Na lovu

• slovenský

Na love

Thriller / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA / Západní Německo, 1980, 102 min

Friedkinova Modrá ústřice, z které vám zmrzne úsměv na rtech.. Ohledně věrohodnosti zobrazení newyorkských gay klubů 70.let nemohu sloužit, poněvadž jsem je nenavštěvoval, ovšem díky dokonalé hudební i zvukové složce (kdo by řekl, jak účinně působí tření koženého materiálu..!) a zneklidňujícímu feelingu můžu zaručit, že vám bude atmosféra dusivě přitláčet prsty na hrdlo a zdánlivě mnohoznačný konec dopřeje extázi v oblíbené disciplíně D.Carradina asfyxii (erotická praktika škrcení). Pacino byl pro role rozervanců stvořen a v ponurém Cruising předvádí svůj další nezapomenutelný koncert muže, nastupujícího do výtahu za Harry Angelem..(9.12.2009)

Skvělý film, který se při každém dalším shlédnutí jeví trochu jiný. Jinak je poměrně vtipné, že se tady všichni pohoršují nad tím, že uráží homosexuály. A co třeba bělochy? Všimnul si vůbec někdo, že v tom filmu nejsou při těch scénách z gay barů téměř žádní černoši?(3.9.2013)

• baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1981 : NOMINÁCIE (3) : Najhorší film, Najhoršia réžia -William Friedkin, Najhorší scenár - William Friedkin.(10.2.2008)

Poměrně solidní thriller s dosti slušným Al Pacinem, scénář by však mohl být lepší a propracovanější. William Friedkin má na svém kontě mnohem lepší snímky, nicméně i tento stojí za pozornost, ve výsledku 3,5*.(25.8.2010)

• Martin741

Slabsia detektivka, reziser Friedkin po Mzde Strachu 1977 sa fakt uz len trapil. A ani jedna zapamataniahodna scena, nic viac nez nudna detektivka : 20 %(11.6.2016)

• fefee

Ešte som nevidel pokope toľko "buzerantov" v jednom filme. A keď je na čele Al Pacino tak to má sakra koule.(18.7.2014)

Gay film... Vrah Gayů, neústále zabíjí a zabíjí další oběti. Policie pošle do gay baru volavku v podobě poctivého policisty AL PACINA, který bude muset vyřešit případ. Ale celého ho to chudáka změní postupně (jít do takového svinstva za cenu zlatého odznaku a hodnosti detektiva ? - :) Al Pacino je jako vždy výbornej, ale tento příběh mi moc nesedl :((14.11.2009)

Podmanivý zvuk vrzajicí kůže, cinkajících zipů a teskně jazzový soundtrack na pozadí vyšetřování, které přináší víc otázek než odpovědí. Díky fantastickému Al Pacinovi budete jeho hrdinovi fandit, vzhledem k nebezpečně svírající atmosféře gay barů však místo tradičního držení palců budete mít spíš podvědomě sevřené půlky...(22.12.2014)

Ačkoliv tento film předchází pověst jakéhosi homofobního blábolu, osobně v něm vidím spíš varování před uniformitou. Proto to, co po Pacinově prvotním oťukávání prostředí následuje, není tradiční pátrání a sbírání stop, nýbrž obcházení v bludném kruhu klubů pro gaye, v nichž lze klidně nalézt i učitele nebo policisty. Pro Pacinovu postavu představuje jediné východisko chycení vraha za každou cenu. I za tu, že by tím vrahem nebyl. Jako každý větší film, který nabízí různorodé interpretace, i u tohoto se většina diváků bohužel přikloní k té, jež se nabízí jako první. A když se k tomu připočte, že se děj točí kolem sexuálních menšin, průser je na světě. Jednoznačně souhlasím s názorem, že podobný film by už dneska (kdy se tvůrci kriminálek vší silou snaží, aby nevyletěli z vyjetých kolejí) vzniknout nemohl. I teď totiž nutí člověka o něm alespoň chvíli přemýšlet navzdory tomu, že veškeré jeho reálie jsou už zřejmě dávno "out". To by průměrný nebo dokonce blbý film rozhodně nedokázal. William Friedkin už zase přecenil svoje publikum.(31.8.2011)

• vitekpe

Je to tak nudny film (sry Al Pacino), ze jsem to v pulce vypnul. Zbytecnost.(18.2.2013)

Konec byl pro mě sice překvapením, ale rozhodně ne takovým, aby mě to jak se řiká dostalo.. Film to rozhodně neni špatný a rozhodně bych neřekl, že Pacino byl nevýrazný jak tu někteří uvádí, ale na druhou stranu bych prostě očekával víc dramatu, víc něčeho pro co bych mohl říct, že sem byl napjat.. A to se nekonalo!(16.2.2010)

Jako detektivka dobrá, prostředí NY 80. let bylo vykresleno velice přesvědčivě, včetně těch odpornejch gay clubů. Příběh se mi, ale jinak docela líbil a asi bych dal i 4 hvězdy, kdybych pochopil ten konec, ale bohužel nepochopil...(15.8.2012)

• JohnSmith

Možná je to hodnotný snímek, ale ne pro mě. Koukat se skoro dvě hodiny na teplouše tak, jak je podává Friedkin, ve mě vyvolalo málem zvracení.(30.9.2012)

Lahůdkový thriler s Al Pacinem, který proniká do komunity gayů, až ho úplně pohltí. Viděl jsem to kdysi a hrozně mě to chytlo (ne nejsem gay :-) ).(16.2.2009)

• zigíš

odzívané ..buzíci z osemdesátek ma nechávajú chladným(20.1.2010)

Hooodně povedenej kousek z prostředí bukvic.Atmosféra v gay barech byla pro normálního chlapa-hrůzná,hororová,nechutná,no prostě tam jít jedině s pásem cudnosti.Hnus jak se olizujou tři chlapi.Al Pacino zahrál skvostně,detektiv jak má být.Chladný žádné úsměvy.Film krásně graduje a ani na minutu vás nenudí.Hold Pacino svým charismem tenhle kousek posunul k dokonalosti,smekám:-))))(10.8.2012)

Miestami dosť ťažko stráviteľný - aj keď sa v žiadnom prípade nepovažujem za homofóba, tých kožených oblečkov a holých zadkov tam na mňa bolo až príliš - avšak tiež veľmi atmosferický film, ktorý si rozhodne neberie pred ničím servítku. A práve štatút kontroverzný ho podľa môjho názoru robí tým, čím momentálne je. Bez neho by pravdepodobne už dávno upadol do zabudnutia, nie je totižto ničím oslnivý, jedine ak témou a odvážnou formou jej spracovania. Podobne je na tom aj Al Pacino, ktorý aspoň mňa osobne svojím výkonom tentokrát zas až tak neohúril, skôr len taký štandard (ale priznajme si, čo by za takýto "štandard" dala väčšina iných hercov). Uvítal by som hlavne o niečo viac priestoru pre Karen Allen, škoda že jej postava tu bola v podstate iba zanedbateľná... Ako celok na mňa Cruising príliš veľký dojem nespravil, možno taký lepší priemer. A to aj napriek nesporným režijným kvalitám, ktorými Friedkin určite disponuje. Nebol som v tom proste až natoľko ponorený, ako by asi v danom žánri bolo vhodné. 3/5(14.7.2014)

Dnes, kdy má každý filmový psychopat nějaký šíleně komplikovaný motiv, který pak ve finále sáhodlouze odkrývá, je osvěžující vidět, že tomu tak nebylo vždy. Postava Al Pacina mi připoměla postavu Nicolase Cage, který se podobným způsobem propadal do "pekla" o dvacet let později v 8mm.(13.4.2009)

Jak pravidelnou návštěvou Modrý ústřice Al Pacino k povýšení přišel. V newyorských gay klubech řádí psychouš, kterej mimojiné do svých obětí taky rád vrazí třeba nůž, nebo něco ostrýho. Paul Sorvino, pověřenej vyšetřováním, vyšle do terénu kudrnáče Ala, kterej rychle splyne s ostatníma a snaží se vylákat pachatele. Pozn. Podle skutečných událostí.(8.8.2013)

Film o buzerantech,nebýt hereckého umu Al Pacina-tak jsem to snad v půli filmu vypnul.Jěště dlouho potom mi naskakovala husí kůže.(4.1.2010)

První film, po kterém jsem šel na základě cca 2-vteřinového GIFu [scéna výslechu s fackujícím nahým černochem]. Pověst homofobního filmu předešla moje promítání Cruising bohužel zbytečně. Podsvětí gay-SM-klubů je sice vykresleno šťavnatě [dostane se nám i fistingových scén, to se máme], nikdo ale ani nenaznačuje, že by se měl explicitně zobrazený zhýralý život týkat víc než zlomku newyorské queer scény. A i kdyby, že? Proti gustu žádný dišputát. Al Pachinovo herecky virtuózní proplouvání bahnem zvrácených rozkoší je fascinující jak samo o sobě [Serpíčo póza se nekoná], tak coby bezmála lynchovská detektivka. Podprahová schizofrenie překrývajících se hudebních stop punkových hymnů a motivů z pera Jacka Nietzscheho na klidu nepřidává. Zprvu nevýrazná, přesto zneklidňující stopa psychologických otazníků, která stvrdí svůj prim geniálním závěrem, jenž * podobně jako jiné skvělé otevřené příběhy * řekne více o interpretujícím divákovi než o postavě z plátna, povyšuje film vysoko nad exploatační průměr. Přes sporné vyznění, a právě tak i pro ně: Zapomenutá klasika.(16.3.2014)