Na lovu

• slovenský

Na love

Thriller / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA / Západní Německo, 1980, 102 min

Když do žánrově perfektně zvládnuté psychologické kriminálky pojmete dobově módní téma homosexuality a vylíčíte ji v apokalyptických barvách, nedivte se, že vás jako režiséra obviní z honu na čarodějnice. Friedkin si to u mě tímhle filmem pěkně posral. Nehledě na to, že do jindy statické struktury detektiv-případ vnesl dynamiku vzájemného ovlivňování a proměny. Undergroundovou homosexuální scénu prezentuje jako předpeklí a Al Pacinova postava do konce úplně vyprázdní a stane se z ní nikoli nádoba hříchu, ale prázdná nádoba pro hřích. V něčem je to úchvatné, ale pořád tu zůstává neprominutelně amorální exploatace. Jestli nějaký film může fungovat jako homofobní propaganda, pak toto je zářný exemplář. Ani ne tak hnus samotným obsahem, jako spíš záměrem vůbec točit takovéhle téma.(19.3.2003)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $19,798,718Tržby Celosvetovo $23,600,000(5.2.2009)

Jedna z těch kriminálek, které se dnes už bohužel netočí (Fincherův Zodiac se aspoň trochu blíží). A tahle je ještě specifičtější. Odvážné scény z gay klubů, atmosféru dotváří depresivně rockové hudební pozadí - jak písničkové (pořád jsem přemýšlel, odkud znám song It´s so easy až jsem nakonec zjistil, že ho použil QT v Death Proof), tak "orchestrální" - jde spíš o atonální zvuky a ruchy, než melodie. Definitivně jsem si potvrdil, že skladatel Jack Nitzsche ( i on byl přizván k Death Proof, že by náhoda?) je mistr navozování zneklidňující atmosféry (Schraderův Hardcore např.) pomocí de skládá hudbu Jack Nitzsche, tam je o hutnou atmosféru postaráno. Film s nepopsatelným feelingem, na své si rozhodně přijdou příznivci kultu těla (hodně tělesná záležitost, navíc díky bohu s nevyholenými hrudníky, oldschool jak má být) a policajtských uniforem.(16.2.2008)

• mandes

rozpočet : ? tržby americke : $19,784,223(10.12.2006)

Podle hodnocení ne úplně doceněná záležitost. William Friedkin v tomhle období skutečně točil jako o život a CRUISING je svým způsobem malý zázrak. Vůbec nechápu, kde vzal peníze na takhle odvážný projekt, protože tahle temná kriminálka z fetišistického gay prostředí si skutečně nebere moc servítky. Má to vynikající feeling, nasnímané hodně podobně jako Francouzská spojka, Al Pacino fenomenální, Nitzcheho avantgardní freejazz soundtrack super a trochu hloubavý závěr. Tohle by určitě mělo vidět víc lidí. Zapadlý klenot.(4.10.2013)

Při vší úctě, ani čekání na Godota není taková nuda jako četba místních komentářů, zabavilo mě akorát tipování, který uživatel bude pobouřeně kázat proti homofobnímu ladění snímku a kterému bude naopak stříkat homofobie z pera, ehm. O těch druhých si myslím své "své" = "když mi něco nevoní, nestrkám do toho nos ani jiné orgány"), k těm prvním jen tolik, že označovat Cruising za homofobní propagandu znamená zaměňovat symptom za příčinu, což je, jak každý medik ví, základní chyba k diagnóze, vedoucí časem k nevyhnutelnému exitu. Ve výsledku je totiž daleko zhoubnější trvat na tom, aby se jisté věci zobrazovaly výhradně v pozitivním světle, protože pozitivní diskriminace nepřestává být diskriminací, zato je velice účinnými klapkami na očích, které zužují zorný úhel do tunelového vidění, a že je něco dobré pro drožkářskou kobylu ještě neznamená, že je to dobré pro lidské mraveniště. Tím, co staví Friedkin na pranýř, je naše netolerance a potlačování všeho, co se nám nehodí do krámu, do tmy, a naši následnou fascinaci tmou, kterou jsme sami způsobili a přesto fňukáme, že nám někdo zhasl. Jenže jak zpíval Johnny Cash, What's done in the dark will be brought to the light, a jak pravil Fritz, hledíš-li dlouho do propasti, pohlédne i ona do tebe. Zda se jí to, co vidí, bude zamlouvat nebo ne, toť otázka pro posthamletovský svět... Od Friedkinova mnohoznačného rozloučení s érou, v které bylo HIV jen náhodným nesmyslným shlukem písmen, se dá čekat leccos, musím se ale přiznat, že jsem nečekala, že Achillovou patou, na kterou bude Cruising kulhat, bude zrovna Al. Kdyby místo poněkud bezvýrazného proplouvání polosvětem zvolil kurs podobnému tomu, s kterým křižoval Mořem lásky, bylo by to za plný počet.(13.1.2012)

Velmi neobvyklý, znepokojující detektivní snímek z prostředí homosexuálů v New Yorku 70-tých let, který se nebojí obscéních scén. Přesto mě tento film nijak zvlášť nenadchnul a kdyby tam nehrál Al Pacino, asi bych film po pár minutách vypnul. 55%(21.4.2013)

Friedkinova Modrá ústřice, z které vám zmrzne úsměv na rtech.. Ohledně věrohodnosti zobrazení newyorkských gay klubů 70.let nemohu sloužit, poněvadž jsem je nenavštěvoval, ovšem díky dokonalé hudební i zvukové složce (kdo by řekl, jak účinně působí tření koženého materiálu..!) a zneklidňujícímu feelingu můžu zaručit, že vám bude atmosféra dusivě přitláčet prsty na hrdlo a zdánlivě mnohoznačný konec dopřeje extázi v oblíbené disciplíně D.Carradina asfyxii (erotická praktika škrcení). Pacino byl pro role rozervanců stvořen a v ponurém Cruising předvádí svůj další nezapomenutelný koncert muže, nastupujícího do výtahu za Harry Angelem..(9.12.2009)

Extra mega homofobní film. Tak blbý, že bych se vůbec nedivila, kdyby se jím Tarantino a Rodriguez nechali inspirovat při tvorbě dalšího Grindhousu. Prostě Pacino ležící nahý na posteli se svázanýma rukama, Pacino se stíny kolem očí tančící s nějakým mužem na disco hudbu let osmdesátých, Pacino v extra "drsném" koženém oblečení... Občas mě tenhle film dostával lehce do kolen. Nevím, jestli je to tématem nebo zpracováním, někdy jsem si říkala, že z toho mohla být slušná neo-noirová kriminálka (fakt že jo), jenže o dvě minuty dýl už zase někdo do záběru narval sto homosexuálů v ženských šatech a atmosféra byla pryč. Ale jo, dívat se na to dalo s klidem. A protože nevím, jestli mám Cruising raději udělit odpad nebo plný počet hvězdiček, nechávám to na neutrálních průměrných třech. Ačkoliv ten film rozhodně neutrální, ani průměrný není. / Poznámka: Autorka tohoto komentáře nemá nic proti homosexuálům, vadí jí jen styl, jakým jsou homosexuálové zobrazováni v tomto filmu.(20.5.2008)

Na jedné straně perfektní kriminálka, na druhé homofobní, hnusem prosakující náhled do gay sféry roku 1980. Některé scény jsou docela silné kafe (i když to asi mohlo být horší), Friedkin je prostě moc dobrý režisér na to než aby na diváka tyhle pasáže nepůsobily, jen proboha nechápu proč si vybral k natočení něco takového. Pro Pacina bylo NA LOVU očividně výzva a chopil se jí se zarytostí sobě vlastní. Díky hodně povedenému závěru přetrvává dojem z filmu spíše kladný, ale myslím že nikdy víc. Já na tohle nemám.(9.1.2011)

Možná je to atmosférická krimi, možná má děj spád a je napínavej, možná že mladší vydání Ala Pacina hraje skvěle, možná že je tam příjemná role Karen Allen a možná, že film má myšlenku i padnoucí hudbu, ale přes ty humusárny já se prostě nepřenesu. Například záběr do nechutně vyhlížejícího SM klubu na tančící nahý potetovaný zadky, Al Pacino si maluje obočí, další nahý zadky, dál jsem nechápala, jak se u policejního výslechu najednou zjevil dvoumetrovej černoch v klobouku, až na nějaký bandáže nahej a vrazí Alovi jednu pěstí, načež se otočí (záběr na nahou prdel) a odchází si do křesla číst noviny. Nedivím se, že gayové proti "vypuštění" tohohle filmu protestovali. Upřímně říkám, že už se na tohle nikdy znovu nepodívám.(28.9.2011)

Kvůli tomu závěru nakonec 4 hvězdy. Tempo je prakticky po celou dobu hodně ospalé, z šedi diváka vytrhnou jen záběry nakukující do prostředí tehdějších gay klubů. Mimochodem, je dobře známo, že tehdy v 80. letech to v těchto veřejně přístupných klubech opravdu takto vypadalo. Podobnou náplň zábavy mají v softcore verzi i dnešní gay kluby, ale většinou v zatemněných patrech či jednotlivých pokojích či v "soukromých " částech, tehdy ale mohl nezkušený člověk omylem ocitnout uprostřed homoorgií během vteřinky... Jak jsem řekl, samotný námět je originální, nicméně příběh samotný již tak nápaditý není a mé hodnocení plyne hlavně z celkem překvapivého závěru.(21.11.2009)

Je to trochu staré a trochu nechutné, na druhou stranu stále aktuální. I dnes jsou lidi, kterým je lepší se vyhnout a ti, kterým je potřeba nakopat prdel...(24.3.2006)

Prvá tretina je úžasná: mix exploatačnej over-the-top SM gay erotiky uvedenej do totálneho absurdna, krvavých strašidelných vrážd a až komického homofóbneho "podtónu". To všetky vytvára unikátnu špinavú znepokojivú atmosféru. Postupom času, ako viac a viac vidieť ruku strihača (40 minút skončilo na dlážke) a chaotický scenár, film upadne do pomerne fádnej rutiny. Fádnej ako nevýrazný Al Pacino. Škoda.(4.3.2018)

Mrazivý, nechutný a vzhledem k tématu dost kontroverzní film, který byl výzvou pro Pacina a je výzvou pro diváka. Sonda do homosexuálního podsvětí v podobě nepříliš originální kriminálky, kterých jsou tucty, avšak formální stránka představuje toto dílo v daleko lepším světle, než se může zdát. Neonové záblesky spolu s velmi temnými exteriéry dodávají filmu neobyčejně tísnivou atmosféru a působivý hororový nádech, což bych (co se týče kvality) porovnal snad jedině s tímto kouskem. Divák má rovněž možnost sledovat měnící se charakter hlavní postavy (Al samozřejmě ohromující). Závěr ač není nejjasnější, má své opodstatnění...řekl bych. Pěkně teplý, ale zajímavý snímek.75%(4.12.2012)

Užila jsem si krásy denního NY i temných stínů nočního NY. Zápletka už nebyla tak zajímavá, toho jednostranného testosteronu bylo na mě příliš. Těšila jsem se na hrátky Alových očí, kterými se umí vžít do složité role v rozporu se svým naturelem. Jako bonus mě potěšil jeho úchvatný tanec v baru. :-) Nedivím se po tom všem otázce: "Who am I?"(6.3.2011)

3,5*/5 Mám veľmi rád tú temnú atmosféru old - school kriminálok z temných 80 rokov a Friedkin je ten správny cvok, ktorý ju vie preniesť na plátno. Vidieť Ala Pacina po jeho najlepšom období v podobnej roli je malým zázrakom, ale o to lepším a vierohodnejším spestrením. Celým snímkom sa linie temnota, napätie, neistota, občasne krížená s homosexuálnymi tanečkami z baru - fakt podarená kombinácia:) Záver filmu len znásobuje celkový znepokojivý dojem. Na jedno pozretie skvelé, v kariére "bájneho" Ala a Friedkina len ďalšia tehla do steny.(26.11.2012)

Al Pacino po legendárním "Serpicovi" opět jako neúnavný detektiv v přestrojení, tentokrát v nepříliš příjemném prostředí homosexuálů. Nijak výrazná detektivka ale Friedkin dokáže navodit temnou, depresivní atmosféru, jako málokdo.(18.2.2013)

• jhrasko

Prvoplánový žánrový pokus, ktorý úchylne parazituje na "modernosti" témy a v až voyeristickej doslovnosti divákovi neponúka vysvetlenie a ani neobjasňuje jediný motív. V smrade kožených outfitov, make-upu a SM praktík je nechutný a samoúčelný. God save Al Pacino.(21.3.2010)

Ponor medzi lačné pohľady, vybíjané kožené doplnky a nočné trenice amerických gay clubov pôsobil presvedčivo. Ale inak je to zdĺhavé ako romantický román pre fanúšikov porna. V podstate obyčajná detektívka. Náhľad do psychiky hlavného hrdinu je skromný, aj keď možno je dobré, že nad ním neprestáva visieť otáznik. Pre mňa však príliš konzervatívne podaná kontroverzná látka. V dobe vzniku film možno spôsobil haló, no teraz už asi len málokoho rozhodia scény z prostredia homosexuálov na love, aj keď ich je tam požehnane. S ich pribúdajúcim množstvom pôsobia naopak všednejšie a nech sa na mňa fanúšikovia korektnosti nehnevajú, ale pre hetero divákov aj trochu otravne. Chápem, že sa jednalo o "miesto činu", lenže viac nápaditosti by mu neuškodilo.(18.7.2016)

Na jednu stranu stylově hypnotické a odtažité zároveň (William Friedkin neměl nikdy velké skrupule co se týče zobrazení sexuality a různých deviací), nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že Brian De Palma by byl schopný z toho vyždímat ještě vygradovanější gay thrillerovou jízdu.(4.8.2013)

Samozřejmě trošilililinku zastaralý.Už tenkrát excelující Al Pacino.Poněkud úchylné,ale jeden z nejlepších filmů Williama Friedkina.(2.3.2003)

Na lovu je hodně zvláštní film. Od Friedkina jsem už předtím viděl o deset let starší snímek Kluci z party, který mě zrovna také nijak neohromil, či nenadchnul. Na jedné straně je zde pěkně a autenticky vybudovaná atmosféra jakéhosi "podsvětí" gay-klubů, na druhé straně jsou zde však přítomna mnohá hluchá místa a (alespoň pro mě) WTF konec (ten úplný závěr jsem vážně plně nepochopil). Rozhodně nechci tento film házet mezi nějaké braky, ale zase tu na něj nebudu pěti kdejaké ódy. Zkrátka na svou (vlastně někde i na dnešní) dobu hodně odvážný film, ve kterém se plusy a mínusy navzájem vyvažují tak, že to působí naprosto průměrným dojmem.(30.8.2012)

• Fiftis

Veľmi dlho som rozmýšľal ako zahlasujem. Ešte teraz neverím, na čo som sa to vlastne díval. Obsah filmu som si totiž neprečítal. Film som si išiel pozrieť za to, aby som si pripísal ďalší videný film s Al Pacinom. Dostal som vyše 100 minút, ktoré sa odohrávali prevažne v gay klube plnom slizkých gayov, ktorí sa na seba lepia, búchajú po holých zadkoch a všemožne navzájom olizujú. Pacino tu navyše nevyzeral ako sympaťák, akého ho poznáme, ale skôr ako Jim Levenstein z Prcičiek. Brčkavý a málokto by ho poznal. Chýbal mi jeho známy look. Al Pacino je tu navyše už dosť evidentne zostarnutý a mňa len mrzí, že je tak málo filmov s mladým Alom. Film má strašne dlhé pasáže z gay klubu, v ktorých sa nič nedeje, len tancuje a balí očami. Ak by sme ich všetky vystrihli, zostal by nám holý film o dĺžke asi 20 minút. Navyše sa priznám že koniec som absolútne nepochopil. Dve hviezdičky dávam za Ala a Karen Allen, ktorá si o rok neskôr zahrala v známej klasike - Indiana Jones.(16.2.2015)

Film s kontroverzního prostředí.Klasická kriminálka,ale ze zajímavým závěrem....75 %a čtyři hvězdy.(15.8.2014)

,,ODKIAĽ SI?" ,,Z MARSU." ,,ÚŽASNÉ, S MARŤANOM SOM TO EŠTE NEROBIL." __ ,,Na love" sa do mojej pozornosti dostalo potom, ako som sa o ňom dozvedel v rámci Friedkinovho profilu ,,Najlepší režiséri Hollywoodu", kde bol hodnotený ako jeden z jeho najlepších počinov, keď po neoprávnenom neúspechu ,,Mzdy strachu" išiel kopať druhú ligu. Dávam mu priemerné hodnotenie, no nejde o zlý film a určite vo viacerých aspektoch vytŕča nad iné, mnou rovnako ohodnotené snímky. Chýba mu však výraznejšia prepracovanosť, ktorú jej skúsený (žeby vyzretý?) režisér mohol vtisnúť. Jadro tohto problému tkvie - ako inak - v scenári, ktorému miestami chýba väčšia viacpohľadovosť, podrobnejšie rozpracovanie a prípadne tiež rozuzlenie celého príbehu v trocha nejednoznačnom závere, ktorého výklad akoby ostal na divákovi. Nepopierateľne je film na začiatok 80. rokov smelo nakrútený, Friedkin sa nebojí kadečo háklivé alebo obscénne ukázať, no zároveň som badal, že by viaceré pasáže išli nakrútiť ešte lepšie a nielen tie v bare (napr. šikanovaný výsluch). Zaujímavá je tiež analógia gay komunity s čisto mužským policajným oddelením, kde sa s homosexuálmi nijako nepárajú. Al Pacino ma okrem svojho hereckého prejavu zaujal najmä prekvapujúcou fyzignómiou s mladým Stallonem, ktorej som si všimol, keď sa v závere oholený na seba pozeral do zrkadlo, čo je ostatne badateľné aj na tunajších plagátoch. Hong-Kongskú verziu netúžim vidieť, ak sa však ktosi podujal na kvalitný, hoci kontroverzie vyvolávajúci remake, to by bolo iné. (755. hodnotenie, 81. komentár k filmu)(11.5.2016)

V takovém filmu se jasně pozná kvalita herce. Kdyby toho týpka nehál Al Pacino, tak by to určitě nebylo ani zdaleka tak dobré. Modrej šátek v levý kapse znamená, že ho chceš vykouřit. V pravý, že kouříš. Zelený v levý kapse, že si pasák. V pravý, že za to platíš. Žlutý v levý kapse, že máš volnej pokoj. V pravý, že žádnej nemáš. Červený... Na co je sakra ten červený?(9.1.2011)

Přiznám, že jedna hvězdička je za fantastický výkon Al Pacina, děj tak závratný nebyl. Roli zahrál se rtěnkou na rtech a očními linkami tak věrně, až mi chvílemi běhal po zádech mráz. Také oceňuji reálnost prostředí gay prostituce a celého toho temného světa. Film určitě není pro mládež nebo pro lidi s předsudky. Pro ostatní - příjemné překvapení.(8.4.2012)

• liquido26

Nevýrazný příběh, a (nikdy bych ani ve snu nečekal, že tohle řeknu) nevýrazný Pacino (a to jak jeho postava, tak i herecký výkon). Děj, docela nuda, tempo velice pomalé a docela dost mě to uspávalo.(5.2.2010)

Čím hloubš, tím líp. Řekl si Al a vyrazil na lov! Ani se těm homolidem nedivím, že proti filmu demonstrovali, když jsou tu vyobrazený jako pěkný zvířátka.(2.2.2013)

Díky nenávistně zobrazeného světa gay komunity nemohu hodnotit maximálně. Nejsem si jistý, zda o tohle vyznění Friedkinovi zrovna šlo anebo konečný výsledek je dílem studia, které film produkovalo. Jinak velice temná a atmosférická kriminálka. Pacino jako snad pokaždé odvádí excelentní herecký výkon.(8.6.2008)

6/10 Postupem casu se z hustoatmosfericke kriminalky, kde tece sperma a krew z kozenych cepic proudem stal jen zbrkly utek do finale, aby neodradili aspon tech par vytrvalejsich divaku se silnejsimi zalud(k)y. Psychologie je nacrtnuta ve velmi ledabylych tazich, jak na strane teplouske, tak na strane policejni ci osobni. Bohuzel spousta veci zustane nedodelanych a rozdelanych se spustenymi kalhotami na pul zerdi, takze o pohnutkach a jejich eventualnim vyusteni si musime asi jenom precist v originalni predloze. Skoda, jistych lapsu mohl to byt jeste silnejsi zazitek - tentokrat dostal divak az moc volnosti...(15.11.2011)

Perfektní atmosférická detektivka, často chybně označovaná jako homofóbní propaganda. Takový postoj je ale povrchní/omezený/zjednodušující a poukazuje na zásadní nepochopení filmu-potažmo celé dané problematiky.(5.7.2013)

• Fanucci

Film proplánově chce šokovat odvážnými sexuálními scénami a záběry z gay klubů, ale jinak nic jiného nenabízí. Tuctová kriminálka. Trapný pokus o překvapivý zvrat na konci snad nikdo ani nemohl brát vážně. Opravdu hodně slabé...50% Snad jen potěší Al a mladý Al Bunda v roli policisty:-)(11.7.2011)

Poměrně drsný a svou dobu jistě odvážný psycho-thriller, ve kterém jde Al Pacino v roli tajného policisty po sadistickém vrahovi homosexuálů. Prostředí gay klubů bylo vykresleno opravdu realisticky, ačkoliv jsem z toho měl pocit, že to bylo trochu tendeční. Trošku mě zklamal konec, který byl takový všleijaký, anebo jsem ho plně nepochopil. 80%(13.12.2009)

Tenhle film perfektně symbolizuje Friedkinův rukopis - jdete na film o vrahovi homosexuálů a místo klasické vyšetřovací kriminálky sledujete příběh Pacina, jak je při pátrání konfrontován s kožeňáckou gay komunitou a jak se s tím vypořádá. "Na lovu" má parádní skoro noir atmosféru, spousta scén zachycuje tehdejší veselý život undergroundové komunity v New Yorku, což už má dnes historickou výpovědní hodnotu a Pacinova snaha nějak zapadnout do davu a pátrat je metaforou reakce heterosexuála na existenci homosexuality jako takové. Proč ale film představuje homosexuály přes divoké orgie na nejdrsnější gay scéně (party v policejních uniformách, fetišistické kožené oblečení, svazování pasívů před análním sexem, fisting), pokud se režisér bránil tehdejším obviněním z homofobie? Je to prostě moralistická propaganda proti gayům, ukažme si na ně prstem, milí slušní občané. Pořád je to ale výborný žánrový kousek, takže jestli se vám nedělá špatně z představy dvou chlapů užívajících si to spolu, jděte do toho.(3.8.2007)

Zapomenutý Friedkinův film, o kterém se dneska radši moc nemluví, protože prezentuje buzeranty jako perverzní úchyláky a vrahy. Nejzábavnější jsou bezesporu záběry z klubů bukvičáků, kde se to hemží fistingem až po loket a klony Freddie Mercuryho s kadencí 4 čůráků v prdeli na metr čtvereční. Tím mě Friedkin pobavil asi nejvíc. Vůbec se nedivim, že to schytal od kritiků, ale spíš mě překvapuje, že mu na něco takovýho dal vůbec někdo prachy. Troufám si říct, že dneska by to už vůbec neprošlo. Ne po aféře s Kevinem Spaceym. Přes kontroverzní obsah se však jedná o lehký nadprůměr. Otázkou zůstává, jestli to nebude spíš 40 minuty vystříhaného materiálu. Možná by stálo za to podívat se hlouběji do análů a vydat director's cut.(19.12.2018)

Mám sice poněkud problém s interpretací konce, ale pokud je to tak, jak si myslím, pak je to film opravdu velice povedený. Zajímavý filmový počin, který nemá obdoby. Jen mě zaráží komentáře některých uživatelů k nejen tomuto filmu, avšak i k jiným podobné tématiky. Ty bych chtěl upozornit, že v případě sníženého prahu tolerance není problém film vypnout a nahradit jej filmem ryze "straight" nádechu.(10.10.2010)

Temný thriller, hustá atmosféra, to můžu :-)(31.7.2010)

• honz

Velmi dobrá, psychologicky propracovaná krimi s hutnou, ponurou atmosférou. V hlavní roli výborný Al Pacino.(9.2.2012)

No teda, tohle že vzniklo v 80.letech? To chtělo hodně odvahy.... Trochu silné kafe i na mě (a to jsem tolerantní až až). Je to pro mě o to děsivější, když si uvědomím, že se v těchto pochybných kruzích tehdy pohyboval i můj oblíbenec Freddie Mercury. To se pak není co divit, že to dopadlo tak, jak to dopadlo... :-( Ale zpět k filmu: mrazivá atmosféra, Al Pacino býval fakt fešák, divím se, že si ho tam ti teplouši skoro ani nevšímali... a jak už tady někdo všímavý podotkl, tak ty kožené bundy tomu dodávaly ten správný zvuk. A ty šátky - ehm, nemusím vědět všechno.... :-)(23.6.2012)

Skvělý film, který se při každém dalším shlédnutí jeví trochu jiný. Jinak je poměrně vtipné, že se tady všichni pohoršují nad tím, že uráží homosexuály. A co třeba bělochy? Všimnul si vůbec někdo, že v tom filmu nejsou při těch scénách z gay barů téměř žádní černoši?(3.9.2013)

• baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1981 : NOMINÁCIE (3) : Najhorší film, Najhoršia réžia -William Friedkin, Najhorší scenár - William Friedkin.(10.2.2008)

Poměrně solidní thriller s dosti slušným Al Pacinem, scénář by však mohl být lepší a propracovanější. William Friedkin má na svém kontě mnohem lepší snímky, nicméně i tento stojí za pozornost, ve výsledku 3,5*.(25.8.2010)

• Martin741

Slabsia detektivka, reziser Friedkin po Mzde Strachu 1977 sa fakt uz len trapil. A ani jedna zapamataniahodna scena, nic viac nez nudna detektivka : 20 %(11.6.2016)

• fefee

Ešte som nevidel pokope toľko "buzerantov" v jednom filme. A keď je na čele Al Pacino tak to má sakra koule.(18.7.2014)

Gay film... Vrah Gayů, neústále zabíjí a zabíjí další oběti. Policie pošle do gay baru volavku v podobě poctivého policisty AL PACINA, který bude muset vyřešit případ. Ale celého ho to chudáka změní postupně (jít do takového svinstva za cenu zlatého odznaku a hodnosti detektiva ? - :) Al Pacino je jako vždy výbornej, ale tento příběh mi moc nesedl :((14.11.2009)

Podmanivý zvuk vrzajicí kůže, cinkajících zipů a teskně jazzový soundtrack na pozadí vyšetřování, které přináší víc otázek než odpovědí. Díky fantastickému Al Pacinovi budete jeho hrdinovi fandit, vzhledem k nebezpečně svírající atmosféře gay barů však místo tradičního držení palců budete mít spíš podvědomě sevřené půlky...(22.12.2014)

Ačkoliv tento film předchází pověst jakéhosi homofobního blábolu, osobně v něm vidím spíš varování před uniformitou. Proto to, co po Pacinově prvotním oťukávání prostředí následuje, není tradiční pátrání a sbírání stop, nýbrž obcházení v bludném kruhu klubů pro gaye, v nichž lze klidně nalézt i učitele nebo policisty. Pro Pacinovu postavu představuje jediné východisko chycení vraha za každou cenu. I za tu, že by tím vrahem nebyl. Jako každý větší film, který nabízí různorodé interpretace, i u tohoto se většina diváků bohužel přikloní k té, jež se nabízí jako první. A když se k tomu připočte, že se děj točí kolem sexuálních menšin, průser je na světě. Jednoznačně souhlasím s názorem, že podobný film by už dneska (kdy se tvůrci kriminálek vší silou snaží, aby nevyletěli z vyjetých kolejí) vzniknout nemohl. I teď totiž nutí člověka o něm alespoň chvíli přemýšlet navzdory tomu, že veškeré jeho reálie jsou už zřejmě dávno "out". To by průměrný nebo dokonce blbý film rozhodně nedokázal. William Friedkin už zase přecenil svoje publikum.(31.8.2011)

• vitekpe

Je to tak nudny film (sry Al Pacino), ze jsem to v pulce vypnul. Zbytecnost.(18.2.2013)

Konec byl pro mě sice překvapením, ale rozhodně ne takovým, aby mě to jak se řiká dostalo.. Film to rozhodně neni špatný a rozhodně bych neřekl, že Pacino byl nevýrazný jak tu někteří uvádí, ale na druhou stranu bych prostě očekával víc dramatu, víc něčeho pro co bych mohl říct, že sem byl napjat.. A to se nekonalo!(16.2.2010)

Jako detektivka dobrá, prostředí NY 80. let bylo vykresleno velice přesvědčivě, včetně těch odpornejch gay clubů. Příběh se mi, ale jinak docela líbil a asi bych dal i 4 hvězdy, kdybych pochopil ten konec, ale bohužel nepochopil...(15.8.2012)

• JohnSmith

Možná je to hodnotný snímek, ale ne pro mě. Koukat se skoro dvě hodiny na teplouše tak, jak je podává Friedkin, ve mě vyvolalo málem zvracení.(30.9.2012)

Lahůdkový thriler s Al Pacinem, který proniká do komunity gayů, až ho úplně pohltí. Viděl jsem to kdysi a hrozně mě to chytlo (ne nejsem gay :-) ).(16.2.2009)

• zigíš

odzívané ..buzíci z osemdesátek ma nechávajú chladným(20.1.2010)

Hooodně povedenej kousek z prostředí bukvic.Atmosféra v gay barech byla pro normálního chlapa-hrůzná,hororová,nechutná,no prostě tam jít jedině s pásem cudnosti.Hnus jak se olizujou tři chlapi.Al Pacino zahrál skvostně,detektiv jak má být.Chladný žádné úsměvy.Film krásně graduje a ani na minutu vás nenudí.Hold Pacino svým charismem tenhle kousek posunul k dokonalosti,smekám:-))))(10.8.2012)

Miestami dosť ťažko stráviteľný - aj keď sa v žiadnom prípade nepovažujem za homofóba, tých kožených oblečkov a holých zadkov tam na mňa bolo až príliš - avšak tiež veľmi atmosferický film, ktorý si rozhodne neberie pred ničím servítku. A práve štatút kontroverzný ho podľa môjho názoru robí tým, čím momentálne je. Bez neho by pravdepodobne už dávno upadol do zabudnutia, nie je totižto ničím oslnivý, jedine ak témou a odvážnou formou jej spracovania. Podobne je na tom aj Al Pacino, ktorý aspoň mňa osobne svojím výkonom tentokrát zas až tak neohúril, skôr len taký štandard (ale priznajme si, čo by za takýto "štandard" dala väčšina iných hercov). Uvítal by som hlavne o niečo viac priestoru pre Karen Allen, škoda že jej postava tu bola v podstate iba zanedbateľná... Ako celok na mňa Cruising príliš veľký dojem nespravil, možno taký lepší priemer. A to aj napriek nesporným režijným kvalitám, ktorými Friedkin určite disponuje. Nebol som v tom proste až natoľko ponorený, ako by asi v danom žánri bolo vhodné. 3/5(14.7.2014)

Dnes, kdy má každý filmový psychopat nějaký šíleně komplikovaný motiv, který pak ve finále sáhodlouze odkrývá, je osvěžující vidět, že tomu tak nebylo vždy. Postava Al Pacina mi připoměla postavu Nicolase Cage, který se podobným způsobem propadal do "pekla" o dvacet let později v 8mm.(13.4.2009)

Jak pravidelnou návštěvou Modrý ústřice Al Pacino k povýšení přišel. V newyorských gay klubech řádí psychouš, kterej mimojiné do svých obětí taky rád vrazí třeba nůž, nebo něco ostrýho. Paul Sorvino, pověřenej vyšetřováním, vyšle do terénu kudrnáče Ala, kterej rychle splyne s ostatníma a snaží se vylákat pachatele. Pozn. Podle skutečných událostí.(8.8.2013)

První film, po kterém jsem šel na základě cca 2-vteřinového GIFu [scéna výslechu s fackujícím nahým černochem]. Pověst homofobního filmu předešla moje promítání Cruising bohužel zbytečně. Podsvětí gay-SM-klubů je sice vykresleno šťavnatě [dostane se nám i fistingových scén, to se máme], nikdo ale ani nenaznačuje, že by se měl explicitně zobrazený zhýralý život týkat víc než zlomku newyorské queer scény. A i kdyby, že? Proti gustu žádný dišputát. Al Pachinovo herecky virtuózní proplouvání bahnem zvrácených rozkoší je fascinující jak samo o sobě [Serpíčo póza se nekoná], tak coby bezmála lynchovská detektivka. Podprahová schizofrenie překrývajících se hudebních stop punkových hymnů a motivů z pera Jacka Nietzscheho na klidu nepřidává. Zprvu nevýrazná, přesto zneklidňující stopa psychologických otazníků, která stvrdí svůj prim geniálním závěrem, jenž * podobně jako jiné skvělé otevřené příběhy * řekne více o interpretujícím divákovi než o postavě z plátna, povyšuje film vysoko nad exploatační průměr. Přes sporné vyznění, a právě tak i pro ně: Zapomenutá klasika.(16.3.2014)

Film o buzerantech,nebýt hereckého umu Al Pacina-tak jsem to snad v půli filmu vypnul.Jěště dlouho potom mi naskakovala husí kůže.(4.1.2010)

Vynikající záležitost a Friedkin ve vrcholné formě... navíc konec, který si můžete vyložit naprosto podle sebe a vždy bude v sobě mít ten kousek pravdy...(11.6.2007)

To je ale cloumák. Nic co by nějak moc šlo vyzdvihnout, třeba Alpa jel tak na půl plynu, když moc. Friedkin taky zažil lepší časy. Ale na druhou stranu to má atmosféru, parádní soundtrack (teda jestli Nietzscheho zvuky tak dají nazývat) a zajímavej konec. Místama fest nechutný. Mimochodem, zvuky kožené bundy jsou hodně zneklidňující. A ta první vražda...no ty vole. Na rovinu: nikdy jsem ve filmu neviděl takhle natočenou vraždu. Pokaždé, když to vidím, mám nabobkováno a lekám se takovým stylem, že to až nemá obdoby.(22.6.2008)

Al Pacinovi vůbec role nesedla, je nepřesvědčivý, rozpačitý, tohle je hra amatéra, ne herec, který později bravurně zahrál Shylocka v Kupci benátském a ještě před tím excelentního ďábla v Angel Heart. Proč musel mít namalované obočí, když sám o sobě je dostatečně tmavý? Naprosto samoúčelné. Vůbec celý film spoléhá na atraktivnost (nebo pro jiné odpudivost) tématu, zasazena do jiného prostředí by ústřední zápletka zapadla do šedi průměru a možná ještě níž. Způsob, jakým se pátrá po hromadném vrahovi, postrádá napětí - popravdě řečeno jediný podnět ke zvýšení adrenalinu bylo očekávání, kdy to Al Pacino schytá a jak si režisér poradí s detektivem vyřazeným z provozu, když ho tlačí čas. Ale byla jsem zklamaná.(3.12.2009)

Vizuálně silný kafe, který ve svý době muselo mít silnou odezvu. Mimo vyobrazení scény homosexuálů je to ale spíše podprůměrná krimínálka kde mi i Al Pacino přišel nějak nesvůj. Ještě mi tam tak chybělo vidět ho v latexovém obleku.(17.11.2017)

film a jeho zápletka je v podstatě tuctová. pacino, jakožto policajtskej hezounek, je naverbovanej na undercover misi s cílem vypátrat vraha homosexuálů... ale ta přehlídka buzen všeho ražení ve vykřičenejch čtvrtích je excelentní. asi to muselo bejt kultovní dílo pro všechny homofoby a homofily, protože proto to asi vzniklo. pro sexuologa weisse, kterej ješte v 90.letech tvrdil, že homosexualita je úchylka. pro buzíky, co na všech různejch gay pride ukazujou povislý zadky. pro václava moravce. pro kikinu na hradě...http://www.youtube.com/watch?v=jR7y7g8h1y4 macho travolta vs.buzna pacino. kdo je víc?(27.1.2012)

• altaica

PRO MUŽE:Pro normálního chlapa s choutkama na něco kozatýho s kun*ou je výlet do gay clubů těžkou exotikou. Fajn, že podobné zájmové skupinky existují, zbyde víc řeziva pro nás. Policajtík, který přežije sdělení, že vypadá jak oběti sériového vraha, co všechny byly bukvičky, má makat v přestrojení. Takovém hodně spešl přestrojení. Kožené hadry s dírou na pr*eli. Těch gay scének hraničících s pornem je ve filmu tolik, že to místy připomíná Caligulu, v době, kdy vyhynuly ženský. Gay kluby pro milovníky příběhů z kožených kalhot tu jsou zpodobněné jak dokonalé předpeklí, nebo peklo samo. Ještě, že film vznikl rok před objevením AIDS, jinak bych ho podezíral z homofobie a honu na homodějnice. Na rozdíl od ostatních se domnívám, že kromě klišovitě kontroverzního vyservisování pod čumák (ano je tam m a ne r ) problému homosexuální promiskuity je film především naprosto mizernou kriminálkou s nelogicky debilním koncem, ale po celou dobu s excelentním výkonem Al Pacina. Pokud se hodláte seznámit se svéráznými gay kluby v bezpečí svého domova, pak do toho, jinak nemohu než nedoporučit.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Hošánci – film pro vás a o vás. Druhé vánoce – víc koulí ve filmu, než na vánočním stromečku. A ty chlupaté prdýlky, to budete šílet. A ty rafinované kožené kalhotky – bez kapes – a s tolika otvůrky. Na začátku filmu to vypadá, že kolik erotických pomůcek máš, tolikrát jsi buzíkem. K tomu ten zneklidňující zvuk tření kožené galanterie.. jůůů. Jen ten rejža, chlapec jeden eanej, ten to trochu přepísk, vypadá to, jako kdyby všem hučelo v homokládě a kromě hry “každý s každým kdykoliv a jakkoliv” neuměli cukroušci nic jiného. A to je hnusná pomluva Fůůj          HLÁŠKA:Toho znám takýý, kolujou o něm samý hezký věci.// Na co to je? Modrej šátek v levý kapse znamená, že ho chceš vykouřit, v pravý, že kouříš. Zelený v levý kapse, že jsi pasák, v pravý, že za to platíš. Žlutej v levý kapse, že máš volnej pokoj, v pravý, že žádnej nemáš. Červený...(31.1.2013)

Netradiční náhled mezi NY gay komunitu. Nic pro slabší povahy. Výborný snímek. Al Pacino vypadal a hýbal se skoro jako Stallone ve filmu Rocky.(12.6.2013)

Od 4 hvězd to dělí jen divný konec, který mi neseděl, hlavně proto, že jsem si to od samého začátku filmu myslel, ale taky mě hned na začátku trknul absolutně odlišný hlas a tím pádem opravdu divný konec filmu. Ale jinak ty realistické gay záběry a v té době, to musel být neordinérní, odvážný a zajímavý filmařský počin. AlPa jako gay mi moc nesedl.(12.9.2009)

80% Al Pacino byl borec, škoda že takto kvalitní kriminálky netočí dodnes...(26.10.2015)

Atmosfera fakt dobra, miestami nudne, ale pointa?(6.11.2010)

• Gynekolog007

Když opomenu to, že je to dost nechutný, tak to stejně nebylo nic moc..takový odfláknutý...Jedině Al to drží trochu nad vodou. Kdyby tam nehrál byl by to asi celkem kvalitní SHIT.(19.10.2012)

Al Pacino jako nastrčená policejní volavka ve svižně odsýpajícím, temném a zlém krimi thrilleru z dob, kdy ještě ve střižnách neseděli vypečení strážci morálky s nůžkama Made in China. Film se odehrává ve světě freaks, které žijí v temných zákoutích mimo většinovou populaci a tráví čas takřka výlučně zvráceným a nechutným způsobem. Je trochu kaňkou na vybroušeném režijním stylu Williama Friedkina, že ten odpudivý izolovaný mikrosvět tvoří gay komunita, viděná optikou zjevně poplatnou době svého vzniku. Přesto mám dojem (a některé rozbory filmu dostupné na netu mě v tom utvrzují), že ta homofobie není až tak jednoznačná a mísí se se zvláštní obsesí, hraničící možná až s fascinací, což potvrzuje i znepokojivý konec, respektive celkový vývoj Pacinovy postavy. Rozporuplná, ale podnětná záležitost.(23.12.2013)

• mirkath1

Mě se to nelíbilo. Ani jedna příjemná postava a Al Pacino se tam většinu času tváří jako dement a ten konec to dorazil. Nejhorší film s Alem zatím vůbec :((19.6.2014)

Dost zajímavý a ve své době jistě i šokující a kontroverzní krimi thriller o infiltraci mladého policisty do sado-maso gay komunity, ze které má zřejmě pocházet záhadný vrah homosexuálů. Al Pacino celému filmu samozřejmě jak to má ve zvyku kraluje a celou pozornost si rve pro sebe, a i když ani zdaleka nejde o jednu z jeho nejlepších rolí, k temným zákoutím amerického velkoměsta jakoby přirostl.(23.12.2014)

• infidele

dost homofóbní záležitost.. klasické dělení na spořádané heterosexuály, kteří musí tpět pod oplzlostí a neuspořádaností života homosexuálů.. ideově film asi zapadl do noty smýšlení v osmdesátých letech, dnes by však mohl vzbuzovat opak(28.1.2010)

Nějak mě to nevzalo. Čekal jsem od toho asi něco jiného....(27.9.2010)

snůška těch nejodpornějších buzerantů, co sem kdy viděl:-) Ale je to zábava, válel sem se smíchy:-)) Pacino standardní(9.4.2013)

I když jsem se párkrát od srdce zasmál (Při scéně kdy Al stojí v gaybaru a přijde za ním homouš a hladí mu prso - ten Pacinův výraz !!! nebo když pak zjistil kdo je vrah a sledoval ho na každým kroku - týpek musel solidně nechápat ....) ale stejně - znovu nee ... NĚKOLIK DŮVODŮ PROČ FILM VIDĚT :1)Mám rád veřejný homo-fisting v gay klubu 2)Chci vidět další starej film s Al Pacinem 3)Chci si doplnit filmografii Al Pacina ......(9.3.2014)

Hoodně divný. Ale to s těma šátkama by se mělo zavést i v běžných klubech:-)(25.11.2012)

Tvrdíte, že to jsou témata, o kterých se ve slušné společnosti nemluví? A kdo říká, že tu máme slušnou společnost?! Některé věci jsou zkrátka kruté, hnusné a nechutné, v tomhle případě navíc dobře natočené, má to vše, co očekávám, plus ještě něco navíc - feeling. Zajímavé komentáře: Rob Roy, Faidra, Gilmour93. P.S.: Nejsem ani na jedné ze stran zdejších chytrolínů, tedy ani zneuznaná bukvice ani zavilý homofob...(29.12.2012)

• awerto

Prvoplánový žánrový pokus, ktorý parazituje na "modernosti" témy homosexuality a neobjasňuje jediný motív. Nuda a sed. Je nechutný a samoúčelný. Nechapem, ze v tom inak dobry Al Pacino mohol hrat. Alebo Paul Sorvino, skvely herec.(3.4.2013)

Al Pacino v roli mladého policisty, vyslaného jako volavka do uzavřené komunity kožeňáků v gay čtvrti, kde musí najít vraha homosexuálů. Drsné prostředí gay podsvětí, kde se mužský sex změnil na adrenalinový sport, propojený alkoholem a drogami se pro heterosexuálního detektiva stává zatěžkávací zkouškou nervů i vztahu se svou přítelkyní. Přestože se mu podaří případ zdárně vyřešit a dopadnout vraha, v jeho psychice tato zkušenost zanechává silnou stopu. AL Pacino v tomto thrileru opět předvedl své herecké mistrovství. Jen malá výtka k českému dabingu: Zženštilé, skoro až šišlající hlásky se k tzv. kožeňákům moc nehodí. Gayů jsou údajně 4%, máte pocit, že každý 25. chlap, kterého potkáte, mluví jako reklama na vložky?(1.2.2015)

S tímto snímkem jsem se úplně minul. Zmateně čtu ohlasy ostatních a jako bych se díval na úplně jiný film. Očividně s Williamem Friedkinem vůbec nesouzním, protože jsem prožíval to samé nic, jako při jeho Francouzské spojce. Vůbec se do těch filmů nedokážu ponořit, vše, co asi chtějí říct, mě obloukem míjí. Takže nejspíš nejsem na hodnocení ani na koukání ten pravý a nemám to zkoušet.(14.5.2017)