Básník Villon je propuštěn z vězení a vrací se na předměstí ke svým přátelům. Jeho tajné přání, stát se králem, se plní, stává se totiž králem tuláků. Skutečný král jej pozná jako rozumného člověka a povýší ho, byť jen na oko, do šlechtického stavu a učiní jej svým rádcem. Po četných intrikách i příhodách, z nichž nejsilnější je Villonova láska ke Kateřině, má vše skončit tragedií. (sator)

NinadeL

Jedná se o převzaté představení Hudebního divadla v Karlíně a Nuslích v Praze, které mělo premiéru 3. 3. 1972 (shodou okolností v roce úmrtí Rudolfa Frimla). Zatímco původní Frimlova opereta The Vagabond King (1925) ze života Françoise Villona úspěšně prošla Broadwayí a Hollywood ji natočil dvakrát v letech 1930 a 1956, u nás ji hrál každý myslitelný soubor v republice: Brno, Olomouc, Ostrava, Liberec, Plzeň, Ústí nad Labem, Opava... Pro Prahu byla nová inscenace Jindřicha Jandy vzpomínkou na poválečné nastudování E. F. Buriana, které v Karlíně dělal souběžně se svou činností v D 46. V záznamu z roku 1975 zaujme zejména Otomar Korbelář jako král Ludvík XI., Karel Fiala v titulní roli bez bázně a hany a Hana Talpová jako sexy Hugetta. ()