Francouzská spojka

The French Connection

Francúzska spojka

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1971, 104 min

Kriminální klenot co svou napínavostí strčí do kapsy většinu akčních filmů. Autentičnost filmu zvýrazňuje skvělé použití ruční kamery (zvláště v jistých momentech snímání z dálky navozuje pocit, že scénu vidíte např. z protější ulice) a protáhnutí a úmyslná utahanost některých scén, zvýrazňující náročnou a místy nepříliš zábavnou policejní práci. Akce je úchvatná - čtvrthodinová akce pronásledování nadzemky u mě patří k snad nejzdařilejší akční scéně nejenom v tomto filmu. Závěr mi byl jak pěstí do obličeje.(23.10.2010)

• Phex

U tohoto divného filmu stojí za zmínku zejména konec: "Šarnijére!" - přesný výstřel - titulky. Vše vměstnané do vteřiny. Zdejších 84 % je těžce přes...(19.10.2012)

Gene Hackman jako Pepek, co je spíš do všeho hrr narozdíl od mlčenlivého a rozvážného Roye Scheidera, je vážně uchvacující, ze začátku mi v roli moc neseděl, ale po honičce v metru a rychlé jízdě (všimněte si, že Pepek několikrát narazí, ale žádné škrábnutí) jsem si už nikoho lepšího nedokázal představit.(22.2.2013)

oblibeny film meho taty, vubec se mu nedivim :) perfektni filmek, skveli herci, skvela rezie, sedmdesata leta byla zlata !! :) http://www.nejlepsifilmy.eu/drama/francouzska-spojka/(22.5.2013)

Legendární kriminálka s Gene Hackmanem a "žabožrouty" v hlavní roli.(10.3.2014)

Shlédl jsem nedávno na Primě znovu po spoustě let a tentokrát mě to nechalo emočně zcela chladným až do přestřelky a honičky těsně před koncem. Ale líbí se mi, jak je to udělané a hlavně je to tak akorát dlouhé. Taky dabing v podání Borise Rösnera je fenomenální. 70%(16.4.2014)

Pomaličku se rozjíždějící otáčky nakonec rotují na plné pecky až vyvrcholí do jedné z nejzajímavější akční filmové scény... Roy Scheider slouží jako dobrý nahrávač pro vynikajícího Hackmana, kterému toho drsného Pepka prostě totálně žeru. No a jelikož jsem magor a omylem jsem shlédnul 2 díl ještě před 1 dílem byl jsem o ten poutavý konec jedničky trochu okraden sám sebou, ale to nic nemění na tom, že je to super krimi srovnatelné s Drsným Harrym, popř. dalšími krimi francouzského původu (s Delonem nebo Belmondem) 5,25/5(2.9.2014)

Ceněná klasika ukazující jak se to má správně dělat. Dramatická struna je našponovaná nejen dialogy, ale i obrazem. Honička auta s nadzemkou se stala vrcholem snímku a zároveň učebnicovým příkladem a inspirací pro mnohé další tvůrce. Mistrovský herecký výkon Gena Hackmana dodal své postavě neústupného a tvrdého policajta až šílený ďábelský výraz. Skoro to vypadá na přímou autenticitu vzhledem k postupům a snímání. Příběh je dle skutečné události, což je opravdu neuvěřitelné. Pouze jedna scéna má být údajně vymyšlená. Atmosféra snímku vyráží dech. Dokáže držet napětí po celou stopáž. Rozhodně se jedná o to nejlepší na poli krimithrilleru, jaké ve své době vzniklo.(9.10.2014)

Bez akýchkoľvek pochybností je to už klasika svojho žánru. Na druhej strane však obsahuje niekoľko tzv. degradujúcich momentov (napr. „nenápadné“ pozorovanie podozrivých, príliš mnoho „statických“ momentov, ...), ktoré v celku majú negatívny vplyv na celý film. Avšak dvojica G. Hackman a R. Scheider to zachraňuje. Trošku ma prekvapuje ten veľký počet získaných Oscarov (5!!) a musím úprimne povedať, že vo väčšine prípadov by som súhlasil len s nomináciou. PS: Automobilová naháňačka vs. nadzemská je však kvalitne natočenou záležitosťou. Osobné hodnotenie: 78% (***) (17.2.2015)

Pustil jsem si tento film už tak po páté a kvalita po všech stránkách stále.Starej dobrej "Pepek" v podání Gene Hackmana má kouzlo neustále a Gene tu snad zahrál nejlepší roli svojí kariéry.O automobilové honičce s nadpozemkou netřeba mluvit,tam už i herní Driver se přímo inspiroval.(10.11.2015)

Priznám sa, že som sklamaný, pretože film ma nudil. Prílišná snaha o realistickosť policajných postupov sa u mňa nestretla s veľkým nadšením. Film by sa dal charakterizovať ako zostrih chodenia všetkých postáv, pričom občas dostanete bonus v podobe behania (budovanie napätia u mňa nefungovalo). Dej je minimalistický, len celý čas čakáte ako to dopadne a dopadne to nijak. Taktiež akčná sekvencia, ktorá je mnohými hlboko uznávaná, ma tiež nijako nezaujala. Priemer.(4.12.2015)

Charnier jako uhlazený záporák (hlas Adamíry k němu padne jak ...na hrnec). Hackman jako svérázný zavilý policajt. Skvělí dabéři - zcela neznámý Hradilák a málo využívaný Ornest. Ke spokojenosti chybělo snad jen více dialogů a méně sledovaček, i když ty jsou natočeny rovněž poutavě (a honička s vlakem je super). Hořký konec je legendární - dnes už se takové konce netočí.... Režisér a kameraman (ten hlavně) odvedli precizní práci.(17.3.2016)

Jedna z nejlepších amerických detektivek 70. let. Absolutně umanutý Gene Hackman, pokorný Roy Scheider, neodolatelný Fernando Rey... Úžasná hudba Dona Ellise. A ta honba s nazdemkou je z říše akčních snů. Friedkinovo mistrovské dílo!(16.12.2018)

Nesmrtelná klasika. Tak syrová, jak se na začátku sedmdesátých let točilo.(30.12.2018)

Ač filmy tohoto typu moc nevyhledávám, zapla jsem si televizi o půl jedné ráno a řekla jsem si, že se budu uspávat něják jinak než převalováním v posteli. Jak jsem se zmýlila! Už Santa Clausská honička na začátku mi otevřela oči dokořán a následující děj mě dokonale probudil. Dokonalá atmosféra, boží kamera ( rejža se fakt vytáhl ), povedený scenář a postavy...famozní Gene Hackman! Nezapomenutelná vlaková honička a sledovačka v metru typu ,,kdo z koho" ! Průlomové dílko,které ukázalo cestu dalším kriminálním filmům. Takhle se to má dělat! Líbilo se mi to,jako se Jimmimu ,,Pepkovi" Doylovi líbily ,,pěkný boty":o). Není to nic moc ukecaného nebo akčního a přitom to má to nejlepší z těch právě jmenovaných věcí . Holt v jednoduchosti je ta opravdová krása! a BUM PRÁSK! Chci vidět dvojku!(4.2.2007)

Kultovní film s výbornou atmosférou a skvělými hereckými výkony.Jedna z nejlepších krimi vůbec(17.3.2007)

Asi to musela bejt v 70. letech naprostá pecka. Já to viděl v roce 2008 a nijak zvlášť mě to nedostalo.Líbil se mi Roy Scheider.(8.5.2008)

Kriminálka jak má být. Nic nechybí, nic nepřebývá. Plný počet.(2.11.2008)

Jeden z mála filmů, na který nám již tenkrát dovolili koukat komunisti, abychom viděli, jak je ten "Západ" zkažený. Po létech jsem ho viděl znova, nic neztratil ze svého nápětí, ikdyž téma drog a boje s mafií na mnoho způsobů, jsme za té léta také viděli mockrát a mockrát recyklovat. Obdival jsem usilovnost a neústupnost detektiva (Gene Hackmana), trochu mi tam chybělo, proč? Nemohu si však pomoci, jeho cesta za dopadením najatého zabijáka, byla poseta přiliš velkým množstvím nevinných lidí. Tzn. aby se nemohlo zfetovat pár lidí, pozabíjím v honičce za mafiány fůru lidí, včetně matky s kočárkem, nechám vykolejit vlak plný lidí, posrážet auta,?Protože já jsem "zákon. " Nakonec ten hlavní mafián, mi stejně uteče. Hmm.(25.11.2010)

Súhlasím, že ide o jeden z najlepších a realistických krimithrillerov. Na takéto filmy sa naozaj nezabúda a vždy vedia potešiť oko diváka a to nielen skvelými hereckými výkonmi.(18.7.2011)

Naprostá klasika, ale pouze nenadabovaná verze.(29.3.2012)