Francouzská spojka

The French Connection

Francúzska spojka

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1971, 104 min

Jednoduše koncipovaná krimi klasika kojakovského outfitu o jednom podprahovém sdělení hnědého Lincolnu.. Friedkin tradičně syrový, přímočarý, skvěle udržuje tempo i v prostřední části plné sledovaček (ta v metru je opravdu absurdní), navrch přidává honičku s nadzemkou v ryze belmondovském stylu, při které Jimmy "Pepek" Doyle zdemoluje polovinu aut v New Yorku a vše utne strohé finále s ukázkou omezené funkce ochrnuté ruky zákona. Nemohu si pomoci, ale Hackman mi do role vznětlivého rasisty s odznakem příliš nesednul, což potvrzují i jeho problémy s povahou role při natáčení a já mu snad pořádně uvěřil jen toho úvodního Santa Clause..(8.11.2010)

Odpočuvačky, sledovačky, naháňačky, falošné stopy, toto všetko je vo filme. Tá scéna vo vlaku mala silné vypätie a G. Hackman vie šoférovať a v tomto filme to dokazoval. Film sa najviac opiera o dobre hrajúcich hercov, ale herci niesu všetko. Scenár bol stereotypný, točil sa stále o nejakých sledovačkách, aj keď bol občas zaplnený akčnejšou scénou, tých bolo pomenej, ako tých nudnejších. Ale musím uznať, že príbeh je prepracovaný, herci vynikajúco vybratý a akcie je tak akurát. Bol som zato, že dám 3*, ale na konci ma presvedčil, že tie 4* si zaslúži.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. (29.8.2015)

Dosti nevyrovnaná a dnes už trošičku zaprášená legenda. Ve srovnání s "Dirty Harrym" je zbytečně natahovaná a má spoustu prázdných míst, ve srovnání s "Bullitem" nebo "Rozhovorem" zase pokulhává po řemeslné stránce, hlavně interiérové záběry většinou zcela postrádají atmosféru a nápad. Navíc si nemůžu pomoct, ale Hackmanův "Pepek" se po celou dobu chová nejen jako pruďas, ale hlavně jako naprostý pitomec, který se nakonec k rozuzlení dostane jako slepý k houslím a ještě přitom stihne zastřelit špatného týpka. Tyto výtky ale bohatě vyrovná uhrančivá atmosféra špinavých newyorských ulic a několik perel, které nasytí i nejrozmlsanějšího fandu klasických kriminálek - hlavně kultovní sled scén, který od sniperského útoku přejde přes adrenalinovou jízdu pod viaduktem až po závěrečný odstřel. Povinná četba pro každého, kdo se alespoň trochu vážně zajímá o americkou popkulturu a historii krimi a akčních filmů.(29.10.2012)

Myslím, že Francouzská spojka patří mezi filmy, které nestárnou. Věk se projevuje pouze tím, že do dnešní doby vzniklo podobných filmů spousta a tak její "skandální" děj už dnes nikoho nezaskočí. Co však nezestárne nikdy je bravurní zpracování, která má i dnes daleko k tomu působit staře. Například to, jak vynikajícím způsobem dokázal režisér natočit pěší sledování záporáků nemá chybu a je zajímavé kolik dynamiky dokázal režisér dostat do scény s ne úplně velkým akčním potenciálem. A to se ani nezmiňuji o té hlavní akci s nadzemkou. Určitě se jedná o jednu z nejlepčích kriminálek ever.(29.11.2010)

No popravde receno drobny zklamani, cekal jsem precejen neco vic nez jen dobre natocenou kriminalku. Co se tyce pribehu, nic originalniho, na druhou stranu je pekne udelany, ze pripad zacne od nahodnyho podezrelyho v baru a pres vsemozny sledovani, odposlouchavani, vyslechy a podobne se doberem az k zaverecnymu velkymu zatceni. Fakt si nepamatuju film, kterej by takhle krasne rozebral pripad od zacatku do konce. A to cely pusobi dost realisticky a ma to slusnou atmosferu. No a pak tu jsou paradni herci, Scheider sice moh dostat vic prostoru, ale celej film stejne tahne Hackman, kterej je sice naprosto perfektni, ale stejne bych rek, ze uz jsem ho parkrat videl zahrat lip. Celkove dobre natocena kriminalka ze stary skoly, ktera se bohuzel misty drobet tahne.(21.8.2008)

• - Film se točil 3 měsíce, v období, kdy se události skutečně odehrály (M.B)

• - „Jediný spoločenský význam, ktorý vo filme vidím, je, že sme dali drsným polišom, ako je ten, ktorého hrám ja, možnosť vyrásť“, okomentoval prínos filmu Hackman. (marlon)

• - Veliteľstvo newyorskej polície nebolo nakoniec nadšené z filmu, ktorý „poškvrňoval čistotu ich štítu“ a voči najaktívnejšiemu z nich okamžite vyvodilo dôsledky – Egan bol krátko po premiére predvolaný k svojmu nadriadenému, ktorý ho obvinil z toho, že „vo svojich hláseniach veľmi ostro reže zatáčky“! Po 16 rokoch služby a viac než 8 tisíckach zatknutí dostal „padáka“, len niekoľko hodín predtým, než mu mal vzniknúť nárok na penziu. (marlon)