Francouzská spojka

The French Connection

Francúzska spojka

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1971, 104 min

Kriminální klenot co svou napínavostí strčí do kapsy většinu akčních filmů. Autentičnost filmu zvýrazňuje skvělé použití ruční kamery (zvláště v jistých momentech snímání z dálky navozuje pocit, že scénu vidíte např. z protější ulice) a protáhnutí a úmyslná utahanost některých scén, zvýrazňující náročnou a místy nepříliš zábavnou policejní práci. Akce je úchvatná - čtvrthodinová akce pronásledování nadzemky u mě patří k snad nejzdařilejší akční scéně nejenom v tomto filmu. Závěr mi byl jak pěstí do obličeje.(23.10.2010)

Perfektní film 70.let. Prvotřídní GENE HACKMAN a báječná režie. Nezapomenutelná honička auta s Hackmanem pod nadzemní dráhou a vůbec kriminálka "par excelance". Jo, to byla léta sedmdesáta ! 5 Oscarů ...zcela právem !(2.4.2011)

Vynikající a celkově skvěle natočená a zahraná kriminálka bez kompromisů !(3.2.2010)

GENE HACKMAN to je Pepe to je můj miláček deda(24.10.2011)

Jeden z těch filmů, u kterých osobně nechápu ani záplavu Oscarů, ani pevné místo v dějinách kinematografie, ani silnou fanouškovskou základnu... Pustím se na tenký led a řeknu, že vlastně netuším, co odlišuje tento film od průměrného dílu seriálu Tatort. Celou dobu sledujeme jen to, jak chlapi běhají po ulici a honí jiné chlapy. Případně jezdí v autech a sledují jiné chlapy. Přišlo mi to tak nějak obyčejné, bez scén, co by člověku utkvěly v paměti (mimo honičky vlaku a auta - ta je sice super, ale kdyby ve filmu nebyla, tak se vůbec nic nestane; je to taková sranda na efekt). Jediné, co se mi líbilo (a co si Oscara bezesporu zaslouží), byl výkon Gene Hackmana v roli policisty, co je do vyšetřování tak zapálený, že jde přes (nevinné) mrtvoly.(25.2.2013)

Gene Hackman a Roy Scheider v roli nerozlučných parťáků v této klasické, dechberoucí a dnes už kultovní kriminálce. Oběma to více méně otevřelo dveře do velkého světa filmu, jelikož jejich výkony, zejména ten Hackmanův, na sebe určitě velkou pozornost směřovali. Mám pocit, že se film už definitivně posunul do kategorie kvalitního vína, což znamená, že čím bude starší tím bude kvalitnější :-)(17.1.2015)

Docela dobré krimi. Nejvíc mě tam zaujala asi dramatická honička s vlakem.(7.5.2017)

Nezlobte se na mě, ale je to nuda, je to utahané, je tam spousta blbostí, ale hlavně... je to prostě fakt nuda. Gene i Scheider hrají dobře, ale to je asi tak všechno. Francouzská spojka mě osobně moc neoslovila.3*(6.9.2011)

Klasika kriminálních filmů, určená především pro milovníky tohoto žánru. Tuctový příběh (byť inspirovaný skutečnou událostí), zvedá do nadprůměru hodně kvalitní zpracování. Gene Hackman jako tvrdý polda a Fernando Rey jako šarmantní zločinec jsou oba dostatečně přesvědčiví a chvílemi jsem si ani nebyl jistý komu držet palce. Čím se však spojka zapsala do historie kinematografie jsou na svoji dobu perfektně natočené akční scény. Ať už je to pouhé pronásledování podezřelého v úvodu filmu či proslulá honička s ujíždějícím vlakem. 70%.(7.3.2012)

Nenatáčelo se taky v Ostravě?(7.4.2012)

Brutální kriminálka s vynikající automobilovou honičkou, která mě už od dětství zůstala v hlavě. Občas se to táhne, ale pár scén je opravdu good!(26.3.2011)

Dosti nevyrovnaná a dnes už trošičku zaprášená legenda. Ve srovnání s "Dirty Harrym" je zbytečně natahovaná a má spoustu prázdných míst, ve srovnání s "Bullitem" nebo "Rozhovorem" zase pokulhává po řemeslné stránce, hlavně interiérové záběry většinou zcela postrádají atmosféru a nápad. Navíc si nemůžu pomoct, ale Hackmanův "Pepek" se po celou dobu chová nejen jako pruďas, ale hlavně jako naprostý pitomec, který se nakonec k rozuzlení dostane jako slepý k houslím a ještě přitom stihne zastřelit špatného týpka. Tyto výtky ale bohatě vyrovná uhrančivá atmosféra špinavých newyorských ulic a několik perel, které nasytí i nejrozmlsanějšího fandu klasických kriminálek - hlavně kultovní sled scén, který od sniperského útoku přejde přes adrenalinovou jízdu pod viaduktem až po závěrečný odstřel. Povinná četba pro každého, kdo se alespoň trochu vážně zajímá o americkou popkulturu a historii krimi a akčních filmů.(29.10.2012)

Skutočne akčné začiatky. Gene Hackman ako drsný a zároveň hrajúci sa na cool guy-a podáva vtedajšej dobe silný herecký výkon. Na 70. roky až moc živelná adrenalínová honička medzi zákonom a tým, kto ho porušuje. Francúzka spojka aj vďaka Oscaru za najlepší film ukazuje, že aj akčný film môže dosiahnuť takýto nevídaný míľnik. Obrovský prínos do dovtedy riedkej akčnej zbierky (spolu s Dirty Harry-m). Friedkin je umelec, ktorý chcel najvernejšiu a najrealistickejšiu mozaiku, kde si zákon podáva "neposlušných". A to aj dosiahol. The French Connection právom patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie. 80%(10.3.2015)

Odpočuvačky, sledovačky, naháňačky, falošné stopy, toto všetko je vo filme. Tá scéna vo vlaku mala silné vypätie a G. Hackman vie šoférovať a v tomto filme to dokazoval. Film sa najviac opiera o dobre hrajúcich hercov, ale herci niesu všetko. Scenár bol stereotypný, točil sa stále o nejakých sledovačkách, aj keď bol občas zaplnený akčnejšou scénou, tých bolo pomenej, ako tých nudnejších. Ale musím uznať, že príbeh je prepracovaný, herci vynikajúco vybratý a akcie je tak akurát. Bol som zato, že dám 3*, ale na konci ma presvedčil, že tie 4* si zaslúži.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. (29.8.2015)

Ano, některé scény jsou opravdu vypečené (vyzdvihl bych honičku s nadzemkou a sledovačku v metru/přechytračení Popeye) a Hackman+Scheider jsou bezva charismatická dvojka, ale hodně pasáží (které bych popsal slovem vata) mě nudilo a i ten konec byl nějaký divný.(19.4.2016)

Výborná kriminálka, vynikající zvláště autenticitou prostředí, civilními hereckými výkony a nezapomenutelnou automobilovou honičkou.(5.7.2008)

» Detektívi Popeye s Cloudym « 『 Bill Friedkin nakrútil asi najlepšiu kriminálku všetkých čias ? ! 』Toto je tak výnimočne zostrihaný film, až tomu normálne nerozumiem ! Strihač Gerald Greenberg odviedol v strižni - poriadny kus roboty, pretože mnohé akčné, dynamické sekvencie vďaka tomu naberajú úplne nový rozmer, a keď k tomu taktiež pridám i ručnú kameru Owena Roizmana, ale aj zvuk od pánov majstrov zvukárov - Theodorea Soderberga s Christopherom Newmanom, tak máte priamy pocit bytia v deji na vlastnej koži, čiže skvostný, dokumentárny štýl vás nenechá ani na chvíľu vydýchnuť ! _ Životná úloha, výkon Genea Hackmana, ktorého výbušná povaha ho maximálne ženie vpred, jeho postava Jimmyho Doylea, prezývaná Pepek, je zarytý vyšetrovateľ. Má excelentný čuch na narkotiká... A trajektom z Francúzska dopláva autíčko s tučným kontrabantom do Brooklynu, kedy Doylov trochu viac rezervovanejší kolega Buddy Russo, nazývaný Zamračený, tak i on bude musieť mať oči na stopkách, keď vyčerpávajúce sledovačky nebudú mať konca kraja. „Skamarátia sa” so žabiakom Alainom Charnierom, ktorý raz Pepkovi zakýval v metre. _ Absolútne strhujúca sekvencia je so sniperom Pierrem Nicolim - od začiatku na streche až po neuveriteľnú nahaňáčku v aute, ktorá je stelesnením toho najlepšieho, čo môže kinematografia ponúknuť ! Máme tu taktiež nastrčenú figúrku, herca Henriho Devereauxa, či Sala Bocu, ktorý sa často angažuje = Ak by som to na záver ešte zhrnul, tak oni sú takou alternatívnou verziou Troch mušketierov. ZBOŽŇUJEM THE FRENCH CONNECTION. Poctivá, drsná, stará škola pre náročného diváka ! A to musím skrátka do nebies vynášať.(9.1.2019)

Skvělý mix evropského a amerického filmu. Jeden z nejlepších snímků doby a dnes už asi klasika. Musíte vidět!(3.2.2003)

Tak tuhle klasiku jsem poprvý zhlídnul až na 43. KVIFF a určitě nelituju. Je to hodně povedená krimi s akcí, vtipem a výbornym Hackmanem. A hodně zajímavej je i Fernando Rey.(14.7.2008)

Málem mě z toho klepnul pepek.(30.4.2009)

Musím úprimne povedať, že som mierne sklamaný. Je to snímok poplatný svojej dobe, vtedy to určite neuveriteľne zapôsobilo. Nadčasovým sa ale snímok nestal, aj napriek toľkým významným oceneniam. Rovnako sa pravdepodobne bude pozerať o 20 rokov aj napríklad na Crash. Ten rok proste asi nič lepšie nebolo, teda aspoň v očiach akademikov. Suma sumárum ale podarená kriminálka s profesionálnou technickou stránkou a hereckými výkonmi.(8.12.2010)