Berserk: Ógon džidai hen II – Doldrey kórjaku

• Japonsko ベルセルク 黄金時代篇Ⅱ ドルドレイ攻略 (více)
všechny plakáty

Trilógia Berserk: Golden Age pokračuje druhým dielom s názvom The Battle for Doldrey. Hlavný protagonista Guts, ktorý je stále v službách Klanu Jastraba, pociťuje dôsledky rozhovoru svojho veliteľa Griffitha s princeznou Charlotte: cíti sa nedocenený a podvedený. Po triumfe nad nepriateľskou armádou je Griffith požiadaný, aby dobyl poslednú nepriateľskú pevnosť, zvanú Doldrey, v ktorej sídlia legendárni nosoroží jazdci na čele s nepremožiteľným bojovníkom, generálom Bosconem. (HDeer)

Wysch

Místama zamrzí vynechání důležitých sekvencí z předlohy (ať už se jedná o smrt královny nebo i Zoddův meč či Casčina proměna), na druhou stranu potěší letmý seznámení s Puckem a ostatně i tím Skull Knightem. Co zamrzí víc, je přílišný důraz na bitvu o Doldrey a menší důraz na "one hundred men slayer" scénu, která je na můj vkus příliš rychlá. Větší výpravnost scén znamená i místy slabší zpracování vedlejších postav, které se bohužel navrátily ke statickému znázornění. Současně zamrzí i přílišná délka scén zdánlivě nezajímavých, jako je bál nebo ztráta princeznina panenství. Na druhou stranu atmosféra závěru dílu slibuje epický návrat v další části a hlavně mám osobně takovej skromnej dojem, že stejně jako já i tvůrci favorizují spíše "Black Swordsman" anebo "Conviction Arc". Proto vyvstává otázka, proč se vůbec neudělal Black Swordsman a přešlo se rovnou na Golden Age. Prozatím se svojí skromnou znalostí japonštiny si nedovolím nějak hodnotit dialogovou stránku, byť by se jistě leccos vytknout dalo. Po stránce příběhový jsem svoje napsal, po stránce zpracování nejsem takový kumštýř, aby mi na něm tolik záleželo. Chybějí mi vnitřní pohledy hrdinů, resp. vnitřní monology hodnotící situaci. Stále přetrvává dojem, že se jedná o dílo od fanoušků pro fanoušky a nikoliv seriózní snahu přilákat na nejepičtější a nejtemnější příběh všech dob nové duše. Jo a soundtrack je skvělej. ()

sniper18

Je to dosť dobrý animovaný akčný historický film, ktorý je pokračovaním veľmi dobrej jednotky. Má vydarený príbeh o prvotriednom bojovníkovi a jeho žoldnierskej skupine, ktorí aj po mnohých prekážkach stále pokračujú vo svojich vojnových úspechoch v boji proti Anglicku. Práve sa dokonca rozhodnú dobiť dôležitý hrad, ktorý je považovaný za nedobitný, za čo by si od kráľovskej rodiny získali veľký rešpekt a výrazne by povýšili, no problémy im robia aj ich intrigy, keďže nie všetkým by takýto stav vyhovoval. So spracovaním som dosť spokojný, tu sa už samozrejme s postavami netreba zoznamovať a tak ma všetky dôležité bavili od samotného začiatku, pričom chémia medzi nimi funguje perfektne, obzvlášť medzi hlavným hrdinom a bojovníčkou, keďže tu majú dlhú spoločnú časť v lese, ktorá rozhodne zaujme. Výborne zvládnuté je stále aj samotné vojnové ťaženie, tentoraz zamerané hlavne na dobytie významného hradu a samozrejme opäť nechýbajú ani tie intrigy, ktorých je tu ešte omnoho viac, čo inak až tak moc nemusím, no tu našťastie pôsobia dostatočne zaujímavavo. Vďaka tomu nesklame ani samotná záverečná fáza a tak sa je nielen na čo pozerať, ale navyše to aj skutočne nateší na záverečný diel. Akcie je tu celkom dosť a som s ňou nadmieru spokojný, To jediné, čo sa jej dá možno vytknúť je vlastne len to, že sa nachádza prakticky iba v prvej polovici, no hlavne, že opäť je vizuálne skvelá po všetkých stránkach, stále pôsobí dostatočne drsne a na jednotlivé akčné sekvencie, či už celá časť v lese, no hlavne celé dobývanie hradu sa je skutočne radosť pozerať. Očakávane sú na tom veľmi dobre aj postavy, ktoré zostali prakticky totožné, ako aj v predchádzajúcom diely. Hlavné trio je skvelé, pričom tentoraz ma už veľmi bavil aj veliteľ, poteší aj pár nových záporákov, tu nemám čo vytknúť. Animácia sa od minulého dielu vlastne vôbec nezmenila, čo mi rozhodne nevadí, keďže aj v ňom sa mi veľmi páčila, rovnako nezaostávajú ani ostatné hlavné zložky, takže tu sa dá vlastne len chváliť. Takže som dostatočne spokojný, celková kvalita zostala vlastne na veľmi podobnej úrovni, ako aj v predchádzajom diely, takže nemám väčších výhrad. 78% ()

Dont

Platí víceméně totéž, co pro první část třídílné série. Tentokrát dostává značný prostor bitva o Doldrey a je kvalitně zpracovaná, i když jsem se také, jako jiní uživatelé, pozastavil nad vynecháním některých detailů (např. absence Zodda). Větší prostor a důraz by si zasloužil Gutsův boj proti přesile nepřátel, v seriálu tenhle čin více vynikl. Nahé scény jsou zpracovány až s překvapivou otevřeností, především ta odehrávající se v ložnici princezny. ()

warrenur

Scenar tychto japonskych kreslenych "heroic" filmov, ako som si ich dovolil nazvat, ma uz neoslovuje. Nepoznam kniznu predlohu, ak by vsak bola ponimana vo vaznejsom duchu, zrejme by ma jej citanie bavilo. Toto jej spracovanie ma vsak nezaujalo. Podobne kreslene spracovane filmy a zanrovo tiez blizke si vybavujem z nemeckych kanalov z cias svojho detstva. Zrejme sa jedna o snimok pre znalych a fanusikov. Ja nie som ani jednym z nich. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Are you sure you should drink in your condition?" "Ah shut up. The alcohol will disinfect me from the inside."     Pokiaľ pri prvej časti tejto temnej animovanej trilógie som ešte váhal nad tým, či je to pre mňa to pravé, táto druhá časť si ma už dokázala úplne podmaniť. Na rozdiel od tej prvej je ohromne epická, takže okrem opätovne veľkolepých bitiek (ktoré už na mňa nepôsobia tak samoúčelne) už kladie podstatne väčší dôraz na rozvíjanie rôznych dejových línií a tiež na hlbšie vykreslenie jednotlivých postáv. V centre rozprávania sú opäť Guts a Casca, medzi ktorými to naďalej parádne iskrí a tak, ako sa o nich divák postupne dozvedá stále viac a viac (Cascin životný príbeh), začínajú mu obaja silne prirastať k srdcu. Sledujeme nielen bežný život bojovníkov (pričom niektoré tie súboje sú podané veľmi atmosféricky), ale tiež život na kráľovskom dvore (výborná scéna bálu, rozkošná Casca v šatoch tu je na nepoznanie) a k nemu patriace "vnútorné boje" (čiže intrigy a zrady). Baví ma tá celková dynamika, postavy i vzťahy prechádzajú vývojom, menia sa, príbeh má viacero zaujímavých zvratov, z ktorých najmä tie v závere boli pre mňa veľmi prekvapivé.     "I would rather fight for my life than live it." ()