Francouzská spojka

The French Connection

Francúzska spojka

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1971, 104 min

NFR 2005, Oscar 5 : Nejlepší film, Režie, Herec HR - Gene Hackman, Střih, Scénář - A + 3 nominace: Herec VR - Roy Scheider, Kamera, Zvuk(24.2.2004)

Friedkin natáčel ruční kamerou a zkoušel různé režijní fígle, aby docílil co největší míry autenticity a to se mu podařilo v míře vrchovaté. Gene Hackman ve své první velké roli chlapáckýho poldy a těžkýho frajera na sebe výrazně upozornil, jeho automobilová honička s nadzemkou je nezapomenutelná. Svého času překvapivý a zasloužený Oscar za nejlepší film.(13.4.2003)

Některé filmy přetrvají věky. A mám dojem, že tohle bude jeden z nich...zbožňovala ho moje máti, dostává i mě, a světe div se, líbil se i mému 14ti letému bratrovi...to už něco znamená:) Prostě stejná klasika jako televizní Profesionálové.(16.3.2003)

Realistický neo-noirový thriller, na kterém lze výborně zkoumat evropské vlivy na Nový Hollywood. Stejně jako Godard v U konce s dechem nebo Costa-Gavras v Z (dva filmy zmíněné v režisérově audiokomentáři), také Friedkin uplatňuje dokumentárně veristický styl. Kamera budí dojem, že nezná trajektorii postav a musí spontánně reagovat na to, co se před ní odehrává. Vzdálenost kamery od postav a její pozice někdy věrně kopíruje způsob, jakým jsou tajně sledované podezřelé osoby (scéna v autobazaru). Mnohé scény jsou snímány z ruky a pouze s přirozeným osvětlením. Většina z nich se natáčela s kontaktním zvukem v reálných lokacích, často přímo na ulicích za plného provozu (což částečně platí i pro slavnou sebevražednou honičku) a bez zvláštního povolení. Věrnost reálným událostem, z nichž film vychází, šla tak daleko, že tvůrci použili skutečný heroin (a ve filmu ukazují tehdy používaný test jeho kvality) nebo policejní autodílnu, ve které se běžně demontovaly podezřelé vozy. K věrohodnosti přispívá také rozvolněná struktura vyprávění - čekací a sledovací prodlevy mezi akcí a reakcí jsou mnohem delší, než je zvykem v konvenčních kriminálkách, úspěch může záležet na náhodě, nebo se taky nikdy nemusí dostavit (tyhle prvky si o mnoho let později přisvojil srovnatelně realistický seriál The Wire). Výsledkem je procedurální dokudrama napěchované autentickou energií, díky níž vzniká dojem téměř fyzické časoprostorové blízkosti. Sázka na syrovost přitom nijak neumenšuje symbolické kvality vyprávění, které v souladu s dobovou skepsí není postavené na zřetelné opozici absolutního dobra a zla. Doyle možná má obdivuhodné detektivní instinkty, ale také je to frustrovaný rasistický zmetek, který si štvavým honem za zločinci kompenzuje, že zatímco on s kelímkem hnědé břečky mrzne na ulici, mocní sedí v teple a pohodlí luxusní restaurace. Nedostižitelný Charnier je oproti tomu uhlazený, zdvořilý a rozvážný a jeho chladná racionalita v něčem předznamenává nástup nového typu zloduchů, kteří jsou jen o trochu chamtivější než společnost, ve které žijí. Nestačí tedy, aby dobro bylo stejně nekompromisní jako zlo. Musí být ještě horší. Žádný film nevyjadřuje lépe oxymorón "špatné dobro". 85% Zajímavé komentáře: Visáč, rochelka(9.1.2006)

Legendární krimifilm, kterému dominují skvělé herecké výkony Roye Scheidera a hlavně Gena Hackmana.(7.8.2002)

Jeden ze základních kamenů klasické kriminálky je dokonalou ukázkou režijního mistrovství, které dokáže i po pár desítkách let zprostředkovat jedinečný divácký zážitek z filmu, který má jednoduchý a schematický děj a jenž stojí na všech základních klišé, které kriminální žánr poskytuje. William Friedkin režíruje v rychlém tempu a nejsilnější momenty vytváří z naprostých banalit jako je třeba obyčejné pobíhání po chodníku při sledování podezřelé osoby. Pro náročnější následně připravil fantastickou automobilovou honičku s nadzemkou. Dvojice detektivů v podání Gena Hackmana a Roye Scheidera se skvěle doplňuje nejenom povahově, ale i herecky. Francouzská spojka dokonale naplňuje představy o rčení, že v jednoduchosti se často skrývá ta největší krása.(28.9.2005)

Název, téma a doba jasně připomíná vrchol francouzské kriminální kinematografie. To ale do momentu, než se spustí začátek filmu, protože pak už se rozjíždí naprosto dokonalá americky dynamická atmosféra, která od samotné první vteřiny nepoleví až do samotného konce. Osobně musím říct, že snad nikdy jsem se nesetkal s lepší a napjatější špionážní kriminálkou, než právě v případě Francouzské spojky. Když Gene Hackman špicloval ksindly z Francie například v metru, měl jsem doslova zatajený dech. No a to Vám nemusím vykládat, jak mně bylo, když nastartoval Pontiaca LeMans a rozjela se jedna z nejhezčích filmových honiček, co jsem kdy viděl. To byl dokonalý filmařský adrenalin. Takové momenty dnešním filmům strašně chybí...stejně tak i špinavost New Yorku. Ta ponurá atmosféra, kde očekáváte neřáda za každým rohem, to je prostě nářez. Navíc po skončení filmu jsem jenom tupě zíral do titulků, protože ten závěr, ten je prostě depka jako svině. Klobouk dolů Amíci. Tohle se Vám sakra povedlo.(16.12.2018)

Připrav si kapesníky, protože z tak dokonalý filmařiny ti potečou sliny jako stoletá voda. Film je v rámci autencity točenej ruční kamerou, ale není v něm jediná obrazově nepřehledná scéna a třeba Jimmyho honička s metrem je jedna z nejlepších honiček co jsem kdy viděl, ne-li vůbec nejlepší. Filmovej orgáč ještě sílí díky dokonalýmu hereckýmu výkonu Gene Hackmana. Z počátku jsem se trošku neorientoval ve všech postavách, ale to brzy ustane a pak už to jede takovým způsobem, že jsem se během sledování filmu neodvážil dolejt ani víno.(13.7.2014)

Zvláštní detektivka, která hodně sází na gene Hackmana. Očekával jsem o hodně více a ne jen hodně mluvení a dvě tři akční scény. Filmy je ukončen titulky, které dovysvětlují děj, proto je pro mě nečekané, že bylo natočeno pokračování. William Friedkin je pro mě obyčejný režisér, který mě nikdy nepotěšil.(18.2.2007)

Rozpočet $1,8miliónaTržby USA $51,700,000Tržby Celosvetovo $51,900,000/65%/(24.2.2006)

43. MFF KV .. Scénář: Ernest Tidyman(10.7.2008)

Mám tenhle film velice rád.Ale půjdu proti střednímu proudu a řeknu, že se mi více líbila dvojka od Johna Frankenheimera.Tato spojka se mi zdála v některých věcech až příliš utahaná, ovšem hodně věcí vynahrazují moje zamilované scény.První je naháněčka v metru, kdy Pepek a Charnier nastupují a vystupují a navzájem čekají kdo se chytí první.Těmi dalšími jsou honička s nadzemní dráhou a pak ten konec.Myslel jsem, že se to ještě nějak dořeší, ale zůstalo jen u těch dvou výstřelů, které pak ve dvojce dostaly smysl.Výborná atmosféra a perfektní záporák v podání uhlazeného Fernando Rey.(10.12.2005)

A nejlepším hercem za rok 1971 je ... Gene Hackman. Za nejlepší byl vyhlášen i film, režisér, scénárista, střihač - nominován Scheider a kameraman. Na Hackmanovi tu vůbec není vidět, že v soukromí nesnáší násilí a mlátit někoho pro něj bylo hrozně těžké. Je to opravdový drsňák (vyrovná se v drsnosti i Harrymu Calahanovi), co když sedne za volant, můžeme čekat jednu z nejlepších filmových honiček.(3.10.2003)

Stará drsná škola. Důvod, proč tenhle detektivní snímek za ty čtyři desítky let prakticky nezestárl, je jen jeden, je to totiž poctivý film...(2.9.2011)

„MY JSME TEN PŘÍPAD TADY S PARŤÁKEM PŮVODNĚ DALI DOHROMADY. NECHCEM, ABY NÁM TO FEDERÁLOVÉ POSRALI.“ /// Nezáživná práce, která po 40ti minutách přináší ovoce. A za chvíli chápu, proč je tahle velká sledovačka ceněnou krimi poctivkou, která asi nezestárne. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „The French Connection: A True Account of Cops, Narcotics, and International Conspiracy“, kterou v roce 1969 napsal Robin Moore, jsem nečetl. 2.) Fotřík si furt hraje na honěnou s metrem. Prej to viděl v nějakým filmu… (že ty používáš šupleru? Tak to jinej žánr…) 3.) Thx za titule „Marka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(13.8.2015)

Vynikajúca stará škola s už klasickou automobilovou pasážou. Príjemne ma prekvapil na nič sa nehrajúci krimi scenár a nenaťahovaný koniec. Solídna réžia exorcistu Friedkina a herecké výkony film povyšujú na americkú klasiku. Hackman a Scheider si skutočne padli do noty, sú to výborní parťáci.(20.12.2005)

No popravde receno drobny zklamani, cekal jsem precejen neco vic nez jen dobre natocenou kriminalku. Co se tyce pribehu, nic originalniho, na druhou stranu je pekne udelany, ze pripad zacne od nahodnyho podezrelyho v baru a pres vsemozny sledovani, odposlouchavani, vyslechy a podobne se doberem az k zaverecnymu velkymu zatceni. Fakt si nepamatuju film, kterej by takhle krasne rozebral pripad od zacatku do konce. A to cely pusobi dost realisticky a ma to slusnou atmosferu. No a pak tu jsou paradni herci, Scheider sice moh dostat vic prostoru, ale celej film stejne tahne Hackman, kterej je sice naprosto perfektni, ale stejne bych rek, ze uz jsem ho parkrat videl zahrat lip. Celkove dobre natocena kriminalka ze stary skoly, ktera se bohuzel misty drobet tahne.(21.8.2008)

Tohle nekompromisně řadím mezi jedny z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. A omlouvám se, že to tak trvalo. Hackman / Scheider perfektní, střih absolutně EPOCHÁLNÍ a celkově je to absolutní direkt, žádné kecy kolem. Vpodstatě 99 minut dlouhá klasická scéna - nemá cenu vybírat nejlepší moment, to je totiž celej tenhle film.(18.3.2012)

Role drsného a neústupného detektiva ''Pepka'' Doyla Genu Hackmanovi špičkově sedla a zaslouženě za ni obdržel Oscara. Honička ''Pepka'' s nadzemkou byla naprosto úchvatná a patří k naprostým vrcholům všech akčních kriminálních snímků staré školy (stavím ji na stejnou úroveň jako legendární honičku Steva McQueena v Bullitově případu). Jeden z těch syrových a drsných snímků, který tvaroval ony neústupné detektivy, které známe v dnešní době......(28.9.2007)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(17.2.2009)

Francouzskou spojku jsem sice viděl (a dokonce asi i několikrát), ale zatim jsem to nechával bez hodnocení. Abych pravdu řek, tak mi nějak tyhle 70's kriminálky typu Drsný Harry, 7 a víc, Přes 110. ulici nebo právě Francouzská spojka trochu splývaj dohromady. Zmiňovaný filmy sice zrovna neoplývaj nějakou originalitou a jsou si v mnoha ohledech dost podobný, ale všechny je mam rád. Nicméně musel jsem si Francouzskou spojku trochu oživit, než jsem udělil hodnocení. Poctivý 4 hvězdy za poctivou oldskool kriminálku. Jinak asi zkusim i nějaký další filmy od Friedkina.(7.5.2014)

"To auto smrdí. Rozřežeme ho na kusy." Zarputilí poldové Doyle a Russo mě dost bavili, když šli po drogách i ve chvílích svého volna, ale na mazaného Charniera neměli. Ten mě zaujal, když se elegantně zbavoval svých pronásledovatelů a scéna, kdy si pohrál s Doylem při nastupování do metra, je prostě dokonalá. Jinak mi Francouzská spojka ukázala základní pravidla sledovačky, výhody brutality při získávání informací a jednu vynikající honičku. Pepek Doyle se s tím zkrátka moc nepáral a i když úplně nechápu, jak prošel přes psychotesty pro přijetí k policii, tak jsem si to s ním užil.(4.10.2018)

Je to určitě výborná francouzská kriminálka, ale nějak sem na tom neviděl nic výjimečnýho. Samozřejmě je Gene Hackman skvělej a Roy Scheider relativně maldej a na to že to je jeden z jeho prvních velkých filmů i dobrej,, ale příběh mi přišel takovej moc obvyklej, ale zase na druhou stranu ta atmosféra která z tohohle filmu sálá je dokonalá, ale to je asi tak všechno a to je podle mě dost málo na to aby to bylo tak opěvovaný(3.2.2007)

Ve své době dost revoluční počin a jedna z prvních akčních detektivek s dvojicí drsných policajtů Gene Hackmanem a Roy Scheiderem. Památná je honička s nadzemkou.(9.2.2007)

• choze

Drsný Harry ze stejného roku nikdy nebyl moje srdcovka, ale rozhodně ho upřednostňuju před tímhle. Průměrná, na mě dost zdlouhavá, jakože autentická a syrová krimi se slavnou, ale pro mě nepříliš zajímavou honičkou. Ale Hackman a Scheider jsou dobrá dvojka a líbila se mi scéna drogové razie v baru.(25.11.2010)

"Stará dobrá" škola? Musím se přiznat, že ve mně ten film naprosto nedokázal vzbudit jakýkoliv zájem. Pár slušných honiček a osamocených momentů, ale celek mě strašně nudil.(22.4.2012)

(1001) Sakra, kluci se s tím nepářou. Žádné osobní detaily, žádné emocionální bláboly. Asi začnu milovat Roye Scheidera. Fernando Rey byl skvělý. A William Friedkin ještě žije. Co si asi myslí o dnešních filmech.(4.3.2019)

Jednoduše koncipovaná krimi klasika kojakovského outfitu o jednom podprahovém sdělení hnědého Lincolnu.. Friedkin tradičně syrový, přímočarý, skvěle udržuje tempo i v prostřední části plné sledovaček (ta v metru je opravdu absurdní), navrch přidává honičku s nadzemkou v ryze belmondovském stylu, při které Jimmy "Pepek" Doyle zdemoluje polovinu aut v New Yorku a vše utne strohé finále s ukázkou omezené funkce ochrnuté ruky zákona. Nemohu si pomoci, ale Hackman mi do role vznětlivého rasisty s odznakem příliš nesednul, což potvrzují i jeho problémy s povahou role při natáčení a já mu snad pořádně uvěřil jen toho úvodního Santa Clause..(8.11.2010)

Starý, dobrý, priamočiary krimithriller s výbornými hercami. Legendárnym sa stal najmä vďaka okolnostiam, za akých vznikal a čo všetko nasledovalo. Niektoré pamätné scény však dodnes držia krok s terajšími snímkami, tempo filmu je výborné a réžia bezchybná. 85%.(9.3.2014)

Tady se přepisovaly pravidla žánru. Friedkin snímá akci mnohem dynamičtěji než bylo na 70-tá léta zvykem. Legendární "Pepek" Gena Hackmana je přesně ten typ umanutého poldy, který prací žije a žene se k cíli jako buldok. Geniální honička s nadzemkou patří k tomu nejlepšímu, ale syrové finále s vysvětlujícími titulky je doslova zabijácké.(16.2.2013)

Stejně jako "Drsný Harry", "Magnum Force" nebo "Bullitův případ" patří "Francouzská spojka" mezi nejlepší kriminálky staré drsné školy. Film, který je i po pětatřiceti letech po svém natočení stále atraktivní, drsný a syrový a nachází si stále nové obdivovatele. Gene Hackman ve své první velké roli podal skutečně excelentně tvrdého poldu Jima Pepka Doyla a zaslouženě za něho obdržel Oscara. Fernando Rey jako uhlazený dealer elegán Charnier je příjemně kontrastující s rozevlátým a bohémským Pepkem a je jedním z nejlepších záporáků, které jsem ve filmu viděl. O čtyři roky dříve než se pustil do boje s lidožravým žralokem, podal Roy Scheider perfektní výkon coby Pepkův parťák. Do filmové historie vstoupily též scény jako sledování zločince v převlečení za Santa Clause, honička s nadzemkou v protisměru, pokus o polapení Charniera v metru a otevřený konec, který prahl po pokračování. Dvaatřicetiletý William Friedkin stvořil svoje první velké dílo, za které získal Oscara a žádným svým pozdějším snímkem jej nepřekonal.(6.3.2005)

Vcelku solidní kriminálka, zručně zrežírovaná, dost dobře zahraná a odvyprávěná. To, že Friedkin používal dost často ruční kameru je samozřejmě věc dobrá a především akční scény jsou tak díky tomu o dost autentičtější a rychlejší. Snad stopáž mohla být trochu delší, protože konec mi přišel velice useknutý a "nedodělaný", naopak některé scény jsou ve scénáři jakoby trochu navíc a s odstupem více než třiceti let, film také trochu ztratil na atraktivitě a režijní zdatnosti, ovšem kvalita se mu upřít nedá a Friedkin už tady potvrdil, že skutečně umí, což v letech následujících dokázal ještě několikrát.(10.8.2005)

Jeden z pilířů kriminálního žánru.. Prezentuje násilí na plátně, bez přikrášlování se zuby nehty snaží o realičnost (i agrese ze strany policie). Škoda jen, že Friedkin na své dva nejslavnější filmy z počátku 70.let (kontroverzní bratříček Exorcista) už nikdy nenavázal..(13.12.2006)

Jak napsal Gemini - genialni a hlavne nestarnouci krimi drama, ktere zarucilo G.Hackmanovi nesmrtelnost.(23.9.2003)

Kultovní záležitost? Možná. Průkopník moderní kriminálky? Možná. Nadčasové? Možná. Skvělé? Nikoli!(10.4.2009)

Francúszka spojka je dnes už skôr kinematografický pojem... poctivé oldschoool krimi s neodmyslitelným Hackmanom a asociovanou "auto-moto naháňačkou".(23.12.2009)

Dnes už klasická drsná kriminálka z dob, kdy si ještě policajti neříkali vyšetřovatelé a ve flitrových oblecích se za opičích zvuků neproháněli v naleštěných sporťácích ... Snímek Williama Friedkina (např.: The Excorcist -´73) natočený na motivy skutečného případu a u nás distribuovaný s podtitulem Štvanice,, nám představuje Gena Hackmana v roli Pepka Doyla, otrlého newyorského detektiva, který spolu s parťákem Buddym (výborně sekunduje lovec žraloků Roy Scheider) narazí při prohánění feťáků a překupníčků drog (Kdy ses naposledy v Poughkeepsie šťoural mezi prstama na nohách ?!!) po ulicích Brooklynu, na stopu francouzské spojky Charniera, elegantního záporáka, jinou ligu, chystajícího velký kšeft s heroinem. Pepek vycítí příležitost a zakousme se do případu jako buldog ... Geniální režie, přesné herecké výkony, syrová ruční kamera, hudební doprovod, a především reálnost a špína newyorských ulic dohromady vytvářejí atmosféru hustou, že by se dala krájet ... Nezapomenutelná Charniérova finta v metru spolu s asi nejnapínavější automobilovou honičkou všech dob pod dráhou nadzemky, udělaly z fimu kult. Při jejím natáčení se Friedkinovi zdála neustále málo drsná a pomalá, nakonec se posadil s kaskadérem do auta, aby jízdu vyzkoušel na vlastní kůži a po jejím absolvování byla bledým režisérem odsouhlasena jako dostatečně akční ... Společně s Mississippi Burning nejlepší kousek s Hackmenem.(3.2.2007)

Myslím, že Francouzská spojka patří mezi filmy, které nestárnou. Věk se projevuje pouze tím, že do dnešní doby vzniklo podobných filmů spousta a tak její "skandální" děj už dnes nikoho nezaskočí. Co však nezestárne nikdy je bravurní zpracování, která má i dnes daleko k tomu působit staře. Například to, jak vynikajícím způsobem dokázal režisér natočit pěší sledování záporáků nemá chybu a je zajímavé kolik dynamiky dokázal režisér dostat do scény s ne úplně velkým akčním potenciálem. A to se ani nezmiňuji o té hlavní akci s nadzemkou. Určitě se jedná o jednu z nejlepčích kriminálek ever.(29.11.2010)

Další z těch filmů, které lze vidět stokrát, a pokaždé jsou něčím jiné. Pod oknem v parku právě souloží nějaké děti, zlité krabicáky, tak mě napadá , co je asi jiné pro ně? Asi ani netuší, že by něco mohlo...(18.7.2011)

Stará dobrá klasika. Asi už se budu opakovat, když napíšu, že ta naháněčka je na svoji dobu prostě nadčasová, ale není to jenom tohle. Film boduje hlavně oldschol zpracováním a pojetím. Jak málo stačilo na přesný a profesionálně natočený kriminální thriller. To na co je dneska potřeba kupa speciálních efektů a přehrávajících herců, se tu obejde z pár stylově drsnými chlapáky, mechanickými triky a především jednoduchou, ale přitom naprosto dokonalou technickou prací se střihem a kamerou. Perfektní kousek. Takový už se dneska netočí.90%(10.11.2014)

Tady jde jednoznačně prokázat, že americká tvorba minulého století, hlavně pak sedmdesátých let, je ta nejlepší z celého amerického filmového trhu....naprosto geniální hudba doplněná skvělými výkony oblíbence Hackmana a Scheidera...jak říkám, sedmdesátá a osmdesátá léta v Americe a Francii, potažmo i Itálii, znamenala "Zlatou tvorbu" v kinematografii..... a naprostý svobodný rozvoj filmového umění... !(16.7.2007)

Podobně jako u Bullitova případu, tak i u Francouzské spojky jsem skrze věhlas těchto snímků očekával něco víc a tudíž po sledování mám spíše rozpačité dojmy. Možná, že závěrečné scény mají nějaký ten až filozofický přesah, o kterém se mluví a píše, ovšem film jako celek mě rozhodně neposlal do kolen a jsem si jistý, že mi v paměti neutkví na dlouhé roky žádná ze scén.(9.8.2015)

Vynikajúca 70s drsná drogová kriminálka.(27.6.2012)

Pepek válí i po téměř padesáti (!!!) letech. Drsné, zemité, brutální.(25.6.2019)

Výborná kriminálka se vším, čím by měl tento žánr disponovat. Herecké výkony, automobilové honičky, spousta peněz a drog-) Nejvíce mě ale zaujalo, jak i ve chvílích, kdy se vlastně nic moc zajímavého nedělo, měl film takový spád a já z něj nemohl spustit oči.(8.1.2012)

Není to náhoda, William Friedkin je nudný režisér. Bylo to u Vymítače ďábla a platí to bohužel i zde.(17.10.2009)

Co dodat?! Klasika všech klasik. Krimi „ze staré dobré poctivé školy“. Syrové až do morku kostí, bez zbytečných (rušivých) naplavenin, jdoucí přímočaře od samého počátku až do úplného závěru jistojistě za svým cílem. Téměř se nechce věřit, že toto dílko se honosí značkou „made in USA“ a nikoliv France. Ovšem, již na druhý pohled, (když si člověk přečte jméno režiséra), to tak nepochopitelné již není. William Friedkin byl (je) mistr v budování a gradování atmosféry, který se musel nutně upsat krví samotnému ďáblu, o čemž nás ostatně dostatečně přesvědčil o 2 roky později. (Možná) by člověk mohl mít určité výtky k lehce odfláknutému finále, ale ten, kdo viděl pokračování, mi dá jistě za pravdu, že tomu tak není. A co že je hlavní devízou této krimi, vyjma již zmiňované bravurně gradovanné atmosféry, jisté Friedkinovi režie a parádně se doplňujícímu duu Hackman – Scheider, z nichž prvně jmenovaný přeci jenom hraje první housle?! Bezesporu jsou to (mnohými již zde zmiňované) památné scény sledování na ulici, v podzemce a automobilová naháněčka Hackmana s nadzemkou. Pokud pro nic jiného, tak min pro tyto scény se vyplatí tento nestárnoucí snímek shlédnout. P.s. doporučuji podávat s tataráčkem popř. krvavým steakem a šťopičkou tulamorky na ledu, jejíž příjemná chuť se vám rozlije po celém těle a spolu s gradující atmosférou se postará o nezapomenutelný zážitek. 88% výstižný komentář: uživ. Isherwood(19.5.2011)

Prvá časť krimifilmu s Gene Hackmanom v úlohe vytrvalého až fanatického policajta a Fernandom Reyom, jeho dočasne unikajúcou obeťou. Nezaostáva ani Roy Scheider. Naháňačka s nadzemnou dráhou sa dodnes radí k vrcholom v žánri. Režisérovi Friedkinovi sa častým používaním ručnej kamery podarilo navodiť atmosféru dokumentárneho filmu alebo aspoň filmu nakrúcaného podľa skutočnej udalosti, čo v tej dobe nebolo až také samozrejmé.(3.11.2010)

• WANDRWALL

Francouzská spojka u mě nikdy nezabrala. Co se dosud nestalo, tak se stát může.(18.11.2010)

jedna s najlepších krimi vôbec.začiatkom 70.rokov dostal friedkin záchvat geniality a vytvoril dve žánrové klasiky.exorcistu a toto.hackman a scheider sú vynikajúci(18.6.2003)

Gene Hackman v roli detektiva je skvělý. Výborná je rovněž kamera. Film ovšem v některých pasážích nudí, jsou tu ovšem i skvělé scény jako ta ve vlaku, poté dojíždění vlaku, nebo hledání drog v autu. Takže celkově převažují spíš lepší dojmy. 70%(10.12.2010)

Detektivní krimithriller z kterého jde na hony cítit poctivě odvedená režijní práce. Francouzská spojka vás nechá velmi autenticky přičuchnout k drsné práci detektiva. Těžký prošívaný kabát, horké kafe ze stánku, hodinové stepování v mrazu před vchodem restaurace a nenápadné obhlížení situace, které následně střídá pronásledovačka a případně i přestřelka. Gene Hackman hraje detektiva ze staré školy, který na sobě nadává znát příliš mnoho emocí a který se vrhá do případu po hlavě. Obzvlášť, když se má v Brooklynu uskutečnit velká předávka narkotik. (...) Gene Hackman hraje na výbornou a z honičky v nadzemce jsem se posadil na zadek. Na druhou stranu mi vadil utahaný začátek a zmatené tempo děje.(13.5.2014)

Zajímavý detektivní snímek podle skutečných událostí. Má to pomalejší start. Celé je to policejní snaze zachytit jednu velkou dodávku drog. Gene Hackman hraje dost drsného policajta. Dost působivá je honička s vlakem a celý závěr. Jinak to není nic extra. Tolik cen si to podle mě nezaslouží. Asi to není můj styl... "To je dynamit!"(25.8.2019)

43rd KVIFF 2008 - NEW HOLLYWOOD II. - Nový Hollywood II. - 80%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.7/351(7.1.2009)

Tento film je především akční, což není zrovna šálek mého čaje. Navíc Američané si v sedmdesátých letech nedostatek invence vynahrazovali dlouhými a nudnými záběry. Nejinak je tomu v první třetině snímku. Následuje zlom a od nezdařilého pronásledování v metru dostává film neskutečný spád.(26.6.2011)

Zajímavá detektivka, která se točí hlavně kolem skvělého Gena Hackmana. První hodina byla strašně ukecaná, nudná a utahaná a druhá už byla trošku svižnější. V roce 71 musela být na Oscarech asi hodně slabá konkurence jinak si pět Oscarů neumím vysvětlit.(7.12.2010)

Čekal jsem drsnou akční detektivku s parádníma hláškama, krvavýma přestřelkama a s hláškujícím hlavním hrdinou prostě neco jako Dirty Harry. A co jsem dostal? Skoro po celý film nudnou sledovačku s Hackman, který si štourá mezi prstama a myslím že on to taky jediný zachranuje. Libila se mi honička jak pronásledoval to metro a přestřelka se sniperem. Nic víc mě moc nezaujalo. Snad jen prostředí a to je vše. Konec taky posrali,(13.2.2014)

Kult. S kultovou naháňačkou, ktorá ani moc kultová nie je...(3.5.2006)

4,5*/5...Skutočne nestarnúca a skvelá klasika krimi žánru, autenticky natočená a napínavá s fantastickým Hackmanom. Prenasledovanie Charniera v metre alebo naháňačka s nadzemkou sú nezabudnuteľné. Napriek tomu u mňa v pomyselnom súboji "Pepek" vs "Harry" vyhráva inšpektor Callahan:)(13.8.2007)

Legendární kriminálka se skvělým Hackmanem v roli svérázného detektiva, který pase po francouzském drogovém bossovi. Skvělá kamera, perfektní temná atmosféra, dokonalí herci a navíc nezapomenutelná automobilová honička. Prostě vše co má správná kriminálka mít. Škoda, že už se tyhle filmy dnes netočí.(25.2.2007)

For ME 90%(23.12.2008)

Další slavný thriller z let sedmdesátých, který mě značně překvapil svojí neurvalostí. Nejen že totiž sledujeme práci dvou nevybíravých detektivů, kteří se s ničím a nikým nemažou, ale ruku v ruce s tím se chová i kamera a střih. Celek je tak podivně drsný a zároveň téměř odfláknutý, že jsem nebyl schopný určit, jestli to byl režijní záměr anebo omyl. Můj vnitřní zážitek z filmu to ale ovlivnilo natolik, že bych si příště pustil radši třeba Drsného Harryho. 6/10(27.9.2015)

Proč dát plné hodnocení detektivce, ve které se málo mluví a většinu stopáže pozorujeme něčí sledování, což hudba dramaticky zdůrazňuje? Protože je to zatraceně dobře natočená detektivka, jež mě zaujala především postavení kamery v některých scénách (odstup při dopadení dealera pronásledovaného Santou) a autenticitou newyorských ulic. Poctivý kus práce odvádí samozřejmě výtečný původní dabing pánů Hradiláka, Ornesta a Adamíry.(29.12.2015)

Tak tento film nemá chybu. Myslím si, že jsem právě včera viděl asi nejlepší krimi v mém krátkém životě. Opravdu perfektně natočený (naprosto výborná kamera) a herecky zvládnutý film. Po dlouhé době jsem se vážně u filmu bavil. Oscaři rozhodně oprávnění a já bych ještě přidal nominaci za hudbu.(28.5.2006)

Cože? 85%? Na imdb 7,9 z 10? 5 Oscarů? A ještě ke všemu v knize 1001 filmů, které musíte vidět než umřete. Buď je něco v nepořádku se mnou, nebo s Vámi tady a nebo s filmovými kritiky, protože já v tomto filmu nevidím nic světoborného. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak nemůžu najít nic, co by Francouzkou spojku mohlo vyhodit mezi nejlepší kriminální filmy. Prostě nic. Přes hodinu a půl jsem sledoval policajta, který se snaží dopadnou fancouzského drogového dealera, který z Francie do New Yorku převáží heroin. A co jako? Mám se z toho podělat? Ani náhodou. Ještě ke všemu je to docela nudné. Přiznám se, že jsem si to musel rozděli na dvě části. Abych jen nekritizoval, tak snímek se může (alespoň, že něco) pochlubit pár legendárními scénami. Například rozebrání auto do posledního šroubu bylo opravdu výborné. Potom nastupování a vystupování v metru bylo docela i napínavé a zábavné. A pochopitělně scéna kdy hlavní hrdina honí snipera. Tyto scény mají dohromady asi tak 10 minut a to je sakra krátká doba na to, abych se bavil u 100 minutového filmu. Gene Hackman ve své roli je skvělý, ale dostat za to Oscara? Nemyslím si, že to byl tak úžasný výkon. To už se mi možná líbil víc herecký výkon Roye Scheidera. Obyčejná a průměnrá kriminálka, která je hodně přeceňovaná!(24.5.2009)

Geniální film! 95%(24.11.2010)

Veľmi drsná kriminálka starej školy. Sympaťák Hackman ako policajt, nesympatický Ray ako gangster, čiže dokonalý casting. Náhodní mŕtvi civilisti pri prestrelkách, kontrast medzi životom policajtov a bohatých gangsterov, kultová automobilová naháňačka pod dráhou metra, nezabudnuteľné finále, ktoré neprinesie polícii očakávené zadosťučinenie. Nekompromisný, hektický akčný film, jeden z najlepších predstaviteľov kriminálneho žánru v histórii a najlepší Friedkinov film. Druhej časti sa prekvapivo podarilo udržať krok a tempo.(2.6.2012)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 27.6.1987 - réžia českého znenia (ČST Praha) = JARMILA BERÁNKOVÁ (30.5.2009)(30.5.2009)

Kriminálka v starom dobrom štýle. Atmosféra a herecké výkony ani po rokoch nestrácajú na kvalite. Len to čo sa odohráva je v podstate klasický príbeh o policajtoch a zločincoch. Uznávam že sa na to dobre pozerá, no v porovnaní s konkurenciou o niečo zaostáva.(2.11.2010)

Dnes už opravdu klasický film s vynikajícími hereckými výkony.Nejlepší film Williama Friedkina (tedy z krimi žánru) a zasloužený Oscar pro Genea Hackmana.(6.2.2003)

Drsný Harry i Bullitův případ se mi líbili víc,ale i tahle klasika má styl a hlavně atmosféru.A taky skvostného Gena Hackmana v asi nejlepší roli jeho kariéry.Honička s nadzemkou je skvělá a zajímavý konec se mi moc líbil.Tak moc,že se mi ani nechce do pokračování,které je podle mě zbytečné.Takhle je to hodně působivé.80 %(16.1.2010)

• Frajer42

Vzpomněl jsem si, že už je to delší dobu, co jsem naposledy zhlédl nějaký ten film. Francouzská spojka mi přišla jako vhodná volba, a to vůbec nevím proč. Dovolím si začít tím, co se mi na filmu líbilo, neboť tady budeme rychle hotoví. Kdo film viděl, tak hádá správně, že to byl ten závod napříč městem auto vs. nadzemka. Tak a teď stojím před dvěmi možnostmi, jak ocenit zbytek. Mohu tu teď na 5 řádcích rozepsat, co všechno se mi vlastně na filmu nelíbilo a co všechno mi přišlo více než zastaralé, a nebo mohu prostě jednou větou napsat, že se mi nelíbil zbytek. Bystřejší z vás správně hádají, že jsem si vybral tu první možnost. Nuže, do fanklubu Gene Hackmana jsem nikdy nepatřil, nepatřím a patřit asi nikdy nebudu. Přesto tomuto chlapíkovi přeji dlouhý a pestrý zbytek života. Film je hrozně a zbytečně natahaný. Honička městem, kde dva chlapíci utíkají je divákovi zprostředkovaná stylem, že vám režisér několikrát ukáže každého z nich, snad abyste měli dokonalou představu zda jim stále stačí síly + pár záběrů společných, kde vám je umožněno překontrolovat jejich rozestupy. Myslím, že nemá cenu vás vodit i nadále za nos a přiznat vám, že zdejší fámy, že film za 40 let nezestárl jsou založené na lžích. 40 let je prostě dlouhá doba, za kterou dovede zestárnout film každý. Děj je velmi přímočarý a je vlatně napsán ve zdejším obsahu. Dovolil bych si to doplnit, že boj probíhá stylem, že detektivové buď někoho sledují, někoho honí a nebo někoho šikanují. Málem bych snad zapomněl, že su tu i cca 3× střílí. Tudíž hádáte správně. Film je velmi pestrý. Takže se slzou na víčku si stále myslím, že ten odpad tady není úplně mimo. A hurá na druhý díl.(27.12.2011)

Ve své době velmi vyhledávaný snímek. Mě však moc nesedl a pět hvězd nedám. Mimo jiná ocenění získal i tyto skalpy:Kansas City Film Critics Circle Awards - herec (G. Hackman), film. Writers Guild of America - adaptovaný dramatický scénář. National Board of Review - herec (G. Hackman). New York Film Critics Circle Awards - herec (G. Hackman)(18.3.2013)

Nadupané krimi s výborným Hackmanom. Friedkina mám rád aj za jeho rannú tvorbu hlavne Exorcist aj sa tú novšiu. Jeho Zabijáka Joea považujem za skvelé divadlo pretransformované do filmu. Francúzska spojka mimo toho, že dáva akési náznaky toho prečo nemajú Francúzi radi Amíkov funguje na prvotriednej kamere Owena Roizmana. Ten švenkuje, jazdí a zase len švenkuje. Tým, že prevažne využíva veľké celky dosahuje jeho snímanie dynamickú a komplexnú úroveň. Hlavné postavy furt niečo sledujú, alebo utekajú a preto je jeho snímanie pomerne bezchybné. Základná zápletka tiež. Rovnako ako jej vyústenie. Naháňačka za vlakom je aj po vyše 40 rokov vizuálnou lahôdkou, kde napätie a tempo funguje bezchybne. Plný počet nedávam kvôli nevýraznej vzťahovej ukotvenosti u ústrednej dvojice a kvôli useknutému koncu. Ten akoby odbil rýchlo to, čo sa tak poctivo a bezchybne celý čas budovalo. Inak super.(18.4.2015)

Docela dlouho sem se nudil než mi zhruba v polovině došlo, že to je vlastně revoluční film se skvělou atmosférou. Hackman hraje drsnýho Pepka skvěle, tu nasranost jsem mu nemohl nevěřit, zároveň záporáky jsem měl bohužel v jednom pytli s cedulí "ti hajzlové". Slavná honička vrchol filmu, ale abych docenil jí a i samotný film, tak se nad tím musím hodně zamyslet.(21.2.2015)

Výnikajicí drsná kriminálka s opravdu realistickou akcí. Hackman a Schneider předvadí jedny z nejlepších výkonů ve své kariéře.(27.11.2008)

"Ty znáš Doyla, Bille ??" - "Jo, Pepka znám.. Jeho čuch stál život dobrýho poldu !!"(4.3.2014)

Scheider a Hackman sú kápovci..ale moc ma to nechytilo(14.3.2010)

Tenhle film je snad vic 70's, nez samotne 70's. Spinava atmosfera New Yorku se vsim vsudy, ktera silne evokuje Taxi Drivera. Vyborna zamerne nemelodicka a napovrch nesympaticka hudba a live rezie Williama Friedkina, ktery uz v zacatku 70's delal podstatne lepe to o co se o 30 let pozdeji snazi Paul Greengrass. Friedkin zde navic velmi schopne posiloval a trenoval na svuj vrcholny masterpiece - "The Exorcist", ktery mel prijit necele 2 roky pote. Francouzska spojka si vas musi prvni tretinu ziskavat, ale nekde v pulce se to rozjede a ta sledovaci policejni jizda trva az do konce. Divim se a jsem prijemne prekvapen, ze takovy relativne alternativni kousek vyhral Oscara za nejlepsi film. 7/10(26.4.2011)

Popredný predstaviteľ hard krimi-thrilleru so slušnou štruktúrou, prepracovanými postavami a pomerne hustým tempom. Spočiatku mi ale tá ručne mechanická kamera robila menšie problémy a musím uznať, že atmosférické zázemie bolo miestami pokojnejšie, vynahrádza to však muž činu Hackman s nenápadným a typologicky najvhodnejším vedlajšákom Scheiderom (s kľudnejším temperamentom, čiže adekvátne vybalancované policajné rady) a výrazným záporákom. To tempo teda graduje a divák sleduje akúsi archívnu akciu v pohybe - keďže je to pod záštitou skutočnej udalosti a nie sme veľmi stotožnený s nikým. Keď si navyše predstavím najnapínavejšiu jazdu na aute a sarkastické mávanie rukou nesympatického Reya, neraz vo mne prepukne dobrý pocit :).(14.10.2013)

Perfektní film 70.let. Prvotřídní GENE HACKMAN a báječná režie. Nezapomenutelná honička auta s Hackmanem pod nadzemní dráhou a vůbec kriminálka "par excelance". Jo, to byla léta sedmdesáta ! 5 Oscarů ...zcela právem !(2.4.2011)

Jeden z těch filmů, u kterých osobně nechápu ani záplavu Oscarů, ani pevné místo v dějinách kinematografie, ani silnou fanouškovskou základnu... Pustím se na tenký led a řeknu, že vlastně netuším, co odlišuje tento film od průměrného dílu seriálu Tatort. Celou dobu sledujeme jen to, jak chlapi běhají po ulici a honí jiné chlapy. Případně jezdí v autech a sledují jiné chlapy. Přišlo mi to tak nějak obyčejné, bez scén, co by člověku utkvěly v paměti (mimo honičky vlaku a auta - ta je sice super, ale kdyby ve filmu nebyla, tak se vůbec nic nestane; je to taková sranda na efekt). Jediné, co se mi líbilo (a co si Oscara bezesporu zaslouží), byl výkon Gene Hackmana v roli policisty, co je do vyšetřování tak zapálený, že jde přes (nevinné) mrtvoly.(25.2.2013)

Vynikající a celkově skvěle natočená a zahraná kriminálka bez kompromisů !(3.2.2010)

GENE HACKMAN to je Pepe to je můj miláček deda(24.10.2011)

Gene Hackman a Roy Scheider v roli nerozlučných parťáků v této klasické, dechberoucí a dnes už kultovní kriminálce. Oběma to více méně otevřelo dveře do velkého světa filmu, jelikož jejich výkony, zejména ten Hackmanův, na sebe určitě velkou pozornost směřovali. Mám pocit, že se film už definitivně posunul do kategorie kvalitního vína, což znamená, že čím bude starší tím bude kvalitnější :-)(17.1.2015)

Docela dobré krimi. Nejvíc mě tam zaujala asi dramatická honička s vlakem.(7.5.2017)

Nezlobte se na mě, ale je to nuda, je to utahané, je tam spousta blbostí, ale hlavně... je to prostě fakt nuda. Gene i Scheider hrají dobře, ale to je asi tak všechno. Francouzská spojka mě osobně moc neoslovila.3*(6.9.2011)

Kriminální klenot co svou napínavostí strčí do kapsy většinu akčních filmů. Autentičnost filmu zvýrazňuje skvělé použití ruční kamery (zvláště v jistých momentech snímání z dálky navozuje pocit, že scénu vidíte např. z protější ulice) a protáhnutí a úmyslná utahanost některých scén, zvýrazňující náročnou a místy nepříliš zábavnou policejní práci. Akce je úchvatná - čtvrthodinová akce pronásledování nadzemky u mě patří k snad nejzdařilejší akční scéně nejenom v tomto filmu. Závěr mi byl jak pěstí do obličeje.(23.10.2010)

Klasika kriminálních filmů, určená především pro milovníky tohoto žánru. Tuctový příběh (byť inspirovaný skutečnou událostí), zvedá do nadprůměru hodně kvalitní zpracování. Gene Hackman jako tvrdý polda a Fernando Rey jako šarmantní zločinec jsou oba dostatečně přesvědčiví a chvílemi jsem si ani nebyl jistý komu držet palce. Čím se však spojka zapsala do historie kinematografie jsou na svoji dobu perfektně natočené akční scény. Ať už je to pouhé pronásledování podezřelého v úvodu filmu či proslulá honička s ujíždějícím vlakem. 70%.(7.3.2012)

Nenatáčelo se taky v Ostravě?(7.4.2012)

Brutální kriminálka s vynikající automobilovou honičkou, která mě už od dětství zůstala v hlavě. Občas se to táhne, ale pár scén je opravdu good!(26.3.2011)

Dosti nevyrovnaná a dnes už trošičku zaprášená legenda. Ve srovnání s "Dirty Harrym" je zbytečně natahovaná a má spoustu prázdných míst, ve srovnání s "Bullitem" nebo "Rozhovorem" zase pokulhává po řemeslné stránce, hlavně interiérové záběry většinou zcela postrádají atmosféru a nápad. Navíc si nemůžu pomoct, ale Hackmanův "Pepek" se po celou dobu chová nejen jako pruďas, ale hlavně jako naprostý pitomec, který se nakonec k rozuzlení dostane jako slepý k houslím a ještě přitom stihne zastřelit špatného týpka. Tyto výtky ale bohatě vyrovná uhrančivá atmosféra špinavých newyorských ulic a několik perel, které nasytí i nejrozmlsanějšího fandu klasických kriminálek - hlavně kultovní sled scén, který od sniperského útoku přejde přes adrenalinovou jízdu pod viaduktem až po závěrečný odstřel. Povinná četba pro každého, kdo se alespoň trochu vážně zajímá o americkou popkulturu a historii krimi a akčních filmů.(29.10.2012)

Skutočne akčné začiatky. Gene Hackman ako drsný a zároveň hrajúci sa na cool guy-a podáva vtedajšej dobe silný herecký výkon. Na 70. roky až moc živelná adrenalínová honička medzi zákonom a tým, kto ho porušuje. Francúzka spojka aj vďaka Oscaru za najlepší film ukazuje, že aj akčný film môže dosiahnuť takýto nevídaný míľnik. Obrovský prínos do dovtedy riedkej akčnej zbierky (spolu s Dirty Harry-m). Friedkin je umelec, ktorý chcel najvernejšiu a najrealistickejšiu mozaiku, kde si zákon podáva "neposlušných". A to aj dosiahol. The French Connection právom patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie. 80%(10.3.2015)

Odpočuvačky, sledovačky, naháňačky, falošné stopy, toto všetko je vo filme. Tá scéna vo vlaku mala silné vypätie a G. Hackman vie šoférovať a v tomto filme to dokazoval. Film sa najviac opiera o dobre hrajúcich hercov, ale herci niesu všetko. Scenár bol stereotypný, točil sa stále o nejakých sledovačkách, aj keď bol občas zaplnený akčnejšou scénou, tých bolo pomenej, ako tých nudnejších. Ale musím uznať, že príbeh je prepracovaný, herci vynikajúco vybratý a akcie je tak akurát. Bol som zato, že dám 3*, ale na konci ma presvedčil, že tie 4* si zaslúži.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. (29.8.2015)

Ano, některé scény jsou opravdu vypečené (vyzdvihl bych honičku s nadzemkou a sledovačku v metru/přechytračení Popeye) a Hackman+Scheider jsou bezva charismatická dvojka, ale hodně pasáží (které bych popsal slovem vata) mě nudilo a i ten konec byl nějaký divný.(19.4.2016)

Výborná kriminálka, vynikající zvláště autenticitou prostředí, civilními hereckými výkony a nezapomenutelnou automobilovou honičkou.(5.7.2008)

» Detektívi Popeye s Cloudym « 『 Bill Friedkin nakrútil asi najlepšiu kriminálku všetkých čias ? ! 』Toto je tak výnimočne zostrihaný film, až tomu normálne nerozumiem ! Strihač Gerald Greenberg odviedol v strižni - poriadny kus roboty, pretože mnohé akčné, dynamické sekvencie vďaka tomu naberajú úplne nový rozmer, a keď k tomu taktiež pridám i ručnú kameru Owena Roizmana, ale aj zvuk od pánov majstrov zvukárov - Theodorea Soderberga s Christopherom Newmanom, tak máte priamy pocit bytia v deji na vlastnej koži, čiže skvostný, dokumentárny štýl vás nenechá ani na chvíľu vydýchnuť ! _ Životná úloha, výkon Genea Hackmana, ktorého výbušná povaha ho maximálne ženie vpred, jeho postava Jimmyho Doylea, prezývaná Pepek, je zarytý vyšetrovateľ. Má excelentný čuch na narkotiká... A trajektom z Francúzska dopláva autíčko s tučným kontrabantom do Brooklynu, kedy Doylov trochu viac rezervovanejší kolega Buddy Russo, nazývaný Zamračený, tak i on bude musieť mať oči na stopkách, keď vyčerpávajúce sledovačky nebudú mať konca kraja. „Skamarátia sa” so žabiakom Alainom Charnierom, ktorý raz Pepkovi zakýval v metre. _ Absolútne strhujúca sekvencia je so sniperom Pierrem Nicolim - od začiatku na streche až po neuveriteľnú nahaňáčku v aute, ktorá je stelesnením toho najlepšieho, čo môže kinematografia ponúknuť ! Máme tu taktiež nastrčenú figúrku, herca Henriho Devereauxa, či Sala Bocu, ktorý sa často angažuje = Ak by som to na záver ešte zhrnul, tak oni sú takou alternatívnou verziou Troch mušketierov. ZBOŽŇUJEM THE FRENCH CONNECTION. Poctivá, drsná, stará škola pre náročného diváka ! A to musím skrátka do nebies vynášať.(9.1.2019)

Skvělý mix evropského a amerického filmu. Jeden z nejlepších snímků doby a dnes už asi klasika. Musíte vidět!(3.2.2003)

Málem mě z toho klepnul pepek.(30.4.2009)

Musím úprimne povedať, že som mierne sklamaný. Je to snímok poplatný svojej dobe, vtedy to určite neuveriteľne zapôsobilo. Nadčasovým sa ale snímok nestal, aj napriek toľkým významným oceneniam. Rovnako sa pravdepodobne bude pozerať o 20 rokov aj napríklad na Crash. Ten rok proste asi nič lepšie nebolo, teda aspoň v očiach akademikov. Suma sumárum ale podarená kriminálka s profesionálnou technickou stránkou a hereckými výkonmi.(8.12.2010)

Přesně ta správná 70´s kriminálka, jak jsem čekal. Ze začátku má sice Friedkin malinko problémy s tempem a úvod se tak bohužel malinko vleče. Poté už ovšem servíruje jednu výbornou scénu za druhou a pronásledování vlaku zaslouženě patří k památným scénám žánru. Nechápu, jak se mi tahle klasika mohla tak dlouho vyhýbat.(7.4.2013)

Ten film je skutečně skvěle sestříhaný, má výborné tempo, skvělé herce, ale abych hodnotil maximálně, na to by mě musel bavit i příběh. A ten mě popravdě tolik nebavil. Ne, že by to byla úplná nuda, ale tak nějak jsem asi čekal víc. Ale William Friedkin z toho co měl, natočil skutečně výtečný film.(11.8.2015)

Legendární film, který v mnohém předběhl svou dobu a dodnes je nesmírně působivý. Friedkin rezignoval na diváckou atraktivitu, ale spolehl se na autenticitu a realismus, což dokázal tím, že skoro až dokumentárním způsobem představil policejní práci, která není o akci, ale většinou o nudném čekání, dlouhém pátrání a nejistotě. Atmosféra Brooklynu je tu naprosto fascinující, do temných zákoutí by se tam asi opravdu nikdo nechtěl dostat. K pocitu naprosté syrovosti a autenticity přispívá i ruční kamera, která není používána tak často, zato ale naprosto přesně a plní svůj účel. Film funguje i díky příběhu, který nemá žádnou vatu, ale rovnou diváka dostává do děje a stejně tak skončí náhle a bez zbytečných komentářů, navíc zcela nekorektně a neuhlazeně. Samotná akce tu není moc, ale když přijde, je geniální, což pochopitelně korunuje naháněná auta s nadzemkou, která ma spád, náboj, napětí a je naprosto strhující a patří k tomu vůbec nejlepšímu, co bylo kdy natočeno. Výtečné jsou i postavy, zejména "Pepek" a jeho zarputilost, s níž se pouští do pátrání po drogových dealerech, a i když není neomylný a na konci se dopustí toho, čeho se dopustil, je to vesměs sympaťák. Tomu pochopitelně pomáhá i Gene Hackman, který se do role plně ponořil a strhává na sebe veškerou pozornost, za zmínku ale stojí i úžasný Roy Scheider a minimalistický Fernando Rey, který není záporákem v pravém slova smyslu, ale stejně jako celý film spíše reálným distributorem, jemuž jde hlavně o zisk. Je velká škoda, že podobné filmy se dnes už netočí a všechny cílí na tzv. první signální. The French Connection je nesmrtelná klasika, která si svá ocenění plně zaslouží a i díky své krátké stopáži má co nabídnout současnému divákovi, zvyklému na trochu jiné filmy. 100%(11.12.2016)

Tak tuhle klasiku jsem poprvý zhlídnul až na 43. KVIFF a určitě nelituju. Je to hodně povedená krimi s akcí, vtipem a výbornym Hackmanem. A hodně zajímavej je i Fernando Rey.(14.7.2008)

V mládí můj nejoblíbenější film na který jsem chodil do kina pokaždé, když ho dávali, tudíž jsem ho viděl nesčetněkrát. Nevím, jak by se mě líbil dnes, ale plný počet zaslouží na tehdejší dobu. tenkrát krimi měli šťávu, dnes je to přemrštěná akce bez nápadu, spíše komedie.(18.5.2014)

Těžko říct, čím si Francouzská spojka zasloužila svůj kultovní status. Nemám moc přehled o filmech o boji proti drogám, ale hádám, že to nejspíš byl jeden (ne-li první) z prvních filmů, které se tomu hlouběji věnovaly. Samo o sobě se totiž jedná především o nadprůměrnou kriminálku, která v dnešní době vyčnívá už jen minimem věcí. Jsou to především některé jednotlivé scénky, jejichž lehkost dnešním filmům chybí (srovnání jídel překupníků a kriminalistického dua - luxusní restaurace a pizza na rohu a pak scéna v metru). Jinak to samozřejmě neskutečně dýchá sedmdesátými léty, hlavně kamera byla v tomto období neopakovatelná. Kapitolou samou pro sebe je na dnešní době zvláštní konec, který vyloženě hází rukavici druhému dílu, na který jsem upřímně zvědavý. A Gene Hackman skutečně místy vypadá jako Pepek námořník:-))(28.11.2008)

Asi nejlepší zástupce policajtských filmů sedmdesátých let. Byla to vlastně filmová poselství pro střední třídu. Jejich vzorně upravené obytné čtvrti byly pomalu a jistě svírány masou špinavých předměstí s přistěhovalci a zločinem. Film se snaží ukázat, jak těžká je práce policistů v těchto předměstích, a hlavně jak je tato nebezpečná, špatně placená, a špatně ohodnocená práce ničí (viz explicitní vyjádření v jiném filmu: jak se můžeš hrabat v té špíně, ptá se Bissetka Steva v Bullitově případu). A že když policisté pracují od nevidím do nevidím, často dojde k chybě, kterou pak noviny pěkně rozmáznou a skuteční viníci uniknou trestu.(28.10.2009)

• Numinek

On to jako špatný film celkově nebyl - ale mě to prostě nebavilo(12.5.2015)

• Maq

Připouštím, že některé filmařské postupy byly na tehdejší dobu originální. Co je to však platné, když zápletka je hloupá?(24.9.2015)

29. Zlatý Glóbus za rok 1971 - cena (3) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Gene Hackman, *Nejlepší režie - William Friedkin + nominace (1) - Nejlepší scénář - Ernest Tidyman(5.1.2009)

• exitak

Film od začátku nasadí laťku utahané kriminálky s nadpozemsky primitivní zápletkou, a udrží si svoji úroveň až do konce, který jakou koliv dramatičnost postrádá naplno. O atmosféře nemůže být řeč. Nemohu si pomoci, ale film z kterého čiší takový amaterismus jsem dlouho neviděl. Opravdu ani všemi opěvovaná honička s nadzemkou mi nepřišla ničím vyjímečná. Zvažoval jsem zda přihlédnout k datumu výroby a přidat hvězdu ale po zhlednutí Drsného Harryho - stejný rok, stejný žánr, 100% víc všeho. Nemohu.(6.8.2009)

Je fakt, že i po 47 letech má Hackmanova naháněčka s nadzemkou pořád obrovský koule. Friedkin měl režii vždycky v ruce a společně s Vymítačem ďábla a Mzdou strachu je Francouzská spojka výrazným tvůrčím otiskem let sedmdesátých. Od absolutního hodnocení mě nakonec odradila příliš překombinovaná zápletka v první polovině. Naopak druhá půlka je mnohem více přímočará, akčnější a vše postupně dává dokonalý smysl. Lehce zmateného dojmu z první poloviny jsem se na konci ale bohužel zcela nezbavil.(25.11.2018)

Perfektní thriller, ani netak kvůli ději (většinu filmu se toho zase tak moc neděje), ale kvůli velkému napětí (i přes to, že se nic neděje :) ), dobrému herectví, nejednoznačnému konci a DOKONALÉ atmosféře New Yorku sedmdesátých let!!! Friedkin vzal ruční kameru a běhal s ní po zajímavě temných zákoutích a dosáhl téměř dokonalého účinku... ještě před takovými deseti lety jsem simyslel, že film je natočený podle skutečné události - tak autentická a opravdová Francouzská spojka je...(21.9.2007)

Jednoduchý děj, perfektní střih, režie a kamera, skvost začátku 70. let. Gene Hackman výbornej frajerskej policajt a jeho honička po New Yorku s nadzemkou je jedna z nejlepších s tou z Bullittova případu se Steve McQueenem.(3.1.2008)

Syrová atmosféra předchází kultovnímu seriálu The Wire a jemu podobným. Dva nesourodí hlavní hrdinové jsou stejným dílem Mizerové jako Smrtonosná zbraň. Francouzská spojka má skvělou atmosféru a William Friedkin ukazuje Brooklyn počátku 70. let s láskou poblázněného fotografa. Dvojku nikdy neviděl.(26.8.2012)

dalsi vyborny film s vybornou kriminalnou zapletkou a nepredstavitelnym hereckym vykonom Gena Hackmana. V neskorsich rokoch uz to s jeho herectvom a popularitou islo dole. - http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=uoqQN94ibDc(18.12.2012)

• chelseaman22

Problémem je primárně to, že všichni účinkující jsou tak nesympatičtí, až vám je z toho ouvej. Zápletka se i přes krátkou metráž vleče jako šnek, takže divák má dostatek času přemýšlet kupříkladu o sušení prádla. Nejspíš jsem ignorant, ale tohle už nikdy více. 32% Celosvětový příjem k 14. 9. 2018: $51,700,000, což je 28,72 násobek rozpočtu(14.9.2018)

"To je Židák Lucky." "Není si podobnej, když si nedrží pod bradou čísla." Jinak se dá říct, že je to film o sledování. Sledování, sledování, sledování. A o drogách. Ale víc o tom sledování. Super retro jsou takový ty záběry, kde lidi mluví nebo řvou, ale jsou slyšet jen okolní zvuky a jejich hlasy ne. Honička s nadzemkou je už klasika. Škoda jen té přespříliš červené krve. Ale hlavně: všechno je tak krásně uvěřitelný! Současní režiséři by se z toho měli ponaučit. A všimněte si poměrně pesimistického závěru...(18.1.2008)

Starosvětsky natočená kriminálka s drsnými, chybujícími policajty, kteří nejdou pro ránu daleko (výborná Hackman, trochu upozaděný Schneider) a démonicky klidnými padouchy (Rey). Zábavné, svižně odsýpající, napínavé dílo, které určitě patří do zlatého fondu akčního a krimíinálního filmu.(23.7.2009)

Bud mam spatny den nebo jsem jen videl strasne nudny film...(17.10.2009)

Legenda. Neuveriteľne pútavá krimi so skvelými výkonmi Hackmana a Scheidera.(10.5.2003)

Je to poctivá kriminálka, ale o moc víc ne. Ale ono to nakonec stačí. Herci jsou super, hlavně Hackman, atmosféra New Yorku je dobře vystižena, výborné je použití hudby, která je super, ale nemusí být nutně všude. Vynikající je automobilová honička. Friedkin dělá co může, dobře stříhá, používá ruční kameru, ale je to celé takové nekonzistentní a závěr snímku je prostě takový nijaký. Ovšem kdyby dnes někdo točil takové filmy, asi bychom mu utrhali ruce, že?(23.11.2005)

Gene Hackman, "som iba priemerný Američan s tvárou ako rozvarený zemiak" a Roy Scheider, ešte predtým ako zabil žraloka, ako parádne zohratí parťáci v zbytočnom boji.(17.12.2011)

super herecké výkony, super kamera, zaujímavý príbeh - napínavý a akčný, perfektný scenár plný originality a pre mňa naprosto neočakávaný záver...skvelý film(9.4.2012)

Nápis FRANCOUZSKÁ SPOJKA vyskládaný z typických oválných tmavomodrých písmen visel na štítě zlínského Velkého kina rekordně dlouho, nebo si to tak aspoň pamatuju. Jezdil jsem kolem něj trolejbusem co dítě školou povinné, koukal na fotky ve vývěsce a klukovská fantazie mi pracovala na plné obrátky, ale měl jsem smůlu, neb jsem neměl věk. — Když odhlédneme od osobních vzpomínek (nějak mi jich tu poslední dobou přibývá), tenhle film je ztělesněním ošklivé sedmdesátkové detektivní školy. Hackman je ještě nesympatičtější syčák než jeho… skoro bych byl napsal oběti, řekněme objekty jeho zájmu, s kterými se nemazlí stejně jako Friedkin s divákem. Francouzi tu spolu kupodivu vedou dlouhé dialogy ve francouzštině a nepřecházejí po pár slovech do angličtiny, aby se ubohý americký divák nemusel číst s titulky. Na plátně se dlouho zdánlivě moc neděje, chlapíci jen pobíhají po ulicích a mžourají na sebe skrz výlohy, ale sotva se kouknete, kam jste postavili sklenku s vínem, už máte kulku v zádech, chci říct už vám unikl důležitý moment a chvíli vám potrvá, než se zase zorientujete. Stíhací jízda není sestříhaná ze stovek půlvteřinových záběrů a ač je díky tomu až nestydatě přehledná, budete se u ní po chvíli držet sedačky a uhýbat před protijedoucími auty. Nemluvě o syrově zrnitých obrázcích a místy atonálním hudebním doprovodu klasického střihu nešetřícím nápady, jak potrápit vaše ušiska. Tenhle film si člověk zkrátka docela odpracuje, což mu ovšem nebrání v tom, aby ho hned po dokoukání nechtěl vidět znovu s pocitem, že podruhé si ho vychutná ještě líp (možná proto se tenkrát držel v kinech tak dlouho) – na oddechový žánr slušný výkon.(4.5.2013)

Perfektni krimi snimek s naprosto dokonalym Genem Hackmanem a Royem Schneiderem.(27.9.2004)

Povedená kriminálka v klasickém stylu 70. let s výborným scénářem, dobrou dvojicí detektivů, skvělými scénami a perfektní kamerou a samozřejmě režií. Zasloužené Oscary. Určitě stejně dobré jako třeba Dirty Harry. 5* - bez debat.(27.11.2008)

Vrchol filmu : autonaháňačka kde Gene Hackman prenasleduje vlak v Pontiac Le Mans 1971´ za ***, pretože si myslím že sú aj lepšie scény s americkými (aj inými) autami. (A sú aj lepšie filmy o policajtoch prenasledujúcich drogových dílerov, aj keď mnohí tvrdia niečo iné)(3.3.2010)

Vskutku svizna akcna detektivka s vybornym Hackmanom. 84 %(15.8.2013)

• lennyd

Ve své době to mohlo být super, ale dneska už mi to přijde hodně rozvláčné, chvílema jsem se dost nudil (asi tak jak Gene Hackman když celou noc hlídkoval). Celý film je o tom, že někdo někoho sleduje, honí - chytí nebo nechytí ... ne ne .. něco tomu dost chybí..(26.2.2004)

Mysteriózní krimi, jaké se dnes již netočí. Pepek je břídil, šťourá se mezi prsty. Když vystřelí pak zpravidla zabije poldu. Taky je hrozný ochlasta ale má vůli jít po zločincích. Hledal jsem na tomto filmu nějakou chybu ale nenašel. Další vyjímkou kinematografie je to, že dvojka je lepší než jednička a nenudí. Je z jiného prostředí a o něčem jiném, Pepek tam ale zůstává a zase to posere aby v závěru zvítězil. No a Fernando Rey je skutečně krásný zloduch, hned jsem si ho zamiloval.(28.3.2009)

Začátek slabší, přece jenom se na tom podepisuje staří filmu. Scéna v metru a s nadzemkou si vůbec nezadá s novými Bourny. Konec opět poněkud rozpačitý.(18.10.2009)

THAT SON OF A BITCH IS HERE! I SAW HIM! I'M GONNA GET HIM! Drsné krimi, které se většinu filmu odehrává přímo v ulicích NYC, což z něj dělá velice atraktivní podívanou oproti ostatním filmům, které se točí ve studiích. Sledování detektivům sice moc nešlo, když o nich překupníci po celou dobu věděli, ale ani oni nebyli zrovna profíci. Například sniper amatér, který nedostal detektiva Doyla a pak mu nedokázal ani utéci. Kolohnát Gene Hackman byl přeci tou dobou na střeše domu, zatím co odstřelovač byl již dole a utíkal pryč. Jak ho mohl ještě dostihnout, to je mi záhada. Druhá záhada hned následovala, protože předstihnout metro, které mělo dost velký náskok si myslím že už nešlo. A hned tu máme třetí záhadu a to, že v metru na zemi leží zastřelený policista v kaluži krve, po metru pobíhá muž s pistolí a lidi se jdou do kabiny zeptat co se děje, jakoby neviděli, že ten muž tam právě běžel. Přesto fascinující podívaná se surovým koncem.(26.1.2018)

Drsné prostředí překupníku drog v New Yorku s tou pravou atmosférou 70. let, jak ji mám rád. Oba dva hlavní hrdinové podávají velmi kvalitní výkon, ten je navíc podpořen skvělým dějem. Pořád se něco děje, zejména honička G. Hackmana s ostřelovačem stojí za to. Kvalitní zábava, která nemůže ani po letech nikoho urazit, naopak svým „provedením“ patří stále mezi špičku.(4.2.2007)

Asi oprávněný film roku a to díky štvanici odstřelovače v nadzemce nebo poslední scénka.(5.9.2009)

Atmosférická kriminálka, která popravdě řečeno příliš nezestárla a i po čtyřiceti letech se jedná o velmi koukatelnou záležitost, přestože pomalejší a jednoduše konstruovaná dějová linka již nikoho neohromí. Z maličkostí jako nenápadné pronásledování podezřelého pěšky se mi často dařilo dosahovat emocí zažívaných u solidně natočené akční scény, přičemž ta pravá akce, tedy hon za nadzemkou, se díky vyvolání nefalšovaného strachu z každého protijedoucího auta mění na adrenalinovou lahůdku. V každém směru poctivý film, kde se ale přesto vyplatí neočekávat přespříliš. 80% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: A předtím, než sjedu Blu-ray druhého dílu, rozeberu disk dílu prvního. Obraz je prezentován v „celo-obrazovém“ 1,85:1 poměru stran a jeho primární vlastností je extrémní množství zrna, které víceméně vytváří všechny ostatní prvky. V háji je tudíž ostrost a až na výjimky i nějaké zajímavější množství opravdových detailů, i když nelze opomenout, že datový tok je pro vykreslení té hromady zrníček naprosto dostačující a v pohybu tak obraz vypadá o něco lépe než při posouvání jednotlivými snímky. Hodně netradičně vypadá i barevné podání. Většina odstínů působí hodně regulovaně a přesto, když se ve scéně objeví červená, či světle modrá barva (kupříkladu hned v úvodu oblek Santy, či obloha v první záběru filmu), působí zbytečně přesyceně a rozpitým dojmem. Černá je opravdu černá, ale hodně v ní mizí detaily, bílá je pak maximálně zářivá, ale celkový kontrast přesto nepůsobí příliš silně. Jedná se však o přepis, který schválil sám režisér a film má tudíž takto vypadat, což ale nemění nic na skutečnosti, že ani s přihlédnutím na věk to nevypadá pěkně. Ještě dodám, že u francouzsky mluvených dialogů jsou do přepisu napevno vložené anglické titulky, přičemž české jsou v těchto případech situovány do horní části obrazovky. Originální zvuk v DTS-HD 5.1 MASTER je na tom o poznání lépe. Stopa je překvapivě docela prostorová a v hudbě, či výstřelech mírně agresivnější, z čehož plyne obstojná dynamika a nechybí ani nějaké okolní ruchy. Nejslabší, ale přesto ne tragické, je trochu tišší mluvené slovo, ale jinak se stopu povedlo do šesti kanálů namixovat velmi solidně, i když musíte být vzhledem k věku pochopitelně trochu benevolentní. Česká stopa se na disku tentokrát nenachází a tak se rovnou přesuneme k bonusům. Zde nás bohužel čeká velké zklamání, jelikož jsme byli ochuzeni o jeden celý bonusový disk. Vystačit si tudíž musíme s dvojicí audio-komentářů, „trivia“ stopou (textová stopa běžící souběžně s filmem), izolovanou hudební stopou v DD 5.1 a minutovým úvodem režiséra, který nás naláká na obsáhlou bonusovou nabídku, jež nemáme k dispozici. Dostupné materiály jsou alespoň relativně kvalitní. První komentář si přivlastnil režisér, který sice souběžně s filmem často zbytečně popisuje zrovna se dějící události, ale mimo to nabízí také slušné vzpomínky na natáčení, něco o inspiraci skutečnými událostmi i hercích a podobně. Druhý komentář sdružuje dvojici na sobě nezávislých monologů G. Hackmana a R. Scheidera (každý si přivlastní zhruba polovinu stopáže) o castingu, s historkami z natáčení a podobně. Textová („trivia“) stopa pak nabízí velmi obsáhlou kolekci všemožných zajímavostí, ale absenci regulérních dokumentů prostě nenahradí. Mluvit o rozlišení bonusů je pochopitelně zbytečné, ale jen pro doplnění dodám, že kraťoučký úvod je v HD a spolu s komentáři nedisponuje českými ani anglickými titulky. Takže co tu máme? Nehezký přepis, který je však věrný tvůrčímu záměru, slušná zvuková stopa a výrazně ochuzená bonusová nabídka, což je minimálně pro mě tou největší slabinou titulu. Obrazovou kvalitu totiž nemám, vzhledem k věrnosti, problém odpustit, ale ten druhý disk tu zkrátka citelně chybí. 50%(12.1.2012)

Drsný Harry, Bullituv pripad a V Uliciach San Francisca dokopy. Slušná stará poctivá kriminálka.(21.7.2013)

Klasika žánru krimi ze staré školy. Celkově snímek diváka neodbourá, ale umí vtáhnout a nepustit.(9.11.2015)

Velmi dobrý film. Já mám Gena Hackmana moc rád a za tento film dostal svého prvního Oscara. Ani v Nesmiřitelných se mi jeho role tolik nelíbila jako tady. Jimmy Pepek Doyle je jeho životní role. Moc se mi ve filmu líbil Roy Scheider. Tento skvělý film natočil režisér William Friedkin podle předlohy Robina Moora. Výbornou roli ve filmu měl i Fernando Rey alias Alain Charnier. Nejvíce se mi líbila automobilová honička s vlakem. Ta byla nezapomenutelná. Kamera byla vynikající, hudba nic moc. Film získal pět oscarů včetně ceny za nejlepší film. Myslím že pět Oscarů je moc. Podle mě měl tento film získat tři Oscary a Kmotr pět Oscarů. Bylo to přesně naopak. Ale v té době přece jenom nebylo tolik filmů kolik je dnes. Francouzská spojka se mi, ale líbila a má u mě čtyři hvězdy. Gene Hackman ve filmu používal Smith Wesson 36 a Colt Detective Special(19.8.2016)

Celý film se skládá z pobíhání, nahánění zločinců, řvaní a střílení, aniž bych byl svědkem nějakého děje, který by mě dokázal připoutat k obrazovce. Nemůžu říct, že by to bylo špatné, ale od takového hodnocení jsem vážně čekal víc. Herci super, ale dohromady s bídou průměr. 50%(8.7.2018)

Nestarnúca krimi klasika o dvojici policajtov z oddelenia narkotík, ktorí sa rozhodnú za každú cenu dostať za mreže gang francúzských pašerákov drôg. Surová a naturalistická atmosféra ranných sedemdesiatok v New Yorku a napínavé scény vrátane dnes už kultovej naháňačky auta s nadzemkou, to sú dnes už dávno známe atribúty tohto kultového filmu.(11.12.2011)

Neuvěřitelně poučný film. Ve Francouzské spojce se nachází hned několik návodů, namátkou: 'Jak s procentuelní přesností určit čistotu zboží', 'Jak dohonit vlak, co nikde nestaví', 'Jak rozebrat automobil na prvosoučinitele'... To je samozřejmě legrace. Francouzská spojka se řadí k těm snímkům, které vám poskytnou úžasnou exkurzi do dob, kdy se dělala poctivá filmařina a definuje, že výtečná atmosféra lze vykreslit kolikrát mnohem lépe bez jakékoliv digitální a moderní pomoci. Jedna z prvních first person vychytávek (nejen automobil)!(8.6.2012)

Nezapomenutelný G. Hackman, kterému zdatně sekunduje R. Scheider v dnes již legendární kriminálce. Ačkoliv jsem čekal o něco větší bombu (přece jen 5 Oscarů v té době ještě něco znamenalo), dostalo se mi nadprůměrně slušného filmu.(27.6.2012)

Když to přišlo do kin uááá...viděno 2018(31.12.2013)

Ne náhodou kultovní, je to první film, který se natočilo tak, jak pracují newyorské policisté ve skutečnosti. Friedkin neznal slitování, našel Hackmanovo slabé místo a šel do něj až Hackman kouřil nervy. On o tom samozřejmě nevěděl, takže některé tvrdší části ve filmech jsou skutečné. To samé udělal i s ostatními herci. Když se natáčelo na ulicích, kolikrát ani nenahlásil že něco chystá. Z předlohy přečetl osm stránek, navíc tento film ve skutečnosti nemá ani scénář, darmo i za to má Oscara (Ernest Tidyman). Jsou to věty co slyšeli Hackman a Schneider když je dali na několik týdnů mezi policajti a další od policajtů. ...........K filmu. Nemá tak ucelený příběh, navíc pro mě Roy Schneider není dost výrazný. 4/5(16.11.2014)

Vedle výborného buldočího Hackmana tento film zdobí také jeden z nejvýraznějších a neslizčích záporáků ztvárněný Fernandem Rey.(26.2.2008)

Je paradox, že William Friedkin se původně pokoušel natočit policejní drama vycházející z nejlepší tradice starého Hollywoodu třicátých a čtyřicátých let a vyšla mu z toho možná nejikoničtější kriminálka Hollywoodu nového. Režisér toužil po přímočarém příběhu a jednoduchých postavách, tedy přesném opaku toho, co zajímalo nově nastupující vlnu amerických tvůrců a už etablovanou skupinu těch evropských. Je třeba přiznat, že sám sobě trochu lhal. Pepek Doyle je vše, jen ne lehce zařaditelný. Srovnání s Harrym Callahanem se přímo nabízí. Jeden je typický americký drsný polda, tvrdý ale fér. Ten druhý se vzpírá klasickému rozdělení na dobro vs zlo. Skutečnost, že stojí na té správné straně, je asi jen náhoda. Ještě jednou věcí Friedkin nepopřel svoje umělecké ambice. Francouzská spojka má živoucí, téměř dokumentární vzhled. Točilo se improvizovaně, za plného provozu, bez aranžmá, občas i bez povolení úřadů. Unikátní nahánění v metru, nebo nekonečné mlčenlivé hlídkování na rušných ulicích jsou jen dva příklady za všechny. Tento přístup jak vtahoval do děje, tak šetřil rozpočet. Obecenstvo a kritika byli nadšení. Ti první udělali z Friedkina milionáře, ti druzí mu dali Oscara v silné konkurenci The Last Picture Show a A Clockwork Orange.(2.6.2014)

Na můj vkus se toho v tom filmu dělo povážlivě málo. Honička byla parádní, chvílemi se dařilo budovat velice slušnou atmosféru a oceňuji i výběr lokací. Ovšem chyběl mi nějaký zásadní zvrat nebo gradace do velkého finále. Děj se ubíral po cestě, která byla od začátku do konce jasně daná a žádná odbočka, zrychlení nebo překvapení se bohužel nekonalo.(24.12.2008)

Parádní kriminálka ze starých časů. Gene Hackman má svůj styl, který skvěle zapadá do ulic chudého New Yorku. Podařilo se zachytit "duch doby" - zmrzlé ulice a špínu, která je všude kolem. Už tak realistická příchuť je doplněna zručnou kamerou. Inteligentní hlavní padouch a vyvrcholení snímku jsou velké přednosti Francouzské spojky.(24.10.2009)

To bylo řečí jaká je to skvělá detektivka.Upřímně mi Hackman i Scheider přijdou jako arogantní namachrovaní paňácové, kteří zas tak dobře svou práci nedělaj.Toho si byl vědom asi i scénárista,proto vsunul řeči o tom,kolik zatkli darebáků,blablabla.Kdyby aspoň přidali víc akce,bylo by to lepší,ale sledování frantíků bylo chvílema směšný a honička auto vs vlak nebyla taky žádná sláva.Průměrná detektivka.(29.7.2008)

Tohle je pro mnohé klasika a kult. Špatnej film to určitě není, ale žádný veledílo taky ne. Klasická scéna kdy Hackman honí autem nadzemku je sice natočená zručně, to jo, ale je tam zbytečná. Hackman sice záporáka dožene, ale místo toho aby by z něj vytáh ňákou informaci, tak ho rovnou zastřelí. A to ještě předtím rozsekal auto ňákýmu civiloj. Jestliže je film sirovej a reálnej (nebo se tak aspoň tváří), tak tohle moc reálný není. Myslím si že Francouzská spojka těžce prohrává souboj se zubem času.(29.11.2008)

Parádní film s vynikající hereckým obsazením.Film vychází z obvyklého schématu, které je však tak mistrně zvládnuto, že zanechává silný dojem ještě po 20 letech.Gene Hackman a Roy Scheider odehráli svoje party policajtů z ulice New Yorku parádně.Doyle a Russo.Prvně jmenovaný má vynikající čich na darebáky.A tohle pomůže oběma rozehrát duel s drogovým bossem.Za tím stojí precizní policejní práce obou protagonistů. Roli padoucha zde výborně zahrál Fernando Rey. Nezapomenutelná je Hackmanova honička autem pod nadzemní dráhou.Film končí otazníkem.Jistě byl už hotový scénář ke druhému dílu.(9.11.2009)

Velké haló. Možná realistická kriminálka, možná autentické prostředí New Yorku, každopádně ale těžká nuda, spousta kecání, pár dobrých naháněček, dvě tři mrtvoly a dobrý Hackman. Zklamání. 65 %(21.9.2010)

• divak84

podle hodnocení vidím, že půjdu proti proudu... na tento film jsem se chystal už asi rok. konečně jsem skoukl dva velmi sympatické herce (Royi, R.I.P.) na společném plátně. Pepek a Buddy jsou velmi symatické charismatické a realistické postavy bez nějakých přiklašlovacích blbostí. Hezky syrové a chladné okolí new yorku. Bohužel ten film nemá čím strhnout. 99% stopáže se pořád chystá jedno velke zatčení. Tu a tam prohodí ustřední dvojka nějakou pěknou hlašku v přirozeném rozhovoru, tu a tam promluví pěsti v nějaké šťáře. Osobně mě ten film prostě nebavil. Oběma hercům ostatní nestačí, ze záporáků nejde ani strach, jsou vám uplně volní a blbeček, který na začátku sejme někoho, frajersky si zobne trochu té čerstvé bagety, na konci v nadzemce ukáže jaký je to amatér. Samozřejmě je nutno brát v potaz dobu natočení, peníze a s tím spojené možnosti. Kdybych v té době byl pubertákem, jistě bych film docenil o mnoho víc. Doufám, že dvojka bude lepší, protože kromě vizuálu a realističnosti, mě nic nechytlo..(27.11.2010)

• Schuldiner

Starý kriminálky prostě nesledovat! To je moje nový pravidlo a chtěl bych se tim řídit. Francouzská spojka je bez atmosféry, naprosto jednoduchá, nudná a se spoustou takových těch samoúčelných detailů. Posledních asi 40 minut jsem si řikal - ať už je proboha konec!(13.1.2013)

Tohle jsem poprvé viděl těsně po revoluci a měl jsem ústa dolů. Tohle je prosě špiónská supersmažba, jak by to možná pojmenoval puberťák před patnácti lety.(7.2.2013)

Takéto staré kriminálky s divnou atmosférou nebudú nič pre mňa. Stále sa iba chodí, behá, naháňa, alebo vozí na aute prípadne na člne, a z deja zostáva iba nejaké torzo. Žiadny vtip, nič záhadné, nulové krimi. Zaujímavé bolo iba (ne)nastupovanie do metra a naháňačka s vlakom. (5.3.2014) –––– Po pár rokoch musím korigovať svoj názor na túto kriminálku a pridať dve hviedy. Na plný počet to ale nebude, stále mi vadia niektoré postupy vyšetrovania a filmárskeho pohľadu na vec. (15.12.2018)(5.3.2014)

Na svojí dobu určitě skvělá podívaná, ale já to viděl asi jaksi později a nic moc mi to neřeklo. Některé části jsou povedené (honička z nadzemkou, metro a bar), ale jako celek jen průměr.(12.1.2005)

Svižná ,skvěle natočená a velice napínavá kriminálka ze staré školy. I přes poměrně nízký rozpočet se podařilo natočit brilantní a na svou dobu nevídané automobilové scény. Gene Hackman je ve své životní roli ''Pepka'' Doyla skutečně dechberoucí a Roy Schneider zdatně sekunduje. Nestárnoucí klasika.(9.2.2007)

[9/1O](25.3.2007)

Jedno z nejlepších kriminálních dramat co kdy vzniklo. Friedkin se s ničím a nikým nepáře a to hlavně s divákem. Na svou dobu to muselo být pro diváky šok, realistická akce, brutalita, policejní korupce, drogy na ulicích a drsný Gene Hackman. Klasika co nezestárla ani o pí'd a navíc konec je jak ze života.(18.10.2007)

Zručně natočená kriminálka se spoustou skvělých scén i skvělými herci, ale jako celek nijak oslnivý film. Ovšem za zhlédnutí určitě stojí.(29.5.2009)

Slusne krimi, so spravnou atmosferou (dotvarane vhodne zvolenou hudbou) a na zaklade skutocneho pribehu policajtov. Bol som vcelku spokojny. 7/10(19.1.2014)

Noir detektivka, kterou charakterizuje jednoduchý a přímočarý děj ve kterém 80 procent filmu někdo někoho sleduje ať v autě, pěšky nebo metru. Podle takového hodnocení by se mohlo zdát že to je nuda. To co dělá Francouzsko spojku nezapomenutelným filmem je prostředí amerického velkoměsta v 70 letech a popis rutiní policejní práce. I když některé scény vyznívají trochu nelogicky (scéna únosu metra, "nenápadné sledování") je to klasika.(30.10.2003)

New York 1970. Policejní brutalita vůči černochům je na denním pořádku a tak se nikdo nediví, když policajt zatýkání černocha doprovází kopancema do břicha. Film je vůbec nezvykle syrový (pomáhají tomu i kulisy špinavého New Yorku), ale naprosto uvěřitelný a strhující. Hlavní hrdina, Pepek, je prototyp špatnýho poldy nepárajícího se s nikým a s ničím. Jeho parťák zde hraje jen druhý housle a tak je hlavní pozornost soustředěna na Pepka. Díky podmanivé hudbě a efektnímu střihu film ani chvíly nenudí. I po více než 35 letech má film stále co do sebe a s přehledem předčí většinu dnešních kriminálek.(3.12.2008)

Jasně! Legendární automobilová honička byla skvělá... Hackman a Scheider slušní... ale tím to končí! Na "kutovní" film a (prý) jeden z nejlepších filmů ve svém žánru trochu málo, ne?! Ve výsledku je "French connection" dost unylá a nudící záležitost (ovšem kam se hrabe na své pokračování). Na obhajobu mémo - dost zaujatého názoru - nutno podotknout, že Friedkina fakt nemusim.(4.12.2008)

pepek bez špenátu a roy scheider bez žraloka ..a šlape im to panečku bez zastávky ..klasika(15.6.2009)

Na svoji dobu velmi poutave a drsne vystrizeny pribeh policisty, ktery jde po krku drogovym kumpanum, i kdyz konec je prekvapive otevreny a nevyreseny. Zajimavy pristup. 70%(30.12.2009)

Rázné, leč fér. Slabších pět, na které to táhne především Hackman s Scheiderem, špinavé ulice New Yorku a jedna parádní naháněčka s nadzemkou.(23.5.2013)

Výborná kamera!(13.11.2013)

Na svou dobu kultovní krimi film se zajímavou atmosférou a dosti otevřeným koncem.(17.10.2009)

" Never negrom. Mohol to byť beloch. Never nikomu. " Na podobných hláškach stojí trochu nudný príbeh o poctivých policajtoch ( možno v 70- tich rokoch aj boli ).(7.11.2010)

Myslím, že Oscary hovoria za seba. A meno Gene Hackman takisto práve tu za seba začalo hovoriť. Pár technických detailov, hlavne čo sa týka kostýmov, či rekvizít, ktoré pár krát nevysvetliteľne od záberu k záberu zmenili farbu či dizajn :D (pre konkrétny prípad by som si musel film pozrieť ešte raz, ale myslím, že napríklad na začiatku, chlap sediaci na terase, si celkom zreteľne vypýta cigaretu/oheň a začne fajčiť. cez záber prejde autobus a cigareta je fuč, pričom ešte stále počujeme doznievaujúci autobus) To len ako malé chybičky krásy, inak nemám čo vytknúť - jeden nie možno z najlepších filmov, ale tých hneď po nich, z tých ktoré som videl)(4.3.2012)

Gene Hackman alias Jimmy "Pepek" Doyle ve své životní roli neúnavného policejního pronásledovatele a drsného newyorského poldy. Výborný herecký výkon hlavního představitele spolu s kvalitním scénářem a kamerou činí z tohoto snímku nezapomenutelnou podívanou. Verdikt: 5* a 90 %.(17.9.2012)

Radost sledovat Genea Hackmana jak spolu s Royem Scheiderem rozpráší překupníky s drogami. Friedkin natočil nesmrtelnou kriminálku, která spolu s Bullittem patří k tomu nejlepšímu vrámci žánru.(28.2.2013)

Spomínam si ako by to bolo, len dnes, keď na jednej rodinnej oslave dospeláci spomínali na tento film. Dnes bude v TV vraveli, áno dnes, Francúzska spojka s Geneom Hackmanom. Prešlo 43 rokov od natočenia tohto filmu a ja som si spomenul na tú oslavu. Tak som si zohnal film a začali si ho vychutnávať. Hackmana v takto mladých časoch som naposledy videl vo filme Strašiak s Al Pacinom. A tu ešte svoju postavu vyšperkoval takou osobitou tvrdosťou, ktorá mu v tvári zostala po celý čas jeho hereckej kariéry. Príbeh možno nie je tak akčný ako sa robia filmy v dnešnej dobe, ale o tom viac mi prišiel taký chytrácky a realistickejší. Až na konci filmu som zistil, že je to vlastne skutočný príbeh a jeho cena hneď stúpla v mojich očiach.(26.9.2014)

Nenápadně dovolená buržoazie. Už "docukrovala"... Velké jablko, ale její muž číslo jedna, se sítě jako pavouk drží dál.(16.12.2018)

těžko něco vytýkat filmu ke kterému vzhlíží můj otec jako k jednomu z nejlepších co viděl... tudíš vytýkat nic nebudu:D naopak, spíš bych vyzdvihl skvělou práci kamery a netuctovost, kterou snímek oplívá v mnoha scénách...(22.11.2007)

...jak malej rybář velkou rybu chytal.(26.10.2009)

První půli filmu jsem popravdě v podstatě přetrpěl. Hackman se Scheiderem, ač skvěle hrající, se plácali odnikud nikam a pořád se tak nějak nic nedělo. A když už jsem si rozmýšlel komentář ve stylu "Další kultovní snímek, který mi nic neříká." a chystal se za herecké výkony a autenticitu snímek odbýt třemi hvězdičkami, konečně to přišlo. Napětí, sled akčních scén vrcholící dnes už legendární honičkou nadzemky a důstojný, napůl otevřený konec. Klobouk dolů a 75%(13.11.2009)

Unešený jsem z Francouzské spojky nebyl, ale velmi dobře jsem se pobavil. Je to velmi kvalitní akce a honička s nadzemkou ve své době musela být bezkonkurenční. Gene Hackman se tímto filmem zviditelnil a naprosto zaslouženě. Jeho "polda" je přesně takový, jak jsem si vždy drsného amerického poldu představoval a zaslouženě byl oceněn Oscarem. Závěr filmu mi dojem trošku pokazil, ale vzhledem k tomu, že byl natočen podle skutečné události, tak si musíme jen povzdychnout : "takový je život.."(26.11.2010)

velmi dobrý film, bohužel ve formátu blu-ray neskutečně špatná obrazová kvalita.(25.12.2010)

Ruční kamera, typická detektivní klišé či rutinní záležitosti a drsňácké kecy Pepka dělají ze snímku klasickou kriminálně-akční záležitost, u které se především člověk odreaguje. Vtipné i napínavé momenty (honička s nadzemkou, sledovačky, hra "kdo z koho" v metru) jsou vyváženy nezvyklým pojetím konce a vlastně i celkovou autentičností (na motivy skutečných událostí + herecké obsazení obou policistů, kteří posloužili jako vzory hlavních postav, okolnosti natáčení a dohra filmu). Novácký dabing v čele s Borisem Rösnerem je docela kvalitní.(13.2.2013)

Sázka na autenticitu a syrovost se vyplácí. Sledovačky jsou ve své jednoduchosti parádní, bohužel první půlka už tak záživná není, což je trošku problém.(10.5.2013)

Typická špinavá kriminálka s jedným dobrým a jedným zlým policajtom v akej len činnosť "sledovania" tvorí 90 % filmu. K tomu jedna luxusná naháňačka, zopár suchých hlášok a nebezpečná pointa na záver. Vďaka filmu viem jedno, že nikdy nechcem patriť do zboru. Ak ste žánrovým štamgastom kľudne pridajte hviezdu navyše.(26.7.2015)

Dnes již klasická kriminálka, kde se hodně času chodí po ulici a sledují se možní pachatelé, s nádhernou honičkou auto vs. nadzemka. Výborné herecké obsazení a žádný idylický konec.(4.2.2007)

Když to vezmu kolem a kolem, film nebyl zas takovej zázrak. Oceňuju ovšem realističnost vyobrazení a nepřikrášlovanou drsnost prostředí. Ono asi aby člověk mohl v té době fungovat, a obzvlášť jako fízl na protinarkotickém, nesměl být žádná slečinka. 720p(10.3.2013)

Na oskarovou kriminálku docela slabota.(30.8.2017)

Drsňácká a přímočará kriminálka, která svým hektickým tempem a brilantní režií (Friedkin byl tehdy opravdová klasa) nechá diváka s otevřenou pusou civět do své 4K dvoumetrové televize i téměř půlstoletí od natočení. Tempo má francouzská spojka opravdu pekelné, Gene Hackman podává nejen skvělý herecký výkon, ale i po fyzické stránce je neuvěřitelné, co všechno zvládá. A přesně tenhle perfekcionismus, kdy nic není na půl plynu, ale spíše naopak dělá z French Connection jedinečný kus filmařiny, který i teď obtížně hledá konkurenci. Mistrně vygradovaná koncovka do neuspokojivé nejistoty je pak absolutně geniálním tahem, kdy jen zůstanete civět. Ty vado :-). 100%(4.12.2019)

Pro me rodice prulom v zanru - pro me vsak mirne nadprumerna kriminalka! Je az zarazejici, kolik lidi tenhle film napodobilo!!!(neco jako Vesmirna odyssea)(29.10.2003)

Na to ze tento film ma vyse 35 rokov, tak sa da na neho pozerat, fakt je na svoj datum výroby dobre spravený. Patrí medzi krimi kultovku, ktorá si zaslúži vašu pozornosť a hackman je fakt dobry herec a myslim ze tato uloha mu bola na mieru šitá.(2.11.2007)

Prvotřídní kriminálka se zajímavým koncem, takového filmu už se asi nikdy nedočkáme.(16.6.2008)

Jeden z nejzásadnějších počinů v kriminálním žánru všech dob.Parádně zrežírovaný,se skvostným Hackmanem a dost možná nejlepší honičkou všech dob.(21.8.2011)

Gene Hackman v jeho životní roli. Roy Scheider mu velice dobře asistuje. Téma je působivé, zpracování navodí pocit opravdovosti, věříte tomu od samotného počátku až do hlubokého konce ve dvojce. Můj první film o policistech, do kterých jsem se poté zamilovala.(29.4.2012)

Neviem ako je to možné, ale kriminálky zo 70- tich rokov, ma bavia viac ako tie súčasné. Francúzska spojka je kvalitne z filmovaný skutočný príbeh, s dobrým scenárom, hustou atmosférou, výbornými hercami a nanajvýš slušnou auto-naháňačkou. Nič viac a predsa dostatok.(5.2.2014)

Jednoznačne auto vs nadzemka je historická a má svoje neuveriteľné grády !(24.1.2015)

Dokumentárně věrohodné i bez grenngrassovského parkinsona. Friendkin ruční kamerou soustruží idylu městské stoky bez hrdinů; jako místo, kde k dobrým skutkům dochází na obou stranách zákona jen jaksi mimoděk. Hackmanův polda není ani tak správný, jako pouze pomstychtivý a umanutý maniak. Není s podivem, že nejcharismatičtější postavou bijáku je přes veškerou slizkou zrůdnost bunuelovsky šarmantní francouzská spojka Fenrando Rey. Jestliže je celý film přehlídkou té nejlepší sedmdesátkové filmařiny, lakonický závěr (a to, co mu těsně předchází) jej činí dnes, kdy už se takové filmy zkrátka netočí, možná relevantnějším než v době, kdy pointy mainstreamových filmů nepřepisovaly reakce zkušebního publika.(22.10.2015)

Obsahem asi nic výjimečného, ale když srovnám s novodobými akčními filmy, přihazuji pátou hvězdičku. Je to kvalitně a poctivě natočené, nepomáhá si efekty, na každé scéně je vidět spousta práce... vrcholem je scéna se sniperem a následným pronásledováním. 85 %(17.12.2017)

Pro Friedkina mám jenom respekt. Miluju Vymítače, miluju Sorcerera a obdivuju jeho dokumentaristický styl... ale Francouzská spojka mě nebavila. Je to zvláštní, protože mám rád procedurálky, neo-noir a filmy, co vás hodí do děje bez zbytečného expozice, ale stejně. Asi hlavně proto, že většinu děje hrdinové, na kterých mi až do pasáže s rozebíráním auta ani moc nezáleželo, dokola někoho sledují a dost brzo to začne být ohrané. Legendární honička mi tak legendární taky nepřišla, mnohem víc mě strhlo pronásledování pěšmo na začátku a pronásledování pěšmo předcházející té honičce. Gene Hackman a Roy Scheider jsou ale skvělí a když se zrovna dělo cokoliv jiného než sledovačky, bylo to fajn. I když pro příště radši zůstanu u toho Sorcerera.(30.6.2018)

Atmosféra filmů 70.let, výborné výkony, honička v nadzemní dráze, drsný Gene Hackman, kdo by se znovu nepodíval?(2.6.2003)

Klasický krimifilm,jemuž jasmě dominuje herecký výkon Gena Hackmana.Dřív bych tomu klidně dal i za pět,ale dnes už to pusobí celé tak trochu staromodně a zastarale.(10.2.2004)

Tak tento film je u mňa na hrane čo sa týka dátumu vzniku a môjho vkusu. Jednoducho staré filmy ma už nelákajú a nejaký Občan Kane, King Kong, Casablanca a ja neviem čo ešte mi nič nehovorí. Ešteže som sa ale dal na túto parádnu jazdu skvélého Williama Friedkina. Najpleší krimi film aký som kedy videl. Nenudil som sa ani sekundu. Jednoducho nemám slov. A to už keď môj brat, filmový analfabet, povie že to je brutálna pecka tak nie je o čom. 5* = 100%(3.5.2008)

Klasika (Kultovní honička za nadzemkou)(13.8.2008)

Docela dlouho jsem přemýšlel, proč se mi to vlastně ani moc nelíbilo. Vždyť to není krimi - detektivové už od začátku vědí, po kom jdou a celý film je pouze o tom, zda se jim to povede. Zjišťování informací, sbírání střípků, to tady nenajdete. Není to ani gangsterka - náhled do života mafie tu nečekejte. Na nějakou pořádnou hlášku jsem čekal celý film a charaktery mi nepřišly příliš přesvědčivé. Na druhou stranu, ani přes to všechno jsem se příliš nenudil, Gene Hackman hraje solidně a konec byl docela dobrý. Solidní tři hvězdy, možná 3-4.(12.12.2008)

Tenhle film má svou kvalitu zajištěnou už navždycky, jelikož některý filmy jsou zkrátka nadčasový.(26.11.2010)

Hackman mi tady sedl. Jeho role byla zajímavá. Měli mu ale dát přezdívku "Bulldog", ne Pepek. Taková vytrvalost a přesvědčivost, se kterou chtěl dostat hlavního grázla je inspirující. Hon auto vs. vlak je etalonem pro dnešní akční filmy. Dobrá detektivka. Nic víc, nic míň.(3.9.2011)

Legenda nelegenda, zub času podle mého názoru zapracoval na tomhle snímku až neskutečně. Nebo to také může být tím, že jsem nikdy neměl rád kriminálky, kde se policajti chovají jako svině, mlátí kolem sebe, řvou na všechny a celkově jsou tak nějak divně agresivní (teda pokud je nehraje Belmondo, ale to je něco jinýho! :D). Nutno však uznat, že ta několika minutová honička s nadzemkou měla něco do sebe, to zase jo.(9.12.2011)

Výborná krimi s geniálnym Hackmanom a čarom či kúzlom, ktoré dnešným kriminálkam chýba. Friedkinova réžia graduje v druhej polovici, auto-nadzemka nahánačka je pastva pre oči a záver je viac než výborný. Klasika krimi žánru.(9.6.2013)

90 %, zaokrouhluju nahoru za netriviální závěr(4.3.2014)

super film, ze soucasnych bych to prirovnal k jacku reacherovi. ani chvili nenudi(8.8.2015)

Pojem "hra mačky s myšou" naberá po pozretí tejto, už dnes legendárnej, krimidrámy úplne nový rozmer. Možno dnes už Francúzska spojka pôsobí malinko neohrabane, na film starý takmer päťdesiat rokov je to ale revolučná záležitosť, ktorá je vychytralá až za hrob. Už len tou parádnou automobilovou naháňačkou metra, a nielen tou, je to poctivý kus dobre odvedenej roboty. Záver výborne dokazuje to, že nemusí každý akčný (policajný) film skončiť rovnako.(5.3.2017)

No neviem, ale fakt že sa točilo podľa skutočných udalostí filmu skôr uškodil ako pomohol. Skoro celý čas strávime na sledovačke a nudiť to nezačne len vďaka zručnému režisérovi a “sveřepému” Hackmanovi v hlavnej úlohe. Paradoxne, to najlepšie, kvôli čomu sa film oplatí vidieť - sugestívne natočená naháňačka auto vs. nadzemka - bola úplne vymyslená (jej dopad na dej je ale bohužiaľ nulový - nikto ju ani slovkom nespomenie a ani z nej nič nevyplynie). Škoda aj čudného, neuzavreného konca (s nezmysleným výstrelom), inak by som tie štyri hviezdy udelil. 7-/10(21.12.2018)

"Pay attention, we're gonna ask questions later!"(25.12.2018)

Protagonistou filmu je Jimmy Doyle, člověk, který by v normálních podmínkách nikdy nemohl dělat policistu, protože by neprošel u psychotestů. Je to arogantní fracek na přesdržku, se kterým se většina diváků může jen těžko ztotožnit. V přestřelkách pálí kolem sebe o sto šest a když při tom občas pošle nedopatřením na onen svět některého ze svých policejních kolegů, evidentně se tím příliš netrápí... To jsou docela zajímavě rozdané karty, teď jde ale o to, jak s nimi bylo naloženo. Kriminální zápletka je celkem tradiční, nikterak originální, ale není ani hloupá. Největším kladem filmu je jeho celková atmosféra, která se vyznačuje velkou autenticitou, hlavně pokud jde o prostředí a některé postavy. Bohužel to ale neplatí pro tu hlavní: Jimmyho reakce v některých situacích se totiž vymykají jeho charakteru, a to i přesto, že patologické rysy jeho povahy a skutečnost, že je rozumu poněkud mdlého, poskytují dost velký prostor pro nejrůznější překvapení. Ale i takový prostor se dá, jak je vidět, nesmyslně překračovat. Za hranou je např. to, že když Jimmy potřebuje vyvinout při pronásledování zloducha co nejvyšší rychlost, sundá si při tom kabát - asi se mu s kabátem v ruce běží líp. Nebo šlo o to, aby akční scéna byla ještě akčnější?... Anebo když v metru zjistí, že ho sledovaný zloduch převezl a na poslední chvíli nastoupil před zavřením dveří do soupravy, Jimmy se na dveře přilepí, drží se jich jako klíště, běží spolu se stále zrychlující soupravou přes celé nástupiště a křičí, ať zastaví a pustí ho dovnitř. To snad opravdu věří, že má šanci dosáhnout svého?... Ale ta proslulá automobilová honička je natočená a sestříhaná moc pěkně. Takže celkově lepší průměr. -------- Film se promítal v českých kinech pod oficiálním distribučním názvem Francouzská spojka - Štvanice.(17.1.2019)

Svělé napětí, ale chtělo by to, aby to bylo trochu delší. Bezchybný Gene Hackman a zajímavá scéna v metru.(6.11.2003)

Tak na tuhle klasiku, kterou jsem viděl naposled někdy v dětství jsem se dost těšil a možná proto mě to docela zklamlo. Autentičnosti je zde dosahováno ruční kamerou a spolu s výkonem Hackmena je to asi jediný klad této detektivky. Čekal jsem mnohem víc...(5.3.2007)

Vynikajuca kriminalka, ktora sa v dnesnych dobach uz netoci. Mlady Gehe Hackman sedi vo svojej ulohe precizne.(3.11.2008)

Nad rámec kritiky - když kouknete na ansámbl a způsoby špičky podsvětí tehdy a dnes, to nám ten svět panečku vyspěl, co ?(25.11.2008)

Vyborne klasicke ponatie drsneho stylu akcnosti. Nikto sa na nic nehra, nema blbe reci, zlodusi su neustupny, policajti tvrdi. Tak to zo zlocinom chodi a takto by mal byt aj filmovany. Drsny a chladny styl rezie absolutne tomuto filmu prospieva a Hackman a Scheider to tahaju celkom slusne a zasluzene im patri obdiv. Ved tu zanietenost Hackmanovi priam vidite na tvari. Skvely scenar, sceny, akcia, herci. Nie je tomu co vytknut. Kto ma rad staru skolu akcnych filmov - toto je vykladova skrina.(7.11.2009)

Nečekané zklamání. Několik zajímavých scén, např. nastupování/vystupování v metru nedokáže přebít poměrně pomalý děj založený na dialozích a málo akčních scénách. Francouzská spojka si ale za nějaký čas u mě druhou šanci určitě zaslouží.(1.2.2010)

Akčňák z dob kdy sem ještě nebyl na světě. A přesto mě chytnul. Hackman si mě po chvilce získal a jeho roli jsem absoulutně věřil. Oskar zasložený. Ale i tak, mi tam pořád něco chybělo, takže jen 4 *(26.1.2011)

Gene Hackman ve filmu, které mě v mládí doslova dostal. Při té honičce auto-nadzemka trnu v některých scénách ještě dnes (kočárek nebo průjezd křižovatky z pohledu auta). Jedna z nejlepších honiček ve filmech vůbec, oba dva zúčastnění vlastně během ní nepřijdou vůbec do kontaktu, každý řeší své problémy - jeden dav v nadzemcea další problémy, druhý houstnoucí dopravu v autě. A oba nají na konci dost.(12.12.2011)

Klasická detektívka, ktorá vybočuje z radu najmä veľmi zujímavou a podarenou kamerovou prácou. Inak v celku priemerné. Herci boli fajn, Geneovi Hackmanovi sadla rola policajta skvelo, nejak to ale je vcelku nudné.(10.7.2012)

• kersten

Bohužiaľ, tento film nemá pre mňa žiadnu výpovednú hodnotu. Bodka(2.7.2014)

Thriller jsem viděl po X letech a těšil se na Gena Hackmana, ale zase taková sláva to nebyla...(10.11.2015)

Kvalitní a řemeslně mistrně odvedený snímek, který příliš nezestárl ani po více jak čtyřiceti letech. Živočišný Hackman a distingovaný Roy Scheider tvoří uvěřitelnou dvojici, velmi realisticky zobrazující mravenčí policejní práci.(21.2.2016)

Na začátku sedmdesátých let to v oblasti klasických kriminálek Hollywoodu natírala francouzská produkce, ale Amíci se naštěstí chytli za nos a natočili film Francouzská spojka, kterým se přiblížili žánrovému Everestu. Nikdy jsem nebyl příznivec Drsného Harryho, ty filmy mě prostě neoslovily, takže nějaké srovnávání mi přijde naprosto zbytečné, neb tohle je absolutně jiný level. Celkem prostý, ale výborně vystavěný příběh, neopakovatelná atmosféra špinavých zákoutí Brooklynu, skvělý Gene Hackman a úžasná ruční kamera, jež nevytváří žádné nepřehledné situace, ale plní přesně to, co čekáme, tedy výjimečnou interpretaci autentického pohledu, který vás vtáhne do děje. Samozřejmě se nesmí zapomenout na honičku s nadzemkou, která je jedna z nejlepších, co jsem kdy viděl. Není co vytknout, jeden z žánrových klenotů.(23.3.2018)

Klasika klasik a konečně to mám za sebou. Neskutečně reálné, už chápu proč je to takový evergreen. Banální téma, neskutečné zpracování. Gene Hackman to zahrál fantasticky. Nikdy nezapomenu na scénu z metra + honičku auta s nadzemkou. Boží.(30.12.2018)

Aj napriek tomu, ze je to uz 30 rokov stare je to este stale velmi dobre. Jedno z najlepsich krimi ake som kedy videl.(12.1.2005)

skvela klasika z prostredia bronxu, vyborny Gene Hackman, ktoremu sekunduje Roy Scheider. Film pri ktorom sa rozhodne nebudete nudit(3.12.2008)

Výborné zpracování a výborná atmosféra. Hudba zasahuje jen sporadicky a běžné ruchy velkoměsta tím pádem dobře vyzní a to k zmiňované atmosféře jen prospívá. Děj se svým způsobem skládá většinou z honičky. Ať už autem nebo na vlastních nohou. Myslím, že krimi v sedmdesátých letech se umělo dělat. Přispěli k tomu nemalou měrou oba hlavní hrdinové.(13.11.2009)

Na tomto filmu je dobře vidět, jak ošemetné je vytvářet čistou žánrovku - po téměř 40 letech už pod tlakem novější tvorby ztratila hodně ze svého kouzla a byť na první pohled vidíte, z čeho byl tehdejší divák unešen, dnes vám to prostě tolik nedá. Jasně, některé scény byly udělané výborně, s pečlivě vytvářenou atmosférou (vystupování a nastupování v metru, honička s nadzemkou), ale celek je už dnes prostě vyčpělý. Nicméně hudební doprovod (Don Ellis) je stále výtečný, Gene Hackman stále obdivuhodný. Slabší 4.(1.3.2010)

Nezapomenutelný Gene "Doyle" Hackman ve své možná nejlepší roli. Skvělá kriminálka, která neztratila nic ani po skoro 40-ti letech..(27.6.2010)

První čtvrthodinka je sice trochu slabší , ale to , co nastane potom , je naprosto geniální a na svou dobu "převratové" ! A honička auta s vlakem , je pro mě jednou z nejpůsobivějších scén kinematografie ! Myslím , že 5 oscarů naprosto zaslouženě, protože pan Hackman je samozřejmě dokonalý , režie také a naprosto vynikající scénář Howarda Hawkse jen potvrzuje to , že se jedná o jeden z mých pěti nejoblíbenějších filmů v žánru . Skutečně nezapomenutelný zážitek !(5.7.2013)

Gene Hackman vie výborne sledovať. Roy Scheider taktiež. Čakať dlhé hodiny na jednom mieste, kým sa niečo udeje. Sám a mlčky. A ak máte šťastie, môžete si na tú stratu času zanadávať s parťákom. Zrazu podozrivý vyjde z úkrytu. Hneď vyrazíte za ním. Udržujete si primeranú vzdialenosť, aby ste nevzbudili pozornosť. Zastaví, vy zastavíte tiež. Náhodou vás zbadá. Tvárite sa, že ho nesledujete. On si však tuší, že áno. Ešte ho nemáte za čo zatknúť, tak odídete, aby sa opäť cítil v pohode a nezrušil svoje aktivity. Môžete začať odznova... Táto fyzicky aj psychicky náročná úloha vynikla vďaka poctivým hereckým výkonom, napínavej akcii a hlavne pútavej réžii Williama Friedkina.(30.8.2013)

Režie může být excelentní, ale jinak mi to přišlo takový nemastný, o závěru ani nemluvě. Takový L.A. Noire je úplně někde jinde.(19.9.2013)

Friedkinově Francouzské spojce je už přes čtyřicet let, ale minimálně vlaková honička je i dnes naprosto dechberoucí. V době uvedení bych na to šel minimálně dvakrát :-).(24.1.2014)

Filmová perla. Byť nemusí její barva každému padnout do oka. Gene Hackman hraje pruďase, ale stejně trochu přehrává. Což mi v některých neakčních scénách do strohého realismu nesedlo. Jinak není absolutně co vytknout. Skvěle se na to kouká i přes to, že film vznikl před více než čtyřmi desetiletími. Klobouk dolů.(2.12.2014)

Francouská spojka mi vždycky přišla jako trochu nudná. Možná za to může mírně nesympatický Pepek, co já vím, ale ten film mě nikdy do křesla nezabořil. Na druhou stranu mě na něm baví ten sedmdesátkový feeling, který je fakt super - špinavý Brooklyn té doby je po čertech temné místo. No a pak ta honička s vlakem také ujde, stejně úvodní hudba Dona Ellise. Co je to ale na plat, když člověk občas zívne a chce-li se mu čůrat, klidně odejde a nepausne přehrávání - takže je to někde mezi třemi a čtyřmi xxxx.(20.5.2017)

Legenda, hotovo, 100%(2.5.2019)

K tomu není co dodat. Základní učební pomůcka pro pozdější režiséry tohoto žánru.(12.12.2006)

Zlatý glóbus 3 : Režie, Film, Herec Gene Hackman. Nominace 1 : Scénář ....... Bafta 2 : Herec Gene Hackman, střih. Nominace3: Režie, film, sound track.(25.11.2007)

Režijní a kamerové experimenty, výborný Hackman. Atmosféra sedmdesátých let jde z filmu skvěle cítit. Pro mě trochu nadčasový film hlavně díky provedení.(27.4.2009)

Jako jinoch střední školou povinný jsem tenhle film viděl v kině a rozhodně mě překvapilo, že Charnier utekl, "Pepek" Doyle a Buddy Russo museli změnit flek... a do paměti se mi vryla věta: "Kromě prahů jsem už sundal všechno!" Nemá smysl vyzdvihovat kvality tohoto snímku, rozhodně patří mezi špičku americké kinematografie. Osobně bych dal nejraději 4,5 hvězdičky, tu půlku musím strhnout za vskutku diletantskou sledovačku. Souhlasím s názorem zde uvedeným, že Francouzská spojka bude oslovovat i nadále.(22.8.2009)

Od tohoto filmu jsem čekal trochu víc vzhledem k hodnocení tady. První hodina byla nuda a druhá zase nad očekávání svižná. Takže dávám celkově 50% Přesně to vystihl Kulmon(28.10.2009)

Nemecky nazov: French Connection - Brennpunkt Brooklyn(17.6.2010)

• Phex

U tohoto divného filmu stojí za zmínku zejména konec: "Šarnijére!" - přesný výstřel - titulky. Vše vměstnané do vteřiny. Zdejších 84 % je těžce přes...(19.10.2012)

• VlastaFlaksa

Utahané, nesouvislé, zmatené.(31.5.2013)

"Francúzska spojka" je proste klasika, ktorú sme celá rodina žrali na začiatku 90. rokov a je stále skvelá a originálna aj po zhliadnutí v roku 2013. Možno je to kusom nostalgie, ale zábery, aké William Friedkin (réžia) dosiahol robia film zaujmavý v každej dobe. Dočítal som sa, že po nakrútení filmu sa New Yorkská polícia rozhodla prepustiť policajta, ktorého vo filme stvárnil Gene Hackman. Vraj kvôli zlému menu, ktorý film urobil New Yorkskej polícii. Hrozne by ma zaujimalo, čo sa s ním v skutočnom živote stalo. 85%(20.11.2013)

,,That table is definitely wrong.“ Francouzská spojka už je pro mě kult. Málo žvanění a hodně syrové akce, to je ta správná kombinace sedmdesátkové kriminálky. Naprosto mě dostalo špinavé a drsné prostředí Brooklynu hemžícího se feťákama. Gene Hackman opět strhnul pozornost jen na sebe. Jeho Pepek mi přišel jako jeden z nejdrsnějších poldů filmového plátna. Příběh je slušný, nejdůležitější je, že se pořád něco děje, i když je to jen vysedávání v autě a čekání až se zlouni objeví, je to super. A ruční kamera tomu celému dodala tu správnou tísnivou atmosféru. Je to prostě parádní kriminálka, jaké se už bohužel netočí.(3.3.2015)

Velké zklamání, první akce se objeví až po 60 minutách, kdy do té doby sledujeme bezmyšlenkovité pobíhání městem. Bonusovou hvězdu si zasloužila Hackmanova jízda autem pod kolejemi nadzemky. Opravdu pochybuji o udělování Oskarů.(12.8.2015)

Stará poctivá klasika kdy ještě američani aspoň něco uměli krom poatupné okupace celého světa. A názorně nám sami ukazovali mezi řádky co je to ten úžasný kapitalizmus.(21.10.2017)

Tak mám pocit, že na téhle kultovní záležitosti je znát, že je jí 47 let. Čas zapracoval. Je to utahané. Kamera nic moc, hudba jakbysmet. Hackman je výborný, ale neutáhne to. Kdysi jsem na to zíral, ale dnes mi připadá jakákoliv Moulénovka lepší.(15.12.2018)

Gene je zde fakt dobrý:)(18.5.2003)

reálně spíš 4 a půl *. Dávám ale 5, protože je to klasika a asi špička ve svém žánru. Obzvlášt vynikne, když se srovná s dnešní TV krimi produkcí... Skvělá režie a Hackman.(29.1.2004)

Srovnatelné s dvojkou, ale dvojku preferuji.(24.9.2007)

Mistrně natočený film s jednou z nejlepších honiček v dějinách filmu.(14.7.2008)

8/10(28.2.2011)

Jak jsem jenom mohl dat napoprve jen ctyri ??? Tohle? A v ´71? Nechapu. *****(2.9.2011)

Stále si ešte veľmi dobre pamätám dobu, keď som ešte ako malý fagan pozeral VHS - ky. Pri jednom takom prehrabávani sa som narazil medzi poslednými na tento film, pokiaľ viem patril do otcovej zbierky obľubených filmov dnes už samozrejme starej školy. Vtedy som ešte nemal tušenie poriadne na čo som sa vlastne pozeral, viem len že ma to nesmierne bavilo a tak som si ho púštal stále dookola, zdála sa to už byť akási posadnutosť a nespočetne krát som si pretáčal poniektoré scény a hlavne kvoli Pepek Doylovi a jeho držke v podaní Gene Hackmana. Nahánačka francúzskeho týpka čo sa mu nepáčilo vrtanie sa amerických federálov do biznisu z drogami tak si na Pepka posvieti ale nečakal že bude tak húževnatý - nezabudnuteľná scéna.Vyslovené kúzla ručnou kamerou, bravúrne herecké výkony, aj samotný Rob Schneider ako Pepkov parťak Cloudy bol skvelý. Film čo ma aj dnes stále svoj rešpekt. Obľúbená klasika u ktorej proste neváham dať plný počet.(6.4.2012)

Gene Hackman jako Pepek, co je spíš do všeho hrr narozdíl od mlčenlivého a rozvážného Roye Scheidera, je vážně uchvacující, ze začátku mi v roli moc neseděl, ale po honičce v metru a rychlé jízdě (všimněte si, že Pepek několikrát narazí, ale žádné škrábnutí) jsem si už nikoho lepšího nedokázal představit.(22.2.2013)

oblibeny film meho taty, vubec se mu nedivim :) perfektni filmek, skveli herci, skvela rezie, sedmdesata leta byla zlata !! :) http://www.nejlepsifilmy.eu/drama/francouzska-spojka/(22.5.2013)

Legendární kriminálka s Gene Hackmanem a "žabožrouty" v hlavní roli.(10.3.2014)

Shlédl jsem nedávno na Primě znovu po spoustě let a tentokrát mě to nechalo emočně zcela chladným až do přestřelky a honičky těsně před koncem. Ale líbí se mi, jak je to udělané a hlavně je to tak akorát dlouhé. Taky dabing v podání Borise Rösnera je fenomenální. 70%(16.4.2014)

Pomaličku se rozjíždějící otáčky nakonec rotují na plné pecky až vyvrcholí do jedné z nejzajímavější akční filmové scény... Roy Scheider slouží jako dobrý nahrávač pro vynikajícího Hackmana, kterému toho drsného Pepka prostě totálně žeru. No a jelikož jsem magor a omylem jsem shlédnul 2 díl ještě před 1 dílem byl jsem o ten poutavý konec jedničky trochu okraden sám sebou, ale to nic nemění na tom, že je to super krimi srovnatelné s Drsným Harrym, popř. dalšími krimi francouzského původu (s Delonem nebo Belmondem) 5,25/5(2.9.2014)

Ceněná klasika ukazující jak se to má správně dělat. Dramatická struna je našponovaná nejen dialogy, ale i obrazem. Honička auta s nadzemkou se stala vrcholem snímku a zároveň učebnicovým příkladem a inspirací pro mnohé další tvůrce. Mistrovský herecký výkon Gena Hackmana dodal své postavě neústupného a tvrdého policajta až šílený ďábelský výraz. Skoro to vypadá na přímou autenticitu vzhledem k postupům a snímání. Příběh je dle skutečné události, což je opravdu neuvěřitelné. Pouze jedna scéna má být údajně vymyšlená. Atmosféra snímku vyráží dech. Dokáže držet napětí po celou stopáž. Rozhodně se jedná o to nejlepší na poli krimithrilleru, jaké ve své době vzniklo.(9.10.2014)

Bez akýchkoľvek pochybností je to už klasika svojho žánru. Na druhej strane však obsahuje niekoľko tzv. degradujúcich momentov (napr. „nenápadné“ pozorovanie podozrivých, príliš mnoho „statických“ momentov, ...), ktoré v celku majú negatívny vplyv na celý film. Avšak dvojica G. Hackman a R. Scheider to zachraňuje. Trošku ma prekvapuje ten veľký počet získaných Oscarov (5!!) a musím úprimne povedať, že vo väčšine prípadov by som súhlasil len s nomináciou. PS: Automobilová naháňačka vs. nadzemská je však kvalitne natočenou záležitosťou. Osobné hodnotenie: 78% (***) (17.2.2015)

Pustil jsem si tento film už tak po páté a kvalita po všech stránkách stále.Starej dobrej "Pepek" v podání Gene Hackmana má kouzlo neustále a Gene tu snad zahrál nejlepší roli svojí kariéry.O automobilové honičce s nadpozemkou netřeba mluvit,tam už i herní Driver se přímo inspiroval.(10.11.2015)

Charnier jako uhlazený záporák (hlas Adamíry k němu padne jak ...na hrnec). Hackman jako svérázný zavilý policajt. Skvělí dabéři - zcela neznámý Hradilák a málo využívaný Ornest. Ke spokojenosti chybělo snad jen více dialogů a méně sledovaček, i když ty jsou natočeny rovněž poutavě (a honička s vlakem je super). Hořký konec je legendární - dnes už se takové konce netočí.... Režisér a kameraman (ten hlavně) odvedli precizní práci.(17.3.2016)

Jedna z nejlepších amerických detektivek 70. let. Absolutně umanutý Gene Hackman, pokorný Roy Scheider, neodolatelný Fernando Rey... Úžasná hudba Dona Ellise. A ta honba s nazdemkou je z říše akčních snů. Friedkinovo mistrovské dílo!(16.12.2018)

Nesmrtelná klasika. Tak syrová, jak se na začátku sedmdesátých let točilo.(30.12.2018)

Ač filmy tohoto typu moc nevyhledávám, zapla jsem si televizi o půl jedné ráno a řekla jsem si, že se budu uspávat něják jinak než převalováním v posteli. Jak jsem se zmýlila! Už Santa Clausská honička na začátku mi otevřela oči dokořán a následující děj mě dokonale probudil. Dokonalá atmosféra, boží kamera ( rejža se fakt vytáhl ), povedený scenář a postavy...famozní Gene Hackman! Nezapomenutelná vlaková honička a sledovačka v metru typu ,,kdo z koho" ! Průlomové dílko,které ukázalo cestu dalším kriminálním filmům. Takhle se to má dělat! Líbilo se mi to,jako se Jimmimu ,,Pepkovi" Doylovi líbily ,,pěkný boty":o). Není to nic moc ukecaného nebo akčního a přitom to má to nejlepší z těch právě jmenovaných věcí . Holt v jednoduchosti je ta opravdová krása! a BUM PRÁSK! Chci vidět dvojku!(4.2.2007)

Kultovní film s výbornou atmosférou a skvělými hereckými výkony.Jedna z nejlepších krimi vůbec(17.3.2007)

Asi to musela bejt v 70. letech naprostá pecka. Já to viděl v roce 2008 a nijak zvlášť mě to nedostalo.Líbil se mi Roy Scheider.(8.5.2008)

Kriminálka jak má být. Nic nechybí, nic nepřebývá. Plný počet.(2.11.2008)

Jeden z mála filmů, na který nám již tenkrát dovolili koukat komunisti, abychom viděli, jak je ten "Západ" zkažený. Po létech jsem ho viděl znova, nic neztratil ze svého nápětí, ikdyž téma drog a boje s mafií na mnoho způsobů, jsme za té léta také viděli mockrát a mockrát recyklovat. Obdival jsem usilovnost a neústupnost detektiva (Gene Hackmana), trochu mi tam chybělo, proč? Nemohu si však pomoci, jeho cesta za dopadením najatého zabijáka, byla poseta přiliš velkým množstvím nevinných lidí. Tzn. aby se nemohlo zfetovat pár lidí, pozabíjím v honičce za mafiány fůru lidí, včetně matky s kočárkem, nechám vykolejit vlak plný lidí, posrážet auta,?Protože já jsem "zákon. " Nakonec ten hlavní mafián, mi stejně uteče. Hmm.(25.11.2010)

Súhlasím, že ide o jeden z najlepších a realistických krimithrillerov. Na takéto filmy sa naozaj nezabúda a vždy vedia potešiť oko diváka a to nielen skvelými hereckými výkonmi.(18.7.2011)

Naprostá klasika, ale pouze nenadabovaná verze.(29.3.2012)

Keď som Francúzsku spojku videl prvý krát niekedy na začiatku svojich pubertálnych rokov, dosť ma nudila a nechápal som, prečo je taká ospevovaná. Asi som za tie roky zmenil vkus, pretože po dnešnom vzhliadnutí musím uznať, že medzi krimi klasiku sa radí právom. Jedna z najlepších rolí Gene Hackmana.(19.9.2012)

Výborná krimi-klasika. Snímek je díky době vzniku natočen a ztvárněn velmi jednoduše,ale velmi pěkně - zvlášt ta ruční kamera je výborná. Při honičce po městě přímo strhující. Solidních 80%.(16.6.2013)

Klasická drsná detektivka, která neztratila nic po více než 30.letech. Autentická, realistická s nezapomenutenlnou honičkou s nadzemkou. Legendární role Gene Hackmana jako chlapáckého policajta.(28.10.2013)

• tatopulos

Nudný děj a "tradiční" gangsterku- hru na lupiče a zloděje Friedkin lepí drsňáckým a neustále rozlobeným projevem Hackmana. Nasilí, agresivita, nesympatičtí klaďasi, mdlí záporáci- to je vše ? Psychologie žádná, sociální kritika nulová. Mám větší nároky a měřím s Chobotnicí s Cattanim a s "delonovkami" a "belmondovkami", které jsou buď směs žánrů- komedie/drama/krimi nebo alespoň zábavné. Nebo jsem si něčeho nevšiml ? Asi jsem v poslední době moc indoktrinovaný Bergmanem :-) Hvězdičku dávám za závěr ve skladu a za krásné černošské soulové trio v baru.(18.11.2014)

Na tomto filmu jsem vyrůstal a hltal jsem ho v kině "JAS" V Kolíně.(21.5.2015)

Priznám sa, že som sklamaný, pretože film ma nudil. Prílišná snaha o realistickosť policajných postupov sa u mňa nestretla s veľkým nadšením. Film by sa dal charakterizovať ako zostrih chodenia všetkých postáv, pričom občas dostanete bonus v podobe behania (budovanie napätia u mňa nefungovalo). Dej je minimalistický, len celý čas čakáte ako to dopadne a dopadne to nijak. Taktiež akčná sekvencia, ktorá je mnohými hlboko uznávaná, ma tiež nijako nezaujala. Priemer.(4.12.2015)

Svého času možná pecka, dnes už to na mě působí dost průměrně. Mimochodem ještě jsem neviděl film v kterém by se tolik běhalo. Tam pořád někdo někam běhá. :-)(28.1.2016)

Málo který film odolává zubu času, jako právě Francouzská spojka. Film, který trochu redefinoval pohled na tehdejší kriminální práci a který dokázal díky skvělým postavám a atmosféře prodat veškerý příběh, který není nejsofistikovanější, ale je účelově funkční a má spád, tudíž je nuda vyloučena. Kvalitativně prošly akční scény, které jsou i po letech svižné, svěží a hlavně nehorázně napínavé, že by se mohli dnešní filmaři leč čemu přiučit. 90%(2.3.2019)

Atmosféra a styl. A k tomu kult. Nádherná krimi staré školy, kterou už nikdo nikdy nezopakuje. Spolu s Bullitovým případem jedna se záležitostí, na které se nedá zapomenout.(21.2.2008)

Tak tohle fakt můžu(10.3.2008)

Legendární a jeden z mých nej filmů. Není naprosto co vytknout, Gene Hackman - Pepek je hroznej sympaťák a zároveň drsnej a perfektně hláškující. Roy Schneider k němu padl jak ulitej. S feťákama a dealerama se neserou, jdou po nich jak honicí psy a děj dokonale šlape. Už když jsem na film koukal jako malej, strašně se mi to líbilo. Za tu dobu film ze svého kreditu nic neztratil a už se těším, až se na něj znova podívám. Sledovačka v ulicích New Yorku a v metru nemá chybu a patří k tomu nejlepšímu z žánru krimi. Velmi oceňuji používání ruční kamery, která zaručeně vtáhne diváka do děje. Oscar naprosto na místě!(7.2.2009)

Film jsem viděl v roce 2009, takže musím říct, že se na něm podepsal zub času. Automobilové honičky jsou dobré, Hackman taky - jenže mě to retro moc nebralo. Hlavně teda konec mohl být více gradovaný.(30.7.2009)

Celkem dobrá krimi, která se řadí mezi známou klasiku. Viděl jsem již vícekrát a tak jsem se opět mrknul, abych mohl zhodnotit. Chvíli trvá, než mě film zaujme, pak je to již pořád celkem akční a zajímavé. Z pohledu oddechovky to není špatné, ale bohužel mám raději víc realistické krimi než takovouto uměle filmovou. Během sledování je úroveň dostala na 75% mé stupnice, než jsem ale zasedl k PC (za cca 24 hodin), vše skoro úplně vyprchalo a v paměti nezůstalo skoro nic, proč bych se měl k filmu vracet a dávat mu víc než 70%. Přiznám se, na na "dvojku" už ani nemám chuť.(14.11.2009)

Možná tenhle film byl ve své době průlomové dílo, ale dneska už ničím nešokuje ani nepřekvapí. Dvojice policajtů z protidrogového se snaží odhalit převoz velké zásilky heroinu z Francie do New Yorku. Toť vše. Přes pár povedených scén (nastupování do metra, honička s nadzemkou, prohledávání auta) je to jenom lehce nadprůměrná kriminálka.(24.11.2009)

Nemůžu si pomoci, ale tenhle film mi prostě moc neutíkal, přestože je z doby, kdy ještě i Američané uměli točit detektivky, a přestože v něm hrají dva výborní a charismatičtí herci v hlavních rolích. Spíš mi to přišlo jako velmi dobrý dokument o tom, jaký opruz takové pátrání po drogových dealerech vlastně je.(14.3.2011)

Vynikající detektivka s výtečným Hackmanem a výbornou kamerou. Klasický NY je taky výborný, vše se točí kol Brooklynu a Dolního Manhattanu. Je celkem sympatické, že nemá happyend - odráží to (bohužel) více realitu.(13.4.2011)

Dokonalá režisérská práce podpořena naprosto famozním Gene Hackmanam a Roy Scheiderem. Silný příběh a propracovaná zápletka plná napětí. I po několikerém shlédnutí mám z filmu stále stejný pocit.(2.4.2012)

Miestami nudná klasika s nesmrteľnými scénami a jedným veľkým plus pre záver.(4.5.2012)

• Mr.Hackels

Tak nevím, co na tomhle má být úchvatného. Vždyť o hlavním záporákovi jsem se nedozvěděl nic za celý film a přitom to vypadá, jako kdyby ho Pepek osobně nenáviděl. Navíc bych mu ani nijak nepřiřkl přívlastek "záporák". Charisma jaksi chybělo. Příběh velice strohý a o akci se tu mluvit ani nedá. Nudil jsem se dost. 40%(21.10.2012)

Tak jo, film dobrý, s atmosférou atd. blablabla.... ale jsou tu 2 drobné pitomé chyby,, které mi zážitek zkazili. 1. Film se snaží udělat něco napínavého i z blbého sledování podezřelých (a toho je tam HODNĚ), to že hlavní hrdinové dlouhou dobu někoho sledují mi nevadí, co mi vadí, je ta neustále akční muzika, která se vám snaží vnutit, že něco akčního se opravdu děje. 2. SPOILER Konec. Je to asi nejhůře zvládnutý zátah v celé historii americké policie. Všeci poliši se seřadí na mostě, aby vypadali hustě, pak nechají auto ujet, aby mohlo varovat kolegy, kteří se následně v baráku schovají a hlavní zloun uteče..... CO TO KURVA MÁ BEJT? Maj mít barák oblíčen (aby měli všeci podezřelé na jednom místě) a ne nějakej zasranej ostrov, a když už kurva obsazenej ostrov, tak kurva s nějakou pobřežní hlídkou. Celou dobu se to snaží o reálnou kriminálku, konec to mě ale trošku zkonil....(25.5.2013)

Film jsem poprvé viděl na MFF v Karlových Varech roku 1972 a zanechal ve mě nesmazatelný dojem. Jeden z filmů, který ve své době nastavil nová měřítka žánru kriminálního thrilleru. Dnes se právem řadí ke klasice kriminálních filmů (Maltézský sokol, Bullitův případ, Smrtonosná past)(5.8.2014)

Stará poctivá detektivka! Dávám 65%.(25.8.2014)

70%(17.1.2015)

Film ze starý školy postavený na inteligentním scénáři a dobrých hercích.(20.8.2016)

• dauby

Vysoké hodnocení nechápu, u filmu jsem se celou dobu nudil. A Hackman mi na tu roli vůbec nesedí. Jak tohle mohlo dostat Oskara za scénář, to fakt nechápu.(6.1.2017)

Parádny film s naozaj skvelou naháňačkou ulicami New Yorku. Hackman perfektný a ten francúzsky záporák fakt prefíkaný. Na 5* niečo chýba ale plné 4* zaslúžene.(8.10.2017)

Kurva ATMOSFÉRA‼️(15.12.2018)

Občas sice trochu zadrhne tempo, ale i tak je to stále skvělá jízda začátkem "ostrých" sedmdesátých let.(15.12.2018)

Skvělá akce se skvělými herci jako jsou Gene Hackman a Roy Scheider. Skvělé honičky na silnici a scéna ve vlaku taky bavila. Ani na vteřinu jsem se nenudil, Gene Hackman má nejen v této roli určité charisma. Rozhodně si znovu někdy francouzskou spojku pustím, protože tohle prostě nezestárne(6.2.2019)

1970 Lincoln Continental Mark III, 1968 Ford Custom 500, 1971 Ford LTD, 1971 Pontiac LeMans, 1971 Ford Torino 500 IMCarDb(19.4.2019)

Drsná a ničím nefalšovaná poctivá kriminálka, která staví na základních kamenech tohoto žánru a i po tolika letech si neustále drží svoji atmosféru a nabízí tak nezapomenutelný filmový zážitek. Film od samotného začátku nastaví pořádné tempo, které si v průběhu celého filmu nestále drží a ani na chvíli nezpomalí, neexistuje tak jediné hluché či špatné místo, kde by film ztrácel a je neuvěřitelné, že tohle tempo drží až do samotného závěru a při závěrečných titulkách máte první možnost se pořádně nadechnout a na chvíli se uklidnit. Přitom si film opravdu na nic nehraje, je natočen takovým způsobem, že doslova zažijete atmosféru drsných Newyorských ulic na vlastní kůži a to především díky ruční kameře, která nabízí rozklepané a naprosto skvělé realistické záběry, které vás nekompromisně vtáhnou do děje. Drsná atmosféra na vás doslova dýchá na každém rohu a nedá vám odpočinout, pořád se něco děje, pořád jste ve střehu a nenecháte si utéct jediný moment. Špionážní scény v ulicích města jsou naprosto geniální a přitom neustále přehledné a především scéna v metru, kdy Gene Hackman opakovaně vchází a vychází z metra, považuji za excelentní. Legendární a dnes již kultovní pronásledování nadzemního metra v autě je tak vrcholem celého filmu, jedna z nejlepších honiček v celé kinematografii, která působí realistickým dojmem a máte pocit, že doslova sedíte v autě. Kompletní rozebrání auta a Gene Hackmanovo jednoznačné přesvědčení, že ty drogy jsou v něm někde ukryty, mi ihned evokovalo podobnou scénu, kterou si Hackman střihl o několik let později ve filmu The Conversation, v obou filmech se jeho povolání postavilo proti němu a naprosto ho zlomilo. Samotný závěr působí opravdu mrazivým a děsivým dojmem, Hackman je schopen pro chycení udělat cokoliv a jde přes mrtvoly. Při závěrečném výstřelu mi ztuhla krev v žilách. Stará dobrá poctivá filmová škola v celé své kráse, jenž staví na skutečných příbězích z protidrogového oddělení a nenechává diváka ani na chvíli klidným. "I got a man in Poughkeepsie who wants to talk to you. Have you ever been in Poughkeepsie? Huh? Have you ever been in Poughkeepsie?"(6.8.2019)

Klasika, ale trochu mě to nudilo. Hackman je jako opravdovej policajt.(20.12.2003)

Naprostá klasika se vším co k tomu patří (nebo spíš patřilo). Druh filmu u kterého si odpočinu a vychutnám si herecké představení všech zúčastněných v mezích daného příběhu. Z tohoto dílka nemám žádný negativní pocit, ani potřebu hledat mouchy. Navíc pro mně má nostalgickou hodnotu v podobě televizního trháku mého dětství.(8.6.2009)

Poctivá drsná kriminálka z dob, kdy se plný bar černochů nechal postavit do latě dvěma neozbrojenými strejdy, z dob, kdy, abyste mohli vlak zastavit, museli jste ho doběhnout...(21.7.2009)

[2009-10-18] * Taková standardní napůl akční kriminálka, s několika divnými momenty, obzvláště v závěru. Vrcholem je replika: "V tom autě nic není, už jsme ho celé rozebrali. Teda až na prahy."(21.10.2009)

Vo svojej dobe určite super film a tak sa nan aj divam, ale dnes by som uz z neho nepadol na zadok, sorry. Howgh.(22.2.2013)

Navzdory skutečnosti, že si dnes filmy můžeme pustit prakticky kdykoliv dle chuti, tento, objeví-li se v programech (byť přeplněný uřvanými reklamami), je mnou vždy vyhledáván. Jeden z mála kvalitních filmů, kterým se podařilo dostat se k divákovi i u nás v Československu, v době nedlouho po svém vzniku. A jako tenkrát, scházela se téměř svátečně k televizi celá rodina (nastavovalo se zrcadlo), tak i dnes je uvedení tohoto filmu pro mě pozvánkou k televizi. Snad škoda, že tyhle staré filmy se nedostanou častěji (jestli vůbec kdy) zpět na plátno. To by byla úplná klasika. Viděl jsem kdysi jako kluk v kině Morava v Brně Bullitův případ a bylo to maso. Je pro mě záhadou, proč už dnešní filmy nemají takové charisma. Že by to bylo vybuchováním aut ještě před nárazem a přesyceností debilních triků ve stylu Kobry 11? Ať tak, nebo onak, Pepek Doyle i Frank Bullit budou mít u mě vždy dveře otevřené......A mimochodem - dvojka nemusí být vždy o ničem - jak i zde vidíme.....(3.3.2014)

V juhofrancúzskom prístavnom meste Marseille sa koncom 60.rokov vyrábal heroin vysokej kvality, ktorý sa následne pašoval do Spojených štátov. Gene Hackman, v roli detektíva Doyla z newyorského protidrogového oddelenia, narazí na jeden takýto zamýšľaný obchod. Dostihnúť francúzskeho mafiána Alaina Charniera stvárneného Fernandom Reyom je však príliš tvrdý oriešok. Všetci milovníci starých krimi filmov si prídu na svoje. Pouličné naháňačky, policajný záťah v bare, nebezpečná jazda autom a legendárna scéna z metra v skvelej réžii pána Friedkina sú zárukou príjemne stráveného večera.(14.9.2014)

Perfektní kriminálka, která člověka přišroubuje ke křeslu v obejváku především svojí syrovostí. Friedkin ukázal jak takoví skuteční policajti vypadají. Narozdíl od všech těch dnešních Bruckheimerovských CSIkravských kriminálek a jim podobných tady není hlavní hrdina mladá sexy detektivka v přiléhavé kožené bundě a stejně tak přiléhavých džínách, která umí dokonale kung fu a honí zloduchy v lodičkách na jehlách či nějakej chlapeček s bříšáky jako pekáč buchet a služební plackou na krku, ale voškubanej fosil s hubou jako rozvařenej brambol a pivní cejchou k tomu. Ten je mi ale teda stokrát sympatičtější, třebaže je tak trochu rasista a křupan. Tomu toho vostřýlenýho policajta věřím. Co se týče námitek na příliš mnoho sledovaček v tomhle filmu, je třeba říct, že to je základem práce policistů vyšetřovatelů.(22.10.2014)

Tak já budu v tomto případě asi za černou ovci. Ten film jsem dokoukal jen ze dvou důvodů: že jsem se na něj (kvůli Hackmanovi) těšil a potom až to začalo, jsem pořád čekal, kdy se něco zajímavého začne dít. Jenže ono nic, co by mě vytrhlo z letargie, nepřišlo. Spíš jsem měl dojem, jako by se film pořád teprve rozjížděl, ale on stejně neslaně-nemastně i skončil. Děj mě vůbec nechytil, k žádnému z hrdinů jsem ani chvíli necítil žádný vztah, přišlo mi to celé takové neosobní, plytké, bez snahy o nějaké napětí, zápletku, dějový zvrat, emoce, prostě věci, které dělají film filmem.(31.12.2014)

Jako stylistický cvičení výborný, jako film - kvůli slaboučký zápletce - průměrný. Nestrhlo mě to, mírné zklamání.(7.2.2015)

• omega_SK

Rozplyvanie mnohych tunajsich pripisujem na margo nostalgie. Ine vysvetlenie nevidim. Pozrel som v domneni, ze super pecka, usudzujuc na zaklade tunajsieho poriadne presvihnuteho hodnotenia. Zial slabota, nuda aj s ohladom na rok vyroby. Ked sa OSCAR dava za taketo cosi, tak to musel byt fakt biedny rok na filmy. Nemam ziaden dovod sa k tomuto "akoze veledielu" niekedy vracat.(26.5.2015)

Viděl jsem za svojí kariéru filmového diváka spoustu honiček a drsných poldů, ale tomuhle syrovému zážitku se těžko může jiné krimi dílo rovnat. Je totiž rok 1971 a ulicemi New Yorku se nezapomenutelně řítí polda Gene jako buldog za krvavou kostí...(7.2.2017)

Takto sa točia filmy!(26.9.2018)

New York a "šílený" policajt Gene "Pepek" Hackman v hlavní roli tvrdého honu na překupníky drog.(30.9.2018)

Klasika vsech klasik, detektivka z nejlepsich casu noir, NY jako ze skutecnosti. Nezapomenutelne.(21.12.2018)

Když jsem se nyní po letech chystal skouknout jedničku francouzské spojky, předpokládal jsem, jak si film pamatuji a dlouho jsem ho neviděl, že mu dám tak ty 4*. Ne! Po těch letech je stále tak dobrý a bavil mne, hlavně slavná honička s nadzemkou, vynikající Hackman, dynamika, kamera atd., že to je za pět *. Abych byl spravedlivý vůči filmům (mým nej) tak tedy dejme tomu za 4,7*. No ale tady to není jemné, stejně jako Doyle, takže musím tvrdě zaokrouhlit na 5*.(13.1.2019)