poster

Nebezpečné známosti

 • Čína

  Wei xian guan xi

 • Čína

  危险关系

 • Jižní Korea

  위험한 관계

 • Jižní Korea

  Wiheomhan gyangye

 • angličtina

  Dangerous Liaisons

Drama / Mysteriózní / Romantický

Čína / Jižní Korea / Singapur, 2012, 110 min

Režie:

Jin-ho Heo

Předloha:

Choderlos de Laclos (kniha)

Scénář:

Geling Yan, Han-eol Lee

Hudba:

Seong-woo Jo

Kostýmy:

Miggy Cheng
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • pm
  ****

  "Nebezpečné známosti", tentokrát situované do Šanghaje roku 1931 v době počínajícího válečného konfliktu, děj tak nepostrádá odkazy na politickou situaci nebo třeba sociální nespravedlnost. Ta vražda rukou soka, nijak rytířská, asi nebyla bez důvodu, si myslím. Jinak ústřední herecká trojice Zhang Ziyi, Cecilka Cheung a Jang Dong-gun je naštěstí výborně typově vybraná i hrající (a jejich kostýmy dostatečně pohledné a retro,) protože z ukňourané Candy Wang jsem šílela... Taky velké plátno by bylo o něčem jiném. Ve výsledku, přestože jde o (o třídu) lepší pokus než nabízí mladší jihokorejská adaptace, jsem od filmu, na který jsem docela dlouho čekala, ... čekala ještě něco malinko navíc. Okleštěné, ale v detailech silné.(4.11.2012)

 • Vančura
  **

  Zoufale nudná tečka za mou seznamovací jízdou s Laclosovým slavným románem a jeho nejznámějšími filmovými adaptacemi. Poté, co jsem dočetl zmiňovanou předlohu a zhlédl za sebou 5 verzí jejích filmových adaptací, mohu s ulehčením konstatovat, že mám téhle látky právě po krk. S výjimkou Formanova Valmonta shledávám všechny adaptace ubohé, nanicovaté, afektované a především - ó ano - tak strašně zbytečné. Hlava mi nebere onu umanutost, s níž noví a noví filmaři stále sahají po stejné knize staré přes 200 let, aby obšťastnili svět další svévolnou adaptací románu, kterého si cením příliš na to, abych mohl lhostejně přihlížet té devalvující vlně filmařské diletance, jíž je chudák starý de Laclos soustavně vystavován. Jako by současnost neskýtala tisíc a jeden lepších námětů ke zfilmování! Nejinak je tomu v případě tohoto asijského koprodukčního dramatu, které se manýristicky utápí ve vlastním přeartovaném výrazu, jenž je žalostně prost jakékoli filmařské invence, jež by ospravedlnila vznik další adaptace Nebezpečných známostí - tedy pokud oním jediným přínosem nemělo být přenesení původních reálií do asijského kontextu a posun závěru do roviny teatrální melodramatičnosti. Při sledování téhle unylé slátaniny jsem se skoro neubránil dojmu, jako bych hleděl na asijské kopie evropských automobilů - všechno tam působí tak důvěrně povědomě, ale ve skutečnosti je to neumětelský padělek, od něhož by bylo nejlepší dát ruce pryč. Kristebože, dej, ať se mi už do smrti obloukem vyhnou jakékoli další filmové adaptace té nešťastné knihy, ale vážně!(17.5.2013)

 • sniper18
  ****

  Je to vydarená romantická dráma. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa v Šanghaji tridsiatych rokov, v ktorom si známy vplyvný sukničkár užíva priazeň žien a fakt, že patrí do najvyššej smotánky a tak neodolá stávke svojej bývalej priateľky, ktorá je jeho vernou kópiou v ženskom podaní, aby zviedol čerstvú vdovu. A keďže si uvedomuje, že kvôli jej čistej povahe to nebude práve najľahšie, vidí v tom výzvu a prijme to, lenže aj on sa vplyvom okolností mení a postupne sa komplikuje život všetkým. So spracovaním som dosť spokojný, síce táto látka už bola spracovaná niekoľkokrát, takže hlavný príbeh už prakticky ani nemá čím prekvapiť, ale aj tak si ma to získalo už od začiatku. Chémia v rámci ústredného tria funguje perfektne, rovnako mi sadla aj línia so zamilovaným dievčaťom, k tomu atraktívne prostredie smotánky tohto prostredia a vynikajúca dobová atmosféra. Síce po tej prvej hodine to už trochu zoslabne, hlavne kvôli zmenenej chémii medzi hlavnými postavami, čo ma ale kvôli látke ani neprekvapuje, vždy mi viac sedí tá počiatočná fáza, ale ani s tým nemám väčší problém, dobre sa na to pozerá aj potom, je tu množstvo zaujímavých situácií, takže si ani nemám väčší dôvod sťažovať. Jedine ten prvok japonského vplyvu tu má len minimálny priestor, čo ma trochu prekvapilo, ale ani to nie je väčší problém. Herecké obsadenie je perfektné, Jang Dong-Gun v hlavnej úlohe si ma síce kvôli svojej postave očakávane až tak moc nezískal, ale inak sa mu nedá nič vytknúť, pri ženskej dvojici ma zase trochu prekvapilo rozloženie úloh, z poslednej doby som zvyknutý, že práve Ziyi Zhang hráva tie rovnoprávnejšie ženy, zatiaľ čo Cecilia Cheung skôr tie krehké krásky, tu je to naopak, ale napriek tomu som si rýchlo zvykol, keďže obe to zahrali vynikajúco. A bavili ma aj všetky vedľajšie postavy, takže obsadeniu sa nedá nič vytknúť. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, úžasný vizuál, toto je skutočne radosť pozerať, k tomu spomínaná dobová atmosféra, tu nie je najmenší problém. Som nadmieru spokojný, keby som nevidel žiadnu predchádzajúcu adaptáciu, tak možno volím aj plné hodnotenie, takto už prvok prekvapenia absolútne chýba, ale aj tak je to zatiaľ pre mňa najlepšia verzia. 79%(12.5.2013)

 • ainny
  ****

  Je vidět, že si tvůrci dali záležet a pro mě je jejich adaptace tak profláklého díla jednou z nejhezčích. Šanghaj třicátých let je fascinující a kamera si na ní dala hodně záležet. Obsazení je vynikající a nevěřím, že by se našla žena, kterou by Jang Dong-gun nedokázal svést. Stejně jako by se asi nenašel muž, který by nechtěl svést cudnou Ziyi Zhang. K ději nemá cenu cokoliv psát, protože tuhle adaptaci neudělala Amerika, takže ač zasazen do úplně jiného prostředí, nejedná se o paskvil. Původně jsem si film pustila spíš jako kulisu, ale od prvních minut jsem odložila všechno stranou a nespustila z obrazovky oči.(10.4.2014)

 • Madsbender
  ****

  Fan je šarmantný zvodný švihák a nenapraviteľný sukničkár, pohybujúci sa vo vyššej spoločnosti a obklopený pozlátkom zloženým z bohatstva, moci a krásnych žien. Svoje dni trávi na rozličných spoločenských akciách, kde striehne na svoje nové úlovky. Jedného dňa narazí na svoju dávnu priateľku, ktorú ešte stále miluje, a uzavrie s ňou stávku, ktorej predmetom je pripraviť o počestnosť Du Fen-yu, ktorá práve prišla do mesta. To však nie sú jediné postavičky v nebezpečnej hre plnej milostných pletiek, intríg a ťahaní za povrázky v pozadí. To všetko v úžasnom, vizuálne nádhernom a atraktívnom prostredí Šanghaja 30.-tych rokov minulého storočia, v ktorom zúria nepokoje a priepastné rozdiely medzi spoločenskými vrstvami vidno na každom rohu. K tomu si pripočítajte luxusné obsadenie a voilá - jeden z najlepších ázijských filmov roku 2012. 85%(13.12.2013)

 • - Filmovým námětem je slavná epištolská novela "Les Liaisons Dangereuses" francouzského novelisty a válečného generála Choderlose de Laclose prvně publikované nakladatelstvím Durand Neveu v roce 1782. Jako inspirace rovněž posloužil skutečný skandál, který otřásl Shanghaí v roce 1930. (Conspi)

 • - V okamžiku, kdy Du Fenyu (Ziyi Zhang) břitvou zbavuje Xie Yifanovu (Dong-gun Jang) tvář posledních vousů, lze v záběru vidět jen zbytky pěny na holení pokrývající jeho tvář. Kdežto v dalším záběru je pěna zpět i na místech, která pěny v předcházejícím okamžiku zbavena již byla. (Conspi)