Královna Versailles z Las Vegas

Tom Hurwitz

Jeff Beal

Alyse Barker

Abigail Disney

Nápad a zpracování na výbornou.. Ovšem z obsahu je mi mírně řečeno šoufl. A opravdu v tom není závist ani zlomyslnost. Stárnoucí miliardář ztrácí dech jak v byznysu, tak v životě. Chvílemi mi ho možná bylo i líto. Ale vlastně ne. Přesně tenhle typ lidí roztáčí nesmyslnou finanční spirálu hypoték a půjček. A jeho silikonovo-botoxovou zlatokopku snad radši ani komentovat nebudu.(28.1.2015)

• nascendi

Tak tento tip gudaulinovi nevyšiel. Neznášam filmy o zbohatlíkoch a je mi jedno, či sú to na Slovensku Mojsejovci, v Nemecku Geisenovci alebo v Amerike Siegelovci. Podobajú sa ako vajce vajcu. Neohromuje ma, akým hlúpym spôsobom utrácajú peniaze a budujú svoje hypertrofované sídla v štýle podnikateľského baroka. Zaujala ma iba neuveriteľná sebareflexia Siegela: Musíme začať žiť zo svojich peňazí. Nie z neexistujúcich ani z budúcich. Považujem za chorý systém, v ktorom niekto môže rozhadzovať cudzie peniaze, ktoré pravdepodobne nikdy nevráti.(8.10.2014)

Začátek je klasická americká pohádka o dívce z maloměsta, které je domek s 2500 metry čtverečními těsný, takže pro ně manžel staví největší dům v Americe. Protože si to může dovolit. Pak přijde září 2008 a rázem je vše jinak. Prodají se jachty i letadla, propustí 7000 zaměstnanců, děti si musejí zvykat na státní školy, ale hypotéky i tak stále není z čeho splácet. Silikonová blondýna navzdory vysokoškolskému vzdělání zřejmě nedokáže přijmout stav věcí, takže dál utrácí víc, než její manžel sežene peněz... Nečekaně otevřené nahlédnutí do problémů jedné miliardářské rodiny.(28.1.2015)

Na vzniku téhle dokumentární hříčky, jejíž scénář diktoval sám život, se podílela náhoda. Zazobaný manželský pár se rozhodl dát celém světu najevo sílu svého majetku a postavení a vybudovat nejdražší rodinný dům ve Spojených státech. Toto rozhodnutí přišlo jen krátce předtím, než došlo ke zhroucení ekonomiky, a tím i pádu do té doby neotřesitelného impéria realitního magnáta. Měl to být dokument o triumfálním úspěchu, o vzniku novodobého Versailles jako symbolu moci moderních zbohatlíků. Režisérka ale využila jedinečnou příležitost, kterou jí poskytla změna společenského postavení sledované rodiny, a v přímém přenosu zachytila nevyhnutelný ekonomický úpadek multimilionáře Siegla a jeho rodiny. Královna Versailles se dá vnímat také jako svérázná reality show o tom, jak se milionářská famílie náhle musí potýkat se situacemi, na které je nikdo nepřipravil. Konec konců, pozoruhodná otevřenost paní domu i jejího chotě souvisí nejspíš s touhou zviditelnit se a proniknout na televizní obrazovky. Pro mě je ale Královna Versailles především časosběrným dokumentem o neschopnosti přijímat realitu a přizpůsobovat se měnícímu se světu. Příznačné je, že podnikatel nakonec prodá firmu, která mu přináší určitý zisk, aby si udržel neproduktivní předimenzovanou stavbu coby symbol společenského statusu. To, co Woody Allen vyjádřil hraným snímkem Jasmíniny slzy, dokázala životní realita rodiny Sieglových mnohonásobně překonat. Celkový dojem: 75 %.(19.4.2015)

Ťažký je život miliardárov, keď pri stavbe megalomanského sídla najväčšieho v Amerike príde kríza a zistia, že na to nemajú. Že ich bohatstvo bolo len bublina založená na inej bubline a tak ďalej. Očakaval som od filmu niečo horšie, že to bude sledovanie nejakých nákupných maniačok a maniakov, ale jedinou mániou bola posadnutosť nedosiahnuteľnou nehnuteľnosťou. A samozrejme u paničky vylepšovanie telesnej schránky, ktorá po toľkých deťoch je zachovalá, len s extrémnym nadbytkom silikônu. Keď sa už pán domu začal zaoberať účtami za elektrinu a zhasínaním svetiel, začal som pochybovať, či sa to nezvrhlo na hraný film.(6.10.2014)