.2012)

<< předchozí 1 2