Československá televize se v roce 1976 chopila klasické komedie Václava Klimenta Klicpery Hadrián z Římsů, od jejíhož vzniku uplynulo přesně dvě stě let, napsána byla v roce 1821. Režisér K. Pokorný a scenáristka E. M. Kavanová obohatili původní text o postavu současného vypravěče ztělesněného W. Matuškou, kterého vybavili písněmi, glosujícími děj. Komedie vychází z parodie rytířských her, její hrdinové jsou komičtí rytíři, sám titulní hrdina Hadrián je mladý muž, leč bázlivka a hypondr. Je vyslán svým otcem na námluvy rytířské dcery Ruměny, kterou ale miluje Želmír, chrabrý, leč chudobný mládenec. Ruměninu otci se postupně představí tři Hadriánové, což způsobil Soběbor, Želmírův přítel, a ve víru záměn si milenecká dvojice své štěstí vydobude. (Česká televize)

Bart

Televizní inscenace se bohužel neobešla bez nutné účastí emigranta Matušky, který emigroval proto, že u nás neměl dostatek prostoru k uměleckému rozvoji. Jeho filmografie ostatně v tomhle kontextu působí hodně směšně. V každém případě se jednalo o velmi dobrou komedii v čele se Zdeňkem Dítětem, který zde opět potvrdil svůj komediální talent. ()