Francouzská spojka

The French Connection

Francúzska spojka

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1971, 104 min

Kriminální klenot co svou napínavostí strčí do kapsy většinu akčních filmů. Autentičnost filmu zvýrazňuje skvělé použití ruční kamery (zvláště v jistých momentech snímání z dálky navozuje pocit, že scénu vidíte např. z protější ulice) a protáhnutí a úmyslná utahanost některých scén, zvýrazňující náročnou a místy nepříliš zábavnou policejní práci. Akce je úchvatná - čtvrthodinová akce pronásledování nadzemky u mě patří k snad nejzdařilejší akční scéně nejenom v tomto filmu. Závěr mi byl jak pěstí do obličeje.(23.10.2010)

Tak tento film je u mňa na hrane čo sa týka dátumu vzniku a môjho vkusu. Jednoducho staré filmy ma už nelákajú a nejaký Občan Kane, King Kong, Casablanca a ja neviem čo ešte mi nič nehovorí. Ešteže som sa ale dal na túto parádnu jazdu skvélého Williama Friedkina. Najpleší krimi film aký som kedy videl. Nenudil som sa ani sekundu. Jednoducho nemám slov. A to už keď môj brat, filmový analfabet, povie že to je brutálna pecka tak nie je o čom. 5* = 100%(3.5.2008)

Klasika (Kultovní honička za nadzemkou)(13.8.2008)

Docela dlouho jsem přemýšlel, proč se mi to vlastně ani moc nelíbilo. Vždyť to není krimi - detektivové už od začátku vědí, po kom jdou a celý film je pouze o tom, zda se jim to povede. Zjišťování informací, sbírání střípků, to tady nenajdete. Není to ani gangsterka - náhled do života mafie tu nečekejte. Na nějakou pořádnou hlášku jsem čekal celý film a charaktery mi nepřišly příliš přesvědčivé. Na druhou stranu, ani přes to všechno jsem se příliš nenudil, Gene Hackman hraje solidně a konec byl docela dobrý. Solidní tři hvězdy, možná 3-4.(12.12.2008)

Tenhle film má svou kvalitu zajištěnou už navždycky, jelikož některý filmy jsou zkrátka nadčasový.(26.11.2010)

Hackman mi tady sedl. Jeho role byla zajímavá. Měli mu ale dát přezdívku "Bulldog", ne Pepek. Taková vytrvalost a přesvědčivost, se kterou chtěl dostat hlavního grázla je inspirující. Hon auto vs. vlak je etalonem pro dnešní akční filmy. Dobrá detektivka. Nic víc, nic míň.(3.9.2011)

Legenda nelegenda, zub času podle mého názoru zapracoval na tomhle snímku až neskutečně. Nebo to také může být tím, že jsem nikdy neměl rád kriminálky, kde se policajti chovají jako svině, mlátí kolem sebe, řvou na všechny a celkově jsou tak nějak divně agresivní (teda pokud je nehraje Belmondo, ale to je něco jinýho! :D). Nutno však uznat, že ta několika minutová honička s nadzemkou měla něco do sebe, to zase jo.(9.12.2011)

Výborná krimi s geniálnym Hackmanom a čarom či kúzlom, ktoré dnešným kriminálkam chýba. Friedkinova réžia graduje v druhej polovici, auto-nadzemka nahánačka je pastva pre oči a záver je viac než výborný. Klasika krimi žánru.(9.6.2013)

90 %, zaokrouhluju nahoru za netriviální závěr(4.3.2014)

super film, ze soucasnych bych to prirovnal k jacku reacherovi. ani chvili nenudi(8.8.2015)

Pojem "hra mačky s myšou" naberá po pozretí tejto, už dnes legendárnej, krimidrámy úplne nový rozmer. Možno dnes už Francúzska spojka pôsobí malinko neohrabane, na film starý takmer päťdesiat rokov je to ale revolučná záležitosť, ktorá je vychytralá až za hrob. Už len tou parádnou automobilovou naháňačkou metra, a nielen tou, je to poctivý kus dobre odvedenej roboty. Záver výborne dokazuje to, že nemusí každý akčný (policajný) film skončiť rovnako.(5.3.2017)

No neviem, ale fakt že sa točilo podľa skutočných udalostí filmu skôr uškodil ako pomohol. Skoro celý čas strávime na sledovačke a nudiť to nezačne len vďaka zručnému režisérovi a “sveřepému” Hackmanovi v hlavnej úlohe. Paradoxne, to najlepšie, kvôli čomu sa film oplatí vidieť - sugestívne natočená naháňačka auto vs. nadzemka - bola úplne vymyslená (jej dopad na dej je ale bohužiaľ nulový - nikto ju ani slovkom nespomenie a ani z nej nič nevyplynie). Škoda aj čudného, neuzavreného konca (s nezmysleným výstrelom), inak by som tie štyri hviezdy udelil. 7-/10(21.12.2018)

"Pay attention, we're gonna ask questions later!"(25.12.2018)

Protagonistou filmu je Jimmy Doyle, člověk, který by v normálních podmínkách nikdy nemohl dělat policistu, protože by neprošel u psychotestů. Je to arogantní fracek na přesdržku, se kterým se většina diváků může jen těžko ztotožnit. V přestřelkách pálí kolem sebe o sto šest a když při tom občas pošle nedopatřením na onen svět některého ze svých policejních kolegů, evidentně se tím příliš netrápí... To jsou docela zajímavě rozdané karty, teď jde ale o to, jak s nimi bylo naloženo. Kriminální zápletka je celkem tradiční, nikterak originální, ale není ani hloupá. Největším kladem filmu je jeho celková atmosféra, která se vyznačuje velkou autenticitou, hlavně pokud jde o prostředí a některé postavy. Bohužel to ale neplatí pro tu hlavní: Jimmyho reakce v některých situacích se totiž vymykají jeho charakteru, a to i přesto, že patologické rysy jeho povahy a skutečnost, že je rozumu poněkud mdlého, poskytují dost velký prostor pro nejrůznější překvapení. Ale i takový prostor se dá, jak je vidět, nesmyslně překračovat. Za hranou je např. to, že když Jimmy potřebuje vyvinout při pronásledování zloducha co nejvyšší rychlost, sundá si při tom kabát - asi se mu s kabátem v ruce běží líp. Nebo šlo o to, aby akční scéna byla ještě akčnější?... Anebo když v metru zjistí, že ho sledovaný zloduch převezl a na poslední chvíli nastoupil před zavřením dveří do soupravy, Jimmy se na dveře přilepí, drží se jich jako klíště, běží spolu se stále zrychlující soupravou přes celé nástupiště a křičí, ať zastaví a pustí ho dovnitř. To snad opravdu věří, že má šanci dosáhnout svého?... Ale ta proslulá automobilová honička je natočená a sestříhaná moc pěkně. Takže celkově lepší průměr. -------- Film se promítal v českých kinech pod oficiálním distribučním názvem Francouzská spojka - Štvanice.(17.1.2019)

Svělé napětí, ale chtělo by to, aby to bylo trochu delší. Bezchybný Gene Hackman a zajímavá scéna v metru.(6.11.2003)

Tak na tuhle klasiku, kterou jsem viděl naposled někdy v dětství jsem se dost těšil a možná proto mě to docela zklamlo. Autentičnosti je zde dosahováno ruční kamerou a spolu s výkonem Hackmena je to asi jediný klad této detektivky. Čekal jsem mnohem víc...(5.3.2007)

Vynikajuca kriminalka, ktora sa v dnesnych dobach uz netoci. Mlady Gehe Hackman sedi vo svojej ulohe precizne.(3.11.2008)

Nad rámec kritiky - když kouknete na ansámbl a způsoby špičky podsvětí tehdy a dnes, to nám ten svět panečku vyspěl, co ?(25.11.2008)

Vyborne klasicke ponatie drsneho stylu akcnosti. Nikto sa na nic nehra, nema blbe reci, zlodusi su neustupny, policajti tvrdi. Tak to zo zlocinom chodi a takto by mal byt aj filmovany. Drsny a chladny styl rezie absolutne tomuto filmu prospieva a Hackman a Scheider to tahaju celkom slusne a zasluzene im patri obdiv. Ved tu zanietenost Hackmanovi priam vidite na tvari. Skvely scenar, sceny, akcia, herci. Nie je tomu co vytknut. Kto ma rad staru skolu akcnych filmov - toto je vykladova skrina.(7.11.2009)

Nečekané zklamání. Několik zajímavých scén, např. nastupování/vystupování v metru nedokáže přebít poměrně pomalý děj založený na dialozích a málo akčních scénách. Francouzská spojka si ale za nějaký čas u mě druhou šanci určitě zaslouží.(1.2.2010)

Akčňák z dob kdy sem ještě nebyl na světě. A přesto mě chytnul. Hackman si mě po chvilce získal a jeho roli jsem absoulutně věřil. Oskar zasložený. Ale i tak, mi tam pořád něco chybělo, takže jen 4 *(26.1.2011)