Zkouška

(festivalový název)
  • Maďarsko A vizsga (více)

Revoluční vzedmutí z podzimu 1956 bylo udušeno a Maďarsko ovládá atmosféra strachu a špiclování. A tak i mladý agent Jung, jenž navenek funguje jako soukromý učitel, prochází testem spolehlivosti, který vede jeho nadřízený, ale i přítel Markó. Pohybovat se v prostředí, kde jsou špehové sami špehováni, vyžaduje značnou ostražitost a schopnost rychlého úsudku. Přispívá to nejen k setrvalému napětí, ale i k dynamice jinak komorně pojatého filmu. Na první pohled klasický příběh o tragické etapě maďarských dějin stojí mezi žánrovým propletencem, osobním dramatem a dokumentem dobových poměrů. Ty vykresluje s důrazem na praktiky tajné policie, aniž by však zapomínal na intimní rozměr, který nelze oddělit ani od sebeodtažitějších totalitních praktik. A tak proti sobě stojí nejen kolegové, ale i přátelé, a jedna z rovin jejich vztahu bude muset jít stranou. Která to bude? A mohou být věci jako dřív? (MFF Karlovy Vary)

dr.fish

Řemeslně myslím dobře natočeno, pěkně se na to kouká. Přesto mi to připomínalo spíš epizodu z cyklu "Velmi uvěřitelné příběhy" než vážnou story o práci tajné policie. Myslím, že tady byla snaha o filmovou cenu, stravitelnost pro západního diváka nepoznamenaného praxí StB či jiných humanitárních organizací. Je to taková limoška, thriller na efekt. Ale zase vůbec ne špatný. 70% ()

Sarkastic

„Zkoušíme, jak se subjekt zachová pod tlakem. To byl ten tlak, v pořádku. Ale pokud to půjde takhle dál, nemohu se za Junga zaručit.“ - „To je ono. To je přesně ono. Snažíme se docílit situace, kdy je subjekt přinucen vybrat si mezi povinnostmi a emocemi. Moskevská metoda. To je to, co používáme.“ A moskevská metoda spuštěná o Vánocích je připravena sklidit své ovoce…Maďarská zkouška rozehrává velmi povedenou špionážní hru, ve které motivace všech postav zůstávají dlouho zastřené a rychle se také mění fakt, kdo je zrovna na koni. A ani tím si divák nemůže být tak úplně jistý, protože to může být jen na oko. A třeba je všechno trochu jinak. A mě tahle hra tvůrců s divákem bavila. Stejně jako atmosféra snímku plná lehkého napětí, strachu a nedůvěry. Samozřejmě z toho zároveň mrazí, protože málokterý film tak dobře ukazuje praktiky totalitního režimu a jeho paranoidní potřebu „prověrek“. Za mě to bylo milé překvapení a solidní 4* navrch. „Jung je nejlepší. Pokud má aféru se ženou, vždy k tomu má důvod, a láska to není…“ ()

pm

Obecně cením filmy, které se vracejí do doby 50. let ve východní Evropě. Domnívám se, že v českém filmu jde o téma ostudně opomíjené, a přitom tolik zásadní, vždyť jde o dobu, která silně poznamenala dějiny, společnost a charaktery lidí pro dalších 100 let. Možná jde jen o oddechový komerční film, ale postava učitele Junga je výborně napsaná a dík způsobu, jakým scenárista dávkuje informace, byla pro mne Zkouška po dlouhé době čistou diváckou radostí.(Faktem je, že jsem film viděla bez jakékoliv informace ohledně děje a zápletky, a v prvních minutách jsem o Ándrasi Jungovi nevěděla nic.) ()

Morholt

Výborné. A Vizsga ukazuje komunistické fízlování v té nejzvrácenější podobě a na minimálním prostoru rozjíždí konspirační hru té nejvyšší kvality. Filmu se mě podařilo dostat do takové nejistoty, že jsem téměř do konce nevěděl, kdo za koho vlastně kope a závěrečný zvrat mě dostal. Vedle bezchybné režie i neméně bezchybného scénáře excelovali i herci, takže tady musím chtě nechtě hodnotit maximálním možným způsobem. 100% ()

LudaB1905

MFF Karlovy Vary:) jeden z filmů, na který jsem se již před festivalem velmi těšil, mě opravdu nezklamal a potěšil a od začátku do konce jsem si ho užil a poslední úžasný zvrat na konci filmu, jen přidal další velmi kladné body a po kratším časovém úseku jsem se rozhodl mu dát místo 4, přeci jen 5 hvězdiček:) ()

• Film získal roku 2012 Zlatého Huga na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu v kategorii filmů začínajících režisérů. (JoranProvenzano)

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012